PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταση ηρεμιας μπαταριας αυτοκινητου



jimacid
29-12-13, 23:23
Καλησπερα παιδια εχω διαβασει αρκετες δεκαδες αρθρα-ποστ-pdf σχετικα με την φορτιση αποφορτιση διαφορων μπαταριων μολυβδου ομως δυστηχως ακομα δεν εχω καταλαβει πια ειναι η αληθινη ταση ηρεμιας μιας πληρως φορτισμενης μπαταριας αυτοκινητου.

τα μισα απο αυτα που εχω διαβασει λενε οτι μια πληρως φορτισμενη μπαταρια μολυβδου κραταει 13,2v μιας και καθε στοιχειο της ειναι 2,2v οποτε 2,2*6= 13,2
και στα αλλα μισα λενε οτι η μπαταρια ειναι στο 100% οταν η ταση ηρεμιας της ειναι στα 12,7v περιπου 2,11v το καθε στοιχειο δηλαδη.
τα στοιχεια μπλεκονται ακομα περισσοτερο αμα προσθεσεις και τις εξτρα προσθηκες που βαζουν οι κατασκευαστες στις μπαταριες οπως ας πουμε το καλιο και το ασβεστιο

τωρα συγκεκριμενα ο λογος που το ρωταω αυτο εκτος των γενικων γνωσεων ειναι ο εξης

αγορασα 2 πανομοιοτυπες μπαταριες μολυβδου-καλιου 1 για το δικο μου αμαξι και μια για το αγροτικο στο χωριο.
το αγροτικο επειδη χρησιμοποιειται μονο καμια 10αρια φορες τον χρονο για να μην αποφορτιζεται η μπαταρια του, εχω φτιαξει ενα απλο κυκλωματακι σταθεροποιησης τασης στα 13.8v το οποιο συνδεεται σε ενα μικρο ηλιακο πανελακι 10watt (700ma max στις βελτιστες συνθηκες) ετσι ωστε να κραταει την μπαταρια παντα φορτισμενη.

αυτο που παρατειρω ειναι το εξης:
η μπαταρια που φορτιζεται καθημερινα απο το πανελ κραταει 13,2 βολτ καθ'ολη την διαρκεια της νυχτας (οσο δεν φορτιζεται δηλαδη)

η δευτερη μπαταρια που ειναι εγκατεστημενη στο αμαξι μου, απο την στιγμη που θα σβησει ο κινητηρας αμα περασει 1-2 ωρες θα κραταει μολις 12,7v ακομα και αν εχω κανει διαδρομη 100+ χιλιομετρων
(το κλυκλωμα φορτισης του αυτοκινητου μου λειτουργει σωστα και απο τις ενδείξεις του βολτομετρου δεν μου δειχνει να εχει καποιο προβλημα)

οποτε τελικα η τασης μιας πληρως φορτισμενης μπαταριας ειναι οντως τα 13,2v που μου κραταει η μπαταρια του αγροτικου και η δευτερη μπαταρια ειναι απλα πεσμενη?

μια μερα καθως μετρουσα παλι τις μπαταριες ειδα οτι αυτη που ειναι εγκατεστημενη στο αγροτικο (η καλη δηλαδη) εχει πανω της αυτο το αυτοκολητο που γραφει τους μηνες και το ετος ωστε να σημειωσεις την ημερομηνια εγκαταστασης και τα ετη που εχει γραμενα ξεκινανε απο το 2013 (συμπερενω δηλαδη οτι η μπαταρια ειναι φετινη)

αυτη ομως που εχω στο αμαξι μου δεν γραφει καν χρονολογιες και μηνες οποτε δεν ξερω ποτε κατασκευαστηκε.

Αν οντως εχει θεμα η μια απο τις 2 μπαταριες θελω να του ζητησω αντικατασταση οσο ακομα μπορω αν και φανταζομαι οτι ακομα και αν εχω δικιο, ο εμπορος θα κατεβασει καμια 10αρια δικαιολογιες για να αρνηθει την αντικατασταση.

rama
30-12-13, 00:21
Τα 13.8V είναι πολλά, αλλά επειδή είναι για περιορισμένη χρονική δίαρκεια και μικρή ένταση, μπορείς να το παραβλέψεις.
Η μπαταρία αυτή κρατιέται πολύ καλά φορτισμένη.
Στο αμάξι απλά ο αυτόματος κόβει την φόρτιση πριν πάει προς το 100%, γι αυτό και δεν έχεις κι εκεί υψηλότερη ένδειξη.
Δεν έχει πρόβλημα.
Θα μπορούσες και να τις ανταλλάσεις όποτε πάς στο χωριό με το αμάξι.

