PDA

Επιστροφή στο Forum : Εναλλαγή ανανεώσιμων πηγών ενέργειας σε ΔΕΗ.



genaris
02-01-14, 13:37
Χρονια πολλά καλα και δημιουργικά.

Αποφάσισα λοιπον και εγω να βάλω ενα φωτοβολταικό πανελάκι με μια μπαταρία για να τροφοδοτώ τις βασικές συσκευες μικρής κατανάλωσης απο εκεί. Γενικά ολες μου οι συσκευές ειναι μικρής κατανάλωσης εκτός του θερμοσίφωνα. 3-4 Λάμπες οικονομίας απο 30-40w έκαστη, ενα λάπτοπ μια τηλεόραση και ενα ψυγείο (και τωρα το χειμώνα ενα θερμοπομπό 1KW) Αυτό που θέλω να κανω λοιπον ειναι να βάλω ενα πανελ καπου στα 120w μια μπαταρία 140Ah ενα επιτηρητή τάσης για την φόρτιση, ένα inverter 2000w και εδω είναι το πρόβλημα.... Δέν ξέρω πως θα αλλάζει αυτόματα η παροχή ενέργειας απο την μπαταρία στη ΔΕΗ (και αντίστροφα) την στιγμή που θα ζητηθεί ισχύς πάνω απο 1500w (ή που θα πέσει κάτω απο τα 1500). Ξέρει κανεις εαν υπάρχει καποια συσκευη..;

lepouras
02-01-14, 13:56
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με ένα πάνελ και την μπαταρία που λες δεν δουλεύεις ούτε τις λάμπες. και 30 40 βατ δεν είναι οικονομίας οι λάμπες. βάλε λέντ λάμπες και θα δουλέψεις και το λαπτοπ.
λύσε πρώτα σωστά την ενεργειακή σου αυτονομία και μετά τον βλέπουμε τον αυτοματισμό.

genaris
02-01-14, 14:38
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με ένα πάνελ και την μπαταρία που λες δεν δουλεύεις ούτε τις λάμπες. και 30 40 βατ δεν είναι οικονομίας οι λάμπες. βάλε λέντ λάμπες και θα δουλέψεις και το λαπτοπ.
λύσε πρώτα σωστά την ενεργειακή σου αυτονομία και μετά τον βλέπουμε τον αυτοματισμό.

Οχι νομίζω πως είσαι λάθος(με καθε επιφύλαξη). Η μπαταρία (η 140αρα εχει καπου 1000Α) ειναι υπερβολικά μεγαλη για τις λάμπες και το λάπτοπ. Εκτός και κανω εγω λάθος αλλα δεν νομίζω.
Να σημειωθεί οτι επειδη σχολάω 5 το απογευμα οι καταναλώσεις είναι για λίγες ωρες μόνο.
Οσο για τις λάμπες είναι οικονομίας.τα 20w που εχουν διαφορα με τις led θα σε σώσουν..; δεν νομίζω. είναι 30w και φωτίζουν για 100w (καπου στα 1000lumen)

lepouras
02-01-14, 15:37
Οχι νομίζω πως είσαι λάθος(με καθε επιφύλαξη). Η μπαταρία (η 140αρα εχει καπου 1000Α) ειναι υπερβολικά μεγαλη για τις λάμπες και το λάπτοπ. Εκτός και κανω εγω λάθος αλλα δεν νομίζω.
Να σημειωθεί οτι επειδη σχολάω 5 το απογευμα οι καταναλώσεις είναι για λίγες ωρες μόνο.
Οσο για τις λάμπες είναι οικονομίας.τα 20w που εχουν διαφορα με τις led θα σε σώσουν..; δεν νομίζω. είναι 30w και φωτίζουν για 100w (καπου στα 1000lumen)

φίλε Γενάρη(Στέφανε) δεν σε βλέπω να βγάζεις ούτε τον Φλεβάρη:biggrin:
κάπου έχεις μπερδέψει τις μονάδες.
πάμε με απλά μαθηματικά.
έχεις ένα πάνελ 120βατ. με χουβαρδάδικο υπολογισμό με 8 ώρες ηλιοφάνεια θα πάρεις 960βατώρες.
έχεις μια μπαταρία 140Α(τα 1000Α είναι πικ αμπέρ που μπορεί να σου δώσει δεν σημαίνει ότι μπορείς να τραβάς 1000Α για ώρες να μην σου πω ούτε για λεπτά αλλά είναι κάτι που ΔΕΝ σε απασχολεί αυτήν την στιγμή) που πάλι με χουβαρδάδικους υπολογισμούς
θα μπορείς να τραβήξεις 1680βατώρες(για 12 βολτ μπαταρία). όπως καταλαβαίνεις θέλεις μέχρι τώρα 2 μέρες για να την γεμίσεις.
βάλε τώρα ότι έχεις ένα λαπτοπ να πώ 60βατ? να το δουλέψεις 4 ώρες? 240 βατώρες.
4 λάμπες από 40 βατ? άρα 160 βατ. να πούμε άλλες 4 ώρες? 640 βατώρες.
φτάσαμε τις 880 βατώρες και δεν βάλαμε απώλειες μετατροπών και και και .
και πές ότι ΔΕΝ άναψες λάμπες ΔΕΝ άναψες λαπτοπ και έβαλες ΜΟΝΟ τον ΜΙΚΡΟ θερμοπομπό τον ΜΟΝΟ 1000 βατ. σε ΜΙΑ ώρα θέλεις 1000βατώρες.
και θα με κράξουν τα παιδιά γιατί τα νούμερα που σου έβαλα για παραγωγή είναι στην σφαίρα της φαντασίας και στις καταναλώσεις στην περικοπή της αηδίας.
όσο για τα λεντ αν σκεφτείς ότι με 5 ή 7 βάτ θα πάρεις σχεδόν το φώς που έχεις τώρα πες μου αν έχει διαφορά στην αυτονομία σου.
απλά σου απλοποίησα τα νούμερα για να το καταλάβεις.
πές μου τώρα εσύ αν χωρά και ψυγείο μέσα στα νούμερα και τηλεόραση.(χωρίς θερμοπομπό)

