PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοδιακόπτης ράγας (τί γίνεται σε διακοπή ρεύματος;)



haris_216
14-12-13, 09:37
Οι κλασσικοί 24ωροι χρονοδιακόπτες ράγας έχουν ένα μειονέκτημα. Σε περίπτωση διακοπής μένουν πίσω και άρα αλλάζει η ώρα στην οποία θα κάνουν τα ανοιγοκλεισίματα που έχουν "επωμισθεί".
Τα ερωτήμά μου είναι ποιος θα ήταν ο ενδεδειγμένος τρόπος όταν γίνεται μια διακοπή ρεύματος (έστω και μικρή) να έχω μια ένδειξη ότι συνέβει κι έτσι να επαναρυθμίζω τον χρονοδιακόπτη (στην περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη λύση);

klik
14-12-13, 10:22
α) Πάρε κάποιον με μπαταρία για να μην σε απασχολούν οι διακοπές ρεύματος.
β) Παίζει και αυτό που λες, να έχει κάποιο κύκλωμα που με φωτεινή ένδειξη ή ηχητική να ενημερώνει ότι έγινε διακοπή.

rama
14-12-13, 10:25
Με λίγα ευρώ παραπάνω, υπάρχουν και χρονοδιακόπτες με ενσωματωμένη μπαταρία λιθίου που προσφέρει εφεδρεία πολλών ημερών εκτός δικτύου, χωρίς να χάνονται οι ρυθμίσεις.

lepouras
15-12-13, 01:04
ή πολύ απλά ζητάς χρονοδιακόπτη με εφεδρεία και ξεμπερδεύεις. πχ της hager ο ΕΗ011 έχει 200 ώρες αυτονομία. ενώ ο ΕΗ010 δεν έχει καθόλου.
Άγγελε νομίζω είναι πυκνωτής που κρατά την αυτονομία και όχι μπαταρία.

FILMAN
17-12-13, 14:24
Μπορεί να είναι πυκνωτής, μπαταρία ή και ...ελατήριο!

haris_216
24-12-13, 09:52
Σας ευχαριστώ.
Δεν το ήξερα ότι υπάρχουν και τέτοιοι χρονοδιακόπτες. Είχα μείνει στους "κλασσικούς" παλιούς.

xsterg
24-12-13, 17:39
εχουν ενα εξαρτημα που ειναι αναμεσα σε μπαταρια και πυκνωτη. goldcap λεγεται. επιτρεπει στον χρονδιακοπτη να μην χανει τις ρυθμισεις του αλλα δεν μπορει κατα την διαρκεια της διακοπης να οπλισει αφοπλισει το ρελε αφου δεν μπορει να δωσει τοσο μεγαλα ρευματα.

FILMAN
27-12-13, 10:43
Οι goldcaps είναι πυκνωτές και μπορούν να δώσουν μεγάλα ρεύματα. Άλλωστε οι χρονοδιακόπτες αυτοί δεν έχουν μέσα ρελέ (για μηχανικούς μιλάμε)