PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέφυρα & πυκνωτές



mtzag
03-01-14, 19:16
Εγω 3Φ 220VAC (ναι καλα διαβασατε ερχετε απο μ/σ 3Φ 380:220) και αυτο περναει απο μια 3Φ γεφυρα
και γινετε smooth με 450V 1000uF πυκνωτη και στο τελος καταληγει DC.

Πως μπορω να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα (ιδια ταση/ρευμα/ripple στο DC ) με 1Φ 220VAC ?
Απο οτι μπορω να φανταστω η ποιο απλη λυση ειναι ειναι να βαλω ποιο μεγαλου ρευματος μονοφασικη γεφυρα και να αυξησω την χωρητικότητα στον πυκνωτη .
Παλι ομως θα εχω μεγαλα ripple currents στον πυκνωτη λογω οτι το 3Φ σε σχεση με το 1Φ μετα απο ανορθωση εχει καλυτερο πολυ καλυτερη εξομαλυνση αρα ειναι μικρη η δουλεια που πρεπει να κανει ο πυκνωτης.

Οι ερωτησεις τωρα ειναι:
Ποιο ειναι το VDCpeak στο 3Φ (με ποιο τυπο βγανει ) ?
Με ποιο τυπο μπορω να υπολογισω τι πυκωτη θα βαλω στο 1Φ ωστε να εχω το ιδιο αποτελεσμα που εχω στο 3Φ με τον 1000uF 450V πυκνωτη ?
Πως μπορω να υπολογισω δεδομενου του φορτιου και του μεγιστου επιτρεπομενου ripple τι πυκνωτη θα χρειαστω στο 3Φ(με 3Φ γεφυρα) και στο 1Φ(με 1Φ γεφυρα) ?

manthos3
03-01-14, 21:39
Αν κατάλαβα σωστά τις ερωτήσεις σου έχουμε.
α)Η μέση τιμή της τάση εξόδου μία 3Φ ανόρθωσης μη ελεγχόμενη (με διόδους) είναι Vout=Vin*2,34
Όπου Vin είναι η ενεργός τιμή της φασικής τάσης στην είσοδο της γέφυρας.
β)Η μέση τιμή της τάσης εξόδου μίας 1Φ γέφυρας είναι Vout=1,41*Vin.Όπου Vin είναι η ενεργός τιμή της τάσης εισόδου.
γ)Για 1Φ ανόρθωση ο πυκνωτής εξομάλυνσης στο DC υπολογίζεται από την σχέση C=(20000)/(V/I)
όπου V είναι η DC τάση εξόδου,και Ι το ρεύμα που απορροφά το φορτίο σου.
Επίσης το φορτίο σου επηρεάζει το ρεύμα που απορροφάς από την γέφυρα,οπότε αλλάζει το Ι στην σχέση που υπολογίζεις τον πυκνωτή.
Για να είσαι καλυμμένος με τον πυκνωτή πάρε το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να απορροφήση το φορτίο σου.

Για τα δεδομένα που έχεις εσύ.Η τάση εξόδου σου μετά την 3Φ ανόρθωση είναι 515V DC.
Για να έχεις την ίδια τάση σε 1Φ γέφυρα αν εφαρμόσεις τον τύπο β πρέπει να έχεις στην είσοδο της 1Φ γέφυρας 365V ΑC.Οπότε πρέπει να αγοράσεις απο κάποιον που φτιάχνει Μ/Σ έναν Μ/Σ ανύψωσης από τα 230 στα 365V.Τώρα η φαινόμενη ισχύς του Μ/Σ εξαρτάται από το φορτίο που θα τροφοδοτήσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

mtzag
04-01-14, 03:46
Ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταλαβαινω μερικα πραγματα (οταν λεω 3Φ 220VAC rms εννοω πολικη ταση οχι φασικη αν η φασικη ειναι 220 τοτε η πολικη ειναι 380)


Αν κατάλαβα σωστά τις ερωτήσεις σου έχουμε.
α)Η μέση τιμή της τάση εξόδου μία 3Φ ανόρθωσης μη ελεγχόμενη (με διόδους) είναι Vout=Vin*2,34
Όπου Vin είναι η ενεργός τιμή της φασικής τάσης στην είσοδο της γέφυρας.

Την φασικη ταση δεν την ξερω και ουτε με νοιαζει να την μαθω γιατι δεν υπαρχει ουδετερος μονο 3 φασεις αρα εχω μονο πολικη ταση
η οποια ταση ειναι Vrms=220VΑC αναμεσα σε οποιοδηποτε ζευγαρι απο 3 φασεις. Αρα ο τυπος αυτος δεν μου λεει κατι.



