PDA

Επιστροφή στο Forum : Xenon μοτό Απευθείας στην γεννήτρια.



quotsopuerno
20-12-13, 23:25
####ΟΥΨ σε λάθος μέρος το άνοιξα! Αν μπορείτε να το μεταφέρετε....:001_rolleyes: Ευχαριστώ!!###
Καλησπέρα!!
Θέλουμε με έναν φίλο να βάλουμε να δοκιμάσουμε xenon στο scooter του.
Τα φώτα του ανάβουν απευθείας με ac απο την γεννήτρια της μηχανής.
Να τα βάλουμε απευθείας στην μπαταρία δεν μας είναι λύση καθώς τα επιπλέον ~35w κατανάλωσης δεν θα επανέρχονται στην μπαταρία.
Δοκιμάσαμε να βάλουμε μια γέφυρα με εξομάλυνση, είχαμε κάπου 18v σταθερά αφου τα μειώσαμε λίγο (τα xenon έχουν max 20v) αλλά τα xenon αναβόσβηναν όταν συνδέθηκαν χωρίς να μπορούν να ανάψουν σταθερά.
Σκέφτηκα μήπως στην εκκίνησή τους τραβάνε παραπάνω απο 3a που είναι η λειτουργία τους και δεν επαρκεί η γεννήτρια της μηχανής,έτσι τα έβαλα στο σπίτι απο 220 σε μετασχηματηστή 12v 50w με γέφυρα πάλι καπου στα 15v σταθερά και κάνανε το ίδιο.
Αυτό που πρόσεξα ήταν οτι όσο περισσότερους πυκνωτές πρόσθετα στην εξομάλυνση της γέφυρας τα xenon ανάβόσβηναν όλο και πιο γρήγορα, έφρασα κάπου 25.000mf ξέμεινα απο πυκνωτές.
Η λύση στο να ανάβουν σταθερά είναι μια τρομακτική εξομάλυνση? Κάποιο άλλο σχέδιο τύπου inverter?Κάνω εγώ κάτι λάθος?
(Τα xenon δεν έχουν πρόβλημα δουλεύουν άψογα μόλις συνδεθούν σε μπαταρία)(Παλμογράφο δεν έχω αλλά το πολύμετρο αν είναι κοντά στο μπάλαστ την ώρα που αναβοσβήνουν τρελένεται(χωρίς να είναι σε επαφή).

leosedf
21-12-13, 02:02
Η λύση είναι στο να μη βάλεις ΚΑΘΟΛΟΥ xenon στο scooter πολύ απλά γιατί δεν έχεις αρκετή ενέργεια (και ίσως κάψεις και τον ενναλάκτη) αλλά και τα φανάρια του scooter είναι ΣΚΑΤA για να βάλεις xenon.

SV1JRT
21-12-13, 10:36
Ρε φίλε, XENON στο Scooter ???
ΕΛΕΟΣ πια. Αν έχετε λεφτά για πέταμα, γιατί δεν κάνετε κάτι πιο χρήσιμο ??
Να αλλάξει μηχανή και να πάρει καμιά σοβαρή το σκέφτηκε ?
Αν μαζέψει τα λεφτά που πετάει αριστερά - δεξιά ο "φίλος" σου για να "φτιάξει" το scooter θα αγοράσει ένα σοβαρό 250 'η ακόμα και 500cc μεταχειρισμένο....


.

info@kalarakis.com
21-12-13, 12:07
και πως θα ζήσουν χωρις xenon ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

quotsopuerno
21-12-13, 17:37
Όπα παιδιά αυτό με την ειρωνία μια ζωή ποτέ δεν το κατάλαβα, αυτός έδωσε 2000 για scooter εγώ έδωσα 1000 ευρώ για enduro 650, τον συμβούλεψα αλλά δεν τον έκρινα για την κίνησή του, άλοι παίρνουν iphone με 750ευρώ με 1 χρόνο εγγύηση και άλλοι τηλέφωνα που κάνουν τα ίδια και παραπάνω με 200ευρώ και με διπλάσια εγγύηση.
Ποιός είπε πως πέταξε λεφτά δεξιά και αριστερά για να φτιάξει το καινούριο scooter? Τα xenon ήδη υπήρχαν αν και δεν νομίζω πως πρέπει να απολογούμαι για το αν υπήρχαν απο πρίν.
Η ερώτηση με λίγα λόγια είναι αν γίνεται να δουλέψει το ballast απο γεννήτρια ac ή μετασχηματιστή και αν ναι τι χρειάζεται για να δούμε κατά πόσο μας συφμέρει να το κάνουμε, και πειραματικά και ουσιαστικά.

leosedf
21-12-13, 17:53
Μα κανείς δεν σου είπε να μην πάρεις σκούτερ.
Αυτό που λέμε είναι οτι για να βάλεις τέτοια φώτα χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να έχεις και φανάρια xenon (συνήθως του κατασκευαστή) αλλιώς θα στραβώνεις κόσμο στο δρόμο.
Εκτός αυτού ο ενναλάκτης του σκούτερ σου δεν είναι φτιαγμένος για τέτοια φώτα και το κύκλωμα που θα χρειαστείς ΑΝ δουλέψει θα σου κοστίσει πολλά. Και δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι αξιόπιστο. Προτιμότερο είναι να βάλεις πιο σύγχρονες λάμπες με πιο πολύ φως.

