PDA

Επιστροφή στο Forum : ΉΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΑΚΟΝΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ



ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 00:57
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ FORUM.
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΛΕΓΟΜΑΙ ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ, ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ.
ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ή ΗΛΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ
ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.
ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ Κ ΜΗ ΘΕΜΑΤΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ
ΦΥΣΕΩΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΛΥΣΟΥΜΕ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ
ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΩΣΤΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ
ΤΥΧΩΝ ΛΑΘΗ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΒΑΥ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΑΚΟΝΙΣΤΗ ΜΑΧΑΙΡΙΩΝ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ
Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΔΙΠΛΑΣΙΑ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΦΟΡΗΤΟ, ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΜΟΤΕΡ
ΑΠ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΡΕΥΜΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ( 120 V / 60 Hz, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ
ΒΡΩ ΤΑ Watt ΚΑΙ ΤΑ Amperes ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ).
Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ Η : Work Sharp Knife and Tool Sharpener ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ DAREX.
ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ : http://www.worksharptools.com/knife/sharpeners/knife-sharpener/work-sharp-knife-and-tool-sharpener.html

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ :
ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΔΩ ΚΑΠΟΙΟΙ? ή ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ( ΠΤΩΣΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΔΥΝΑΜΗΣ/ΡΟΠΗΣ ΣΤΡΕΨΗΣ ) ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ? ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ....
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΔΙΚΩΤΕΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΜΕ ΑΝΟΡΘΩΤΗ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΣΤΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ, ΔΙΟΤΙ ΙΣΩΣ
ΝΑ ΜΗΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ 2 ΣΥΣΚΕΥΕΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ.

mtzag
11-01-14, 01:10
Μπορει να λειτουργησει με μετασχηματιστη ΑΛΛΑ γνωμη μου ειναι ξεχνα την αμερικη γι αυτο που θες.
Θα το πληρωσεις ποιο ακριβα λογω τελωνειου μεταφορικων/μετασχηματιστη.
Συμφωνοι οτι εξω θα το βρεις ποιο φτηνα αλλα οχι απο αμερικη.
Τελος δεν νομιζω οτι αυτο το μηχανημα κανει ακονισμα της προκοπης σε μαχαιρια ποιο πολυ παιζει να χαλασει ενα μαχαιρι παρα να το ακονισει σωστα.

Εγω κανω τα χοντρα στα δικα μου σε διδυμο τροχο και τελειωμα σε πετρα με το χερι.
Ισως να κοιταγες καλυτερα σε καποιο τροχιστικο με ταινια και μεγαλο grit η σε καποιο μεγαλο τροχο με καλες κεραμικες πετρες

chipakos-original
11-01-14, 08:52
Ισως κάτι τέτοιο να έκανε για την δουλειά σου και είναι πιο φτηνό https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQqQ2Tq_m8ExQgFqKGvSRto3nlzyhF8J rmu3qVWvFY3dpXV9JTmkQ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 10:51
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΝΟ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ( ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΓΝΩΜΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΜΑΧΑΙΡΟΠΟΙΩΝ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ), ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΕΔΩ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
ΑΝ ΝΑΙ, ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΦΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΑΝΟΡΘΩΤΗ/ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

agis68
11-01-14, 11:00
μη γραφεις με κεφαλαία αλλα με πεζους χαρακτήρες (μικρά) Με τα κεφαλαια στην ιντερνετική γλώσσα σημαινει οτι ουρλιάζεις...Πιστευω πως θα σου κοστίσει πολύ ακριβά αυτό το ακονιστήρι οσο καλή δουλειά και αν κάνει. Θα σου το στείλουν μεσω DHP πιθανότατα και μόνο για την παραλαβή απο τη DHP ή και UPS θα πληρώσεις εκτελωνισμό συν τις χρεώσεις απο τις μεταφορικές