lepouras
02-01-14, 15:50
αν θέλεις κάνε πρώτα ένα ψάξιμο στο φόρουμ να πάρεις γενικά μία ιδέα πάω στο θέμα αυτονομία και το ξανασυζητάμε.
http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=325

mtzag
02-01-14, 16:13
Αντε και καλη χρονια !!!
Αντι να ψαχνεσε με τα watt καλυτερα να κοιταξεις τι θα ψηφισεις.
Βγαζει η δεη φτηνη ενεργεια απο λιγνίτη και οι απατεωνες εχουνε φορτωσει στη δεη αμετρητα χαρατσια για να τρωνε και να πινουνε στην πλατη των κοροιδων
και θενε να την χαρισουνε κιολας σε ιδιωτες !!!!!
Ετσι που το πανε ο αδυναμος που συνήθως ειναι και ευπιστος κοσμος δεν θα εχει ρευμα επομενως δεν θα εχει τηλεοραση και υπαρχει μια ελπιδα να
μην του κανουνε ζελε το μυαλο οι εργολαβοι προπαγανδιστες και να ψηφισει με τη λογικη την επομενη φορα.

genaris
02-01-14, 16:43
φίλε Γενάρη(Στέφανε) δεν σε βλέπω να βγάζεις ούτε τον Φλεβάρη:biggrin:
κάπου έχεις μπερδέψει τις μονάδες.
πάμε με απλά μαθηματικά.
έχεις ένα πάνελ 120βατ. με χουβαρδάδικο υπολογισμό με 8 ώρες ηλιοφάνεια θα πάρεις 960βατώρες.
έχεις μια μπαταρία 140Α(τα 1000Α είναι πικ αμπέρ που μπορεί να σου δώσει δεν σημαίνει ότι μπορείς να τραβάς 1000Α για ώρες να μην σου πω ούτε για λεπτά αλλά είναι κάτι που ΔΕΝ σε απασχολεί αυτήν την στιγμή) που πάλι με χουβαρδάδικους υπολογισμούς
θα μπορείς να τραβήξεις 1680βατώρες(για 12 βολτ μπαταρία). όπως καταλαβαίνεις θέλεις μέχρι τώρα 2 μέρες για να την γεμίσεις.
βάλε τώρα ότι έχεις ένα λαπτοπ να πώ 60βατ? να το δουλέψεις 4 ώρες? 240 βατώρες.
4 λάμπες από 40 βατ? άρα 160 βατ. να πούμε άλλες 4 ώρες? 640 βατώρες.
φτάσαμε τις 880 βατώρες και δεν βάλαμε απώλειες μετατροπών και και και .
και πές ότι ΔΕΝ άναψες λάμπες ΔΕΝ άναψες λαπτοπ και έβαλες ΜΟΝΟ τον ΜΙΚΡΟ θερμοπομπό τον ΜΟΝΟ 1000 βατ. σε ΜΙΑ ώρα θέλεις 1000βατώρες.
και θα με κράξουν τα παιδιά γιατί τα νούμερα που σου έβαλα για παραγωγή είναι στην σφαίρα της φαντασίας και στις καταναλώσεις στην περικοπή της αηδίας.
όσο για τα λεντ αν σκεφτείς ότι με 5 ή 7 βάτ θα πάρεις σχεδόν το φώς που έχεις τώρα πες μου αν έχει διαφορά στην αυτονομία σου.
απλά σου απλοποίησα τα νούμερα για να το καταλάβεις.
πές μου τώρα εσύ αν χωρά και ψυγείο μέσα στα νούμερα και τηλεόραση.(χωρίς θερμοπομπό)

Ας τα παρουμε ενα ενα γιατί μου τα πες μαζεμένα.. Λοιπον,
Η μπαταρία ειναι 140Αh και οχι Α. Έχει διαφορά. Αλλά όντως τα 1000Α ειναι το στιγμιαίο ρεύμα που μπορει να δώσει. Επίσης εχεις δίκιο στο οτι το πανελ είναι καπως μικρό αλλά ξεκίνησα με την λογική οτι δεν θα αδιάζει εντελώς η μπαταρία.
Ο θερμοπομπος και το θερμοσίφωνο προφανως δεν θα λειτουργούν απο την μπαταρία.
Με led επειδη είχα ειναι 10 βατ (βεβαια μου κάηκε μεσα σε λίγες μέρες και ακομη απορώ γιατί μιας και αυτες εχουν ζωη πιο μεγαλη απο την δική μου) και δεν με κάλυπτε στο φωτισμό γιατι στα 10 βατ εβγαζαν λιγα lumen.
Στο μυαλό μου εγω βεβαια ειχα κ τον συντελεστή ταυτόχρονης λειτουργίας γυρω στα 70% (με την λογική οτι δεν θα είμαι ταυτόχρονα και στα 4 δωμάτια ωστε να αναβουν κ οι 4 λαπτήρες, δεν θα λειτουργούν ταυτόχρονα λαπτοπ κ τηλεόραση και ψυγείο.)
Αλλα ας είναι. Όπως τα λές έχεις δίκιο. η μπαταρία που είπα και το πανελ τα είπα ''σχεδόν'' στην τύχη μιας κ όντως δεν έχω κανει μια μελέτη να δω πόση ενέργεια χρειάζομαι. Ηθελα να δω άν μπορω να λύσω όλα τα προβλήματα (την αλλαγή απο ηλιακή ενεργεια σε ΔΕΗ) και μετα να προχωρήσω παρακάτω.