quotsopuerno
21-12-13, 18:16
Και μια κατασκευή με led μπορώ να του κάνω μέσα στο φανάρι μιας και έχει αρκετό χώρο, αλλά θέλω να δω γιατί δεν δουλέυει το ballast μετά την μετατροπή σε dc!
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι ίσως να χρειάζεται παραπάνω απο το διπλάσιο ρεύμα για την εκκίνηση και δεν έχω μετασχηματιστή 12v αρκετά A για την ώρα ή να μένουν ακόμα ac σήματα μετά το φιλτράρισμα.

SV1JRT
21-12-13, 18:49
Και μια κατασκευή με led μπορώ να του κάνω μέσα στο φανάρι μιας και έχει αρκετό χώρο, αλλά θέλω να δω γιατί δεν δουλέυει το ballast μετά την μετατροπή σε dc!
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι ίσως να χρειάζεται παραπάνω απο το διπλάσιο ρεύμα για την εκκίνηση και δεν έχω μετασχηματιστή 12v αρκετά A για την ώρα ή να μένουν ακόμα ac σήματα μετά το φιλτράρισμα.


Χμμμμμ......
ΜΗΠΩΣ επειδή το ballast χρειάζεται 7 Ampere ρεύμα για την εκκίνηση του ??
ΜΗΠΩΣ επειδή χρειάζεται ΣΤΑΘΕΡΗ τάση 13.8V και όχι "ότι να 'ναι" διακοπτόμενη απο τα πηνία ??
ΜΗΠΩΣ επειδή το scooter δεν έχει σχεδιαστεί για να βγάζει τόσα Watt ??
Διάλεξε και πάρε.....

Υ.Γ. Δεν είναι ειρωνεία αυτά που σου γράφουμε. Είναι φυσιολογικές απορίες. Εφόσον ο φίλος σου έκανε την επιλογή του και αγόρασε το scooter, πρέπει να ζήσει με αυτά που του προσφέρει. Οτι και να κάνει, scooter είναι. Με τα Xenon (ΑΝ ΜΠΑΙΝΑΝΕ) δεν θα κέρδιζε τίποτα....

.

quotsopuerno
21-12-13, 19:01
Για το πως θα ζήσουν χωρίς xenon πήγαινε η ειρωνεία!
Και σταθεροποιημένα 14v που έδωσα 8A απο το βάριακ (8Α είναι οτι μεγαλύτερο έχω) πάλι τα ίδια έκανε :001_unsure:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Καλή συνέχεια.

SV1JRT
21-12-13, 22:41
Για το πως θα ζήσουν χωρίς xenon πήγαινε η ειρωνεία!
Και σταθεροποιημένα 14v που έδωσα 8A απο το βάριακ (8Α είναι οτι μεγαλύτερο έχω) πάλι τα ίδια έκανε :001_unsure:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Καλή συνέχεια.


Τα 14V από το Variac ήταν DC ?? Το ανόρθωσες με κάποια γέφυρα ή έδωσες AC κατευθείαν στο ballast ??
Πιθανότατα έχεις κάψει το ballast με τις δοκιμές. Είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητο μηχάνημα.
Βάλε το σε μια καλό φορτισμένη μπαταρία αυτοκινήτου. Αν δεν δουλέψει, πας για νέο ballast....

.

quotsopuerno
22-12-13, 03:27
DC , δουλέυει κανονικά το ballast όταν μπει σε μπαταρία το έχω γράψει και στο πρώτο...είδωμεν...κάτι θα βρούμε :001_unsure:

SV1JRT
22-12-13, 12:50
DC , δουλέυει κανονικά το ballast όταν μπει σε μπαταρία το έχω γράψει και στο πρώτο...είδωμεν...κάτι θα βρούμε :001_unsure:


Καλά, πλάκα μου κάνεις....
Εδωσες AC στο ballast και περίμενες να δουλέψει ?? :head:
Αφού δεν σου έδωσε τους πυκνωτές στο χέρι, είσαι πολύ τυχερός....


.

quotsopuerno
22-12-13, 23:03
DC έδωσα στο ballast αφού το γράφω για τρίτη φορά τώρα!
Στο πρώτο post γράφω οτι έχω βάλει γέφυρα με εξομάλυνση!!

FILMAN
23-12-13, 14:44
Δεν υπάρχει variac που να βγάζει DC, και δη σταθεροποιημένο.

cloud_constructor
23-12-13, 17:17
Παρενθεση ασχετη..

Συμφωνα με την ευρωπαϊκη νομοθεσια ολες οι συσκευες πρεπει να εχουν 2 χρονια εγγυηση και οχι ενα.Αρα και το iphone πρεπει να εχει 2 χρονια

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_el.htm

απλα εδω το κανουν γαργαρα..