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 11:07
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ, ΠΕΡΙ ΔΙΔΥΜΟΥ ΤΡΟΧΟΥ ΜΕ ΤΑΙΝΙΟΛΕΙΑΝΤΗΡΑ.
ΝΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΚΟΝΙΣΜΑΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗ.
ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΕΞΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ
ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Α ΚΑΙ Ω :
1) ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΗΡΗΣΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΣΤΑΘΕΡΩΝ ΓΩΝΙΩΝ ΑΚΟΝΙΣΜΑΤΟΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ
( ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΙΔΙΑ ΓΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΨΗ ), ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΟΙΝΟ ΤΑΙΝΙΟΛΕΙΑΝΤΗΡΑ.
2) ΤΑ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΑ ( ΤΑΙΝΙΕΣ ) ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΦΘΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΑ 6000 GRIT (ΚΟΚΚΟΙ).
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ '' ΞΥΡΙΖΕΙ ΔΙΧΩΣ ΑΦΡΟ '' ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ. ΤΕΤΟΙΑ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΤΑΙΝΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΟΛΕΙΑΝΤΗΡΑ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΨΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ.

leosedf
11-01-14, 13:40
Ξέχασες ότι θα κάνεις ζημιά στο ατσάλι λόγω υπερθέρμανσης.

Μια καλύτερη λύση μέχρι 12000 - 30000 grit είναι οι γιαπωνεζικες νερόπετρες της naniwa, η shapton η king η chosera.

Για υλικό που μπορείς να βρεις εδώ είναι και το κρητικό λαδάκονο μαζί με white και green compound πάνω σε δέρμα (με ξύλινο υπόστρωμα).
Και στις δυο περιπτώσεις μπορείς να δεις κανονικά τη φάτσα σου στην κόψη από το γυάλισμα και είναι κοφτερή σαν ξυράφι.


ΚΑΝΕΝΑ ηλεκτρικό δεν είναι σωστό και αποτελεσματικό, τζάμπα λεφτά.

john_b
11-01-14, 13:48
Στην δική μου σελίδα, τα θέματα με κεφαλαία διαγράφονται άμεσα,αν δε το μέλος επιμένει, τον διαγράφω και αυτόν. Τόσο πολύ με εκνευρίζουν. Για τα δε κριγκλις, ας μην πω καλύτερα, αν ήμουν στην Βόρεια Κορέα θα τους εκτελούσα. Στο θέμα μας τώρα.

Κάτι τέτοιο θα σου έκανε καλύτερη δουλειά:
http://www.ebay.com/itm/Professional-Kitchen-Knife-Sharpener-System-Fix-angle-Sharpening-Frame-4Stones-/300996871313?pt=AU_Cutlery&hash=item4614cfc491#ht_0wt_0

leosedf
11-01-14, 13:58
Μπα σκουπίδια, ένα απο τα καλύτερα στο εμπόριο (σταθερής γωνίας) είναι της wicked http://www.wickededgeusa.com/index.php?option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=7&Itemid=93

Αλλά τα θεωρώ και αυτά πεταμένα λεφτά. Οι σκέτες πέτρες είναι καλύτερες.

john_b
11-01-14, 14:08
Εγώ έχω αυτό:
http://www.ebay.com/itm/Lansky-Deluxe-Five-Stone-Knife-Sharpening-System-New-/130785845742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e7371a1ee#ht_2952wt_787

Αλλά συνήθως ακονίζω αυτό και άλλα λίγο μεγαλύτερου μεγέθους:
http://www.ebay.com/itm/Fallkniven-F1-Swedish-Military-Laminated-VG-10-Survival-Knife-Zytel-Sheath-/131087622278?pt=Collectible_Knives&hash=item1e856e6086

Για πολύ μεγάλα που πρέπει να το ξαναπιάσεις το μαχαίρι πιο δίπλα, είμαι επιφυλακτικός για το κατά πόσο θα είναι σωστό το τελικό ακόνισμα.

chip
11-01-14, 14:25
το εργαλείο πολύ πιθανόν να περάσει από εκτελονισμό πράγμα που σημαίνει επιβάρυνση 100-150 ευρώ!

