PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευη πλακετας



KASSETAS
13-12-13, 21:30
καλησπερίζω την ομάδα.
ερώτηση σαν αρχάριος....
μου χάλασε η πλακέτα από ένα αναδευτήρα χρωμάτων που έχω στο μαγαζί
η πλακέτα έχει εντολές από 3 μπουτον ( διαφορετικουσ χρόνους )
η λειτουργεια που κάνει είναι.. κατεβάζει υδραβλικα ένα καπάκι που βαστάει το πλαστικό χρώμα κα μετά δίνει ρεύμα στο μοτέρ για να το ανακατέψει
έχει χαλάσει η εντολή του μοτέρ .. κάνει σαν να έχει ανεπαρκές ρεύμα ..
η πλακέτα έχει καινούργια 500 ε
εάν με μετράω με κάποιο όργανο ( πολυμετρο ) το κάθε εξάρτημα επάνω η απομονωμένο και βλέπω της μετρισησ εάν είναι σωστές δεν θα βρω τι ζημιά? η κάποιος άλλος τρόπος επισκευής
με κάθε σεβασμό απο ενα αρχάριο ... ευχαριστω

bchris
13-12-13, 22:39
καλησπερίζω την ομάδα.
ερώτηση σαν αρχάριος....
μου χάλασε η πλακέτα από ένα αναδευτήρα χρωμάτων που έχω στο μαγαζί
η πλακέτα έχει εντολές από 3 μπουτον ( διαφορετικουσ χρόνους )
η λειτουργεια που κάνει είναι.. κατεβάζει υδραβλικα ένα καπάκι που βαστάει το πλαστικό χρώμα κα μετά δίνει ρεύμα στο μοτέρ για να το ανακατέψει
έχει χαλάσει η εντολή του μοτέρ .. κάνει σαν να έχει ανεπαρκές ρεύμα ..
η πλακέτα έχει καινούργια 500 ε
εάν με μετράω με κάποιο όργανο ( πολυμετρο ) το κάθε εξάρτημα επάνω η απομονωμένο και βλέπω της μετρισησ εάν είναι σωστές δεν θα βρω τι ζημιά? η κάποιος άλλος τρόπος επισκευής
με κάθε σεβασμό απο ενα αρχάριο ... ευχαριστω


Φιλε δεν μ' αρεσει να φερνω ασχημα νεα, αλλα φοβαμαι οτι την πατησες.
Στο λεω αυτο γιατι θα ειναι μακρυς και δυσκολος ο δρομος ...τηε επισκευης.

Μην πτοησαι ομως, εδω μεσα υπαρχουν πολλοι, πολυ αξιολογοι ανθρωποι προθυμοι να βοηθησουν.
Οπλισου με υπομονη και κουραγιο και κανε μια καλη αρχη με το ν' ανεβασεις οσο πιο καλες φωτογραφιες μπορεις απο την πλακετα. (Μπρος - πισω).

leosedf
13-12-13, 23:37
www.howtofixit.gr

KASSETAS
14-12-13, 08:48
4795747958 αυτή είναι η κυριά που μας έκανε τέτοια ζημία

picdev
14-12-13, 09:32
το μοτέρ που συνδέεται? στο πορτοκαλί ρελέ?
γνωρίζεις αν ειναι ac ή dc?

klik
14-12-13, 10:28
Το μοτέρ για το ανακάτεμα είναι 230V AC. Το μοτέρ για την κίνηση του καπακιού συγκράτησης της μπογιάς είναι DC και μετρά συνεχώς το ρεύμα του για να ρυθμίζει πίεση.
Περιέγραψε ακριβώς τι σύμπτωμα έχει (το κάνει σαν να μην έχει αρκετό ρεύμα δεν είναι κατατοπιστικό).
Είσαι σίγουρος ότι έχεις βλάβη στην πλακέτα και όχι στον πυκνωτή; Φώναξες κανέναν τεχνικό να το δεί;
Έχω ασχοληθεί με τέτοια μηχανήματα και μπορώ να πω ότι οι πλακέτες τους είναι αρκετά ανθεκτικές.

