PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση Σειρηνας



rodrigo
31-12-13, 17:20
Χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια.
Εχω εναν Caddx NX8 http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/NX-8PROGRAMATISMOS_2.pdf
και σειρηνα αυτη http://www.paradox.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%cf%8c%ce%bd%cf%84%ce%b1/%cf%83%cf%85%cf%83%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%c e%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%b1%c f%82/paradox-hellas/%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%ae%ce%bd%ce%b5%cf%82/sir-pll/

Ξερω οτι το tamper το συνδεω σε 24ωρη ζωνη. Παρακαλω εαν ξερει κανεις να μου πει πως πρεπει να το συνδεσω στον συγκεκριμενω πινακα.
Ευχαριστω.

her
31-12-13, 19:43
το manual της σειρήνας το έχεις;
το λεει αναλυτικά

edit:
Νομίζω, μπορείς να τα δοκιμάσεις κιόλας ότι συνδέεις το +bell του συναγερμού με το –ssp της σειρήνας. Αν δεν δουλεύει μπορεί να χρειαστείς ένα ρελε που θα το βάλεις στο +-bell. Το είδα βιαστικά οπότε περίμενε και άλλες γνώμες.
Aux power + στο +12V της σειρήνας
COM στο – 12V

aris k
31-12-13, 22:37
Τιμο καλή χρονια. 24. Ζώνη. Μπορείς να κανεις. Οποία ζώνη θέλεις. Απλά την προγραμματιζεις απο τον πίνακα. Του συναγερμού σου η συγκεκριμένη σειρήνα. Εχει. + - 12 volt. SSP. Το. Οποίο. Θέλει. Μόνιμα. - πλην για. Να. Ειναι. Σε ηρεμία. Οταν. Κοπεί το. Πλην. Απο τον πίνακα. Τότε. Ενεργοποιηται. , τώρα. Πάμε. Στο tamper. Της. Σειρήνας. Εκεί. Έχεις. Δυο σημεία. Στην. Κλεμα . Το ενα. Το. Θα το συνδέσεις στο com του. Πίνακα. Σου και. Το άλλο. Στην ζώνη που θέλεις. Π.Χ ζώνη 8 προσοχή. Τώρα. Ο πίνακας. Αυτός. Δεν. Βγάζει. - πλην. Οπότε. Θα βάλεις. Ενα. Rele. Στο bell του πίνακα. Να. Συνδέσεις. Στο COMON. Του rele. To - πλην. Και. Θα. Πάρεις. NC του. Rele. Και. Θα το στείλεις. Στο. SSP της. Σειρήνας. Καλή επιτυχία.

rodrigo
31-12-13, 22:58
Παιδια ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.
Το manual της σειρηνας απευθυνετε σε μοναδες της paradox και λογο απειριας δεν μπορω ευκολα να κανω τον συσχετισμο.
θα δοκιμασω τα παραπανω να δω τι θα μου δουλεψει.
Ευχαριστω και καλη χρονια.

stinger
31-12-13, 23:48
εχω συνδεσει πολλες απο αυτες τις σειρηνες..εχει μεσα 2 εντολες ενεργοποιησης με αποκοπη θετικης η αρνητικης εντολης...για αποκοπη θετικης εντολης θα συνδεσεις το SSP+ και για εντολη αρνητικης θα συνδεσεις το SSP- ...στις θεσεις 14v gnd θα δωσεις τροφοδοσια απο τον πινακα ενω στις θεσεις tamp in - tamp out θα συνδεσεις την 24ωρη ζωνη σου...οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε....ειναι πολυ καλη και αξιοπιστη σειρηνα....καλη χρονια να εχεις

theodoris_x
04-01-14, 17:39
καλλη χρονια σε ολους....
σε caddx κανεις τα εξεις: βαζεις ενα ρελε στο +-bell πολικοτητα δεν μασ ενδειαφερει αφου το ρελε ειναι πηνιο το μονιμο θετικο το δινεις πανω στο κοκκινο ακροδεκτη της μπαταριας προσοχη απο πουθενα αλλου το ιδιο λενε και οι τεχνικοι τησ gisecurity .Στη σειρηνα δινεις com απο οπιο com του πινακα θελεις αφου ολα ειναι κοινα θετικο και αυτο στο κοκκινο ακροδεκτη και μονιμο θετικο+ssp απο ρελε για συγκρατηση τελος το tumper το δινεις ειτε σε ζωνη ειτε πανω στο tumper τησ μοναδος προσοχη εως 10 μετρα αποαταση πινακα - σειρηνας........ *897130# 25#*******2*# exit exit για να κανεις 24ωρη την 8η ζωνη αν θελεισ να το βαλεις στο tumper πινακα για να μην σου τρωει ζωνη *897130# 37#7*# 39#6*# exit exit και εισαι ετοιμος.....