Κυριακίδης
11-01-14, 15:49
ΑΠ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΡΕΥΜΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ( 120 V / 60 Hz, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ
ΒΡΩ ΤΑ Watt ΚΑΙ ΤΑ Amperes ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ).

Πρέπει να βρεις πόσα Watt είναι .
http://www.ebay.com/itm/CyberPower-ACMobile-12V-DC-120V-AC-Power-Inverter-CPS90UPA-/160777489986



Input:



Voltage:
10.8Vdc - 15.8Vdc


Current:
10A max


Plug Type:
12Vdc Auto (Cigarette) / EmPower


Output:



Watts:
90


On Battery Voltage:
12Vdc / 120Vac


On Battery Frequency:
60Hz


Outlet Type:
12Vdc Auto (Cigarette) & NEMA 5-15R

jeronimo
11-01-14, 17:20
Επειδή έτυχε να ακονίσω τα μαχαίρια με κάτι παρόμοιο πρέπει να πω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά .
Τώρα όσον αφορά την τροφοδοσία του πιστεύω ένας μετασχηματιστής με πρωτεύον 220 V AC και δευτερεύων με επιλογή 0 -110 120 130 και 140V 2Α
Βάζω παραπάνω τάση για να καλύψω τη ισχύ που θα χάση λόγο της χαμηλότερης συχνότητας 50Hz.
Ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 17:52
Στην δική μου σελίδα, τα θέματα με κεφαλαία διαγράφονται άμεσα,αν δε το μέλος επιμένει, τον διαγράφω και αυτόν. Τόσο πολύ με εκνευρίζουν. Για τα δε κριγκλις, ας μην πω καλύτερα, αν ήμουν στην Βόρεια Κορέα θα τους εκτελούσα. Στο θέμα μας τώρα.

Κάτι τέτοιο θα σου έκανε καλύτερη δουλειά:
http://www.ebay.com/itm/Professional-Kitchen-Knife-Sharpener-System-Fix-angle-Sharpening-Frame-4Stones-/300996871313?pt=AU_Cutlery&hash=item4614cfc491#ht_0wt_0
Παιδιά εκτιμώ το ενδιαφέρον και τις απόψεις σας για το θέμα.
Επίσης δείξτε επιείκια όσον αφορά την γραφή σε Ελληνικά κεφαλαία.
Δεν είμαι ένθερμος στην χρήση του ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ούτε γράφω
συχνά. Όσον αφορά τα greeklish, έτσι κ αλλιως δεν γράφω εκ πεποιθήσεως.
Όσον αφορά το θέμα σέβομαι τις απόψεις όλων και ευχαριστώ για τις προτάσεις σαε.
Απλά θα ήθελα το θέμα να προσεγγισθεί καθαρά από άποψη τεχνική ( αν λειτουργεί
σωστά ή αν μειονεκτεί με χρήση μετασχηματιστών ). Κατά τα άλλα γνωρίζω ότι υπάρχουν ενναλακτικές
λύσεις ( πέτρες, ακόνια, λειαντήρες, και γενικά πολλών ειδών ακονιστές ), μιας και το ψάχνω καιρό τώρα,
Απλά θέλω το συγκεκριμένο.
Παρακαλώ θα είμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να εξηγήσει το θέμα από τεχνική σκοπιά.
Αν υπάρχει θα είμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ.

p.gabr
11-01-14, 18:07
Τ

Εγώ έχω αυτό:
http://www.ebay.com/itm/Lansky-Deluxe-Five-Stone-Knife-Sharpening-System-New-/130785845742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e7371a1ee#ht_2952wt_787

Αλλά συνήθως ακονίζω αυτό και άλλα λίγο μεγαλύτερου μεγέθους:
http://www.ebay.com/itm/Fallkniven-F1-Swedish-Military-Laminated-VG-10-Survival-Knife-Zytel-Sheath-/131087622278?pt=Collectible_Knives&hash=item1e856e6086

Για πολύ μεγάλα που πρέπει να το ξαναπιάσεις το μαχαίρι πιο δίπλα, είμαι επιφυλακτικός για το κατά πόσο θα είναι σωστό το τελικό ακόνισμα.