lepouras
02-01-14, 17:40
ναι βρε Σωτήρη η μπαταρία είναι σε αμπερώρια. εφόσον σου έβγαλα την συνολικά ενέργεια σε απόλυτα ιδανικές συνθήκες που θα πάρεις(βατώρες) για να απλοποιήσουμε τα νούμερα. εκεί κόλλησες εσύ?
το ψυγείο μην το υποτιμάς. γιατί δουλεύει όλη μέρα. με βάση την ισχύ του(πχ 150 βατ) θα πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον 4 με 5 ώρες λειτουργίας.
πρέπει να κάτσεις να βγάλεις τι θα δουλεύεις, πόσα βατ είναι το καθένα πόσες ώρες θα δουλέψει το καθένα, και βγάλε την συνολική ισχή(βατώρες) που θες στο 24ωρο. θα βάλεις και ένα 20 με 30% παραπάνω γιατί τίποτα δεν είναι ιδανικό.
οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις ότι σε πάνελ θα πρέπει να έχεις συνολική παραγωγή τουλάχιστον 30 με 40% παραπάνω με μέση ηλιοφάνεια 5 με 6 ώρες την ημέρα.
και στις μπαταρίες θα πρέπει να υπολογίσεις και για πόσες μέρες αυτονομία θα θέλεις να έχεις με δεδομένο ότι δεν έχεις κάθε μέρα ήλιο. φυσικά και στις μπαταρίες ανάλογα με τον τύπο τους πρέπει να υπολογίσεις παραπάνω τα Ah διότι δεν είναι ιδανικά τα νούμερα. έχεις απώλειες και στο ινβέρτερ και στον ρυθμιστή φόρτισης ακόμα και στα καλώδια που έχεις στα πάνελ μέχρι τον ρυθμιστή μέχρι στις μπαταρίες.
οπότε θα σου πώ κάτι που πολύ σοφά έχει πει ο φίλος και μέλος της κοινότητας Κωνσταντίνος(taxideytis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34231))
στην ενεργειακή αυτονομία πρέπει να λειτουργείς με την λογική της εξοικονόμησης ενέργειας(γιατί εσύ παιδεύεσαι να την μαζέψεις) και όχι με την σπατάλη της επειδή την έχεις τσάμπα(γιατί εσένα θα σου λείψει).
εντάξει σε γενικές γραμμές κάπως έτσι το είπε:biggrin:
άρα πρέπει να σκέφτεσαι μέχρι και το λεντάκι που θα θες να βάλεις να ανάβει επάνω στο σύστημά σου.
όσο για την εναλλαγή θα εξαρτηθεί πάρα πολύ στην τελική κατάληξη του συστήματός σου.

gas_liosia
02-01-14, 21:19
Εγώ να τονίσω οτι το 120Wp πάνελ τον μήνα Δεκέμβρη που έχει την λιγότερη ηλιοφάνεια θα δώσει γύρω στις 350Wh ανά ημέρα...

*Να ρωτήσω κάτι; Έχεις σκοπό να κρατήσεις το ρολόι της ΔΕΗ και το μίνι φωτοβολταϊκό σύστημα;

tasos987
02-01-14, 21:43
Εκμεταλευομενος το νημα του Στεφανου , να κανω και εγω μια σχετικη ερωτηση προς τους ηλεκτρολογους της παρεας.
Εστω οτι μπαινω στη διαδικασια να απομονωσω - ξανατραβηξω τις γραμμες φωτισμου οροφης και να τις συνδεσω σε ξεχωριστη ασφαλεια.
Τοποθετω στη συνεχεια ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ που να τροφοδοτει την ασφαλεια των φωτων ειτε απο ΔΕΗ ειτε απο το inverter.
Αυτη η εγκατασταση μπορει να γινει αποδεκτη απο τη ΔΕΗ ? Μπορουν δηλαδη να βγουν νεα σχεδια και να υπογραφουν απο ηλεκτρολογο και να γινουν αποδεκτα απο τη ΔΕΗ ?

lepouras
02-01-14, 21:46
Εγώ να τονίσω οτι το 120Wp πάνελ τον μήνα Δεκέμβρη που έχει την λιγότερη ηλιοφάνεια θα δώσει γύρω στις 350Wh ανά ημέρα...

*Να ρωτήσω κάτι; Έχεις σκοπό να κρατήσεις το ρολόι της ΔΕΗ και το μίνι φωτοβολταϊκό σύστημα;
Κωνσταντίνε δεν ήθελα να τον απογοητεύσω τόσο πολύ :biggrin:γιαυτό του έβαλα παραπάνω.
ναι και αν κρατήσει την ΔΕΗ δεν θα κάνει απόσβεση ποτέ τα λεφτά του. ίσως σκέφτεται ότι στο μέλλον να το επεκτείνει και απεξαρτηθεί.

gas_liosia
02-01-14, 22:19
Κωνσταντίνε δεν ήθελα να τον απογοητεύσω τόσο πολύ :biggrin:γιαυτό του έβαλα παραπάνω.
ναι και αν κρατήσει την ΔΕΗ δεν θα κάνει απόσβεση ποτέ τα λεφτά του. ίσως σκέφτεται ότι στο μέλλον να το επεκτείνει και απεξαρτηθεί.
Το κατάλαβα ότι ήσουν πολύ large! :001_smile:
Αυτό θέλω να πω. Ότι από όλη αυτή την ιστορία μόνο ταλαιπωρία θα κερδίσει και έξοδα εξοπλισμού. Το δικαιολογώ μόνο για πειραματικούς σκοπούς. Στο κάτω-κάτω... αν δούμε αναλυτικά το τί πληρώνουμε στη ΔΕΗ... μόνο κιλοβαττώρες δεν είναι... Δεν θα δει καμία διαφορά στο λογαριασμό.

