PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστός τρόπος λειτουργίας ηλεκτροβάνων σώματα/boiler



.::Nikos::.
13-12-13, 20:40
Καλησπέρα, ξέρω ότι κατα καιρούς έχουν ανοίξει αρκετά θέματα για ηλεκτροβάνες αλλά είναι δύσκολο να καλύψουν τα προηγούμενα θέματα τις ανάγκες του καθενός. Όποιος λοιπόν μπορεί να αφιερώσει λίγο χρόνο να απαντήσει σε κάποια ερωτήματα μου τον ευχαριστώ πολύ :biggrin:



Έχω λοιπόν 2 ηλεκτροβάνες σε 1 διαμέρισμα. Μία για τα καλοριφέρ και μία για το boiler. Υπάρχει επίσης 1 κυκλοφορητής με τον υδροστάτη του και αν δε κάνω λάθος είναι στους 60 ρυθμισμενος (δίνω φωτό για επιβεβαίωση) 47950
Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Δεν υπάρχει αυτοματισμός που να κρατάει την τελευταία βάνα ανοιχτή για να γίνεται αποθέρμανση, με αποτέλεσμα όταν ο θερμοστάτης χώρου φτάνει την θερμοκρασία κλείνει η ηλεκτροβάνα και ο κυκλοφορητής δουλεύει χωρίς να πηγαίνει το νερό στα σώματα. Μάλιστα έτσι όπως είναι το υδραυλικό κύκλωμα δεν βλέπω πουθενά ότι το νερό κάνει κύκλο στον καυστήρα. (αν έχω καταλάβει καλά αυτό λέγεται bypass στην κεντρική στήλη; Αν ναι όντως δεν βλέπω πουθενά να γίνεται κάτι τέτοιο) Οπότε απορώ πως δεν έχω πάρει και τον κυκλοφορητή στο χέρι τόσο καιρό. Τέλος πάντων προσπαθώ να σχεδιάσω ένα κύκλωμα ώστε να το κάνω να δουλεύει όπως θα πρεπε, αλλά θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος έμπειρος ποιος θεωρείται σωστός τρόπος για να λειτουργήσει;
Στο μυαλό μου έχω το εξής:
Για ζέσταμα καλοριφέρ. Θερμοστάτης χώρου δίνει εντολή, ανοιγει ηλεκτροβάνα, ξεκινάει καυστήρας, ξεκινάει κυκλοφορητής με τον υδροστάτη του. Αλλά όταν κλείσει ο θερμοστάτης χώρου θέλουμε να μένει ανοιχτή η ηλεκτροβάνα των σωμάτων μέχρι να σταματήσει ο κυκλοφορητής.


Εντολή για ζεστό νερό. Δίνω την εντολή, ανοίγει ηλεκτροβάνα, ξεκινάει καυστήρας, κυκλοφορητής και όλα καλά. Όταν το κλείσω όμως θα πρέπει να κλείσει η ηλεκτροβάνα αμέσως γιατί αν μείνει ώρα ανοιχτό και γίνεται αποθέρμανση στο boiler μπορεί να μου παγώνει το νερό. (ναι και στους 60 ο υδροστάτης υποψιάζομαι πως δεν είναι αρκετός γιατι το boiler είναι 3 ορόφους πάνω στην ταράτσα και έχω την εντύπωση πως μες το κρύπ το νερό που φτάνει πάνω έχει ήδη παγώσει αρκετά στους σωλήνες) Το πρόβλημα είναι ότι ο κυκλοφορητής θα συνεχίσει να δουλεύει χωρίς να έχει που να πάει το νερό.


Υπάρχει έτοιμος πίνακας αυτονομίας που να με καλύπτει; (δε με ενδιαφέρουν ωρομετρητές) Τι συμβαίνει στην περίπτωση που ενώ έχω αναμένα τα σώματα και έχουν σταματήσει από τον θερμοστάτη χώρου και η ηλεκτροβάνα έχει μείνει ανοιχτή για αποθέρμανση εγώ πάω και ανάψω το ΖΝΧ; (στην δική μου λογική θα πρέπει να κλείσει η ηβ των σωμάτων κι ας έχει μείνει από πριν ανοιχτή για την αποθέρμανση)


