PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΦΩΤΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ



nikelioum
15-01-14, 18:28
Καλησπερα σε ολα τα παιδια ειμαι καινουργιο μελος και αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος και θα ηθελα τα φωτα σας σε μια προσπαθεια που παω να κανω.
εχουμε και λεμε η βασικη ιδεα ειναι να κανω το δωματο μου "εξυπνο" δηλαδη με φωτοκυραρα αλλα και κανονικους διακοπτες να λειτουργουν τα φωτα να ανοιγει ο υπολογιστης μονος του και ισως μεσο καποιου μοτερ με βραχιονα να ανοιγοκλεινω και την πορτα.
απο υλικα χρειαζομαι 3 αισθητηρες φωτοκυταρων ,1 plc λογικα της siemens γιατι εχω μαθει να δουλευω το logo σαν simulator και ενα μικρο control panel με τις βασικες λειτουργιες του ουσιαστικα εκει που θα ενεργοπεις και θα απενεργοποιω το συστημα,και 2 η περισσοτερα μοτερακια για τιν κινηση της πορτας.
τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης

με τι καλωδια συνδεω τους αισθητηρες με τις υποδοχες του plc
με τι καλωδια συνδεω τις εξοδους του plc με τισ συσκευες που θελω
αρκει μονο να το προγραματισω σε <<fbd>>
το control panel θα ειναι σε on/off button.πως το προγραματιζω αυτο και πως θα το κανω συμβατο με το plc
το control panel με τι καλωδια θα συνδεθει στο plc
εμπειρικα ολα αυτα λογικα θα απαιτουν πολλεσ εισοδουσ και εξοδους

el greco 1
15-01-14, 18:43
το plc βασικα θα μπει στον πινακα. το πανελ που θα φτιαξειs που θα εχει τα μπουτον το συνδεs με utp με τιs εισοδουs του plc.τα καλωδια των αισθητιρων κινησηs με εκαμπτα 0.75 και ιδια διατομη απο την εξοδο στα φορτια.

nikelioum
15-01-14, 18:50
δηλαδη το καλωδια απο τις παροχες του πινακα για τα φωτα μου θα τα συνδεσω με τισ εισοδουσ του plc kai gia na λειτουργει με το τροφοδοτικο πως θα το κανω .πολυ σαφη αυτα που μου ειπεσ σε ευχαριστω

nikelioum
15-01-14, 18:52
και στις εξοδους που θα τα συνδεσω αφου στισ υποδοχες θα τα συνδεσω

el greco 1
15-01-14, 18:57
τιs εξοδουs δηλαδη το μοτερακι και τα φωτα και οτι αλλο βαλειs συνδεωνται κατο απο τo plc,απο την πανω μερια βαζειs τιs εισοδουs.

nikelioum
15-01-14, 19:00
αρα θα γεμισει το δωματιο καλωδια για τα φωτα τον υπολογιστη αλλα και για τα μοτερακια .εχεισ καμια ιδεα στο να ειναι οιο επαγγελματικο

el greco 1
15-01-14, 19:41
περασε περιμετρικα καναλι πλαστικο και βαλε ολα τα καλωδια μεσα μεχρι τον πινακα.

vasilllis
15-01-14, 23:15
το plc βασικα θα μπει στον πινακα. το πανελ που θα φτιαξειs που θα εχει τα μπουτον το συνδεs με utp με τιs εισοδουs του plc.τα καλωδια των αισθητιρων κινησηs με εκαμπτα 0.75 και ιδια διατομη απο την εξοδο στα φορτια.

αν το plc ειναι 220 τοτε οι εισοδοι εχουν ταση 220,δεν το συνιστω το utp.

el greco 1
16-01-14, 01:08
σωστοτατοs! ξεχασα να του αναφερω να χρεισιμοποιηση plc 12η 24v dc.

nikelioum
16-01-14, 03:55
σωστοτατοs! ξεχασα να του αναφερω να χρεισιμοποιηση plc 12η 24v dc.


σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας αυριο το πρωι θα παω να δω τον εξοπλισμο μου και θα ρωτησω και αυτουσ τι παιζει με την συνδεσμολογια

el greco 1
16-01-14, 07:52
αν κολισειs καπου ξαναρωτα μαs.

vasilllis
16-01-14, 17:11
γιατι δεν δοκιμαζεις συστηματα εξυπνου σπιτιου???ειναι πολυ καλυτερα,ακρως επεκτασιμα,υπαρχουν και ασυρματα.το plc καλο ειναι αλλα οχι για σπιτι...
Η καλοδιωση ειναι σχετικα ευκολη καθοτι με ενα bus φτιαχνεις ολο το σπιτι .Τα χαλαει λιγο η φιλοσοφια των σημρινων σπιτιων που πρεπει η γραμμη να ξεκιναει απο ρελε,οποτε εκει θα χρειαστει δουλιτσα..

el greco 1
16-01-14, 19:25
γιατι το plc δεν ειναι καλο για σπιτι?http://www.stengler.de/en/index.html:confused1:

vasilllis
17-01-14, 09:33
γιατι το plc δεν ειναι καλο για σπιτι?http://www.stengler.de/en/index.html:confused1:

Το link δεν δουλευει .Το προβλημα στο plc εχει να κανει με την επεκτασιμοτητα του κατα κυριο λογο και την καλωδιωση.Σε ενα εξυπνο σπιτι τρεχει σε ολους τους διακοπτες αισθητηρες bus,αυτο τα κανει ολα συμβατα μεταξυ τους.Οταν θα φτιαξεις το εξυπνο σπιτι με την τεχνολογια αυτη προσθετεις συσκευες και σεναρια χωρις την αναγκη να τρεξεις νεες γραμμες στη κεντρικη μοναδα plc στην περιπτωση μας.
Εντωμεταξυ συνεχεια το εξελισουνε που σημαινει οτι σε καμποσα χρονια θα μπορεις να κανεις ανανεωση του συστηματος σου..

lepouras
17-01-14, 11:21
θα συμφωνήσω με τον Βασίλη αλλά και θα διαφωνήσω:biggrin:.
σίγουρα το bus είναι όλα αυτά που λέει και μάλιστα συνδυάζετε και με ασύρματα κλπ.
το κυριότερο πρόβλημα στο bus είναι το κόστος του όπου ένας διακόπτης μπορεί να έχει όσο το plc και τα καλώδια του δωματίου.
άλλωστε το παλικάρι προφανώς θέλει να το κάνει στο δωμάτιό του ως ξεκίνημα πάνω στον αυτοματισμό.
αν το θέλει σαν προσπάθεια πάνω σε αυτοματισμό τότε συμφωνώ και εγώ για plc αν θέλει πράγματι να εντρυφήσει στα έξυπνα σπίτια να ξεκινήσει από το δωμάτιο και να επεκταθεί σε όλο το σπίτι(και μπορεί να το στηρίξει και οικονομικά) τότε σίγουρα μιλάμε για bus.

vasilllis
17-01-14, 11:55
θα συμφωνήσω με τον Βασίλη αλλά και θα διαφωνήσω:biggrin:.
σίγουρα το bus είναι όλα αυτά που λέει και μάλιστα συνδυάζετε και με ασύρματα κλπ.
το κυριότερο πρόβλημα στο bus είναι το κόστος του όπου ένας διακόπτης μπορεί να έχει όσο το plc και τα καλώδια του δωματίου.
άλλωστε το παλικάρι προφανώς θέλει να το κάνει στο δωμάτιό του ως ξεκίνημα πάνω στον αυτοματισμό.
αν το θέλει σαν προσπάθεια πάνω σε αυτοματισμό τότε συμφωνώ και εγώ για plc αν θέλει πράγματι να εντρυφήσει στα έξυπνα σπίτια να ξεκινήσει από το δωμάτιο και να επεκταθεί σε όλο το σπίτι(και μπορεί να το στηρίξει και οικονομικά) τότε σίγουρα μιλάμε για bus.