Το εχω και εγω και μάλιστα είχα αγοράσει έξτρα την 1000αρα πέτρα
Εκπληκτικο εργαλείο ,μπορείς να κάνεις παπάδες ,σε μικρα μαχαίρια-σουγιαδες

Το είχα αγοράσει από το Montreal σε κυνηγετικα , 25 δολάρια , ακονίζει ελβετικό σαν καινούργιο
Το τεστ είναι να κολλάει η λάμα στο νύχι (να μην σέρνεται ) και να κοβει κάθετα Α4 χωρίς να διπλωνει
Στην αρχή που γυρνάει η λάμα ,εκεί τα χαλάει λίγο γιατί ακονίζει βαθύτερα

Θέλει υπομονή , και λίγο πείσμα ,στο τέλος όμως θα πετύχει

Πάνω από ολα παίζει ρόλο η ποιότητα της λάμας ,γιατί εγώ μπορώ να ακονίσω και ξύλο..αλλά τι να το κάνεις που με την πρώτη θα χαλασει

spiroscfu
11-01-14, 18:12
με ανορθωτή (ημιανόρθωση) δεν μπορεί να δουλέψει γιατί πρώτον δεν γνωρίζουμε αν δουλεύει και με dc και δεύτερον γιατί η rms τάση θα είναι αρκετά πάνω από 120V άρα πιθανόν να καεί.

σχετικά τώρα με την συχνότητα όντως θα χάσει κάποια απόδοση (μικρή όμως) αλλά επίσης μπορεί να παίσουν και οι στροφές του,
αν θέλεις τόσο πολύ το συγκεκριμένο θα πρέπει να αγοράσεις και κάποιο inverter (ακριβό !)

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 18:41
Αγαπητέ Σπύρο, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν εξήγησα καλά. Δεν με ενδιαφέρει να το
χρησιμοποιήσω σε D.C, αλλά σε A.C 220 V που έχουμε σπίτι μας. Ισως τα έμπλεξα εγώ που μίλησα για
ανορθωτή όπως μου είπε κάποιος και μπέρδεψε και μένα.
Προφανώς μετασχηματιστή χρειάζεται νομίζω....

p.gabr
11-01-14, 19:04
Αγαπητέ Σπύρο, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ξέρω αν εξήγησα καλά. Δεν με ενδιαφέρει να το
χρησιμοποιήσω σε D.C, αλλά σε A.C 220 V που έχουμε σπίτι μας. Ισως τα έμπλεξα εγώ που μίλησα για
ανορθωτή όπως μου είπε κάποιος και μπέρδεψε και μένα.
Προφανώς μετασχηματιστή χρειάζεται νομίζω....

Χρήστο κατ αρχήν κάλως ήρθες

Να σου εξηγήσω κάτι πρώτα για την παρατήρηση που σου έγινε
Γραφή με κεφαλαία γράμματα είναι πολύ πιο δύσκολα αναγνώσιμη και λείπουν και οι τονισμοί

Κατά την γνώμη μου θα δουλέψει με ένα μετασχηματιστή 220/110 μια χαρά
Κανόνισε τα πρώτα, ρώτα για εκτελωνισμούς, και όταν το πάρεις στο χέρι, πας στον βενιερη ,αγοράζεις τον κατάλληλο μετασχηματιστή με το βύσμα έτοιμο να συνδεθεί και το δοκιμάζεις κιόλας