Σκέφτηκα και έναν άλλο τρόπο λειτουργίας αλλά δε ξέρω αν είναι σωστός. Να έχω 2 υδροστάτες. Έναν στους 40-45 για αποθέρμανση στα σώματα και κλείσιμο ηβ σωμάτων και έναν στους 60 για το ΖΝΧ και κλείσιμο ηβ boiler. Και με κάποιο τρόπο όταν δώσω εντολή για ΖΝΧ, ακόμα κι αν έχει μείνει ανοιχτή στα σώματα (τελευταία βάνα ανοιχτή) να την κλείνει εκτός και αν ζητήσει πάλι ο θερμοστάτης χώρου θερμοκρασία (πρέπει να γίνεται κάτι τέτοιο αλλά δεν το έχω παλέψει ακόμα γιατί δε ξέρω αν είναι καλό)

Τελευταία σκέψη και πιο χαζή βέβαια αλλά ας την πω :p
Ανοίγοντας τα καλοριφέρ να ανοίγει και το boiler ώστε να μη με αφήνει ποτέ χωρίς ΖΝΧ αλλά όταν ο θερμοστάτης χώρου κλείνει η ηβ boiler να κλείνει ή να μένει για λίγο ανοιχτή (με δικό της υδροστάτη) ενώ των σωμάτων να μένει ανοιχτή με άλλο υδροστάτη στους 40-45 μαζί με τον κυκλοφορητή. Αν όμως θέλω να ζεστάνω μόνο το boiler θα κλείνω τα καλοριφέρ και θα ανοίγω μόνο το ΖΝΧ όπου θα δουλεύει ανεξάρτητα μόνο του.

Ευχαριστώ καλές γιορτές!

picdev
13-12-13, 20:53
νομίζω ότι ο θερμοστάτης της ηλεκτροβάνας, είναι ανεξάρτητος απο το θερμοστάτη χώρου

el greco 1
13-12-13, 20:54
μαλλον χρειαζεσαι ενα ετοιμο πινακακι αυτονομιαs 2 ζωνων!ετσι οπωs ειναι τωρα ειναι δυσκολο να δουλεψει οπωs λεs!

stefos1
13-12-13, 22:05
Το καλοριφέρ θερμαίνει ένα διαμέρισμα με μποιλερ ή υπάρχουν και αλλά διαμερίσματα ?

antonisc
13-12-13, 22:49
Έχω δημοσίευση αυτό το σχέδιο για αυτονομία με μπαι πας oτι ακριβός χριάζεσαι http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72616

.::Nikos::.
14-12-13, 01:30
νομίζω ότι ο θερμοστάτης της ηλεκτροβάνας, είναι ανεξάρτητος απο το θερμοστάτη χώρου
Δεν νομίζω πως ανέφερα θερμοστάτης ηλεκτροβάνας :001_unsure: Εγώ από τον θερμοστάτη χώρου δίνω και εντολή για το boiler. (έχει δύο εντολές)

μαλλον χρειαζεσαι ενα ετοιμο πινακακι αυτονομιαs 2 ζωνων!ετσι οπωs ειναι τωρα ειναι δυσκολο να δουλεψει οπωs λεs!
Φυσικά εννοείται ότι θέλω κάποια ρελέ για να δουλέψει έτσι όπως θέλω και για αυτό έλεγα μήπως κάποιο πινακάκι με καλύπτει αλλά δεν έχω ιδέα τι να ψάξω για πίνακα. Και αν μιλάμε για κάνα 40άρι € μάλλον συμφέρει το έτοιμο από το να φτιάξω εγώ κάτι.

Το καλοριφέρ θερμαίνει ένα διαμέρισμα με μποιλερ ή υπάρχουν και αλλά διαμερίσματα ?
Ναι συγγνώμη δεν το διευκρίνισα. Ένα διαμέρισμα με μποιλερ. Ένας θερμοστάτης (siemens κάτι δε θυμάμαι ψηφιακός είναι έχει και εντολή για ΖΝΧ)