Ξερεις που να χτυπας τον αλλον :biggrin:
Οντως εχεις δικιο σε αυτο,μιας και ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μειονεκτημα του ΚΝΧ.Οι τιμες εχουν πεσει παρα πολυ,καποτε βγαζανε και κιτακια (φωτα-ρολλα) για να κανεις μια αρχικη γνωριμια με το συστημα.Ακομα υπαρχει συσκευουλα που συνδεεται στον υπαρχων διακοπτη και κανει τον απλο διακοπτη bus.Δυστηχως ομως ολα αυτα πρεπει να τα πληρωσεις.
Φανταζομαι,μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε,μια γραμμη σε καθε δωματιο και απο εκει να αναλαβουν οι συσκευες εξοδου να ριξουν παρα πολυ το κοστος του ΚΝΧ και εννοειται η επεκταση του ποια να γινει παιχνιδακι.
Επισης ειδικα τωρα που τα λεφτα ειναι περιορισμενα μπορει η κατασκευη του εξυπνου σπιτιου να γινει σε βαθος χρονου αγοραζοντας συσκευες και κουμπωνοντας τες στο δικτυο..
Τωρα για το αν αξιζει να δωσεις ενα σκασμο λεφτα απο το να σηκωσεις το χερι να κλεισεις τον διακοπτη ειναι μεγαλη ιστορια...


ερωτηση : πως μπορω να ντιμαρω 4 δωματια με Plc??? Με ντιμερ εισοδου 0-10v ή 4-20ma? ή υπαρχει αλλος τροπος?

el greco 1
17-01-14, 13:06
Bασιλη δουλευει το λινκ,κοιτα και λιγο αυτοhttps://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?aktprim=4&lang=en&referer=%2fWW%2f&func=cslib.csinfo&siteid=cseus&groupid=4000003&extranet=standard&viewreg=WW&nodeid4=20229695&objaction=csopen για αυτο που ρωταs θελει λιγο ψαξιμο.

vasilllis
17-01-14, 15:37
Bασιλη δουλευει το λινκ,κοιτα και λιγο αυτοhttps://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?aktprim=4&lang=en&referer=%2fWW%2f&func=cslib.csinfo&siteid=cseus&groupid=4000003&extranet=standard&viewreg=WW&nodeid4=20229695&objaction=csopen για αυτο που ρωταs θελει λιγο ψαξιμο.

κατι εχει και δεν μου το ανοιγει,αλλα το καταφερα .Βεβαια γερμανικα δεν ξερω(κατι manual που ανοιξα) ,απο οι καταλαβα εχουν κανει λογκακια να συνεργαζονται με ΚΝΧ.
δες εδω http://e-dreams.gr/products_product.asp?id=16177&section=katigoria&category=26&subcategory=180&manufacturer=0&range=0

κανω διαφημιση :mrgreen: η και εδω http://e-dreams.gr/category.asp?section=katigoria&category=16

δουλεια για το σαββατκυριακο :)
ξεκινας λοιπον με κατι φτηνο και το εξελισεις.

Για πες.εχει καμια σχεση με plc???

el greco 1
17-01-14, 18:31
ναι δεν εχει καμια σχεση το knx με plc.πιστευω ομωs μια τετοια εγκατασταση σε ενα σπιτι 120 τμ θα στοιχισει περιπου υλικα και εργασια ποσο να πω τωρα 8 χιλιαρικα?ενω αντιθετα με plc στοιχιζει τα μισα, α!στην ερωτηση για ντιμερ με το plc το λογγο εχει επεκτασημεs 2 αναλογικεs modules AQ1 AQ2 με τιs οποιεs μπορουμε να ντιμαρουμε 2 σημεια με απλο μπουτον.

dalex
17-01-14, 19:24
Υπάρχει και το dupline smart house το οποίο είναι bus και βασίζεται στη λειτουργία του plc.

el greco 1
17-01-14, 21:03
εχειs εγκαταταστησει πολλα? ενδιαφερον και αυτο. δωσε καποιο λινγ να δουμε τιμεs!

george Mp
17-01-14, 21:22
Η συγκεκριμενη εταιρεια που ειναι και Ελληνικη (http://www.fyes.gr/), σε συγκριση με τις αλλες που αναφερατε τι παιζει; Δεν αξιζει;

vasilllis
17-01-14, 21:49
στο προτυπο ΚΝΧ υπαρχουν 320 κατασκευαστες(επισημοι γιατι ανεπισημοι σχιστοματηδες θα ειναι αλλοι τοσοι ).Οποιαδηποτε κατασκευαστη και να επιλεξεις περα απο το πλαστικο περιβλημα που θα διαφερει σε ολα τα αλλα ειναι τα ιδια ακριβως.Η εγκατασταση παραμετροποιηση ειναι ιδια,ακομα και το προγραμμα που χρησιμοποιουν.Υπαρχει και 'demo' προγραμμα αλλα ειναι αδυνατο να προγραμματισεις χωρις να συνδεση την συσκευη επανω...

