PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίσταση ηλεκτρικού θερμοσίφωνα



tbaitasis
21-12-13, 19:05
Καλησπέρα, προσπαθώ να αφαιρέσω για καθαριότητα την οβάλ αντίσταση από ένα κατακόρυφο ηλεκτρικό θερμοσίφωνα μάρκας johnson. Η αντίσταση δεν σφίγγει με βίδες περιμετρικά αλλά βιδώνει με ένα παξιμάδι στον κεντρικό άξονα. Τον έχω αδειάσει, αλλά η άτιμη δεν θέλει να βγει με τίποτα. Τι κατσαβιδιές, τι χάδια, τι στριφογυρίσματα....τίποτα. Καμιά ιδέα?

dalai
21-12-13, 19:18
δυστηχως αυτες εχουν μια τσιμουχα που οσο βιδωνεις ,αυτη πιεζεται και φουσκωνει απο μεσα για να μονωσει.Οταν την ξεβιδωσεις δεν επανερχεται λογω παλαιοτητας και ξηροτητας .σπρωξε την πιο μεσα ,ριξε λιγο λαδι και ξαναπροσπαθησε

tbaitasis
21-12-13, 19:25
Άρα πριν κάνω οτιδήποτε, να έχω εφεδρική φλάντζα?

Κυριακίδης
21-12-13, 20:22
Άρα πριν κάνω οτιδήποτε, να έχω εφεδρική φλάντζα?

Εφεδρικό θερμοσίφωνα, και η μάρκα να μην αρχίζει από J .:001_tt2:

το παξιμάδι βγήκε? ή ούτε εκείνο κατάφερες να βγάλεις?

xsterg
21-12-13, 21:13
κι αν με τις προσπαθειες σου εχει στραβωσει η αντισταση και κοντραρει? θα σου ελεγα να μην ασκησεις πολυ πιεση. αν δεν βγαινει ασε την.

tbaitasis
21-12-13, 21:27
Εφεδρικό θερμοσίφωνα, και η μάρκα να μην αρχίζει από J .:001_tt2:

το παξιμάδι βγήκε? ή ούτε εκείνο κατάφερες να βγάλεις?
Χεχεχε....Αυτό τουλάχιστον βγήκε εύκολα.

tbaitasis
21-12-13, 21:28
κι αν με τις προσπαθειες σου εχει στραβωσει η αντισταση και κοντραρει? θα σου ελεγα να μην ασκησεις πολυ πιεση. αν δεν βγαινει ασε την.

Έχει πέσει αρκετά η απόδοση του θερμοσίφωνα, οπότε ή η αντίσταση πρέπει να βγει ή ο θερμοσίφωνας.....

Κυριακίδης
21-12-13, 22:02
Ζέσταμα με καμινέτο έκανες? Μπας και έχουν βάλει κόλλα στις φλάντζες , καμιά φωτογραφία στο σημείο?

tbaitasis
21-12-13, 22:47
Ζέσταμα με καμινέτο έκανες? Μπας και έχουν βάλει κόλλα στις φλάντζες , καμιά φωτογραφία στο σημείο?

Χμμμμμ όχι. Θα το δοκιμάσω αύριο.

ipso
22-12-13, 00:35
Μικρα λοσταρακια, λιγο απο εδω, λιγο απο εκει και θα βγει. Α! και ισως θες καινουρια.

midakos
22-12-13, 08:40
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ναι η αντίσταση που λέμε "Νέου τύπου" (τουλάχιστον εκεί που δουλεύω τα καλοκαίρια έτσι τη λέμε:001_tt2:). Αυτή από μέσα είναι κάπως περίεργη (όχι ευθύγραμμη) και μπαίνει κάπως λοξά οπότε αν την ξεκολλήσεις πρόσεξε και πως θα την βγάλεις μην της κάνεις καμιά ζημιά.

xsterg
22-12-13, 20:20
αν εχει πεσει η αποδοση του φιλε μου καλο καθαρισμο απο τα αλατα και τις σκουριες. και νεα φλαντζα. μετα θα πεταει.

herctrap
23-12-13, 00:04
εγώ δεν έχω ιδέα πως είναι η αντίσταση

αλλά όταν βουλώνει ο κατακόρυφος δικός μου από άλατα

και δεν βγαίνει η αντίσταση

αφού ξεβιδώσω τις βίδες

ανοίγω σιγά σιγά το νερό

και με την πίεση ξελασκάρει

JOUN
23-12-13, 01:11
Γυρισε την μεσα-εξω δηλ μεσα στον θερμοσιφωνα καντην τουμπα ωστε να βγει απο την τρυπα ο "σωληνας" της αντιστασης και να σου μεινει μεσα μονο η οβαλ βαση.Ειναι ευκολοτερο ετσι(προσεχε: δεν ειπα ευκολο ,ειπα ευκολοτερο.. )
Α! Και σε καμμια περιπτωση μην ξαναβαλεις την ιδια, αφου περασεις ολο το λουκι για να την βγαλεις..