Έχω δημοσίευση αυτό το σχέδιο για αυτονομία με μπαι πας oτι ακριβός χριάζεσαι http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72616
Μου είχε ξεφύγει αυτό. Να σαι καλά θα το κοιτάξω σίγουρα ελπίζω να ειναι οπως το φανταζομαι :p

vasilllis
14-12-13, 17:04
αφου ζεσταινει μονο εσενα κατηργησε την ηλεκτροβανα στο μποιλερ ωστς να ζεσταινει το νερο συνεχεια και να κανει εκει αποθερμανση και ασε τα αλλα ετσι οπως ειναι.
Αν και θα ελεγα να σιγουρευτεις γιατι στα περισσοτερα η ηλ/βανα δεν κλεινει αλλα παραμενει ανοιχτη για αποθερμανση μιας και ο θερμοστατης μπορει να μην κλεινει την ηλ/να σου αλλα τον καυστηρα σου.

dalai
14-12-13, 20:23
λοιπον το σκεφτικα πολυ και θα γραψω λιγα πραγματα.
Θα χρειαστεις μονον ενα ρελε NC και λιγο καλωδιο διπολικο.
Τι θα κανεις:
θα "κλεψεις" την εντολη απο τον υδροστατη θα την παρεμβαλεις με την NC εξοδο του ρελε (δηλ το ρελε θα μπορει να τη διακοπτει) και θα την δωσεις στην ηλεκτροβαλα του διαμερισματος ,παραλληλα με την την εντολη του θερμοστατη του διαμερισματος(να ανοιγει με οποιαδηποτε απο τις δυο εντολες). Τελος τη εισοδο του ρελε θα την συνδεσεις με την εντολη του μποιλερ.Οταν το μποιλερ ειναι κλειστο το ρελε θα ειναι σε NC.
Ti πετυχενεις ετσι:
-οταν αναβεις τα καλοριφερ σου μονο ,και το νερο ζεσταθει,η εντολη του υδροστατη θα περασει μεσα απο το ρελε και θα κρατησει την ηλεκτροβανα ανοιχτη μεχρι να κρυωσει το νερο
-οταν αναβεις και καλ. και μποιλερ τοτε το ρελε θα ειναι ΝΟ και η ηλεκτροβανα του σπιτιου θα ανοιγει μονο με τον θερμοστατη του σπιτιου. Οταν ζεσταθει το σπιτι η ηλ/βανα θα κλεισει και ολο το νερο θα περναει απο το μποιλερ. οποτε παμε και στη 3η περιπτωση
-οταν δουλευει μονο το μποιλερ και τελικα το κλεισεις τοτε το ρελε θα ειναι ΝC και επειδη ο υδροστατης θα ειναι ζεστος .θα ανοιξει αμεσος την ηλεκτροβανα του σπιτιου για να αποθερμανθει το κυκλωμα.
Τα Θετικα :
-ο κυκλοφοριτης παντα θα τρεχει νερο
-το μποιλερ παντα θα κλεινει αμεσος
-παντα θα γινετε αποθερμανση
-ευκολο κυκλωμα

Το αρνητικο : παντα θα γινετε αποθερμανση στο σπιτι.Ακομη και τις καλοκαιρινες μερες αν χρησιμοποιεις το μποιλερ και το καλοκαιρι

Panοs
14-12-13, 20:53
[QUOTE=.::Nikos::.;631014]


Έχω λοιπόν 2 ηλεκτροβάνες σε 1 διαμέρισμα. Μία για τα καλοριφέρ και μία για το boiler. Υπάρχει επίσης 1 κυκλοφορητής με τον υδροστάτη του και αν δε κάνω λάθος είναι στους 60 ρυθμισμενος (δίνω φωτό για επιβεβαίωση) 47950
Μάλιστα έτσι όπως είναι το υδραυλικό κύκλωμα δεν βλέπω πουθενά ότι το νερό κάνει κύκλο στον καυστήρα. (αν έχω καταλάβει καλά αυτό λέγεται bypass στην κεντρική στήλη; Αν ναι όντως δεν βλέπω πουθενά να γίνεται κάτι τέτοιο)