genaris
03-01-14, 09:09
*Να ρωτήσω κάτι; Έχεις σκοπό να κρατήσεις το ρολόι της ΔΕΗ και το μίνι φωτοβολταϊκό σύστημα;

Nαι φυσικά θα κρατήσω και το ρολόι. Για την ακρίβεια δεν έχω δικό μου ρολόι, παίρνω ρευμα απο ενα γειτονικό σπίτι με ενα μετρητή (πληρώνω δηλαδή μονο ενεργεια και οχι ολα τα υπολοιπα) και ετσι κανω την δουλειά μου. Απλά να θελω αυτονομηθώ (αν οχι 100% τοτε οσο περισσότερο μπορώ.)

Εχετε δίκιο εν τελη, το πιο πιθανό είναι οτι δεν θα κάνω αποσβεση ποτέ.
Η όλη σκέψη ξεκίνησε απο ένα ηλιακό προβολέα led. Ηθελα να φωτίζω ενα σημείο χωρίς να σπαταλάω ενέργεια και σκεφτηκα τον ηλιακό προβολέα (δωρεαν ενεργεια, μόνο τον εξοπλισμό θα πλήρωνα 70 ευρω). Μετα σκέφτηκα γιατί να μην βάλω ενα πανελάκι να νε έχω σε όλο το σπίτι δωρεαν φωτισμο..;! Ε και κατέληξα να πω γιατί να μην έιναι όλα τσαμπα..;

kpetros
03-01-14, 10:02
η περιπτωση του να βαλεις παραπανω πανελς ....ουτε καν δεν υπαρχει στο τραπεζι ?

chip
03-01-14, 11:31
Για να παίρνει από γειτονικό σπίτι ρεύμα σημαίνει ότι δεν του περισσεύουν μερικές χιλιάδες ευρώ... διαφορετικά θα είχε κανονικά ρεύμα από τη ΔΕΗ.... και δεν θα έσπαγε το κεφάλι του πως να καλύψει τις βασικές του ανάγκες και να μην υποχρεώνεται στους γύρω του....

Και να σημειώσουμε ότι το ρεύμα της ΔΕΗ (σαν κόστος KWh) είναι πάμφθηνο (με βάση την αξία της ενέργειας) και όλοι οι άλλοι φόροι χαράτσια υπερ τρίτων και λαμογίων έχουν κάνει αυτό το αγαθό απλησίαστο για πολλούς!

Έτσι έχουμε χάσει το αυτονόητο οτι το πετρέλαιο πρέπει να είναι ακριβό γιατί είναι εισαγόμενο και πρέπει να ζεσταινόμαστε με ρεύμα που παράγεται στην Ελλάδα... (με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπήρχαν όλες αυτές οι επιβαρύνσεις στον λογαριασμό της ΔΕΗ)

genaris
03-01-14, 12:59
Για να παίρνει από γειτονικό σπίτι ρεύμα σημαίνει ότι δεν του περισσεύουν μερικές χιλιάδες ευρώ... διαφορετικά θα είχε κανονικά ρεύμα από τη ΔΕΗ.... και δεν θα έσπαγε το κεφάλι του πως να καλύψει τις βασικές του ανάγκες και να μην υποχρεώνεται στους γύρω του....

Και να σημειώσουμε ότι το ρεύμα της ΔΕΗ (σαν κόστος KWh) είναι πάμφθηνο (με βάση την αξία της ενέργειας) και όλοι οι άλλοι φόροι χαράτσια υπερ τρίτων και λαμογίων έχουν κάνει αυτό το αγαθό απλησίαστο για πολλούς!

Έτσι έχουμε χάσει το αυτονόητο οτι το πετρέλαιο πρέπει να είναι ακριβό γιατί είναι εισαγόμενο και πρέπει να ζεσταινόμαστε με ρεύμα που παράγεται στην Ελλάδα... (με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπήρχαν όλες αυτές οι επιβαρύνσεις στον λογαριασμό της ΔΕΗ)

Όντως ετσι είναι. Το ρευμα που πληρώνω δεν ειναι τοσο πολύ, αλλά αν άξιζε τον κόπο με λίγα χρήματα σχετιικα, να μην επιβάρυνα τον γείτονα τόσο πολύ θα το έκανα.. αλλα αποότι βλέπω δεν αξίζει.

dalai
03-01-14, 17:12
Οταν αναγκαστικα εχεις ΔΕΗ στο σπιτι και εχεις και πανελ (απο οπου και αν τα βρηκες) η καλυτερη λυση ειναι αυτη (http://www.ebay.co.uk/itm/Grid-Tie-Power-Inverter-200Watt-Solar-Panel-10-5V-to-28V-Generator-UK-Plug-/321108813649?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item4ac393a751)
Το μονο προβλημα ειναι οτι απαγορευετε η χρηση του .Παντου επιτρεπετε αλλα στην Ελλαδα απαγορευετε.
Με αυτο τον τροπο και δεν χρειαζεσαι μπαταριες και οτι παραγεις το "πουλας" στη ΔΕΗ ,στην ιδια τιμη που το αγορασες ,με το να γυρναει το ρολοι αναποδα

genaris
03-01-14, 19:15
Οταν αναγκαστικα εχεις ΔΕΗ στο σπιτι και εχεις και πανελ (απο οπου και αν τα βρηκες) η καλυτερη λυση ειναι αυτη (http://www.ebay.co.uk/itm/Grid-Tie-Power-Inverter-200Watt-Solar-Panel-10-5V-to-28V-Generator-UK-Plug-/321108813649?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item4ac393a751)
Το μονο προβλημα ειναι οτι απαγορευετε η χρηση του .Παντου επιτρεπετε αλλα στην Ελλαδα απαγορευετε.
Με αυτο τον τροπο και δεν χρειαζεσαι μπαταριες και οτι παραγεις το "πουλας" στη ΔΕΗ ,στην ιδια τιμη που το αγορασες ,με το να γυρναει το ρολοι αναποδα