SV1JRT
14-12-13, 10:31
Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι έχει πρόβλημα το driver του μοτέρ (Mosfet, Thyristor, Triac... watever).
Δεν νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολη η επισκευή σε αυτήν την περίπτωση.
Βέβαια χρειάζονται οι κατάλληλης γνώσεις και τα μηχανήματα SMD Rework από όποιον ασχοληθεί.

Υ.Γ. Ο Κλικ έχει δίκιο. Μπορεί να φταίει απλά και μόνο ο πυκνωτής του μοτέρ και ΟΧΙ η πλακέτα οδήγησης.
Τσέκαρε ΠΡΩΤΑ τον πυκνωτή στο μοτέρ και το ιδιο το μοτέρ και μετά την πλακέτα....

.

SRF
14-12-13, 11:59
Εγώ προσωπικά, βλέπω έναν επαγγελματία... χρωματοπώλη !!! που του χάλασε ένα μηχάνημα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ και επιχειρεί να το επισκευάσει μόνος του ΧΩΡΙΣ καμμία γνώση (αν είχε δεν θα ρωτούσε καν αυτά που ρωτάει ήδη)!!!
Αν και σίγουρα 500Ε είναι πολλά... που όπως λέει του ζητάνε για ΟΛΗ την πλακέτα (αντικατάσταση πλήρης, όχι επισκευή της), θεωρώ πιό λογικό ως απάντηση ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ, αφού εδώ δεν έχουμε μιά ερασιτεχνική ενασχόληση άλλωστε ενός Χ ιδιώτη, να απευθυνθεί σε έναν Χ ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ, ώστε να επισκευαστεί σωστά & γρήγορα ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟΥ!

Άλλωστε δεν νομίζω ότι δίπλα του στη επαγγελματική του έδρα (μαγαζί) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ αυτό, θα βρίσκεται κανένας ηλεκτρονικός που φτιάχνει ΕΚΕΙΝΟΣ - ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ τα χρωματα που θα βάψει αύριο το μαγαζί του!!! Πιθανολογώ ότι ο δίπλα ηλεκτρονικός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ θα έρθει σε ΑΥΤΟΝ για να τα αγοράσει και για αυτό θέλει και το μηχάνημα αυτό να λειτουργεί άλλωστε!!!
Σκεφτείτε να έκανε το ίδιο και αν ήταν χειρούργος ιατρός, και του χαλούσε ο απινιδωτής στο χειρουργείο του!!! Να επιχειρούσε να τον επισκευασεί μόνος του, και μετά θα περίμενε να δουλέψει εγγυήμένα και στο πρώτο ασθενή που θα πάθαινε ανακοπή, για να τον επαναφέρει?

Μετά, αν έχει όρεξη και διάθεση να σχοληθεί με τα "ηλεκτρονικά", ας ξεκινήσει όπως όλοι, με απλά πράγματα, πχ. κανένα τροφοδοτικό, ενισχυτή, κλπ, και εδώ είμαστε να τον βοηθήσουμε ΟΛΟΙ, ως έναν φίλο ερασιτέχνη!!!

picdev
14-12-13, 13:30
όπως και να χει αν είσαι σίγουρος ότι το μοτέρ ειναι 220v ac βάλτο στη πρίζα αν γνωρίζεις, για να δεις αν δουλεύει,
απο εκεί και πέρα τα εξαρτήματα στη πλακέτα ειναι smd , αφού δεν είσαι σχετικός και να σου πουν το πρόβλημα θες ειδικό εξοπλισμό για να τα επισκευάσεις και εμπειρία.
Οπότε καλύτερα να το πας σε κάποιον ειδικό και να δώσεις 50ε πχ απο το να χαλάσεις τη πλακέτα που κοστίζει 500ε