ο κυκλωφοριτης ανοιγει ψιλα..
συνηθωσ τον ρυθμιζουν α ανοιγει γυρο στους 40...
το νερο κανει κυκλω στον λεβητα συνηθωσ μεσω μια τετραωδης βανας...
https://www.google.gr/search?q=%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B7+%CE% B2%CE%B1%CE%BD%CE%B1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=PKesUoLHF4W0tAa0ioBI&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1440&bih=798#q=%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BF%CE% B4%CE%B7%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%B1&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=wNjenhRn9aX-hM%3A%3BNQlx08ukympEFM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.hv acsolutions.gr%252Fimages%252Fcontent%252FVanes%25 2FPeristrofikes%252FTetraodes%252FESBE_4F.jpg%3Bht tp%253A%252F%252Fwww.kozas4urplace.gr%252Fforum%25 2Fshowthread.php%253Ftid%253D104%3B200%3B189

stefos1
14-12-13, 21:37
Νίκο η γνώμη μου είναι ο υδροστάτης του κυκλωφοριτη πρέπει να ανοίγει 40-45c γιατί υπάρχει κίνδυνος να κάνει κρακ ο λεβητας και ο θερμοστατης του καυστηρα στους 75 max 80c .
Πες μου σε παρακαλώ που είναι και η ηλεκτροβανα του μποιλερ στο λεβητα κοντά η στη ταράτσα-πατάρι?

dalai
14-12-13, 21:47
Απο τα συμφραζομενα ειπε γιατι το εχει τοσο ψιλα τον υδροστατη¨για να μην κρυωνει το μποιλερ,αν και τελικα δεν ειχε σημασια

stefos1
14-12-13, 22:32
Το ότι εξήγησε το λόγο δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό θα μπορούσε να βάλει πχ ένα υδροστατη στο μποιλερ

.::Nikos::.
15-12-13, 15:36
Λοιπόν Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου αλλά αυτό το ότι όταν ανάψω μόνο το μπόιλερ θα μου κάνει αποθέρμανση στα σώματα με χαλάει :p Θα το σκεφτώ πάντως γιατί ισως το κανω ετσι και απλα κλεινω χειροκινητα την βανα των σωματων μια φορα στο τοσο που θα θελω μονο νερο.

Λοιπόν θα προσπαθήσω να λύσω κάποιες απορίες σας. Εχουμε και λέμε.
Βγαίνοντας ο σωλήνας της κεντρικής στήλης από τον καυστήρα έχει ακριβώς εκεί στον κυκλοφορητή και τον υδροστάτη. Ανεβαίνει στον πρώτο όροφο που βρίσκεται το κολεκτερ και εκεί χωρίζει σώματα και boiler και έχει τις 2 ηλεκτροβάνες. 47979
(των σωματων ειναι στον αερα γιατι το κανω χειροκινητα)
Από κει και μετά συνεχίζει μετά την ηβ του boiler σωλήνας μέχρι την ταράτσα για το μποιλερ. Οι 2 κεντρικοί σωλήνες του καυστήρα (πήγαινε/ελα) φτάνουν έως τον δεύτερο όροφο και σταματάνε εκεί όπως είναι (υπάρχει αναμονη και για δευτερο κολεκτερ αλλα δε μας αφορά για δεύτερο διαμέρισμα στο άμεσο μέλλον)

Τον υδροστατη στους 60 δεν τον εχω βαλει εγω... Μαλλον ο υδραυλικός. Αν ο κυκλοφορητής σταματάει στους 40 δε θα μου κρυωνει το νερο στο boiler? Για αυτο σκεφτηκα και την λυση να βαλω αλλον εναν υδροστατη που απλα στους 60 να κλεινει την ηλεκτροβανα του μποιλερ και ο αλλος του κυκλοφορητη να ειναι στους 40-45 και να γινεται αποθερμανση στα σωματα. Αλλα αν δεν εχω αναψει τα σωματα καθολου και ειναι κλειστη η ηλεκτροβανα τους τοτε δε θα εχει που να κανει αποθερμανση.

Επειδη εκτος απο τις ηλεκτροβανες ειδα και καποια αλλα κουλα, περιμενω υδραυλικο να δει καποια πραγματα.
Ο θερμοστατης του καυστηρα κλεινει περιπου στους 75-80 αλλα παρατηρησα χτες πως μολις εκλεισε ανεβηκε το οργανακι εως και 95 βαθμους!!! (αφου ειχε κλεισει χαμηλοτερα ηδη) Ειχα ανοιχτο μονο το μποιλερ εκεινη την ωρα. Τσεκαρα να δω αν το νερο εφτασε στην ταρατσα και ειχε φτασει οντως αλλα υποψιαζομαι πως θελει εξαερωση απο το boiler επισης... (ή ο θόρυβος που ακουγα απο το καζανι ηταν βρασιμο απο την υψηλη θερμοκρασια :001_rolleyes: )