Αυτό λογικά μπαίνει μετα (;; )το inverter ..; Και αν θελω ενεργεια μου δίνει αλλιώς την δίνει στο δίκτυο..; Δεν το εχω ξανα δει τι κανει..;

dalai
04-01-14, 18:22
Ειναι ενα "παρανομο" φωτοβολταικο για την ΔΕΗ.γυριζει το ρολοι της αναποδα και σβηνεις μοναδες (παραγεις δηλ ενεργεια και τις την δινεις πισω)
Διαβασε λιγο για τα tie inverter και θα διαφωτιστεις.

tasos987
04-01-14, 19:16
Νίκο θέμα συγχρονισμού - παραλληλισμού δεν τίθεται ?

vasilllis
05-01-14, 12:25
Ειναι ενα "παρανομο" φωτοβολταικο για την ΔΕΗ.γυριζει το ρολοι της αναποδα και σβηνεις μοναδες (παραγεις δηλ ενεργεια και τις την δινεις πισω)
Διαβασε λιγο για τα tie inverter και θα διαφωτιστεις.

δηλαδη και εξυπηρετηση του κανει ο γειτονας και ξαφνικα να βρεθει μπλεγμενος???
Δεν πρεπει εδω να τα σχολιαζουμε αυτα νομιζω.'Η τουλαχιστον ξεκινα με το αν σε παρουν χαμπαρι εχεις αφαιρεσει ρολογιου δια παντος στο οικημα και σε οσα ρολογια εχει στο ονομα του.


Νίκο θέμα συγχρονισμού - παραλληλισμού δεν τίθεται ?
το κανει το ιδιο το inverter.

dalai
05-01-14, 12:57
Βασιλη ξερεις και εσυ οτι σε πολλα μερη του κοσμου ειναι μια νομιμη συσκευη και η "δεη" τους χερεται να περνει πισω μοναδες χωρις πολυ γραφιοκρατια. Αλλα εδω στο Ελλαντα θεσ 10.000 σε μιζες και υπογραφες για να το κανεις στο σπιτι σου. Εν παση περιπτωση ,εγω ειπα τι συμφερει οικονομοτεχνικα. Προσωπικα δεν το εχω υλοποιησει γιατι η αγορα ΦΒ ειναι ακομη ασυμφωρη

picdev
05-01-14, 13:30
δεν ήξερα ότι υπάρχει το συγκεκριμένο κόλπο, τώρα διαβάζω φόρουμ και λένε ότι το έχουν κάνει.
Η ΔΕΗ αν καταλάβει κάτι θα το καταλάβει αν πάει πολύ πίσω το ρολόι ή δει μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση.
Το ρολόι βέβαια δεν το πειράζεις, στο σπίτι σου δεν μπορούν να μπούν, θα πρέπει να πάρουν κάποια μέτρηση προφανώς ή να δουν ότι γυρίζει προς τα πίσω.

http://www.energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=30&id=19987&Itemid=74&limitstart=45

Αν το έκανα θα έβαζα ένα πάνελ του 1-2kwatt το πολύ πιο πολύ για το κλιματιστικό , το καλοκαίρι σίγουρα θα κάνεις απόσβεση.

Ο τύπος έχει βάλει και τερματικό διακόπτη στο ντουλάπι του ρολογιού για να μην γυρνάει προς τα πίσω όταν έρθει να πάρει μέτρηση :lool:

chip
05-01-14, 16:11
το καλύτερο θα ταν το ίδιο κουτι να μετρούσε τις KWh που πέρνεις και τις Kwh που δίνει και να σταματούσε την επιστροφή οταν πλησιαζαν να εξισωθούν....
λογικά κάποτε θα επιτραπεί... αφού η ΔΕΗ ουσιαστικά θα αγοράζει έτσι φθηνό ρεύμα (σε σχέση με την έως 4-5πλάσια τιμή που αγοράζει)...
Απλά είναι τα στενόμυαλα μυαλά του δημοσίου.... όπως κάποτε ο ΟΤΕ δεν ήθελε να παρέχει αναγνώριση κλήσεως ώσπου παγιώθηκε μέσω των κινητών....
και όπως κάποτε (δεκαετία 80 και αρχές 90) απαγόρευε να συνδέσεις Modem ή FAX στις γραμμές του και θα έπρεπε να έχεις ειδική γραμμή γι αυτά (ή και μισθωμένη)... και λες και του περίσευαν γραμμές για να δώσει κι άλλες... Που φυσικά ο κόσμος χρησιμοποιούσε FAX και αν τον άκουγε έσοδα θα έχανε ο ΟΤΕ... Μετά ξύπνησε και κατάλαβε οτι η χρήση του δικτύου εκτός τηλεφωνίας του έφερνε χρήματα....
ή όπως τη δεκαετία του 80 που ενώ δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει πολλές περιοχές εκτός πόλεως (οχι οτι εκει ειχε γραμμες) απαγόρευε αυστηρά να πάρει κάποιος μία γραμμή και να την συνδέσει ασύρματα ο ίδιος με την επιχείρηση του... και το ποιο αστείο απ' όλα... με τη δικαιολογία οτι έτσι θα κινδύνευε το απόρητο της συνομιλίας... λες και αυτός που θα το έκανε δεν το ήξερε και δεν θα έπερνε τα μέτρα του....
(ακόμα και τα αναλογικά ασύρματα τηλέφωνα που είχαμε μέσα στο σπίτι θεωρούνταν παράνομα από τον ΟΤΕ μέχρι που βγήκε το DECT)

spiroscfu
05-01-14, 16:30
Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

μου το θυμίσατε πάλι :lool:

vasilllis
05-01-14, 17:45
Συμφερει αραγε να τα βαλεις για να κλεβεις την δεη?(η την τσεπη σου) .κανεις αποσβεση ποτε? Πιο το οφελος?