stratos111
11-01-14, 19:08
Καλησπέρα.
Υπάρχει μετατροπέας 220v σε 110 έτοιμος για την δουλειά σου, αρκεί να μάθεις πόσα βαττ έχει απαίτηση το μηχάνημα.Π.χ http://www.ebay.com/itm/50W-220V-To-110V-US-EU-AU-AC-Power-110-TO-220V-Travel-Voltage-Converter-Adapter-/111137049976?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item19e048cd78 και διάλεξε το 220v to 110v 50w EUR 3.64

spiroscfu
11-01-14, 19:50
παιδιά δεν γνωρίζουμε τη μοτερ φοράει, με τα 10Hz θα έχει κάποια διαφορά σίγουρα (αν δεν τον πειράζει αυτή ή μικρή διαφορά ok)

λίγο που το έψαξα αναφέρουν
τάση λειτουργίας = παλιά τάση * (50/60)
νέες στροφές = παλίες στροφές * (50/60)
νέα ισχύ = παλιά ισχύ * (50/60)

δηλ.
120*(50/60)=100V (και όχι 120 πλέον)
κτλ.

stratos111
11-01-14, 20:02
Αν διάβασες καλά στο λινκ που σου έδωσα λέει: Output: AC 110-120V, 50 Watts or AC 220-240V 50/60Hz

spiroscfu
11-01-14, 20:07
εσύ κατάλαβες πως αυτός είναι ένας απλός μ/σ που ο οποίος δεν μπορεί να μεταβάλει την συχνότητα??

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 20:48
Σπυρο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως απο ότι βλέπω αυτες είναι οι αναμενόμενες απώλειες
όπως τις υπολογίζεις. Ψαχνοντας βρήκα ότι δουλεύει στα 0.7 Αmperes. Κανοντας τις πράξεις σημαινει
ότι το μηχάνημα σε ρεύμα 60 Hz αποδίδει 84W, ενώ με 50Hz ( Ελλάδα ) θα αποδώσει 70W. Είναι σημαντική
πτώση.....επίσης η μείωση στροφών από τις περίπου αρχικές 3800 αναμένεται να πέσει κάτω από τις 3200!
Επίσης σημαντική. Σκέφτομαι λοιπόν την πρόταση του φίλου Jeronimo που πρότεινε την χρήση μετασχηματιστή
στα 110 - 120 - 130 - 140 V με πιθανή χρήση τα 130V προκειμένου να αντισταθμιστούν οι απώλειες λόγω της διαφοράς
συχνότητας ( εννοείται ότι θα αποφευχθεί η πολύωρη χρήση λόγω πιθανής αυξημένης θέρμανσης στη συσκευή ).
Πως το βλέπεις?

spiroscfu
11-01-14, 21:20
όχι γιατί στα 50hz θα πέσει η τάση λειτουργίας του άρα με τα 120 είσαι overdrive
και θα κάνει και αντιστάθμιση στην χαμένη ισχύ όπως και στροφές άλλα με πιθανότητα υπερθέρμανσης.



αν το μοτέρ όμως είναι universal νόμιζω πως με τα 120 θα δουλέψει κανονικότατα

mtzag
11-01-14, 21:46
Εγω βλεπω ξεκαθαρα οτι αμα αγορασει απο αμερικη θα πεταξει τα χρηματα του.
Στο τελωνειο επειδη θα ερθει με courier θα εχει χοντρη καμπανα. 120 ευρω ειναι μονο το χαρατσι courier αμα βαλεις και τα τελωνικα και φπα θα παει πανω απο 200 το χαρατσι.
Αν εχεις λεφτα για πεταμα στο τελωνειο για το χαρατσι courier...