jimacid
31-12-13, 13:09
χμμμ λες να κοβει την φορτιση πριν φτασει το 100% δηλαδη ε? δεν το ειχα σκεφτει αυτο...
θα δοκιμασω να τις αλλαξω οταν θα ξανα παω στο χωριο αλλα θελει να πετυχω και ηλιο για να βγαλω ακρη

agis68
31-12-13, 14:07
και μην ξεχνάμε την εργοστασιακή ανοχή που δίνει το εργοστάσιο κατασκευής μπαταριών.....Αυτοί μετρουν κύκλους φόρτισης όταν η μπαταρία πέφτει κατω απο 11,5V και οτιδήποτε πάνω απο 12,5V (πλήρως φορτισμένη) περνάει στη κατανάλωση (πωλείται)

jimacid
02-01-14, 19:29
ωπα μισο λεπτακι ειχα ξεχασει εντελως πως εχω προσπαθησει ηδη 2-3 φορες να φορτισω την δικια μου μπαταρια με φορτιστη οπου το αποτελεσμα ηταν το ιδιο, δηλαδη και παλι η μπαταρια δεν κραταει ταση μεγαλυτερη απο 12,7v πανω της... (οποτε δεν τιθεται θεμα να κοβει ο αυτοματος του αυτοκινητου πιο νωρις την φορτιση και να μην φορτιζει μεχρι το 100%)

οποτε ρε παιδια τι στο καλο παιζει? για να καταλαβω τωρα...
θεωρητικα η μεγιστη ταση των μπαταριων αυτοκινητου ειναι 13,2v ομως πρακτικα επειδη οπως ειπε ο agis68 τα εργοστασια κυκλοφορουν στην αγορα ολες τις μπαταριες απο 12,5 και πανω ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι μπαταρια θα σου κατσει?

οποτε μπορει η μια απο τις 2 μπαταριες να κραταει οντως 13.2 και η αλλη να κραταει 12,7 αλλα οι εμποροι τις θεωρουν και τις 2 100% λειτουργικες αφου στην πραξη και οι 2 μπορουν να εκκινησουν ενα αμαξι (και να αντεξουν για περιπου 2 χρονια μεχρι να χαλασουν εντελως) οποτε και αρνουντε επιστροφες-αντικαταστασεις?

Οπου και αν διαβασει καποιος πληροφοριες σχετικα με αυτου του ειδους τις μπαταριες παντου αναγραφεται οτι μπορεις να ξερεις την κατασταση φορτισης μια μπαταριας μετρωντας την ταση της σε κατασταση ηρεμιας αν λοιπον υποθεσουμε οτι το 100% ειναι το 12,7v (που θεωρητικα δεν ισχυει αυτο απο οσο εχω καταλαβει,συμφωνα με οσα pdf εχω διαβασει για αυτες οι μπαταριες) τοτε η μπαταρια μου που κραταει 13,2v ειναι φορτισμενη στο 140% ας πουμε ή ειναι ελλατωματικη γιατι εκ κατασκευης βγαζει περισσοτερη ταση απο οτι πρεπει. πραγμα απιθανο φυσικα

απο την αλλη αν υποθεσουμε οτι το 13,2v ειναι το 100% της μπαταριας (πραγμα που ισχυει στα pdf αλλα δεν φαινεται να ισχυει τις περισσοτερες φορες στην πραξη) τοτε τα 12,7v ειναι ας πουμε το 60% της μπαταριας πραγμα που σημαινει πως η μπαταρια ειναι οντως ελλατωματικη και κατα πασα πιθανοτητα αυτο οφειλεται στην μεγαλη χρονικη διαρκεια αποθηκευσης απο την κατασκευη της μπαταριας μεχρι την πωληση...

εχω καπου αδικο ρε παιδια? δεν μπορω να κανω καπια αλλη σκεψη, απλα αυτα που διαβαζω στην θεωρια συνηθως στην πραξη απο οτι βλεπω δεν ισχυουν και μου φαινεται πιο λογικο οι ηλεκτρολογοι να μας πασσαρουν συνηθως παλιες μισο χαλασμενες μπαταριες και να το κανουν γαργαρα για να μην αντικαθιστουν μπαταριες απο το να ειναι ολα τα pdf και τα τεχνολογικα αρθρα περι μπαταριων λαθος.

chipakos-original
02-01-14, 19:52
Να κάνω μια ερώτηση Δημήτρη. Επειδή λίγο πολύ κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω με την δική μου μπαταρία αυτοκινήτου έχω μία ερώτηση για εσένα. Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει μπαταρία μεγαλύτερου αμπεράζ από αυτή που έπρεπε να έχει το αυτοκίνητό σου???Και αν ναι πόσο μεγαλύτερη???

jimacid
02-01-14, 20:21
Να κάνω μια ερώτηση Δημήτρη. Επειδή λίγο πολύ κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω με την δική μου μπαταρία αυτοκινήτου έχω μία ερώτηση για εσένα. Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει μπαταρία μεγαλύτερου αμπεράζ από αυτή που έπρεπε να έχει το αυτοκίνητό σου???Και αν ναι πόσο μεγαλύτερη???