spiroscfu
05-01-14, 17:51
περίπου στα 0,18€ η kwh άρα με έναν μέσω όρο 1kwh επιστροφή θα έχεις κέρδος 24*0,18=4,32€/ημέρα





και την δεη να σε κυνηγάει φυσικά !!!!!

chip
05-01-14, 19:38
όχι 24 ώρες... το πολύ 8 εαν είναι με φωτοβολταϊκά...
λογικά δεν συμφέρει.... είναι σα να λέμε να βάλει κάποιος φωτοβολταϊκά και να έκανε συμβόλαιο με τη ΔΕΗ σε τέτοια τιμή... δεν θα είχε κέρδος και γι αυτό τους δίνουν υψηλότερη τιμή!
Το θέμα είναι οτι σε αυτή τη χώρα όλα απαγορεύονται λόγω της ανικανότητας αυτών που δοιηκούν...
Είναι όπως κατέστρεψαν τις βιοτεχνίες που έφτιαχναν ηλεκτρονικά παιχνίδια στην Ελλάδα επειδή ήταν ανίκανοι να ελέγξουν τον παράνομο τζόγο (που έκανε ζημιά και στα Καζίνο που είχε πουλήσει το κράτος), οπότε τώρα ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί ελληνικά παιχνίδια αλλά μπαίνει σε παράνομα καζίνο του εξωτερικού μέσω Internet....
παρεπιπτώντος πριν καμιά 10 μερες χαζευοντας στο ebay είδα μια πλακέτα Black Jack και σκέφτηκα... να αυτήν μπορούσαμε να την φτιάχνουμε και στην Ελλάδα... και μετά την βλέπω απο κοντά και ήταν ελληνική από την εταιρεία ΚΑΛΠΑΚΑΣ (υπάρχει ακόμα) και λέω...ε ρε... σε έλληνα πωλητή έπεσα.... κι όμως η πώληση ήταν από Ουκρανία.... Οι πλακέτες της ελληνικής βιοτεχνίας είχαν φτάσει μέχρι στη Ουκρανία... (εννοείτε κράτησα την φωτογραφία)48523

picdev
05-01-14, 20:51
ακόμα φτιάχνει ο καλπακας, αυτά τα τζούνιορ τα είχα δει να βγαίνουν σε μερικά παρακμιακά μαγαζιά.
Πήγαινε ο μαγαζάτορας τα έβγαζε απο πορπαγκάζ και έπαιζαν οι γέροι στο καφενείο, αν κέρδιζε τα λεφτά τα έπαιρνε απο το ταμείο του μαγαζιού! Επίσης υπήρχε και κονέ με την αστυνομία αν γίνει έλεγχος αλλά μια φορά τον έπιασαν.
Αυτό το σύστημα το είχα δει σε 3 παρακμιακά μαγαζιά στην ηλιούπολη, προφανώς ο διαχειριστής του όλου συστήματος ήταν ο ίδιος και οι μαγαζάτορες θα έπαιρναν το κάτι τις τους.
Αθάνατο ελληνικό δαιμόνιο:lool:

http://www.jkamusement.com/default.asp?page=products&cid=4&LangId=307

Μου ήρθε και το άλλο τώρα, σε ένα ιντερνετ καφέ με φρουτάκια , άλλαζαν το πρόγραμμα με σταθερό ασύρματο τηλέφωνο!Με dttfm θα το είχε κάνει λογικά.
ά ρε χρήμα που έχουν βγάλει οι ηλεκτρονικοί απο αυτά :lool:

aktis
05-01-14, 23:15
Τα φωτοβολταικά στις στέγες 10KW , με ινβερτερ που φτανουνε πιστοποιημενη απόδοση πανω απο 96% , σταματήσανε γιατί μειώθηκε η τιμή που αγόραζε η ΔΕΗ απο 0.45 euro την Kwh σε 20κατι ( αντι να αποσβέσεις την εγκατάσταση σε 3-4 χρονια την αποσβένεις σε 8 ) και σείς επιμένετε οτι θα κλέψετε τη ΔΕΗ με αυτο το ινβερτερακι 200 W ? Κατ αρχήν εχει κάποια πιστοποίηση ? Η ΔΕΗ καλά κάνει και δεν αφήνει να βάζεις οτι και ότι στο δίκτυο της , αμα δεν έχει προδιαγραφές . Πουλιέται αυτο πουθενά αλλού στην ΕΟΚ ? Εδώ ολόκληρη SMA και πριν κουμπώσεις τον ινβέρτερ στο δίκτυο πρέπει να πάς και να ρυθμίσεις σε τι δίκτυο θα κουμπώσεις ( ηπειρωτικη - νησιωτική ελλάδα ) και αυτό το κινεζοκουτι ειναι ΟΚ ? και τι βαθμό απόδοσης έχει αυτο το ινβερτερ ? μου μοιάζει με ενα ινβέρτερ που είχα πάρει απο το lidl 30 euro και όταν το χρειάστηκα σε ενα ταξίδι απο τα Μέγαρα στην Αθήνα ενα καλοκαίρι άρχισε τις διακοπές πρίν φτάσω Αθήνα γιατι ζεσταινόταν , τροφοδοτώντας μονο ενα λαπτοπ απο το αυτοκίνητο !!!