Σιγουρα εδω η απο ευρωπη αμα ψαξεις θα βρεις αντιστοιχο στα 220V χωρις χαρατσι-τελωνειο

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 23:46
Σπύρο συγνώμη, τι εννοεις overdrive? Η κανονική τάση λειτουργείας του είναι 120V και όχι 110V. Γι αυτό σκέφτομαι
μετασχηματιστή από 220V στα 130V ( 10V παραπάνω ) και όχι 120V,με το σκεπτικό να αντισταθμιστεί η μείωση της ισχύος λόγω της
πτώσης συχνότητας από τα 60 Hz στα 50 Hz της Ελλάδας.
Επίσης δεν γνωρίζω τι είναι μοτέρ universal....Συγνώμη κιόλας αν γίνομαι κουραστικός, αλλά δεν είμαι γνώστης....Αν εννοείς να
δουλεύει και σε AC και σε DC, η απάντηση είναι ναι μπορεί. Υπάρχουν σχετικές αναφορές σε ξένα forum στην Αμερική που αναφέρουν
για την χρήση του μέσα σε τροχόσπιτα με πηγή 12V DC και χρήση inverter προφανώς.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
11-01-14, 23:52
Φίλε Μάνο δεν τίθεται θέμα. Το μηχάνημα δεν θα έρθει στην Ελλάδα απευθείας. Θα το παραλάβει φίλος
που μένει στην Αμερική, ο οποίος έρχεται κάθε καλοκαίρι στην πατρίδα κ θα το φέρει ο ίδιος.
Το μηχάνημα πωλείται στην Ελλάδα προς 125 ευρώ, ενώ στην Αμερική γύρω στα 50. Είναι μεγάλη διαφορά.

spiroscfu
12-01-14, 02:08
Σπύρο συγνώμη, τι εννοεις overdrive?
ότι το τροφοδοτείς πάνω από το κανονικό

Η κανονική τάση λειτουργείας του είναι 120V και όχι 110V. Γι αυτό σκέφτομαι
μετασχηματιστή από 220V στα 130V ( 10V παραπάνω ) και όχι 120V,με το σκεπτικό να αντισταθμιστεί η μείωση της ισχύος λόγω της
πτώσης συχνότητας από τα 60 Hz στα 50 Hz της Ελλάδας.
όπως σου έγραψα και πριν λόγο της μικρότερης συχνότητας θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα άρα το μοτερ που είναι για τα 120V μετά πρέπει να το δουλέψεις στα 100

Επίσης δεν γνωρίζω τι είναι μοτέρ universal....Συγνώμη κιόλας αν γίνομαι κουραστικός, αλλά δεν είμαι γνώστης....Αν εννοείς να
δουλεύει και σε AC και σε DC, η απάντηση είναι ναι μπορεί. Υπάρχουν σχετικές αναφορές σε ξένα forum στην Αμερική που αναφέρουν
για την χρήση του μέσα σε τροχόσπιτα με πηγή 12V DC και χρήση inverter προφανώς.
τα universal δουλεύουν και με dc αλλά και με ac και είναι αυτά που έχουν καρβουνάκια (αν είναι τέτοιο σου είπα πως νομίζω ότι μπορείς να το δουλέψεις στα 120V/50Hz απροβλημάτιστα)

Πάντως αν είναι 3800rpm που έγραψες χλωμό το βλέπω για επαγωγικό

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΤΖΙΑΣ
12-01-14, 09:50
Σπύρο σε ευχαριστώ πολύ. Κάπως ξεκαθάρισε το τοπίο. Θα το δοκιμάσω αρχικά
με μετασχηματιστή 220-120/50Hz και βλέπουμε. Άλλωστε μόνο στην πράξη τελικά
θα αποδειχθούν όλα τα παραπάνω.
Και γω πιστεύω πως θα δουλεψει.
Νά σαι καλά και συ, και όσα παιδιά έδωσαν τεχνική άποψη.
Καλή Κυριακή σε όλους

spiroscfu
12-01-14, 14:46
παρακαλώ χρήστο

FILMAN
13-01-14, 13:01
Εγώ θα έλεγα να το πάρεις πρώτα, και αφού δεις το ταμπελάκι με τα χαρακτηριστικά του και το τί τύπου κινητήρα φοράει, μετά να τα δείξεις εδώ για να σου πούμε τί μπορείς να κάνεις.