οχι Δημητρη 45αρα ειναι η μπαταρια που αγορασα και 45αρα ηταν και αυτη που εβγαλα απο το αμαξι (τωρα φανταζομαι πως την μπαταρια που αλλαξα την ειχε βαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης του αυτοκινητου μου οποτε δεν ξερω αν εβαλε μεγαλυτερη ομως το αμαξι μου ειναι ενα 14αρι corolla του 2001 και παιρνει την πλακε-μακροστενη μπαταρια ιαπωνικου τυπου οποτε συμφωνα με τα κυβικα του και αν κρινω απο το μεγεθος της βασης που μπαινει η μπαταρια καταλαβαινω πως και απο την μανα του 45αρα πρεπει να φορουσε)

α ναι τωρα θυμηθηκα πως και του γειτονα μου το corolla που ειναι ιδιο με το δικο μου 45αρα μπαταρια φοραει οποτε ειναι 100% ιδια τα αμπερωρια της μπαταριας που εβαλα εγω με αυτα της μανισιας μπαταριας.

(παντως στα ca και στα cca δεν εδωσα καθολου βαση οταν αγορασα την μπαταρια) απλα πηρα πολυ καλη τιμη απο μια αποθηκη και αγορασα 2 ιδιες μπαταριες για τα 2 αυτα αμαξια

και αν ο λογος που μου κανεις αυτην την ερωτηση ειναι μηπως το αμαξι οταν ειναι σβηστο εχει "μεγαλη" καταναλωση με αποτελεσμα να ριχνει την ταση της μπαταριας ευκολα και για αυτο να μην βλεπω ποτε πανω απο 12.7v εχω να πω πως οταν εκανα τις δοκιμες δεν ειχα ενεργοποιημενο τον συναγερμο οποτε αν υπηρχε καποια καταναλωση αυτη ηταν ελαχιστη και ειναι αδυνατο με τοσο μεγαλες μπαταριες να μπορει να τις εξαντλησει κατα 0,5v μεσα σε 1-2 ωρες

chipakos-original
02-01-14, 21:33
Ναι 45άρα φοράει το corolla σου.Σε ρώτησα μήπως είχες βάλει πολύ μεγαλύτερη και το αλτενέιτορ δεν μπορούσε να την φορτίσει κανονικά. Πάντως δύο ημέρες έχω να μετακινήσω το αυτοκίνητό μου και πριν λίγο που το μέτρησα είχα 12.57 στην μπαταρία μου επάνω.Εχω corolla του 99 μοντέλο και έχω βάλει μπαταρία 100Αh .Βασικά είναι η πιο μεγάλη που μπορεί να χωρέσει στη θέση αυτή. Ο κατασκευαστής φυσικά δεν συμφωνεί με αυτό που έκανα αλλά έχω μεγάλο ενισχυτή και γι αυτό χρειάστηκα μεγάλη παροχή ισχύος μιας και η δικιά του 45 Αh μια μέρα με βροχή και το αυτοκίνητο σημειωτόν για δύο ώρες περίπου μόλις έσβησα το αυτοκίνητο αυτό δεν ξαναπήρε μπροστά λόγω εξασθενημένης μπαταρίας. Με την μεγάλη μπαταρία αυτό το θεματάκι δεν ξαναπαρουσιάστηκε ποτέ.

jimacid
02-01-14, 21:42
οχι 45αρα του εβαλα και τωρα. δεν εχει να κανει με το alternator στην δικια μου περιπτωση για δοκιμασα να την φορτισω με εξωτερικο δικο μου φορτιστη και παλι μονο 12.7 κραταει...

Rx/Tx
02-01-14, 21:58
Καλησπέρα και καλή χρονιά ...

Το κάθε στοιχείο μια μπαταρίας αυτ/του εχει τάση 2,1V, αυτό επι 6 στοιχεία σε σειρά δίνει 12.6V για μια πληρως φορισμένη μπαταρία.
Το σύστημα φόρτισης του αυτ/του έχει μεταβαλόμενη τάση ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα , επίσης η τάση του συστήματος φόρτισης κυμαίνεται απο 12,8V στο ρελαντί, εως και τα 14,5V σε πορεία δίχως φορτία.
Μια μέση τιμή είναι τα 13,5-14V.
Φυσικά τα 12.5V τα βλέπουμε οταν σβήσουμε κινητήρα και μετρήσουμε μετά απο κάποιες ώρες αφού η μπαταρία μας ηρεμήσει.
Μια μπαταρία φορτισμένη πλήρως αλλά δίχως να έχει τοποθετηθεί στο αυτ/το ισως κραταει την τάση φόρτισης μεγαλύτερο χρονο, αφού στο αυτ/το έχει καταναλώσεις και με κλειστό διακόπτη, πχ μνήμες ρολογιού, ραδιοφώνου, συναγερμός κλπ
Ολα αυτά με μια σχετικά καλή μπαταρία και ενα σωστό σύστημα φόρτισης.