β)Η μέση τιμή της τάσης εξόδου μίας 1Φ γέφυρας είναι Vout=1,41*Vin.Όπου Vin είναι η ενεργός τιμή της τάσης εισόδου.

Αυτο το καταλαβαινω για 1Φ ειναι το Vpeak = Vrms * τετραγωνικη ριζα2
Σε 3Φ ποιος ειναι ο τυπος που περιλαμβανει πολικη και οχι φασικη ταση ?
3Φ Vpeak = Vrms πολικη * ?



γ)Για 1Φ ανόρθωση ο πυκνωτής εξομάλυνσης στο DC υπολογίζεται από την σχέση C=(20000)/(V/I)
όπου V είναι η DC τάση εξόδου,και Ι το ρεύμα που απορροφά το φορτίο σου.
Επίσης το φορτίο σου επηρεάζει το ρεύμα που απορροφάς από την γέφυρα,οπότε αλλάζει το Ι στην σχέση που υπολογίζεις τον πυκνωτή.
Για να είσαι καλυμμένος με τον πυκνωτή πάρε το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να απορροφήση το φορτίο σου.

κατανοητο



Για τα δεδομένα που έχεις εσύ.Η τάση εξόδου σου μετά την 3Φ ανόρθωση είναι 515V DC.
Για να έχεις την ίδια τάση σε 1Φ γέφυρα αν εφαρμόσεις τον τύπο β πρέπει να έχεις στην είσοδο της 1Φ γέφυρας 365V ΑC.Οπότε πρέπει να αγοράσεις απο κάποιον που φτιάχνει Μ/Σ έναν Μ/Σ ανύψωσης από τα 230 στα 365V.Τώρα η φαινόμενη ισχύς του Μ/Σ εξαρτάται από το φορτίο που θα τροφοδοτήσεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αυτα μου φαινοντε παρα πολλα και δεν πρεπει να ειναι σωστο οταν λεω 3Φ 220VAC rms εννοω πολικη και οχι φασικη ταση δηλαδη 220VAC rms αναμεσα σε οποιεσδηποτε 2 απο τις 3 φασεις.
Μπορεις να μου το πεις αυτο οχι με φασικη αλλα με πολικη ταση ?

manthos3
04-01-14, 14:03
Οκ.Τώρα κατάλαβα ότι έλεγες 220 πολική.

Η σχέση που συνδέει την πολική τάση με την φασική είναι
Vπολικο=Vφασικη*τετραγωνική ρίζα του 3.
Οπότε η γέφυρα που έχεις με την πολική τάση αυτή αν κάνεις τις πράξεις είναι 298V.Στην έξοδο της 3Φ γέφυρας.
Αν τώρα βάλεις 1Φ ανόρθωση με τον τύπο Vout=1,41*Vin,για Vin=220V,θα έχεις έξοδο 310V.Είναι αρκετά κοντά οι τάσεις αυτές.Αν θές να την κάνεις ακριβώς ίδιες έχεις δύο επιλογές.
α)Η να πάρεις έναν Μ/Σ υποβιβασμού πρωτεύον 220V δευτερεύον 212V,οπότε θα πάρεις έξοδο στην γέφυρα 212*1,41=298,9V.
β)Η αντί για απλές διόδους να βάλεις θυρίστορ και να ρυθμίσεις την γωνία έναυσης έτσι ώστε να πάρεις στην έξοδο την επιθυμητή τάση που θές.
Αν από 3Φ γέφυρα πάς σε 1Φ πρέπει να υπολογίσεις ότι οι δίοδοι ή τα θυρίστορ πρέπει να αντέχουν μεγαλύτερο ρεύμα απο ότι στην 3Φ(εξαρτάται απο το φορτίο σου).

mtzag
04-01-14, 19:06
ωραια..
κατι τελευταιο σε αυτο
α)Η μέση τιμή της τάση εξόδου μία 3Φ ανόρθωσης μη ελεγχόμενη (με διόδους) είναι Vout=Vin*2,34
Όπου Vin είναι η ενεργός τιμή της φασικής τάσης στην είσοδο της γέφυρας.

Εδω ο συντελεστης 2,34 απο που προκυπτει ? πως γινετε ο τυπος αν το Vin δεν ειναι φασικη αλλα πολικη ταση ?

spiroscfu
04-01-14, 20:09
δεν ξέρω τι είναι αυτό το 2,34 άλλα φυσικά και δεν ισχύει,
η εξομάλισμένη τάση ενός συστήματος με 1 ή 2 ή 3 ή 20 φάσεις είναι η Vpeak (στην περίπτωσή σου 220/0,707), η rms "υπό φορτίο" αλλάζει.


