PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργος Ήχος στον Πίνακα



ioannistsi
16-12-13, 16:05
Καλησπέρα σας...'έχω μια απορία...κ θα ήθελα να σας την θέσω μήπως κάποιος μπορεί να μου τη λύσει....Έχω παρατηρήσει οτι σε πολλούς ηλεκτρολογικούς πίνακες το ενδεικτικό λαμπάκι τρεμοπαίζει...έχει κάποια σχέση με το ρεύμα αυτό η εξαρτάται από το λαμπάκι?

Επίσης....το χαρακτηριστικό βουητό που ακούγεται λόγω του ρεύματος οφείλεται κάπου κ αν ναι πως μπορώ να το ελαττώσω?

dalai
16-12-13, 16:18
το λαμπακι "πνεει τα ολισθια".Αλλαξε το αν θες .
Το βουητο συνηθως ακουγετε απο τα ρελε ή απο μετασχηματιστες .Ισως καμοια σφαλιαρα ή λιγο σφιξιμο ή κλησε ανοιξε ,μπορει να μειωσει το θορυβο

lepouras
16-12-13, 16:47
οι σφαλιάρες και οι μπουνιές είναι τεχνικές που θα άρμοζαν στην εποχή του λίθου. μπορεί να είναι και μία χαλαρή σύνδεση που θα καταλήξει σε καμένο αγωγό ασφάλεια ακόμα και φωτιά(χόρια που οι σφαλιάρες μπορεί να το προκαλέσουν) μπορεί όντος να είναι κάποιο ρελέ ή μετασχηματιστής . χωρίς διευκρινήσεις έστω φωτογραφία από των πίνακα δεν είναι φρόνιμο να δίνουμε τέτοιες συμβουλές.
όσο για τα λαμπάκια είναι αίγλης και ναι μετά από μερικά χρόνια(σε μερικά και από την αρχή )έτσι κάνουν. μπορείς να τα αλλάξεις αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό(άλλωστε και με τρεμοπαίξιμο πάλι βλέπεις ότι είναι αναμένω άρα ως ένδειξη δουλεύει).

ioannistsi
16-12-13, 18:51
οπότε λέτε οτι το λαμπάκι ευθύνεται για το τρεμοπαίξιμο κ οσον αφορα για το βουητό οφείλεται σε ρελέ η μετασχηματιστές....το μονο που εχω εγω στον πίνακα μου σε κάτι τέτοιο είναι το ρελέ προστασίας οπότε θα κοιτάξω για συσφίξεις σε εκείνο το σημείο.

lepouras
16-12-13, 19:07
όχι δεν εννοούμε το ρελέ προστασίας. θα μιλάγαμε για κάνα ρελέ θερμοσυσσωρευτή ή για κάνα ρελέ που ενδεχομένως να είχες στον θερμοσίφωνα κλπ κλπ κλπ. προφανώς δεν έχεις τίποτα από αυτά οπότε θα πούμε ότι έχεις κάποιο πρόβλημα.
το θέμα θα έπρεπε να είναι στα ηλεκτρολογικά και να σου υπενθυμίσω τους κινδύνους που διατρέχεις με το να ασχοληθείς.
Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

ίσως λέω ίσως με ένα γενικό σφίξιμο στον πίνακα(στα καλώδια εννοώ) να δεις (μάλλον να ακούσεις ) βελτίωση.

ioannistsi
16-12-13, 19:24
OK ευχαριστω...αν θελετε βάλτε το στα ηλεκτρολογικά

lepouras
16-12-13, 19:42
μάλλον ο Κωνσταντίνος θα το αναλάβει(και γενικά κάποιος διαχειριστής) εφόσον σε ψάλει λίγο πρώτα που δεν σκέφτηκες να το βάλεις εσύ σωστά(έχουν και ένα δίκιο σε αυτό).

spyart
16-12-13, 21:59
το λαμπακι "πνεει τα ολισθια".Αλλαξε το αν θες .
Το βουητο συνηθως ακουγετε απο τα ρελε ή απο μετασχηματιστες .Ισως καμοια σφαλιαρα ή λιγο σφιξιμο ή κλησε ανοιξε ,μπορει να μειωσει το θορυβο

Κανείς δεν πνέει τα ολίσθια!!

Μπερδεύονται πολλοί με τη συγκεκριμένη φράση και… ολισθαίνουν λέγοντας «πνέει τα ολίσθια». Η σωστή είναι...

πνέει τα λοίσθια (= έσχατα, τελευταία)

και σημαίνει βρίσκεται στα τελευταία του.

Μεταφορικά το λέμε για κάτι, η ποσότητα του οποίου είναι ελάχιστη και σε λίγο θα εξαντληθεί.

dalai
17-12-13, 02:10
....Ισως καμοια σφαλιαρα ή λιγο σφιξιμο.... Νομιζω οτι εκανα σαφη αναφορα στο σφιξιμο.Τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι πολυ σωστα
Spyart ευχαριστω για την διορθωση . Καλο ειναι να μας διορθωνει και κανενας...

FILMAN
17-12-13, 15:07
Μου έχει τύχει να ακούγεται το μαγνητικό σε ασφάλειες.