PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο πέσιμο ασφάλειας Σπιτιου



RNR
15-01-14, 12:31
Καλημέρα σε όλους.

Εχτες ξαφνικά στο σπίτι έκλεισε η Γενικάη ασφάλεια στον πίνακα του σπιτιού.

Και λέω ξαφνικά γιατι δεν είχαμε σχεδόν τίποτα ανοιχτο...(τα βασικά, ψυγείο, θερμοσίφωνας και ΤV) απο τι λέτε να έχει συμβει αυτο, κάποια αποτομη διαρροή?

Σημειώστε ότι γενικά δεν έχω θέμα, δηλαδή, έχει τύχει να δουλευω και τα δύο air condition 24 (με δική του ασφάλεια) kai 12ari inverter, το ψυγειο μονιμα έννοείτε, θερμοσίφωνα και κουζινα, φούρνο.

Σας ερχετε καμιά ιδέα απο τι μπορεί να συνέβη ???

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

αλπινιστης
15-01-14, 13:24
Σας ερχετε καμιά ιδέα απο τι μπορεί να συνέβη ???


Ναι. Βραχυκυκλωμα!

Ειναι τοσο αοριστη η ερωτηση που μπορουν να δωθουν 10αδες απαντησεις.
Μπορει καποιο τροφοδοτικο που ειναι μονιμα στην πριζα (ασυρματα τηλεφωνα, ρουτερ, κτλ)
Μπορει καποιο αλλο μονιμο φορτιο (ψυγειο, AC, κτλ)
Μπορει καποια καλωδιωση πισω απο κανενα διακοπτη να τρεμοπαιζει...
Μπορει καποια λαμπα εξωτερικη να πηρε υγρασια....
Μπορει καποια λαμπα να καηκε θεαματικα....
Μπορει καμια ασφαλεια στον πινακα να πεθαινει....
Μπορει....
Μπορει....
Μπορει....
Μπορει....
Μπορει....
..
..
..
.
.
.

Αν στο ξανακανει, προσπαθησε να το περιορισεις.
Αν δεν στο ξανακανει, STAR X / σου!

Theodoris_P
15-01-14, 14:20
Μήπως μπερδεύεις την ασφάλεια με το διαρροής??? Εχει πάνω ενα κουμπακι με σημανση "Τ" ??

JOUN
15-01-14, 14:24
Ναι καπως ετσι φανταζομαι οτι ειναι..

RNR
15-01-14, 16:14
αυτο ο διακόπτης με το κουμπάκι Τ (τεστ) είναι το ρελέ.
Δίπλα ακριβώς έχει τον διακόπτη όπου είναι Γενική Ασφάλεια. και παραδίπλα είναι ο Γενικός Διακόπτης. Εμένα έπεσε η γενική ασφάλεια

Όλα τα παραπάνω μπορεί... φίλε αλπινιστή και εγω τα σκέφτηκα λιγο -πολύ, οπότε φαντάζομαι παραμαμένω έτσι, μέχρι να δώ κάτι περίεργο.
Πάντως όλα δείχουν να λειτουργούν όπως πρώτα, δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο.

Τσέκαρα τον συναγερμό, τον υπολογιστεί, τα τροφοδοτικά του ρουτερ και του αποδικοποιητή, η τηλεοραση, τα κλιματιστικά, το ψυγείο, η κουζίνα, καφιετερες.

αυτο που μου κάνει εντύπωση έίναι ότι εαν κάτι βραχυκλώσε και τράβηξε τρελό ρέυμα γιατι δεν κάηκε και συνεχίζει να δουλευει κανονικά... γίνεται αυτο?

Αποστόλης1
15-01-14, 16:30
Κοίταξε πια λάμπα δεν ..ανάβει!

RNR
15-01-14, 16:58
ΟΚ Αποστόλη, θα πάω σπίτι και θα τσεκάρω, γιατι εχθες γύρισα αργα.

Να σας πώ και κάτι ακόμα, εχθες μου είπε η κοπέλα μου, ότι όταν πήγε σπίτι, άνναψε κλιματιστικά, θερμοσίφωνα, και μαγείρεψε με κουζινά και μετά φούρνο. Αφου τα έκλεισε όλα, και παρέμεινε μονο με τα air conditions και το ψυγειο και TV, τότε έπεσε! και σημειώστε χωρίς να έχει πέσει άλλη ασφαλεια, μονο η Γενική, και λέω τώρα εγώ με το φτωχό μου μυαλό μήπως παιζει κάτι με υπερθέρμανση με την ασφάλεια που εχθες γενικά δουλεύανε πολλά μαζι (αλλα το έχω ξανακάνει και δεν είχα θέμα).

Δεν θέλω να το κάνω μεγάλο θέμα, απλά εαν είναι κάτι σοβαρό να το προλάβω, μην αρχίζω τώρα τις επισκευες!!!! Μακάρι βέβαια να είνα καμία λάμπα, όπως είπες Αποστόλη.

kioan
15-01-14, 17:06
Σε ένα σπίτι που έμενα παλαιότερα, μετά από κάποια χρόνια είχε αρχίσει να πέφτει η ασφάλεια του θερμοσίφωνα χωρίς λόγο.

Αυτο επαναλαμβανόταν σε τυχαίες στιγμές και γινόταν ολοένα και συχνότερα. Ο πίνακας και οι ασφάλειες ήταν 2-3 ετών το πολύ και ούτε ήταν καταπονημένη (δεν είχε χρειαστεί να πέσει ποτέ λόγω βραχυκυκλώματος κλπ από τότε που είχε μπει).

Τελικά αυτό οφειλόταν σε πρόβλημα της ασφάλειας, την αντικατέστησα με άλλη ίδια και το πρόβλημα λύθηκε.

RNR
15-01-14, 17:22
μόλις μου είπε η δικιά μου ότι ανάβουν όλες οι λάμπες (την έχω κάνει τσακάλι)...:biggrin:

οπότε αμα το ξανακάνει, πάω για καινουργια ασφάλεια...

αλπινιστης
15-01-14, 17:29
Δες ποια εχει ζεσταθει υπερβολικα (οταν πεσει η ασφαλεια) και αλλαξε την.

Theodoris_P
15-01-14, 20:12
Κοιτα να δεις , καλός θα ήταν ενας ελεγχος και σύσφιξη στις βίδες των ασφαλειων του πίνακα πριν κανεις οτιδηποτε, από καποιον ηλεκτρολογο. Πιθανα αυτό να σου λύσει τοπροβλημα.

RNR
16-01-14, 12:10
οκ, θοδωρή θα το τσεκάρω και αυτο, και επίσης θα δώ όντως όταν δουλευουν πολλά μαζι, μήπως ζεσταινεται καποιος Διακόπτης/Ασφάλεια.

Ευχαριστώ όλους.

JOUN
16-01-14, 13:13
Φιλε Γιαννη φυσιολογικο ειναι οτι επεσε..Αναψαν ολες οι καταναλωσεις μαζι,υπερθερμανθηκε η γενικη ασφαλεια, και λιγο πριν πεσει τυχαια εκλεισε το θερμοσιφωνο ή η κουζινα ας πουμε.
Η θερμοκρασια της ασφαλειας ομως ειχε ηδη ανεβει αρκετα και δεν προλαβε να κρυωσει γιαυτο και επεσε.
Αλλη φορα να πεις στην κοπελα σου οτι κουζινα και θερμοσιφωνο μαζι ΔΕΝ τα αναβουμε..Ποσο μαλλον που αναψε και κλιματιστικο και κανενα φως ε τι περιμενε;Οπως ειπες και εσυ αν ειχε γινει βραχυκυκλωμα θα επεφτε βεβαια η γενικη ασφαλεια αλλα θα επεφτε και η ασφαλεια της γραμμης που ειχε το προβλημα.

sakhs75
16-01-14, 19:30
Απο οτι λες επεσε η γενικη ασφαλεια αν υπηρχε διαρροη η βραχυκυκλωμα θα εριχνε η το ρελε διαρροης που ειναι και το πιο ευαισθητο η καποια επιμερους ασφαλεια . Καλο ειναι να γινει ενας ελεγχος και ενα καλο σφυξημο σε ολες τις ασφαλειες οπος και στην ραγα του ουδετερου που ειναι υπευθηνος για τις περισοτερες ζημιες που προκαλουνται σε πινακες και συσκευες .

FILMAN
17-01-14, 10:28
Το χαλάρωμα ποιας ακριβώς σύνδεσης μπορεί να προκαλέσει πέσιμο της γενικής (ή και οποιασδήποτε άλλης) ασφάλειας;

RNR
17-01-14, 10:46
Καλημέρα σας.

Αρχικά να σας ευχαριστήσω που ασχολείστε.

Γιώργο, νομίζω ότι αυτά που λές ισχύουν, και όπως είπες ήταν απο το υπερθέρμανση της Γενικής Ασφάλειας.

Τώρα όσο αναφορά την χαλάρωση τον ασφαλειών/διακοπτών, στον πίνακα που φαίνετε λιγο περίεργο να έχουν χαλαρώσει. Θα το τσεκάρω να δώ, αλλά μου κάνει περίεργο γιατι ο πίνακας έχει γίνει πρίν μία 5ετία. Επίσης όπως ξέρουμε όλοι ή κάνει επαφή ή όχι και τα καλώδια πίσω απο τον πίνακα δεν τα κουνάει κάτι. Παρόλα αυτά θα ρίξω μία ματιά να δώ εαν είναι οκ ο πίνακας.

Σημειώστε ότι εχτες η Γενική Ασφάλεια με τα δύο air condition, το θερμοσίφωνο και την TV ήταν ζεστή, δεν έκαιγε απλά είχε κάποια θερμοκρασία (προφανώς είναι λογικό).

vasilllis
17-01-14, 12:00
Το χαλάρωμα ποιας ακριβώς σύνδεσης μπορεί να προκαλέσει πέσιμο της γενικής (ή και οποιασδήποτε άλλης) ασφάλειας;

της ιδιας μονο απο την θερμοκρασια των σπινθηρισμων που αναπτυσεται..

FILMAN
17-01-14, 12:20
Άρα λοιπόν όχι των άλλων ασφαλειών, και βέβαια όχι της μπάρας του ουδετέρου...

RNR
17-01-14, 13:40
οπότε τσεκάρω αυτην, μια χαρά.

Ειστε πρώτοι :wiink:

FILMAN
17-01-14, 13:43
Γιάννη ίσως χρειαστεί και να την αλλάξεις.

Theodoris_P
17-01-14, 14:17
Φίλε μου μέτρα με μια τσιμπήδα την παροχη σου ανοιγοντας φουρνο και θερμοσιφωνο,σφιξε τις βιδες στον πίνακα ,και ξαναμετρησέ τα, πιθανα αυτο που θα δεις να σε εκπλήξει.
Ειναι απλό και γρηγορο πριν μπεις σε οποιοδηποτε εξοδο. Δεν επιμενω οτι ειναι αυτο το προβλημα σου, αλλα είναι ένα πρώτο βήμα που πιστευω ότι πρεπει να κανεις (απο την εμπειρία μου ). Οπως επισης μια χαλαρη επαφη μπορει να επιφερει αυξηση και της αντιστασης και του ρευματος καταναλωσης και της θερμοκρασιας κατ'επεκταση. και δεν ειναι μια χαλαρη επαφη που σπυνθιρίζει απλά ωστε να την δεις... δεν εχει φτασει ακομα σε αυτο το σημειο. Διαφωνώ με την αποψη σου σχετικά με τις επαφες (κάνει ,δεν κάνει κλπ). Οι επαφές θέλουν έλεγχο κατα καιρους διότι υπάρχουν συστολές διαστολές και λογω θερμοκρασιων διαρκώς που επηρεάζουν την ποιότητα της επαφής.

RNR
17-01-14, 14:21
OK Θοδωρή,
Δεν έχω τσιμπήδα, αλλά θα κάτσε και θα βιδώσω, ότι βρώ χαλαρό. :wiink:

FILMAN
17-01-14, 14:21
Φίλε μου μέτρα με μια τσιμπήδα την παροχη σου ανοιγοντας φουρνο και θερμοσιφωνο,σφιξε τις βιδες στον πίνακα ,και ξαναμετρησέ τα, πιθανα αυτο που θα δεις να σε εκπλήξει.
.
.
.
.
Οπως επισης μια χαλαρη επαφη μπορει να επιφερει αυξηση και της αντιστασης και του ρευματος καταναλωσης
Υποψιάζομαι ότι είσαι αδειούχος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος. Το βρήκα;

Panoss
17-01-14, 17:28
Ωχ, προβλέπεται http://www.sherv.net/cm/emoticons/guns/shooting-guns.gif http://www.sherv.net/cm/emoticons/war/jeep-shooting.gif http://www.sherv.net/cm/emoticons/war/smiley-with-bomb.gif...

Theodoris_P
17-01-14, 21:08
Αγαπητε FILMAN εχεις δικιο να διαμαρτυρεσε οπως τα εγραψα. ΤΑ ξαναδιαβασα και γω και πραγματικα μπερδευτικα σιγουρα δεν αποδιδουν αυτο που σκεφτομουνα.
Αυτο που θελω να πω ειναι το εξης
Χαλαρη επαφη καλωδιου σε κλεμμα και πιθανη οξειδωση ή λιγο καρβούνιασμα = λιγοτερη επιφανεια χαλκου στην επαφη της ασφάλειας, σε χαμηλα ρευματα δεν υπαρχει προβλημα. Οταν ομως εχουμε μεγαλύτερα φορτια υπαρχει αυξηση της θερμοκρασιας στην επαφη για τον ιδιο λογο που ζεσταινεται ενα καλωδιο οταν υπερφορτωθει. η θερμοκρασια της κακης επαφης επηρεαζει και την ασφαλεια με αποτελεσμα καποια στιγμη να πεσει.

FILMAN
20-01-14, 10:23
Τώρα τα λες σωστά. Άρα λοιπόν η υπερθέρμανση μιας χαλαρής σύνδεσης οφείλεται στην αυξημένη αντίσταση που παρουσιάζει αυτή, και όχι στο ότι αυξάνεται το ρεύμα που περνάει όταν χαλαρώσει η σύνδεση, διότι όταν χαλαρώσει η σύνδεση το ρεύμα πέφτει αντί να ανεβαίνει.