Η V(avg) στο 3φασικό είναι (3*ρίζα(3)*Vpeak) / π
Η V(avg) σε πλήρη ανόρθωση είναι 2*Vpeak / π και το ripple υπολογίζεται βάση του φορτίου με I/(2*f*c) ή με http://upload.wikimedia.org/math/4/2/a/42a1182c6704aef7926f4fc9b0d94600.png


στο τριφασικό δεν γνωρίζω δεν μου χρειάστηκε ποτέ

spiroscfu
04-01-14, 20:44
με επιφύλαξη μπορεί να τα υπολογίσεις με τα παρακάτω.

3phase rms voltage (με ημιανορθωση, 3 διόδους δηλ) = ρίζα(2) * V(rms)
3phase rms voltage (πλήρης, 6 δίοδοι) = ρίζα(3) * ρίζα(2) * V(rms)

και για το ripple μάλλον η συχνότητα είναι 6 φορές μεγαλύτερη άρα I/(6*f*c), ή με απλή ανόρθωση θα είναι τρεις φορές I/(3*f*c))

edit:
τώρα που το ξαναείδα δεν καταλαβαίνω που κολάει ρίζα(3) * ρίζα(2) * V(rms),
το είδα εδώ http://www.richieburnett.co.uk/dcresist.html

manthos3
04-01-14, 22:32
Καλησπέρα Σπύρο.Καταρχήν αν για κάτι δεν είσαι σίγουρος μην κατηγορείς τους άλλους.
Αν κάνεις την πράξει που λες παραπάνω ότι δεν καταλαβαίνεις το ρίζα(3) * ρίζα(2) * V(rms) κάνει 2,44 είναι το ίδιο με αυτό που έλεγα εγώ αλλά έχει μία μικρή απόκλιση λόγο δεκαδικών ψηφίων.Οπότε καταλαβαίνεις ότι αυτό που έλεγα εγώ δεν είναι λάθος και άδικα με κατηγορείς.Για να απαντήσω στον Μάνο το 2,34 και φυσικά ισχύει και είναι τεκμηριωμένο μαθηματικά(όχι μπακαλίστικα). Θές την foto και θα καταλάβεις.Αν λύσεις το ολοκλήρωμα το αποτέλεσμα είναι το 2,34. H foto είναι από ένα από τα καλύτερα βιβλία στα ηλεκτρονικά ισχύος.48505

manthos3
04-01-14, 22:37
Μάνος θές τα από το site που σου πρότεινε ο Σπύρος,και θα δείς ότι λέει τα ίδια με μένα και στην 1Φ,και στην 3Φ.

http://www.richieburnett.co.uk/dcresist.html (http://www.richieburnett.co.uk/dcresist.html)

spiroscfu
05-01-14, 02:38
Καλησπέρα Σπύρο.Καταρχήν αν για κάτι δεν είσαι σίγουρος μην κατηγορείς τους άλλους.

Για'σου και από εμένα Μάνθο. Κάτι θα ακούστηκε/γράφτηκε στραβά, δεν είχα σκοπό να κατηγορήσω κανέναν και δεν ξέρω γιατί το πείρες έτσι.

Μια παρατήρηση ήταν που μου έκανε εντύπωση, για την ακρίβεια είδα ξανά αυτά που έγραψα και έκανα τις ρίζες :scared:
πως γίνεται να έχουμε είσοδο 220 πολική και να παίρνουμε έξοδο 220*2,34=514, το vpeak της τάσης θα είναι 220/0,707= 311V τα άλλα 514-311=203 από που θα έρθουν ??

Στην εικόνα με την πλήρη τριφασική έχει το Vrms σαν φασική (άρα πολική 220*ριζα(3)),
άρα στον φίλο ο τύπος διαμορφώνεται σε 1,414*1,732*(220/1,732)=311VDC
άρα το Vpp ripple σε αυτήν το υπολογίζει με 1/(6*f*r*c) και στην γέφυρα με 1/(2*f*R*c)

δεν μου βγαίνει το I/(2*f*c) που αναφέρει για την γέφυρα η wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Ripple_%28electrical%29

υγ.
με το 2,34 που ανάφερες μήπως είναι το 2,49 μείον τις τάσεις ορθής πόλωσης των διόδων !!

nikos1
05-01-14, 11:43
4851148512485134851448515

manthos3
05-01-14, 12:46
Για'σου και από εμένα Μάνθο. Κάτι θα ακούστηκε/γράφτηκε στραβά, δεν είχα σκοπό να κατηγορήσω κανέναν και δεν ξέρω γιατί το πείρες έτσι.