gas_liosia
06-01-14, 00:18
...η καλυτερη λυση ειναι αυτη (http://www.ebay.co.uk/itm/Grid-Tie-Power-Inverter-200Watt-Solar-Panel-10-5V-to-28V-Generator-UK-Plug-/321108813649?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item4ac393a751)
Το μονο προβλημα ειναι οτι απαγορευετε η χρηση του .Παντου επιτρεπετε αλλα στην Ελλαδα απαγορευετε.
Με αυτο τον τροπο και δεν χρειαζεσαι μπαταριες και οτι παραγεις το "πουλας" στη ΔΕΗ ,στην ιδια τιμη που το αγορασες ,με το να γυρναει το ρολοι αναποδα
Το θέμα είναι οτι στο λογαριασμό της ΔΕΗ... τελικά μόνο kwh δεν πληρώνουμε. Για μένα ούτε αυτό είναι λύση αφού θα εξακολουθείς να πληρώνεις φόρους-χαράτσια-δίκτυο-ΝΕΡΙΤ-+++-ποιος ξέρει τι άλλο θα πληρώνουμε στο μέλλον... Εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε όλοι μας να συμβιβαστούμε με τις άκρως απαραίτητες kwh για τις καθημερινές μας ανάγκες, στήνοντας ένα τελείως αυτόνομο σύστημα και διακόπτοντας τη ΔΕΗ. Να χάσουν και αυτοί τα έσοδα να δούμε αν θα βάλουν μυαλό, και το μόνο σίγουρο είναι οτι θα κάνουμε απόσβεση. Το κακό είναι οτι μας έχουν φέρει σε τέτοιο σημείο που ελάχιστοι είναι αυτοί που μπορούν να κάνουν μια τέτοια επένδυση σήμερα.

chip
06-01-14, 00:29
Τα φωτοβολταικά στις στέγες 10KW , με ινβερτερ που φτανουνε πιστοποιημενη απόδοση πανω απο 96% , σταματήσανε γιατί μειώθηκε η τιμή που αγόραζε η ΔΕΗ απο 0.45 euro την Kwh σε 20κατι ( αντι να αποσβέσεις την εγκατάσταση σε 3-4 χρονια την αποσβένεις σε 8 ) και σείς επιμένετε οτι θα κλέψετε τη ΔΕΗ με αυτο το ινβερτερακι 200 W ? Κατ αρχήν εχει κάποια πιστοποίηση ? Η ΔΕΗ καλά κάνει και δεν αφήνει να βάζεις οτι και ότι στο δίκτυο της , αμα δεν έχει προδιαγραφές . Πουλιέται αυτο πουθενά αλλού στην ΕΟΚ ? Εδώ ολόκληρη SMA και πριν κουμπώσεις τον ινβέρτερ στο δίκτυο πρέπει να πάς και να ρυθμίσεις σε τι δίκτυο θα κουμπώσεις ( ηπειρωτικη - νησιωτική ελλάδα ) και αυτό το κινεζοκουτι ειναι ΟΚ ? και τι βαθμό απόδοσης έχει αυτο το ινβερτερ ? μου μοιάζει με ενα ινβέρτερ που είχα πάρει απο το lidl 30 euro και όταν το χρειάστηκα σε ενα ταξίδι απο τα Μέγαρα στην Αθήνα ενα καλοκαίρι άρχισε τις διακοπές πρίν φτάσω Αθήνα γιατι ζεσταινόταν , τροφοδοτώντας μονο ενα λαπτοπ απο το αυτοκίνητο !!!

Σε αυτό για το θέμα της ποιότητας του συγκεκριμένου έχεις δίκιο...
το θέμα όμως είναι η γενική απαγόρευση της ΔΕΗ...
θα μπορούσε δηλαδή να μπορεί να αγοράσει κάποιος ένα πιστοποιημένο μηχάνημα και με μια απλή αίτηση στη ΔΕΗ να του δίνει την άδεια να το εγκαταστήσει...

spiroscfu
06-01-14, 01:47
όχι 24 ώρες... το πολύ 8 εαν είναι με φωτοβολταϊκά...
λογικά δεν συμφέρει....

κοίτα αυτό είναι λίγο σχετικό, ποιον δεν συμφέρει !!

πχ. παίρνεις και συναρμολογείς ένα τέτοιο http://www.ebay.com/itm/1KW-Mono-6x6-Solar-Cells-DIY-Panel-Kit-156mm-Wire-Flux-/130637745389?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6a9dcced
ή παίρνεις ακόμη ποιο φθηνές κυψέλες και φτιάχνεις ένα στα 5KW μαζί με κάποιο grid tie


τι μεροκάματο θα έχεις το μήνα ??, μέσα σε 5,6 μήνες κάνεις απόσβεση και μετά θα είναι σαν να μην πληρώνεις δεη !!