info@kalarakis.com
15-12-13, 11:38
Από ότι κατάλαβα η πλακέτα κάνει όλες τις λειτουργίες αλλά δεν γυρίζει σωστά το μοτέρ που αναδεύει το χρώμα.
το μοτέρ από ότι φαίνεται παίρνει ρεύμα μέσω του ρελέ.
το ρελέ λειτουργεί ως διακόπτης ον-οφ για το μοτερ.
Το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται στο μοτερ και όχι στη πλακέτα.
Δες το πυκνωτή δες τα ρουλεμαν - κουζινέτα. Μπορεί να έχει σπάσει κάτι μέσα στο μοτέρ και να το φρενάρει αλλά να κάνει και θόρυβο.
Στα μηχανήματα συνήθως χαλάνε τα μηχανικά μέρη συχνότερα απο ότι οι πλακέτες.

KASSETAS
18-12-13, 09:33
Καλημέρα
Το μοτέρ συνδέεται στην πέμπτη – έκτη υποδοχή από τα πάνω προς τα κάτω
Το μοτέρ είναι ac και δουλεύει κανονικά
Το πρώτο που έκανα ήταν να αλλάξω πυκνωτές στο μοτέρ … αλλά τα ιδία
Μετά φώναξα τον τεχνικό και έφερε άλλη πλακέτα τοποθετήθηκε επάνω και όλα μια χαρά
Για αυτό είπα κατευθείαν πλακέτα
Εάν απομονώσω το μοτέρ η πλακέτα κάνει κανονικά της ενέργειες κατεβάζει εμβολο ξεκινά μοτέρ (δίνει ρεύμα δηλαδή ) περναει ο χρόνος που πρέπει , σταματήσει το ρεύμα σηκώνει εμβολο και τέλος . το πρόβλημα πρέπει να είναι στο ρεύμα . όταν το μέτρησα με το πολιμετρο μου έδειχνε 150 v . ενώ σε κατάσταση ηρεμίας βγάζει μόνιμα χωρίς κάποια εντολή 50v και κάνει το μοτέρ να μουγκρίζει χωρίς να γυρνά .
SRF δεν μπορώ να καταλάβω τη ήταν αυτό το παραλήρημα !!!!!!!!!
Έκανα μια ερώτηση επειδή μου αρέσει να ασκολουμε έστω και ερασιτεχνικά με τα ηλεκτρονικά
Δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν έχω και άλλο μηχάνημα ( όποτε με αυτό θέλω να ασχοληθώ χωρείς να έχω πρόβλημα στη δουλεία μου )όσο το παράδειγμα που έφερες με το χειρουργείο δεν πάω να επισκευάσω απινιδωτή απλός ένα μοτέρ για χρώματα ( άκυρο τελείως το παράδειγμα σου )
Και γενικά μια βοήθεια ζήτησα ( όπως μου απάντησαν η υπόλοιποι και τους ευχαριστώ όλους ) και όχι αυτό το διάλογο
ΥΓ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΜΗΝ …με κάθε σεβασμό από ένα αρχάριο ... ευχαριστώ

aris285
18-12-13, 10:07
φιλε μου το μοτερ ειναι DC η AC μαλον για DC το κοβω να ειναι γιατι εκει που λες οτι συνδεεται περνει απο το ρελε οπου το ρελε περνει απο ανορθωση.

FILMAN
18-12-13, 11:45
Φίλε Παναγιώτη κοιτώντας τις δυο όψεις της πλακέτας φαίνεται ότι εκεί που λες ότι συνδέεται το μοτέρ υπάρχει ένα ρελέ σε συνδεσμολογία αλλαγής πολικότητας. Το μοτέρ που λες γυρνάει πάντα προς την ίδια κατεύθυνση; Αν ναι, τότε δεν συνδέεται εκεί ή εγώ έχω καταλάβει λάθος. Αν το μοτέρ σου είναι σίγουρα ΑC τότε πάνω στην πλακέτα θα υπάρχει κάποιο triac που το ελέγχει το οποίο πιθανότατα θα χρειαστεί αλλαγή.