rodrigo
11-01-14, 11:36
καλλη χρονια σε ολους....
σε caddx κανεις τα εξεις: βαζεις ενα ρελε στο +-bell πολικοτητα δεν μασ ενδειαφερει αφου το ρελε ειναι πηνιο το μονιμο θετικο το δινεις πανω στο κοκκινο ακροδεκτη της μπαταριας προσοχη απο πουθενα αλλου το ιδιο λενε και οι τεχνικοι τησ gisecurity .Στη σειρηνα δινεις com απο οπιο com του πινακα θελεις αφου ολα ειναι κοινα θετικο και αυτο στο κοκκινο ακροδεκτη και μονιμο θετικο+ssp απο ρελε για συγκρατηση τελος το tumper το δινεις ειτε σε ζωνη ειτε πανω στο tumper τησ μοναδος προσοχη εως 10 μετρα αποαταση πινακα - σειρηνας........ *897130# 25#*******2*# exit exit για να κανεις 24ωρη την 8η ζωνη αν θελεισ να το βαλεις στο tumper πινακα για να μην σου τρωει ζωνη *897130# 37#7*# 39#6*# exit exit και εισαι ετοιμος.....

Θοδωρη οσο αφορα το ρελε μπορεισ να μου πεις ποιο ακριβως ρελε χρειαζομαι.
Ευχαριστω.

stinger
11-01-14, 13:45
ενα ρελε πλακετας 12v μιας επαφης ( πεντε ποδαρακια)..το πηνιο θα το συνδεσεις σε bell+ και com του πινακα..εγω θα εβαζα και μια διοδο σβεσης για σιγουρια παντως....στην com του ρελε θα δωσεις 12v και στην n/c θα συνδεσεις την ssp+ της σειρηνας...οταν διεγερθει το ρελε θα κοβει την επαφη και θα τριγκαρεται η σειρηνα

rodrigo
17-01-14, 19:11
Παιδια εχω μπερδευτει λιγο με το που να συνδεσω το "nc" του ρελε, στο SSP- ή sto SSP+ και ποια ειναι η διαφορα?
Επισης το πηνιο του ρελε το συνδεω με το +- bell του πινακα οπως αναφερει ο theodoris_x ή θα παρω το bell+ και το com του πινακα συμφωνα με τον stinger ή και τα δυο ειναι οκ.

stinger
17-01-14, 19:53
αν ο πινακας σου εχει bell+ bell- θα τροφοδοτησεις το πηνιο του ρελε απο εκει(καλο ειναι να βαλεις και μια διοδο σβεσης)...oi caddx απο οτι ξερω εχουν bell+ και το δυναμικο ισοδυναμο τους ειναι η comm στον πινακα γιαυτο στο εγραψα ετσι..απο οτι ειδα ο nx8 εχει bell+bell-
τωρα οσον αφορα την nc πρεπει να αποφασισεις με ποιον τροπο θελεις να τριγκαρεις την σειρηνα σου..
αν θελεις με θετικη θα συνδεσεις την com του ρελε με την aux+ στον πινακα και την nc του ρελε με την ssp+ στην σειρηνα
αν θελεις να τριγκαρεις με αρνητικη θα συνδεσεις την com του ρελε με την aux- του πινακα σου και την nc με την ssp- στην σειρηνα

rodrigo
22-01-14, 17:57
Σπυρο το εκανα με τον τροπο που ειπες και δουλευει κανονικα.
Ο συναγερμος δεν συνδεετε με κεντρο ελεγχου.
Καταφερα να βαλω να χτυπαει στο κιν μου οταν δινει συναγερμο, αλλα στο πληκτρολογιο μου βγαζει μηνυμα fail to communicate...
Αυτο που θελω να κανω ειναι οταν χτυπαει συναγερμοσ να με περνει τηλ. χωρις να προσπαθει να επικοινωνησει με καποιο κεντρο.

stinger
22-01-14, 21:17
χαιρομαι που το καταφερες...
αυτο που θελεις να κανεις ειναι θεμα προγραμματισμου και πρεπει να απευθυνθεις στον εγκαταστατη σου ωστε να σου διαγραψει τις ρυθμισεις του ΚΛΣ

theodoris_x
25-01-14, 22:55
καταρχην ειτε -bell ειτε com ειναι το ιδιο στον caddx βαλε ενα πολυμετρο και θα δεις οσο αφορα τον τηλεφωνητη του μπορεις να το κανεις pager και να βαλεις 4 τηλεφωνα κηνητα σταθερα οτι αγαπας.....τιμο στειλε μου μυνημα στο mail μου και το προγραμματιζουμε τηλεφωνικα μεσα σε 10 δευτερα. theodoris_x@yahoo.gr ειτε χειροκηνητα ειτε με dl....