PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτορυθμικός φωτισμός σκάλας.



rep
04-01-14, 21:20
Η κατασκευή είναι μια συνολική δουλεία που έκανα σε έναν εσωτερικό χώρο του σπιτιού μου.σε μια τσιμεντένια σκάλα που οδηγεί στο παρκιν μου και το εργαστήριο μου την έντυσα με ξύλο και στις άκρες στρανζταρα γαλβανιζε φύλλα και έβαλα από κάτω λεντοταινια, και για να μην έχει και απλά ένα φωτισμό έκανα και μια μικροκατασκευη με έναν atmega8 ο οποίος ελέγχει 15 bd139 και αυτά την κάθε λεντοταινια σε κάθε σκαλοπάτι .αναλόγως αν ανεβαίνεις ή κατεβαίνεις σε πιάνει ένα απλό ρανταρ συναγερμού που έχω βάλει στο 1 και 15 σκαλοπάτι και ανάβει ένα ένα όλα τα σκαλοπατια. Όταν ανεβεις ή κατεβεις αντοιστοιχα τα σβήνει ένα ένα πισω σου.

Papas00zas
04-01-14, 22:40
VIP style.... Ωραία κατασκευή και ακόμη πιο ωραίο το εφέ με τα σκαλιά. Τα συγχαρητήρια μου.

gas_liosia
04-01-14, 23:15
Συγχαρητήρια! Ενδιαφέρουσα ιδέα και φαντάζομαι θα είναι όμορφο από κοντά. Ο λαός νομίζω θα ήθελε ένα βιντεάκι. :001_rolleyes:

andyferraristi
05-01-14, 10:57
Ο λαός νομίζω θα ήθελε ένα βιντεάκι.

Αν και θ' ακουστεί λίγο υπερβολικό, θα έλεγα ότι ο λαός απαιτεί βιντεάκι ...:001_tt2:

rep
05-01-14, 10:59
θα έρθει και αυτό εντός της ημέρας, προς το παρόν είμαι κρεβατωμένος.

picdev
05-01-14, 12:17
μπράβο ρεπ, απορώ πως προλαβαίνεις να κάνεις όλα αυτά , όταν έχεις και την επιχείρηση σου

moutoulos
05-01-14, 14:50
Χρυσόστομε, η αλήθεια είναι οτι έχεις ξεφύγει ...
.
.
.
.
.
.
.
. ... πολύ μπροστά !!!

ktakakis
05-01-14, 15:58
Συγχαρητήρια για την πρόταση της κατασκευής! Μου δώσατε ιδέα για να περάσω μερικά σαββατοκύριακα! :wiink:

Manthosvf
05-01-14, 16:43
ωραιο μπραβο χρης μια απορια εχω η εσθητηρες κηνησης που συνδεονται?

rep
05-01-14, 18:11
ευχαριστώ παιδες.τα ρανταρ το συνδέω σε δυο πιν του επεξεργαστή (τα πιν διπλα στο isp) τα πιν ειναι μόνιμα στο 0 και μόλις γίνουν 1 ξεκινάει η διαδικασία.Ακη υπάρχει ισχυρή θέληση για οτι κάνω στο σπίτι μου.οι ιδέες μου έρχονται μόλις δω το πρόβλημα που εχω κατακαιρους ,στην κατασκευή αυτή πιο πολυ κουραστηκα να κοψω κα λαμινειτ και να στρωσω παρα για την κατασκευη τις πλακετας.σε αυτην πρωτη φορα εκανα πλακετα με σιδερωμα,εκανα μερικα πειραματα για να δω αν θα βαλω ρελε 'η τρανζιστορ βρηκα στα συρταρια μου μερικα bd139 ειδα οτι ειναι ευκολο να γινει και εκανα αμεσως την πλακετα .ενα βραδυ μου πηρε να κανω πλακετα και συναρμολογιση και ενα απόγευμα προγραμματισμος.

herctrap
05-01-14, 18:13
θα σβήνουν με fade out?

ωραίοςςςς

αλλά γιατί οι μισές κλέμες μπήκαν ανάποδα?

rep
05-01-14, 18:15
μπηκαν αναποδα γιατι στο σχεδιασμο επελεξα λαθος τυπο ποιο στενο και δεν επερνε αυτα που ειχα.οποτε τα εβαλα απο την κατω μερια.

rep
05-01-14, 20:32
ήρθε και το video.

http://www.youtube.com/watch?v=hPYm2sy5P5Q&feature=youtu.be

picdev
05-01-14, 20:43
τη λαμαρίνα τη κόλλησες? ίσως χρειαστείς και αντιολισθητικό αυτοκόλλητο?
Τα καλώδια απο που τα πέρασες? αν πιάνουν τα χέρια σου....
ωραία δουλειά μπράβο

rep
05-01-14, 20:51
τα καλώδια μπήκαν πριν πέσει το υλικό που έβαλα για ισιώσω το τσιμεντο τα μουρελα τα βιδωσα μονο στην μετοπη και οχι απο πανω για να φενεται ωραιο και στην ακρη στη μερια του τοιχου εκανα 8mm τρυπα περασα το καλωδιο εξω το κολλησα και μετα έσπρωξα το υπόλοιπο καλώδιο μεσα για να μην φαίνεται.

gas_liosia
05-01-14, 21:02
ήρθε και το video.
http://www.youtube.com/watch?v=hPYm2sy5P5Q&feature=youtu.be
Ευχαριστούμε για το βίντεο Χρυσόστομε, και συγχαρητήρια και πάλι για την high tech σκάλα σου! :thumbup1:

pantelisyzfr1
05-01-14, 21:02
http://www.youtube.com/watch?v=Zi_XLOBDo_Y:001_tt2:

Manthosvf
05-01-14, 22:15
με εβαλες σε δουλεια σχεδιο? αρχεια? υλικα? :001_smile:

rep
05-01-14, 22:22
θα σου ανεβάσω ολα τα αρχεία ,ανέμενε. πως θα προγραμματισεις τον atmega?

Manthosvf
06-01-14, 01:10
ελα ντε :lool: αυτο ειναι ενα ερωτημα...

θα σου ανεβάσω ολα τα αρχεία ,ανέμενε. πως θα προγραμματισεις τον atmega?

mariosm
06-01-14, 14:18
Πολυ καλη ιδεα και για οσους θελουν να κανουν το ιδιο υπαρχει και ετοιμο προφιλ αλουμινιου για ακριβως αυτη την εφαρμογη.
Ετσι τουλαχιστον δεν μπαινεις στην περιπετεια της επεξεργασιας λαμαρινας.

Χρυσοστομε και μια παρατηρηση που ανηκει βεβαια στα "ψιλα γραμματα", αλλα νομιζω οτι στην συγκεκριμενη εφαρμογη ο κρυσταλλος ειναι αχρηστος και μπορεις να τον αφαιρεσεις.

spiroscfu
06-01-14, 17:10
Ωραίο Χρυσόστομε, ακόμη ποιο ωραίο θα ήταν με fade in/out και καθυστέρηση ανά 3 με 4 σκαλιά (για να πετυχαίνει και τους αργούς/γρήγορους στο περπάτημα)

αλήθεια κανένας απλός τρόπος (χωρίς φωτοκύτταρα η διακόπτη στο κάθε σκαλί) για να ανάβει το κάθε ένα όταν πάμε σε αυτό, έρχεται σε κανέναν ??

el greco 1
06-01-14, 18:31
Σπυρο παλια ειχα κανει εν τετοιο σε σκαλα με φωτοσωληνα πριν βγουν τα led με ενα μικρο plc και 2 αισθητηρεs κινησηs.κατι παρομοιο δηλαδη.πωs αλλοιοs σκεφτεσε να γινει?

Alxnks
06-01-14, 18:47
Αλλη μια ιδέα....επειδή στο βίντεο είδα να ξεκινούν να ανάβουν αλλά και να ξεκινούν να σβήνουν απο την επανω μεριά της σκάλας. Παντα έτσι λειτουργει, ανεξαρτητα απο το ποια μεριά πλησιάσει κάποιος τη σκάλα;

Αν ναι..εγώ το σκεφτόμουν λίγο αλλιως....αν κάποιος πλησιάσει απο κάτω, να ξεκινούν να ανάβουν απο εκεί και να ξεκινούν να σβήνουν από εκεί. Κι αντίστοιχα αν πλησιάσει απο πανω. Η μήπως έτσι λειτουργει ηδη και δεν κατάλαβα σωστα;

Στάλθηκε απο το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.

rep
06-01-14, 18:51
στο πρωτο ποστ γραφω οτι στο 1 και 15 σκαλοπατι εχω βαλει ρανταρ, και εννοείται οτι δουλεύει και απο κάτω.

Alxnks
06-01-14, 18:53
στο πρωτο ποστ γραφω οτι στο 1 και 15 σκαλοπατι εχω βαλει ρανταρ, και εννοείται οτι δουλεύει και απο κάτω.

Αρα 3 ραντάρ; ενα σε κάθε άκρη κι ενα στη μέση;

Στάλθηκε απο το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.

rep
06-01-14, 18:55
οχι 2 ρανταρ,γιατι να βαλω στη μεση?

Alxnks
06-01-14, 18:56
οχι 2 ρανταρ,γιατι να βαλω στη μεση?


Ναι σόρυ, ξαναειδα το βίντεο και μετρησα τα σκαλιά. Απλα είχα στο μυαλό μου τη δική μου σκάλα που είναι 31 σκαλοπάτια και πήρα τα 15 σου ως κάτι μεσαίο! Χαχα!

Στάλθηκε απο το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.

rep
06-01-14, 19:00
31 σκαλοπατια? ποσα μετρα ειναι ο καθε οροφος ?

Alxnks
06-01-14, 19:01
Ημιοροφος!

Αν και στο πατρικό μου, με νορμάλ υψος είναι κάπου 21 σκαλοπάτια αν θυμάμαι καλά.

Στάλθηκε απο το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2.

spiroscfu
06-01-14, 20:47
Σπυρο παλια ειχα κανει εν τετοιο σε σκαλα με φωτοσωληνα πριν βγουν τα led με ενα μικρο plc και 2 αισθητηρεs κινησηs.κατι παρομοιο δηλαδη.πωs αλλοιοs σκεφτεσε να γινει?

όταν πατάς στο συγκεκριμένο να ανάβει

αλλά


αλήθεια κανένας απλός τρόπος (χωρίς φωτοκύτταρα η διακόπτη στο κάθε σκαλί) για να ανάβει το κάθε ένα όταν πάμε σε αυτό, έρχεται σε κανέναν ??

el greco 1
06-01-14, 23:28
αυτο να το ξεχασετε! διοτι αν μπουμε μεσα μεθυσμενοι πρωτον θα φαμε τα μουτρα μαs και δευτερον θα πεσουν 100000 αγοι στη γη.

midakos
07-01-14, 02:31
θα μπορούσε να γίνει με αισθητήρα στο κάθε σκαλί και εναν κεντρικό κίνησης (αυτόν που έχει ήδη).
Ο κεντρικός αισθητήρας θα ενεργοποιούσε το 1ο σκαλι, και στο 1ο σκαλί ο αισθητήρας το δεύτερο κλπ. Έτσι θα είναι το φως πάντα 1 βήμα μπροστά (στην κυριολεξία)!

vasilllis
07-01-14, 08:54
Ελα Σπυρο
https://www.google.gr/search?q=pressure+mats&safe=off&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=V6LLUtWqK4Wl0QXXhYHoDQ&ved=0CD8QsAQ&biw=1024&bih=652

spiroscfu
07-01-14, 17:52
Όχι έτσι ρε παιδιά :biggrin:

καμιά έξυπνη πατέντα χωρίς διακόπτες ή φωτοδέσμες (τουλάχιστον όχι σε κάθε σκαλί) είπαμε
πχ. με ηλεκτρομαγνητική προσέγγιση (που εμείς εκπέμπουμε) και ένα μονόκλωνο καλώδιο στο κάθε σκαλί (δεν ξέρω αν θα δουλέψει :?:)

jami
07-01-14, 18:24
Εγώ τρελάθηκα με την κατασκευή!Αυτό που παρατήρησα όμως είναι οτι όταν όλα τα σκαλιά είναι αναμμένα η φωτεινότητα είναι στο 60%.Όταν το βίντεο φτάνει προς το τέλος τα τελευταία σκαλοπάτια φαίνεται να ανάβουν δυνατότερα,με κάθε σκαλί που σβήνει.Μήπως το τροφοδοτικό είναι μικρό;

rep
07-01-14, 18:37
δεν εγινε με τροφοδοτικο η δοκιμη αλλα με μπαταρια.την πλακετα την εβαλα μεσα στη μοναδα του συναγερμου για να λειτουργει και σαν μοναδα ασφαλειας οταν δεν εχει ρευμα.σημερα εβαλα μια ποιο μεγαλη και ολα καλα.

rep
08-01-14, 20:03
ανεβάζω και τα αρχεια για καποιον που θέλει να ασχοληθεί .

αλπινιστης
09-01-14, 10:03
και δευτερον θα πεσουν 100000 αγοι στη γη.

Αυτο τι σημαινει??

