PDA

Επιστροφή στο Forum : Programmer or Debugger ?



228
10-01-14, 22:53
Γεια σας παιδιά

Θέλω να πάρω ένα προγραμματιστή για pic ειμαι αναμεσα σε 2
1) PICkit 2 Starter Kit
http://www.microchipdirect.com/ProductSearch.aspx?Keywords=DV164120

2)PICkit 2 Debug Express
http://www.microchipdirect.com/ProductSearch.aspx?Keywords=DV164121

ποιο μου προτείνετε? με το debugger μπορώ να προγραμματίσω? :confused1:

plouf
10-01-14, 23:11
προτιμησε το pickit 3.

η "Debug" εκδοση απλα περιεχει μια εξτρα πλακετα ετοιμη για debug
debug ειναι να μπορεις να "βλεπεις" το προγραμα να τρεχει στον πραγματικο μικροελεκτη και να το σταματας οποτε θες απο το mplab

ειναι αρκετα advance και στη πραξη το κανει ουτος η αλλος ο προγραμαμτιστης απλα θελει να ακουθησεις συκρεκειμενες προδιαγραφες στο κυκλωμα.

πιστευς δεν χρειαζεσαι τουλαχιστον οχι για αρχη

228
10-01-14, 23:25
προτιμησε το pickit 3.

η "Debug" εκδοση απλα περιεχει μια εξτρα πλακετα ετοιμη για debug
debug ειναι να μπορεις να "βλεπεις" το προγραμα να τρεχει στον πραγματικο μικροελεκτη και να το σταματας οποτε θες απο το mplab

ειναι αρκετα advance και στη πραξη το κανει ουτος η αλλος ο προγραμαμτιστης απλα θελει να ακουθησεις συκρεκειμενες προδιαγραφες στο κυκλωμα.

πιστευς δεν χρειαζεσαι τουλαχιστον οχι για αρχη

δηλαδη το κυκλωμα του pickit 2 ειναι το ιδιο και στις 2 επιλογες απλα αλλαζει μονο η συνοδευτικη πλακέτα? αν καταλαβα καλα

δεν θελω να παρω το pickit 3 γιατι εχω διαβάσει για διαφορα προβληματα και οτι ο 2 ειναι καλύτερος τωρα δεν ξερω :001_huh:

leosedf
11-01-14, 00:20
Ναι και αν πας να προγραμματίσεις τίποτα καινούριους μικροελεγκτές θα ψάχνεις να βρεις τον 3.
Μια χαρά είναι ο 3.

stratos111
11-01-14, 00:32
Φίλε μου, πάρε το pickit 3 με κλειστά μάτια

TΣΙΠΟΥΡ+ΙΔΗΣ
11-01-14, 16:32
δηλαδη το κυκλωμα του pickit 2 ειναι το ιδιο και στις 2 επιλογες απλα αλλαζει μονο η συνοδευτικη πλακέτα? αν καταλαβα καλα

δεν θελω να παρω το pickit 3 γιατι εχω διαβάσει για διαφορα προβληματα και οτι ο 2 ειναι καλύτερος τωρα δεν ξερω :001_huh:


Όχι διάφορα αλλά πολλά προβλήματα ,έως ότου διορθώσει τα bug η microchip το 2 είναι η καλύτερη λύση

stratos111
11-01-14, 19:14
Όχι διάφορα αλλά πολλά προβλήματα ,έως ότου διορθώσει τα bug η microchip το 2 είναι η καλύτερη λύση

Πες μας κανένα-δυο προβλήματα (ενημερωτικά για να ξέρουμε). Εγώ το έχω 2-3 χρόνια και μέχρι στιγμής αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

TΣΙΠΟΥΡ+ΙΔΗΣ
11-01-14, 19:26
Πες μας κανένα-δυο προβλήματα (ενημερωτικά για να ξέρουμε). Εγώ το έχω 2-3 χρόνια και μέχρι στιγμής αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις πολλά
Το ποιο διαδεδομένο είναι το ICD3Err0045 ICD3Err0057 κ,τ,λ
ΟΚ

stratos111
11-01-14, 19:35
Ψάξε στο διαδίκτυο και θα βρεις πολλά
Το ποιο διαδεδομένο είναι το ICD3Err0045 ICD3Err0057
ΟΚ
Με το ΟΚ που έγραψες, υποψιάζομαι ότι παρεξήγησες τα λεγόμενα μου. Αν είναι όντος έτσι, σου ζητώ συγνώμη. Όπως ξέρεις, ο γραπτός λόγος, πολλές φορές αφήνει παρερμηνείες.
Και για να εξηγήσω. Η ερώτηση μου ήταν πραγματική και όχι ειρωνική. Ρωτάω απλά για να μάθω γιατί όπως είπα και πριν, εγώ στα 2-3 χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. Ίσως επειδή δεν χρησιμοποιώ το MPLAB.

plouf
11-01-14, 19:44
(απλα ενημερωτικα και εγω) τα ICD**** δεν ειναι για το InCircuitDebbuger που αλλο απο το PicKit 3 ?

mtzag
20-08-14, 17:41
Θελω να παρω ενα arm cortex m3 microcontroller σαν αυτο
http://www.ebay.com/itm/ARM-Cortex-M3-STM32F103C8T6-STM32-Core-Board-Minimum-System-Development-Board-/301247607101
Με τι programmer μπορω να τον προγραματισω ?
Επισης τι compilers IDE υπαρχουνε γι αυτους τους μΕ εκτος απο τον gcc-arm ?