Εχω σκαλωσει τωρα γιατι δε ξερω τι θα ήταν καλύτερο να υλοποιησω για τον τροπο λειτουργιας των ηλεκτροβανων. Προς το παρον οχι δε μενει καμια ανοιχτη με εντολη του υδροστατη. Ο θερμοστατης ελεγχει την καθε ηλεκτροβανα και η καθε ηλεκτροβανα στελνει στον καυστήρα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο και τις ιδεες σας, οποιες κι αν ειναι αυτες :)

dalai
15-12-13, 17:33
Ετσι οπως το εχεις στιμενο μονο η λυση που σου εδωσα γινετε να υλοποιηθει διαφορετικα θα χρειαστεις πολλα επιπλεον εξαρτηματα και ,πλεον θα ειναι καλυτερα ειτε να φτιαξεις μονος σου εναν ελεγκτη ειτε να αγορασεις .

για να κανεις αποθερμανση στο λεβητα ,δεν μπορεις.Γιατι τον λεβητα τον κλεινεις χειροκινητα.οποτε ο καυστηρας θα καει εως οτου κλεισεις το μποιλερ.Οποτε το νερο στο καυστηρα παντα θα ειναι ζεστο(οποτε και να το κλεισεις) . η πιο μεσοβεζικη λυση ειναι, να αφηνεις μονο σε καποιο δωματιο του σπιτιου που δεν χρησιμοποιεις ,το καλοκαιρι, ανοικτο το σωμα και να γινεται αποθερμανση εκει.
Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι καλη λυση το μποιλερ το καλοκαιρι. 1ον γιατι ζεστενεις το λεβητα αποκλιστικα για ΖΝΧ κατακριμνιζοντας την αποδωση του λεβητα ισως και κατω απο 50% (θα ζεστανεις το λεβητα, τις σωληνωσεις,κλπ κλπ για 200λτ νερο).
2ον) γιατι ο λεβητας σου ειναι υπερδιαστασιοποιημενος για το μποιλερ(εχει για ενα σπιτι ακομη υσχι) και ετσι θα καει τζαπα που λενε.
Θα σου βγαινει πολυ πιο φτηνα να καις ρευμα .ΠΟΛΥ πιο φτηνα.και με δεδομενο οτι το εχει ψιλα το πιο πιθανο ειναι οτι θα ειναι ηδη χλιαρο απο την καλοκαιρινη ζεστη
Το χειμωνα αξιζει γιατι απλα το ζεστο του λεβητα αποθερμενετε τις περισσοτερες φορες στο σπιτι

stefos1
15-12-13, 18:46
Εγώ θα είχα τη ηλεκτροβανα του διαμερίσματος συνέχεια ανοικτή και όταν θέλω ΖΝΧ τότε ανοίγει το μποιλερ παράλληλα.
Τώρα στην περίπτωση που πιάσει θερμοκρασία το διαμέρισμα και μόνο τότε η ηλεκτροβανα του διαμερίσματος κλείνει για όση ώρα δουλεύει το μποιλερ μόνο.
όταν πιάσει θερμοκρασία 85c το νερό του δικτύου επανέρχεται η ηλεκτροβανα του διαμερίσματος στη θέση ανοικτή .
Επίσης να υποθέσω ότι είναι ηλιακός το μποιλερ οπότε δεν μπορείς να έχεις και ένδειξη αν έχει ζεστάνει οπότε εγώ θα χρησιμοποιούσα το θερμότατη της αντίσταση του ηλιακού

.::Nikos::.
16-01-14, 14:12
Γεια σας και πάλι και καλη χρονιά. Απλά γράφω για να σας ευχαριστίσω για τον χρόνο σας και να πω πως δεν το ξέχασα το θέμα απλά το παράτησα γιατί διαπίστωσα πως τα καλώδια και του κυκλοφορητή και του υδροστάτη και γενικώς τα πάντα όλα πηγαίνουν μέσα στον καυστήρα και δεν ήθελα να μπλεχτώ εκεί οπότε το άφησα προς το παρόν... Ανοιξα χειροκίνητα και τις 2 και τις άφησα έτσι οπότε έχω ζεστο νερό και στο μποιλερ και στα σώματα συνέχεια. Βέβαια τώρα εδώ και μέρες δεν ανάβουμε καλοριφέρ οπότε το πρόβλημα λύθηκε :laugh: