PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικός συγκριτής συχνοτήτων



p.gabr
14-01-14, 20:58
Οπτικός συγκριτής συχνοτήτων

48711


Συχνότητες 0.1- 2500 Mhz
Αναφορά για 0-10ηζ
Ευαισθησία .. >300mv

Πρόκειται για μια συσκευή όπου δίνει οπτική ένδειξη για την διάφορα δυο συχνοτήτων
Η συσκευή χρησιμοποιεί ένα μίκτη με ανορθωτή και ένα όργανο (γαλβανόμετρο ) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BC%C E%B5%CF%84%CF%81%CE%BF) που μπορεί να παρακολουθεί την αποκλιση των δυο συχνοτήτων μικρής διαφοράς (max 15 hz)
Ως γνωστόν από την μίξη δυο συχνοτήτων, προκύπτουν η άθροιση η διάφορα και πολλαπλάσια αυτών, έτσι λοιπόν εάν δυο σήματα είναι παραπλήσιας συχνότητας ,μπορούμε να έχουμε οπτική ένδειξη στο όργανο
To να συγκρίνεις δυο ίδιες συχνότητες ,η να προσπαθήσεις να φέρεις την μια επάνω στην άλλη, είναι δύσκολο ειδικά όταν οι διαφορές τους είναι πολύ μικρές, η ζητάς να προσεγγίσεις κάτι τέτοιο




Το ιστορικό μιας μέτρησης

Κατόπιν τηλεφωνήματος (πρώην συναδέλφου πριν 5-6 χρόνια ) δέχτηκα την διακρίβωση μιας αεροπορικής συσκευής ,για τον έλεγχο συχνότητες 10ΜΗΖ (φάνηκε εύκολο τηλεφωνικά)
Μην πολυλογώ ήρθε ένα πρωί, παρήγγειλα καφέ και καθίσαμε να τα πούμε , αφού πρώτα βάλαμε την συσκευή στην πρίζα, γιατί ήθελε καμιά ώρα ζέσταμα
Κοιτώ το manual, έξοδο 28+/-2 dbm 50ΩΜ ( ωραία εύκολο λέω),και ακρίβεια συχνότητας ???? Αρχίζουν και με ζώνουν τα φίδια , γιατί στους πολλαπλασιασμούς με τις αρνητικές δυνάμεις δεν τα πάω καλά . Μετά από μια σύσκεψη βγήκε +/- 0.140ηζ στους 10Μηζ
ΤΟΤΕ κατάλαβα ότι θα έχει ενδιαφέρον το θέμα
Ετοίμασα τον πάγκο μου έφερα κάνα δυο συχνόμετρα HP, έβαλα το network /spectrum analyzer και άρχισα το ψάξιμο

48709

Συνδέω τα συχνόμετρα για τεστ σε μια γεννήτρια και γρήγορα κατάλαβα ότι θα ήταν μάταιο, ποσό μάλλον να το εμπιστευτώ .Τα τελευταία δεκαδικά έπαιζαν και σιγά σιγά ολίσθυναν Αλλά μήπως και η γεννήτρα όταν διακριβωμένη , πως θα ήμουν σίγουρος για να βγάλω συμπέρασμα και μάλιστα να βασιστώ και να ρυθμίσω

Τότε σκέφτηκα την γεννήτρα πρότυπου χρόνου ρουβιδίου , η οποία είναι και αυτή σε συχνότητα 10Μηζ αλλά σε άλλο τμήμα
Ζήτησα να ανοιχτεί, καθότι έχει και δορυφορικό χρονισμό και καθυστερεί λίγο
Το σκεφτικό μου ήταν να χρησιμοποιήσω το συχνόμετρο δίνοντας του την πρότυπη συχνότητα από την γεννήτρα ρουβιδίου, στην είσοδο εξωτερικής συχνότητας χρονισμού ( external base time )
(Tα συχνόμετρα εκτός της εσωτερικής γεννήτρια 10 Mηζ που έχουν, έχουν από πίσω και την δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικής πηγής και φυσικά η ακρίβεια μέτρησης εξαρτάται από αυτό )

Αφού έκανα όλα αυτά ,προσπαθούσα με το spectrum analyzer (που είχε έχτρα options hi stabilizer frequency και πολλά άλλα ) μήπως και πλησιάσω την ένδειξη. Μέτρησα πρώτα την έξοδο και ήταν σωστή γύρω στα 29dbm
Ψάχνοντας τώρα για τα δύσκολα, είδα ότι δέχθηκε span 1hz , με επιλογή φίλτρων IF και η κυματομορφή απεικονίστηκε αποκλίνοντας 2 τετράγωνα δηλ 0.2 ηζ (ήταν βέβαια σαν την καμπούρα της καμήλας αλλά έβγαινε η κορυφή) Άνοιξα τα καπάκια της συσκευής και έβαλα το κολόχερο μου να δω πως αλλάζει η συχνότητα...πράγματι γινόταν αλλά η αμφιβολία υπήρχε για το αν το όργανο μου μετρούσε σωστά

Τότε μου ήρθε στο μυαλό η σύγκριση δυο συχνοτήτων, κάτι που το είχα δει με μαγικό μάτι σε συσκευή fsk .Υπολογίζω λοιπόν εάν μπορώ να κάνω μίξη στα δυο σήματα (της γεννήτριας ρουβιδίου και της συσκευής) , τότε ίσως μπορώ να δω το αποτέλεσμα στον παλμογράφο
Έψαξα τα συρτάρια μου και καθότι συλλέγω όλα τα περίεργα που μπορεί να χρησιμεύσουν και βρήκα το καταλληλότερο


48706.........................48705


Ιδού λοιπόν ο μίκτης με δυο εισόδους L-R και έξοδο ανορθωμένη στο Ι
Σίγουρα θα μου κάνει λεω και το συνδέω σε δυο γεννήτριες με συνδεμένο στην έξοδο παλμογράφο. Βλέπω αυτό που περίμενα ,ανεβο-κατέβαινε η γραμμή πάνω κάτω
Είχα και ένα γαλβανόμετρο πολυ ευαίσθητο και άρχισα το παιχνίδι . Αφαίρεσα τον παλμογράφο σύνδεσα αυτό και είδα την βελόνα να κινείται δεξιά αριστερά, σύμφωνα με την διάφορα των δυο συχνοτήτων

ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ

Πήρα την συσκευή και αυτό που μαστόρεψα και πήγα στην γεννήτρα ρουβιδίου Επειδή έβγαζε χαμηλότερη έξοδο κάπου +10 dbm πρόσθεσα ένα εξασθενητή στο σήμα της συσκευής ( που ήταν +29) , έτσι και τα δυο σήματα θα ήταν ίσια και ως προς την τάση
Με το που συνδέθηκε το αποτέλεσμα ήρθε αμέσως ..Ναι η βελόνα κουνιόταν δεξιά αριστερά ΑΡΓΑ -ΑΡΓΑ
Χώνω το κατσαβίδι στο ρυθμιστικό και το ακινητοποιώ Ένα κύκλο (δεξιά αριστερά) κάθε δυο λεπτά το έφτασα κάτι που σημαίνει 1/120 = 0.008 ηζ
Κάθισα και το απολάμβανα και την επομένη μέρα έφτιαξα το θρυλικό αυτό σασί που τα φιλοξενεί μέχρι σήμερα
Το τεστ πέτυχε και πιστοποιήθηκε η κατάσταση του

Το εσωτερικό

48707
Με την συσκευή κατόπιν ως πρότυπη πηγή και τον συγκριτή μου, έλεγξα όλα τα όργανα μου για να ξέρω τι γίνεται
Χαρακτηριστικά το πολύ-όργανο μου έφευγε` 4 ηζ ενώ κάποιου άλλου 8

Παραθέτω λοιπόν αυτήν την συσκευή ως γνώση ..και ποιος ξέρει όπως και έμενα μου ήρθε στο μυαλό η σύγκριση συχνοτήτων , ίσως φανεί και σε κάποιον άλλον χρήσιμη

48710
και δεν είναι απαραίτητο το γαλβανόμετρο ,και ο παλμογράφος και πολύμετρο κάνουν

Υπαρχουν και άλλοι μέθοδοι, αλλά εγώ αυτό σκέφτηκα εκείνη την στιγμή

sakisr
14-01-14, 23:11
Τι να πω? RESPECT ! ! ! !

manolena
15-01-14, 09:35
O σεβασμός και η εκτίμηση για τη δουλειά σου. Καλή χρονιά, με υγεία και τέτοιες κατασκευές!

bchris
15-01-14, 10:20
Αψογος.

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας.

αλπινιστης
15-01-14, 11:49
..Θα θελα να ημουν εκει να παρακολουθω την διαδικασια....

γάτος
15-01-14, 11:57
Τέλειος. Ευχαριστούμε.
Πόσο μου έχουν λείψει αυτά... :-(

SRF
15-01-14, 14:11
Ετοίμασα τον πάγκο μου έφερα κάνα δυο συχνόμετρα HP, έβαλα το network /spectrum analyzer και άρχισα το ψάξιμο


>>>

<<<

Τότε σκέφτηκα την γεννήτρα πρότυπου χρόνου ρουβιδίου , η οποία είναι και αυτή σε συχνότητα 10Μηζ αλλά σε άλλο τμήμα
Ζήτησα να ανοιχτεί, καθότι έχει και δορυφορικό χρονισμό και καθυστερεί λίγο
Το σκεφτικό μου ήταν να χρησιμοποιήσω το συχνόμετρο δίνοντας του την πρότυπη συχνότητα από την γεννήτρα ρουβιδίου, στην είσοδο εξωτερικής συχνότητας χρονισμού ( external base time )
(Tα συχνόμετρα εκτός της εσωτερικής γεννήτρια 10 Mηζ που έχουν, έχουν από πίσω και την δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικής πηγής και φυσικά η ακρίβεια μέτρησης εξαρτάται από αυτό )

Αφού έκανα όλα αυτά ,προσπαθούσα με το spectrum analyzer (που είχε έχτρα options hi stabilizer frequency και πολλά άλλα ) μήπως και πλησιάσω την ένδειξη.



Αυτά... δεν μας τα είπες!!! το network /spectrum analyzer !!!

p.gabr
15-01-14, 19:59
Να ευχαριστήσω οχι μόνον όσους απάντησαν, αλλά και αυτούς που έστειλαν ένα απλό thanks






..Θα θελα να ημουν εκει να παρακολουθω την διαδικασια....


Παρτην βρε Αλεξανδρε

48728Gif animation

μια τέτοια κίνηση δείχνει περίπου 0.7 ηζ διαφοράς




Αυτά... δεν μας τα είπες!!! το network /spectrum analyzer !!!

Δεν χώραγε άλλα η φωτογραφία βρε Γιωργη...είχε από κάτω και αλλά και στην ντουλάπα τα option.. test jig box για component & smd


ΑΡΓΟΤΕΡΑ να συμπληρώσω λίγο το θέμα και με το συχνομετρο ακουστικής συμβολής

αθικτον
19-01-14, 03:23
Τότε μου ήρθε στο μυαλό η σύγκριση δυο συχνοτήτων

Θελω να σταθω σ'αυτη τη φραση.

Εδω φαινεται ο τροπος που λειτουργεις.

Επινοεις πραγματα, εκει που σχεδον ολοι χρειαζονται βιβλια. Συνδιαζεις τις γνωσεις και παραγεις, δηλαδη προσθετεις νέες σελιδες πνευματικου πλουτου.

Εσυ δεν χρειαζεσαι βιβλια. Εσυ, εισαι το βιβλιο.

Θεωρω τιμη μου, που σε γνωρισα, διαβαζωντας τα γραπτα σου.

Εισαι πνευματικο κεφαλαιο για τη χωρα φιλε Παναγιωτη.

Με σεβασμο στη διανοια σου : Γεωργιος αθικτον.

p.gabr
19-01-14, 20:42
Να συμπληρώσω ακόμα κάτι για το θέμα

Βεβαίως και ελέγχουμε συχνότητες στους ασύρματος δεν ήταν κάτι πρωτόγνωρο ,αλλά η ακρίβεια είναι της τάξεως του khz,
Σε ελέγχους επιμέρους βαθμίδων η ακρίβεια που έχω συναντήσει ήταν της τάξης +/-10ηζ Δεν υπήρχε εκεί πρόβλημα τα συχνόμετρα και τα όργανα που διαθέταμε καθώς και οι προδιαγραφές τους ,οδηγούσαν σε ασφαλείς μετρήσεις
Όμως για προσέγγιση στο δέκατο του κύκλου δεν είχε γίνει ποτέ Ακόμα και συχνόμετρα με 12 ψηφία που φαινομενικά θα το έδειχναν τα δέκατα του κύκλου, θα ήταν αμφίβολο εάν η βάση χρόνου που είχαν ήταν ακριβής- άρα και η ένδειξη


Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΡΟΥΒΙΔΙΟΥ χρησιμοποιείται ειδικά σε ένα σύστημα (που δεν θέλω να αναφέρω σαν συχνότητα αναφοράς) Όπως έχω ακούσει η ακρίβεια της συχνότητας που δίνει μόνη της είναι 1*10^-12 (10 εκατομμυριοστά του κύκλου αν το έκανα σωστά) Το σύστημα όμως έχει και δορυφορική σύνδεση (χωρίς να γνωρίζω περισσότερα λόγω secret) που δίνει την απόλυτη συχνότητα των 10ΜΗΖ

Το αποτέλεσμα οκτώ χιλιοστών του κύκλου που πέτυχα, ήταν κάτι πρωτόγνωρο για έμενα και σίγουρα το ακριβές της μέτρησης, δεν θα απέδιδε κανένα συχνόμετρο






Εδω φαινεται ο τροπος που λειτουργεις.Επινοεις πραγματα, εκει που σχεδον ολοι χρειαζονται βιβλια.
.
Γιώργο δεν είναι δική μου επινόηση η σύγκριση συχνοτήτων για να λάβω τα εύσημα . Είναι εφαρμογές που τουλάχιστον τις έχουμε δει εβδομήντα χρόνια πριν και τις έχουμε ξεχάσει

Η εμπειρία σου ανοίγουν τον δρόμο για εναλλακτικούς τρόπους

p.gabr
19-01-14, 20:43
Συχνόμετρα συμβολής



Ολοι γνωρίζουμε τα συχνόμετρα με την σημερινή τους μορφή , όμως αυτά έχουν ένα ιστορικό μόνο 50ετων
Τα πρώτα τέτοια συχνόμετρα που παραλάβαμε, ήταν περί το 1965 της HP
hp counter nixie tube


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQW8WGq6El2Z8gwNDF_t37o4ED2HE1Q0 jmbUl8EcgvInwURep0UbA





Πριν το 1960 η μέτρηση μιας συχνότητας ήταν μια ολόκληρη διαδικασία, όπου η προς μέτρηση συχνότητα συγκρινόταν με συμβολή με την πρότυπη συχνότητα που έδινε ο ταλαντωτής του οργάνου Έτσι λοιπόν τα πρώτα αυτά συχνόμετρα ονομάζονται και συχνόμετρα συμβολής

ΣΥΧΝΟΜΕΤΡΟ BC-211

http://www.orionsword.net/Electronics/TestEquipment/ZenithFreqMeter/Photos/Front-open.jpg
Μεταφέρω το σχετικό από την παρουσίαση του στους Ασύρματους (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60408&p=495890&viewfull=1#post495890)

<<<<Παρήγαγε και αυτός με ένα ταλαντωτή μια συχνότητα
H άγνωστη συχνότητα με την συχνότητα του ταλαντωτή του οργάνου ,έρχονταν σε συμβολή και είχαμε ακουστική ένδειξη, σύμφωνα με την διαφορά των δυο συχνοτήτων
Έτσι λοιπόν τοποθετούσαν την ένδειξη της Aντυγας (που ήταν Πολύ αναλυτικός) βάση του πίνακα στο κατάλληλο νούμερο ,γυρνούσαν τον ταλαντωτή του πομπού εκεί τριγύρω ,έως ότου ακούσουν την παρεμβολή στα ακουστικά
Η ανάγνωση της ενδείξεως επί του οργάνου, αντιπαρατίθεται με τον πίνακα, οπού το ίδιο νούμερο στο χαρτί έδινε την άγνωστη συχνότητα>>>>


Αλλη μια εφαρμογή υπήρχε εδώ με μαγικό μάτι (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60408&p=490126&viewfull=1#post490126)

https://imagizer.imageshack.us/v2/1512x918q90/836/q1u2.jpg

Μεταφέρω το σχετικό

<<<<Το κύκλωμα είναι μια τρελή ιδέα....ακούστε τι σκεφτήκαν!!!!!!!!!!
Η V 107 Ήταν ένας ταλαντωτής 850ΗΖ και τον άνοιγαν κατά την διάρκεια του συντονισμού για την ρύθμιση του shift
Ένα σήμα ακουστικής ερχόταν από τον δέκτη στην είσοδο frequency in στην λυχνία V109 Η λυχνία V 108 Ήταν μια μίκτρια των δυο σημάτων .
Η έξοδος της εκτός από τα ακουστικά πήγαινε σε ένα μαγικό μάτι 6E5 και αυτό ανοιγόκλεινε σύμφωνα με την διαφορά των δυο συχνοτήτων>>>



και τέλος σε μια εκπληκτική εφαρμογή σε πομπό για αεροσκάφη εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60408&p=594717&viewfull=1#post594717)

https://imagizer.imageshack.us/v2/888x648q90/834/sqte.jpg


<<<Γιατί λοιπόν να μην έχουμε μια προ-συντονισμένη συχνότητα για ασφάλεια.
Να σκεφτούμε και το εξής, ότι ο χειρίστης μονοθέσιου δεν θα ήταν δυνατόν να ψάχνει δεξιά- αριστερά κατά την Πτήση Το θέμα την εποχή αυτή το έλυνε η χρήση κρυστάλλων Αυτό όμως απαιτούσε από τις μοίρες η και το αεροσκάφος, να είχαν χιλιάδες κρυστάλλους Εδω υπάρχει μια εφαρμογή ,όπου με την πρόσκαιρη τοποθέτηση ενός κρυστάλλου , ήταν δυνατόν ο πομπός να αποκτήσει την συχνότητα αυτή . Δηλ ένας κρύσταλλος αναφοράς να δώσει με συμβολή ΑΚΡΙΒΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ όχι μονό σε ένα πομπό, αλλά σε ολόκληρο σχηματισμό !!!>>>>


Τέλος να βάλω το δικό μου, έτσι για να είναι πλήρες το ποστ



https://imageshack.com/a/img15/4209/7zmq.gif




Κλείνω το θέμα και την παρουσίαση αυτής της λιτής συσκευής, πιστεύοντας ότι αντικατοπτρίζει την σημασία και την ιστορία αυτής της μεθόδου

KOKAR
19-01-14, 21:39
respect, οτι και να γραφτεί είναι λίγο........

p.gabr
20-10-15, 21:57
Πάει καιρός αλλά βρέθηκε κάτι πολύ σημαντικό που έρχεται να συμπληρώσει ότι τόσον καιρό έχω πει εδώ

Πρότυπο σύστημα παράγωγης και ελέγχου συχνότητας (Ημιχρωματισμένη)
H φωτογραφία με τον φίλο - συνάδερφο και ραδιοερασιτέχνη Γιάννη

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΠΟΧΗ
60169



Το Rack πρέπει να ήταν κατασκευής λίγο πριν το 1960 ,αποτελείται από 6 γεννήτριες RF σε διαφορετικές μπάντες
Χρειάζονταν στεγνό καθαρό και κλιματιζόμενο χώρο .Παρήγαγε συχνότητες οι οποίες θεωρείτο ότι ήταν ακριβείς. Επίσης δεχόντουσαν και εξωτερικό σήμα και δια της μεθόδου συμβολής (διακροτηματα) ευρισκόταν η συχνότητα εισόδου

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ενδιαφέρον σε όλα αυτά αποτελεί η παρουσία του δέκτη " ReceiverR-390/URR (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60408&p=572074&viewfull=1#post572074) " κάτω δεξιά και που για αυτόν έχω αναφερθεί


Εdit
Επειδή η συμπίεση χάλασε λίγο την ποιότητα βάζω ένα τμήμα ,όπου αναφέρεται σαν Calibration Frequency
60170