Επισης μια σημαντικη λεπτομερεια για το θεμα με τον αισθητηρα ανα ασκαλι που θα αναβει το επομενο.
Στο σκαλι που βρισκομαστε, πρεπει να εχουν αναψει τα 2-3 επομενα σκαλια και οχι να περιμενουμε καθε φορα το επομενο. Οταν κατεβαινουμε τη σκαλα ο εγκεφαλος μας προηγειται μερικα σκαλια (ο δικος μου ως ιδιαιτερα εφυης, εχει ηδη παει στον επομενο οροφο και με περιμενει!)!
Οποτε, η ρουτινα πρεπει να αναβει λιγα σκαλια μπροστα απο εμας και πισω μας ας τα μαζευει οπως να ναι.

spiroscfu
09-01-14, 16:10
'Όταν το φτιάξουμε εμείς αλέξανδρε θα βάλουμε και επιλογή προπορείας ή πισωπορείας


"ο εγκέφαλος μου θέλει τα εμπρός αναμμένα αλλά ο πισινός μου τα πίσω (φοβάται O:))"

vasilllis
09-01-14, 22:23
'Όταν το φτιάξουμε εμείς αλέξανδρε θα βάλουμε και επιλογή προπορείας ή πισωπορείας


"ο εγκέφαλος μου θέλει τα εμπρός αναμμένα αλλά ο πισινός μου τα πίσω (φοβάται O:))"

καντε και καμια μαγκια να αναγνωριζει τα ατομα...που ξερεις ,μπορει καννενας να εχει καμια πεθερα και πρεπει να σβησουν τα φωτα στην μεση της σκαλας :lool:

spiroscfu
10-01-14, 00:19
στο κατέβασμα φυσικά ε!!

στο ανέβασμα μπορεί να σκοντάψει και να πέσει, δεν το θέλουμε αυτό!!

georgiokl
18-02-14, 16:29
χαιρετώ την ομάδα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον δημιουργό!! στο βίντεο και στην πλακέτα μετράω 15 σκαλοπάτια!! αν δεν κάνω λάθος ο atmega χρησιμοποιειται στο arduino! γνωρίζω όμως ότι έχουμε 6 analog pin, και 14 digital pin! από ότι διάβασα τα αναλογικά pin είναι input και πιστεύω οτι σύνδεσες εκεί τους αισθητήρες! έχεις 14 digital pin και εσύ έβαλες 15 σκαλοπάτια! μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τα φώτα σου και να μου πεις που έβαλες το 15 σκαλοπάτι;; και μια τελευταία ερώτηση αν εγώ θέλω να το κάνω σε 30 σκαλοπάτια πως θα μπορούσα να το φτιάξω αφού δεν έχω τόσα pin;;;;

ευχαριστω εκ των προτέρων,
georgiokl

αλπινιστης
18-02-14, 16:32
Γιωργιο καλως ηρθες.
Σκεψου την πιθανοτητα της χρησης ενος ή και παραπανω 4017 με το arduino ως παλμοδοτη και γενικο ελεγχο...
(Τουλαχιστον εγω ετσι θα το εκανα)

georgiokl
18-02-14, 16:43
εγώ πάντως σκευτικα κάπου στην μέση της σκάλας να έβαζα καθυστέρηση κάποιων σκαλοπατιών με timer 555 αλλά ήθελα να δω τι έκανε και ο Χρυσόστομος!

rep
18-02-14, 17:10
δεν χρειαζεται ρε παιδες τιποτα απο εξωτερικα χρονικα και αλλα εξαρτηματα,ο επεξεργαστης μπορει να κανει παπαδες αρκει να ξερεις να το δουλεψεις. ολα τα πιν του επεξεργαστη μπορουν να γινουν και εξοδοι και εισοδοι φιλε μου.οποτε οσα πιν εχεις τα κανεις οτι θες ,ειναι θεμα προγραμματισμου....

georgiokl
18-02-14, 17:16
μια ακόμα ερώτηση στα 30 σκαλοπάτια πως μπορώ να το κάνω αφού δεν έχω τόσα pin???

rep
18-02-14, 17:22
αλλαξε επεξεργαστη βαλε ενα atmega32 ή μπορεις να διπλασιάσεις τα ποδαρακια βαζοντας ενα hc 273.

georgiokl
18-02-14, 17:38
είσαι ωραίος σε ευχαριστώ πολύ!!!!:)

georgiokl
05-03-14, 17:21
να ρωτησω κατι ρε παιδια συγκεκριμενα τον χρισοστομο επειδη τωρα ειρθε το arduino στα χερια μου και προσπαθω να το κανω σε αρκετα σκαλοπατια! το hc273 τι ακριβως ειναι;;;; επηδη οσο το εψαξα δεν βρηκα κατι!!!

manolena
05-03-14, 17:24
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/74HC_HCT273.pdf

rep
05-03-14, 17:28
με το εξαρτημα αυτο μπορεις να επεκτινεις τις εξοδους του επεξεργαστη σου, απο μια ολοκληρη πορτα και δυο πιν μπορεις να παρεις 2 ολοκληρες πορτες.και για καθε επιπλεον πιν και ενα τετοιο εξαρτημα εχεις αλλη μια ολοκληρη πορτα.

georgiokl
05-03-14, 23:34
θα το ψάξω λιγο παραπανω ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!!!