chipakos-original
18-12-13, 12:35
Διάβασα όλα τα ποσταρίσματα προσεκτικά και η γνώμη μου φίλε μου είναι να το πας σε κάποιον που έχει γνώση του αντικειμένου διότι χρειάζονται κάποιες μετρήσεις να γίνουν πάνω στην πλακέτα για να απαντηθούν κάποια ερωτήματα και να περάσει κάποιος στην επόμενη φάση δηλαδή της επισκευής. Βασικά μάλλον αυτό ήθελε να σου πει ο φίλος πιο πάνω. Αν δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό δεν μπορείς να συνεχίσεις.10 διαφορετικά άτομα θα σου πουν 10 διαφορετικές αιτίες και θα έχουν όλοι δίκιο.

KASSETAS
18-12-13, 12:47
Συγγνώμη έκανα λάθος … δεν συνδέεται εκεί
Ανεβάζω το manual .. στη τελευταία σελίδα έχει τι συνδεσμολογία …
http://dev.fast-fluid.com/_userdata/manuals//Sparepartbook_SO_20a.pdf

chipakos ...... έχεις δίκιο το ξέρω απλά η μετρήσεις που λες είναι αυτές που ανέφερα εγώ πχ κάθε εξάρτημα τη τιμές δίνει
?

FILMAN
18-12-13, 13:20
Δεν δείχνει πού συνδέεται το μοτέρ (το οποίο είναι AC τελικά)

picdev
18-12-13, 21:22
να πώ ότι μου έτυχε μία επισκευή σε ρελέ που ανοιγοκλείνουν τριφασικά μοτέρ , ένα ρελέ είχε χαλάσει και η μία επαφή του έβγαζε 100 volt αντί για 380volt.

chipakos-original
18-12-13, 22:37
Ξαναπέρνω το λόγο διότι δεν έγινα κατανοητός. Ο Ακης λέει ότι ένας ρελές δεν λειτουργούσε καλά η επαφή του και έβγαζε λιγότερη τάση από αυτήν που έπρεπε. Είναι 100% σωστό. Οπότε άλλαξε τον ρελέ . Ενα mosfet ενω έδειχνε σωστό όταν πέρναγε τάση δεν λειτουργούσε σωστά . Αλλαξε και τα mosfet. Μια δίοδος ενω την μετράμε και είναι σωστή στην πραγματικότητα έχει διαροή. Ενας σταθεροποιητής τάσεως λειτουργεί τέλεια αλλά μόλις ζεσταθεί δεν λειτουργεί σωστά ++++++++ Καταλαβαίνης τώρα φίλε μου τι ενοούσα??Δεν είναι όλα δεδομένα υπάρχουν παραπάνω από 10 διαφορετικοί λόγοι και αιτίες και συμπτώματα.ΘΕΛΕΙ ΠΑΓΚΟ Η ΠΛΑΚΕΤΑ.

FILMAN
19-12-13, 11:24
Εγώ πάλι λέω ότι το ένα και μοναδικό ρελέ της πλακέτας δεν οδηγεί το μοτέρ που λειτουργούσε προβληματικά.