σε αφήνουν όμως ???

riggas
06-01-14, 11:41
Μήπως ένας από του λόγους που απαγορεύετε από τη ΔΕΗ είναι όταν κάνει διακοπή για επισκευή στο δίκτυο της ας πούμε θα έχει ρεύμα από τα πάνελ ? βέβαια υπάρχει λύση και γιαυτο

aktis
06-01-14, 13:46
Ο βασικός λόγος φαντάζομαι οτι είναι να μη κάψεις τις συσκευές σου και την τηλεόραση του γείτονα !!! Υπάρχει μια μικρή γραφειοκρατία , απο το ΛΑΓΗΕ νομίζω λέγεται τώρα για να σου πληρώσει το ρεύμα που παράγεις ( πού θέλει να παράγεις καί σε επιδοτεί γι αυτό για 10KW εγκαταστάσεις ) ,αφού η ΔΕΗ μεχρι τώρα βάζει διπλό ρολόι για την παραγωγή σου . Στη Γερμανία ισως γίνεται και με ένα ρολόι αλλά δεν πληρώνεσαι παραπάνω ... Οι φόροι και να φύγουν απο τη ΔΕΗ , θα πάνε στο περιουσιολόγιο , δεν έχουν σχέση με το θέμα μας .

spiroscfu
06-01-14, 13:55
Μήπως ένας από του λόγους που απαγορεύετε από τη ΔΕΗ είναι όταν κάνει διακοπή για επισκευή στο δίκτυο της ας πούμε θα έχει ρεύμα από τα πάνελ ? βέβαια υπάρχει λύση και γιαυτο

αυτή είναι μια σωστή παρατήρηση !!

από την άλλη όμως δεν έχω δει ποτέ grid tie (αυτά τα λίγα που έχω δουλέψει μαζί τους), τα οποία να δουλεύουν χωρίς την τάση του δικτύου.
και μια παράγραφό από wikipedia



Grid-tie inverters are also designed to quickly disconnect from the grid if the utility grid goes down. This is an NEC (http://en.wikipedia.org/wiki/National_Electrical_Code) requirement[2] (http://en.wikipedia.org/wiki/Grid-tie_inverter#cite_note-2) that ensures that in the event of a blackout, the grid tie inverter will shut down to prevent the energy it transfers from harming any line workers who are sent to fix the power grid.
http://en.wikipedia.org/wiki/Grid-tie_inverter

genesis
07-01-14, 15:44
... Δέν ξέρω πως θα αλλάζει αυτόματα η παροχή ενέργειας απο την μπαταρία στη ΔΕΗ (και αντίστροφα) την στιγμή που θα ζητηθεί ισχύς πάνω απο 1500w (ή που θα πέσει κάτω απο τα 1500). Ξέρει κανεις εαν υπάρχει καποια συσκευη..;

Ηθελα να δω άν μπορω να λύσω όλα τα προβλήματα (την αλλαγή απο ηλιακή ενεργεια σε ΔΕΗ) και μετα να προχωρήσω παρακάτω.

Τοποθετω στη συνεχεια ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ που να τροφοδοτει την ασφαλεια των φωτων ειτε απο ΔΕΗ ειτε απο το inverter.
Αυτη η εγκατασταση μπορει να γινει αποδεκτη απο τη ΔΕΗ ? Μπορουν δηλαδη να βγουν νεα σχεδια και να υπογραφουν απο ηλεκτρολογο και να γινουν αποδεκτα απο τη ΔΕΗ ?

Η λειτουργία αυτή γίνεται με ένα inverter-charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη.
Το μηχάνημα (ανάλογα με τον κατασκευαστή και το μοντέλο) μπορεί να προγραμματιστεί ώστε να συνδέεται αυτόματα με την παροχή της ΔΕΗ όταν η τάση των συσσωρευτών πέσει κάτω από το επίπεδο που θα ορίσουμε.
Η μεταγωγή γίνεται ταχύτατα (σε 20ms) και δεν δημιουργεί πρόβλημα (διακοπής ρεύματος) στις συσκευές.
Η ΔΕΗ δεν έχει πρόβλημα με αυτά τα μηχανήματα αφού όταν συνδέονται με την παροχή λειτουργούν μόνο ως "καταναλωτές" και δεν επιστρέφουν ρεύμα προς το δίκτυο.

Η σχεδίαση και εγκατάσταση ενός συστήματος αυτόνομης ηλεκτροδότησης που θα λειτουργεί σε συνδυασμό με την ΔΕΗ (θα υποβοηθείται δηλαδή από την ΔΕΗ) είναι μία αρκετά δύσκολη διαδικασία με την έννοια ότι θα πρέπει να μελετηθούν πολλοί παράγοντες και σε συνδυασμό με το ποσό που μπορεί να διαθέσει κανείς θα πρέπει να γίνει προσεκτική επιλογή του εξοπλισμού.
Το σύστημα μπορεί να έχει αρχικά μικρό μέγεθος και να καλύπτει λίγα φορτία και μικρή κατανάλωση αλλά να έχει προδιαγραφές έτσι ώστε να επεκταθεί σταδιακά μέχρι την σχεδόν πλήρη κάλυψη όλων των φορτίων και της ολόκληρης της κατανάλωσης.

Όποιος ενδιαφέρεται καλό θα ήταν να κάνει μία αναζήτηση σε παλαιότερες συζητήσεις ώστε να αποκτήσει μια καλή εικόνα για το θέμα.
Παραθέτω μερικά σχετικά links σε αυτό και σε άλλα forum.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56922
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64226&highlight=%F6%F9%F4%EF%E2%EF%EB%F4%E1%E9%EA%E1+%E5 %EE%EF%F7%E9%EA%EF
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64501&highlight=%F6%F9%F4%EF%E2%EF%EB%F4%E1%E9%EA%E1+%E5 %EE%EF%F7%E9%EA%EF
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63533&highlight=%F6%F9%F4%EF%E2%EF%EB%F4%E1%E9%EA%E1+%E5 %EE%EF%F7%E9%EA%EF
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60282&highlight=%F6%F9%F4%EF%E2%EF%EB%F4%E1%E9%EA%E1+%E5 %EE%EF%F7%E9%EA%EF
http://www.energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=30&id=19987&Itemid=384
http://www.energ.gr/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=30&id=56909&Itemid=384&limitstart=0
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59837&highlight=%F6%F9%F4%EF%E2%EF%EB%F4%E1%E9%EA%E1+%E5 %EE%EF%F7%E9%EA%EF