Μια παρατήρηση ήταν που μου έκανε εντύπωση, για την ακρίβεια είδα ξανά αυτά που έγραψα και έκανα τις ρίζες :scared:
πως γίνεται να έχουμε είσοδο 220 πολική και να παίρνουμε έξοδο 220*2,34=514, το vpeak της τάσης θα είναι 220/0,707= 311V τα άλλα 514-311=203 από που θα έρθουν ??

Στην εικόνα με την πλήρη τριφασική έχει το Vrms σαν φασική (άρα πολική 220*ριζα(3)),
άρα στον φίλο ο τύπος διαμορφώνεται σε 1,414*1,732*(220/1,732)=311VDC
άρα το Vpp ripple σε αυτήν το υπολογίζει με 1/(6*f*r*c) και στην γέφυρα με 1/(2*f*R*c)

δεν μου βγαίνει το I/(2*f*c) που αναφέρει για την γέφυρα η wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Ripple_%28electrical%29

υγ.
με το 2,34 που ανάφερες μήπως είναι το 2,49 μείον τις τάσεις ορθής πόλωσης των διόδων !!


Sorry αν το πήρα στραβά αλλά έτσι ακούστηκε.:lool:

Η τάση στην έξοδο της 3Φ είναι μεγαλύτερη γιατί έχουμε 6 διόδους 3 θετικής ομάδας και 3 αρνητικής.Επειδή το δίκτυο της ΔΕΗ έχει διαφορά φάσης 120 μοίρες,σε κάθε 120 μοίρες άγουν 2 δίοδοι(1 τις θετικής και μία τις αρνητικής ομάδας) επειδή τώρα για μία πλήρη περιστροφή του δικτύου θέλει 180 μοίρες.Σε κάθε πλήρη περιστροφή θα έχουμε 6 παλμούς στην έξοδο της γέφυρας.Άρα 6 παλμούς οπότε μεγαλύτερη τάση εξόδου.Σκέψου το περίπου σαν να έχεις 3 μονοφασικές(χοντρικά).
Για την τάση ορθή πόλωσης των διόδων που λές δεν το ξέρω.

spiroscfu
05-01-14, 14:33
Ναι ρε συ αλλά αναφέρει πως έχει πολική 220 άρα φασική 220/ρίζα(3), άρα σαν να κάνει πλήρες σε μονοφασικό 220 (με μεγαλύτερο ripple φυσικά).


Στο τριφασικό με φασική 220 γίνεται αυτό που λές 380/0,707

spiroscfu
05-01-14, 16:58
Για του λόγου το αληθές

48518

στο παραπάνω είναι χωρίς φορτίο, με φορτίο στο μονοφασικό θα πέσει η τάση λόγο του μεγαλύτερου ripple (μάλλον με την τριπλάσια χωρητικότητα στο φίλτρο θα είναι περίπου ίσες )


edit:
το ξαναδιάβασα και είδα πως ξεχωρίζεις την φασική με την πολική, άρα λέμε τα ίδια :biggrin:,
μάλλον για να πάρει το ίδιο αποτέλεσμα θέλει την τριπλάσια ισχύ όπως και χωρητικότητα

FILMAN
07-01-14, 12:10
Σπύρο, στο τριφασικό η διαφορά φάσης είναι 120o, οπότε όταν η μια φάση είναι κοντά στο θετικό peak της, η αρνητικότερη φάση (αυτές οι δυο είναι που διέρχονται κάθε φορά από τη γέφυρα ανόρθωσης) δεν είναι 0 αλλά αρνητική με αποτέλεσμα η τάση εξόδου της γέφυρας να είναι μεγαλύτερη από την Vpeak του ημιτόνου. Αν η διαφορά φάσης ήταν 90ο (τετραφασικό), δεν θα συνέβαινε αυτό.

mtzag
07-01-14, 13:34
ευχαριστω για τις απαντησεις.
Ποιο προγραμμα ειναι αυτο που εκανες simulation στην φωτογραφια ?

spiroscfu
07-01-14, 17:11
To isis

ναι φίλλιπε αυτό λέω και εγώ η ενταση μου ήταν πως το dc θα είναι επί 2,49 αλλά της φασικής όχι της πολικής.
ή ποιο απλά πολική/0,707 (χωρίς φορτίο)