SRF
19-12-13, 11:50
Καλημέρα
Το μοτέρ συνδέεται στην πέμπτη – έκτη υποδοχή από τα πάνω προς τα κάτω
Το μοτέρ είναι ac και δουλεύει κανονικά
Το πρώτο που έκανα ήταν να αλλάξω πυκνωτές στο μοτέρ … αλλά τα ιδία
Μετά φώναξα τον τεχνικό και έφερε άλλη πλακέτα τοποθετήθηκε επάνω και όλα μια χαρά
Για αυτό είπα κατευθείαν πλακέτα
Εάν απομονώσω το μοτέρ η πλακέτα κάνει κανονικά της ενέργειες κατεβάζει εμβολο ξεκινά μοτέρ (δίνει ρεύμα δηλαδή ) περναει ο χρόνος που πρέπει , σταματήσει το ρεύμα σηκώνει εμβολο και τέλος . το πρόβλημα πρέπει να είναι στο ρεύμα . όταν το μέτρησα με το πολιμετρο μου έδειχνε 150 v . ενώ σε κατάσταση ηρεμίας βγάζει μόνιμα χωρίς κάποια εντολή 50v και κάνει το μοτέρ να μουγκρίζει χωρίς να γυρνά .
SRF δεν μπορώ να καταλάβω τη ήταν αυτό το παραλήρημα !!!!!!!!!
Έκανα μια ερώτηση επειδή μου αρέσει να ασκολουμε έστω και ερασιτεχνικά με τα ηλεκτρονικά
Δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν έχω και άλλο μηχάνημα ( όποτε με αυτό θέλω να ασχοληθώ χωρείς να έχω πρόβλημα στη δουλεία μου )όσο το παράδειγμα που έφερες με το χειρουργείο δεν πάω να επισκευάσω απινιδωτή απλός ένα μοτέρ για χρώματα ( άκυρο τελείως το παράδειγμα σου )
Και γενικά μια βοήθεια ζήτησα ( όπως μου απάντησαν η υπόλοιποι και τους ευχαριστώ όλους ) και όχι αυτό το διάλογο
ΥΓ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΜΗΝ …με κάθε σεβασμό από ένα αρχάριο ... ευχαριστώ


Δεν αμφέβαλλα ότι εσύ δεν θα καταλάβαινες τι έγραψα, και ότι θα το χαρακτήριζες ακριβώς όπως έκανες...
Μου αρκεί που άλλοι, ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, κατάλαβαν ΑΚΡΙΒΩΣ τι έγραψα!!!

Έχεις όλον τον χρόνο ως μέλος, μόνο ακόμα μιά ανάρτηση... που και εκεί... ο σκοπός της ήταν να λύσεις "φθηνά" το πρόβλημα... και ΟΧΙ να μάθεις (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66416)!!! Χρειάζεται επεξήγηση κάτι μετά από αυτό? Αμφιβάλλω!!!

sotron1
19-12-13, 15:09
Σχεδόν 7 ημέρες και συζητάμε ακόμη την πλακέτα. Το μαγαζί να υποθέσω, αυτό το διάστημα δεν δουλεύει; Εάν είχε ανάγκη θα έκανε 2 πράγματα.

1. Αγορά καινούργιας .
2. Επισκευή σε κάποιο συνεργείο.

Μάλλον δεν το χρειάζεται καθόλου αυτό το μηχάνημα. Γιατί όπως πάει με την βλάβη άμα σού πούμε με τηλεπάθεια το πρόβλημα, θα συμβούν πάλι 3 πράγματα.

1. Πρέπει να έχεις εργαλεία.
2. Πρέπει να ξέρεις να τα δουλεύεις χωρίς να κάνεις καμιά ζημιά.
3. Πρέπει να ψάξεις να βρεις το υλικό.


Φίλε μου αυτό είναι χάσιμο χρόνου, που κάνεις.

KASSETAS
19-12-13, 21:24
SRF δεν σε καταλαβαίνω καθόλου. εφόσον ήξερες ότι δεν θα καταλάβαινα γιατί μπήκες στο κόπο να μου απάντησής ?
το πρόβλημα σου, εάν θέλω να μάθω η να το λύσω φτηνά εσένα ποιο είναι ? ( ίσος χερεσε το να την λες και να κάνεις διαλόγους ) δεν θέλω να μου απάντησής σε τίποτα άλλο ευχαριστώ
και ξαναλέω παλικαργια για όσους νευριαζουν απλός ΜΗΝ ασκοληστε (sotron 1 ) μην απαντάτε εάν δεν θελεται ( δεν είναι υποχρεωτικό )
δεν θέλω να μου κάνετε κήρυγμα απάντηση στην ερώτηση που εκενα απλό είναι..
ευχαριστώ όλους για της απάντησής με ουσια