ΥΓ ξεχασα να αναφερω ενα μεγαλο πλεονεκτημα του ΚΝΧ .η δυνατοτητα παραμετροποιησης απο τον χρηστη κατι που το Plc απαιτει γνωσεις προγραμματισμου .

el greco 1
17-01-14, 22:49
απο τιμεs το site δεν αναφερει.παντοs το βλεπω πολυ αξιολογο.

lepouras
17-01-14, 23:13
Γενικά να αναφέρω ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του KNX είναι αυτό. το ότι υπάρχουν πάνω από 300 εταιρίες που βγάζουν προϊόντα με βάση το ίδιο πρωτόκολλο.
με αποτέλεσμα να μπορείς να συνδυάσεις μέσα στην ίδια εγκατάσταση όσες μάρκες επιθυμείς και όλες να συνεργάζονται κανονικά σαν ένα.
στην αγορά υπάρχουν πολύ φθηνότερα συστηματάκια που σίγουρα θα μπορεί να είναι ποιο προσιτά στην τσέπη.
όμως για εμένα τα κυριότερα μειονέκτημά τους είναι ότι βασίζεσαι στο ΑΝ η Χ εταιρία έχει το Ψ αισθητήρα που χρειάζεσαι διότι το σύστημά της δέχεται ΜΟΝΟ τα δικά της αισθητήρια και συσκευές επάνω.
με αποτέλεσμα να ξεκινάς μία εγκατάσταση με την εταιρία Χ και αρχικά λόγο φθηνού κοστολογίου έχεις κάνει την εγκατάσταση και όλα ωραία.
σε φωνάζει ο πελάτης να προσθέσει κάτι και εκεί ξαφνικά διαπιστώνεις ότι η εταιρία ΔΕΝ διαθέτη αυτό που θες και προσπαθείς με πατέντες να δόσεις αυτό που χρειάζεται ο πελάτης ή αν το έχει η εταιρία στο χρεώνει στον θεό και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.
να πω παραδείγματα.
και η legrand και η hager γνωστές εταιρίες στον χώρο έχουν συστήματα bus. τιμοκατάλογο έχουν στο ιντερνετ κατεβάζετε και βλέπετε τιμές(λιανικής φυσικά αλλά με όποιο κατάστημα συνεργάζεστε μαθαίνετε και την εκπτώσεις σας)
η γκάμα που καλύπτει το σύστημά τους όμως για εμένα είναι φτωχή. ΚΑΛΑ για απλές λειτουργίες (hager) ή ποιo σύνθετα(legrand)αλλά την αυριανή Ψ απαίτηση του πελάτη (που δεν την είχε στον αρχικό σχεδιασμό) διαπιστώνεις ότι δεν την έχει προβλέψει ή εταιρία και την όπια απαίτηση, ανάγκη αν την ήξερες αρχικά(ή την είχε σκεφτεί και ο πελάτης) μπορεί να πήγαινες σε άλλη μάρκα που μπορεί να την κάλυπτε.
αυτό ισχύει γενικά για όλες τις εταιρίες που δέχονται αποκλειστικά τα δικά τους εξαρτήματα.
ας το δόμε σαν έναν ηλεκτρικό πίνακα (έτσι να το εμπεδώσουμε καλύτερα εμείς οι ηλεκτροφονιάδες)που επειδή βάλαμε hager υλικό(και υποθετικά ΔΕΝ μπορούμε να κουμπώσουμε άλλη μάρκα) και ξαφνικά θέλουμε να βάλουμε ένα πολυόργανο το οποίο φυσικά η hager ΔΕΝ διαθέτει.
να αλλάξουμε όλο τον πίνακα?
ή να μην το βάλουμε καθόλου?
ή να αναγκαστούμε να δεσμεύσουμε 40 θέσεις στον πίνακα για να έχουμε 6διαφορετικέσ ενδείξεις και 25 διαφορετικές μετρήσεις και το κοστολόγιο στον θεό?
πράγμα που με ένα siemens θα μας δέσμευε 6 θέσεις και θα ξεμπερδεύαμε με 300 ευρώ.
άρα ευτυχώς που δεν έχουμε τέτοια θέματα και κάνουμε τους πίνακες έκθεση εταιριών ραγο υλικού:lool:


Βασίλη το demo ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις save το πρότζεκτ σου και να κάνεις upload.
Γιώργο κάπου εδώ μέσα το είχαμε ξανά αναλύσει το θέμα αλλά τώρα δεν το βρίσκω.
το ξέρω το ξέρω είχα καιρό να σας πρήξω και μου έλειψε:lool:

vasilllis
18-01-14, 10:34
Γενικά να αναφέρω ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του KNX είναι αυτό. το ότι υπάρχουν πάνω από 300 εταιρίες που βγάζουν προϊόντα με βάση το ίδιο πρωτόκολλο.
με αποτέλεσμα να μπορείς να συνδυάσεις μέσα στην ίδια εγκατάσταση όσες μάρκες επιθυμείς και όλες να συνεργάζονται κανονικά σαν ένα.
στην αγορά υπάρχουν πολύ φθηνότερα συστηματάκια που σίγουρα θα μπορεί να είναι ποιο προσιτά στην τσέπη.
όμως για εμένα τα κυριότερα μειονέκτημά τους είναι ότι βασίζεσαι στο ΑΝ η Χ εταιρία έχει το Ψ αισθητήρα που χρειάζεσαι διότι το σύστημά της δέχεται ΜΟΝΟ τα δικά της αισθητήρια και συσκευές επάνω.
με αποτέλεσμα να ξεκινάς μία εγκατάσταση με την εταιρία Χ και αρχικά λόγο φθηνού κοστολογίου έχεις κάνει την εγκατάσταση και όλα ωραία.
σε φωνάζει ο πελάτης να προσθέσει κάτι και εκεί ξαφνικά διαπιστώνεις ότι η εταιρία ΔΕΝ διαθέτη αυτό που θες και προσπαθείς με πατέντες να δόσεις αυτό που χρειάζεται ο πελάτης ή αν το έχει η εταιρία στο χρεώνει στον θεό και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.
να πω παραδείγματα.
και η legrand και η hager γνωστές εταιρίες στον χώρο έχουν συστήματα bus. τιμοκατάλογο έχουν στο ιντερνετ κατεβάζετε και βλέπετε τιμές(λιανικής φυσικά αλλά με όποιο κατάστημα συνεργάζεστε μαθαίνετε και την εκπτώσεις σας)
η γκάμα που καλύπτει το σύστημά τους όμως για εμένα είναι φτωχή. ΚΑΛΑ για απλές λειτουργίες (hager) ή ποιo σύνθετα(legrand)αλλά την αυριανή Ψ απαίτηση του πελάτη (που δεν την είχε στον αρχικό σχεδιασμό) διαπιστώνεις ότι δεν την έχει προβλέψει ή εταιρία και την όπια απαίτηση, ανάγκη αν την ήξερες αρχικά(ή την είχε σκεφτεί και ο πελάτης) μπορεί να πήγαινες σε άλλη μάρκα που μπορεί να την κάλυπτε.
αυτό ισχύει γενικά για όλες τις εταιρίες που δέχονται αποκλειστικά τα δικά τους εξαρτήματα.
ας το δόμε σαν έναν ηλεκτρικό πίνακα (έτσι να το εμπεδώσουμε καλύτερα εμείς οι ηλεκτροφονιάδες)που επειδή βάλαμε hager υλικό(και υποθετικά ΔΕΝ μπορούμε να κουμπώσουμε άλλη μάρκα) και ξαφνικά θέλουμε να βάλουμε ένα πολυόργανο το οποίο φυσικά η hager ΔΕΝ διαθέτει.
να αλλάξουμε όλο τον πίνακα?
ή να μην το βάλουμε καθόλου?
ή να αναγκαστούμε να δεσμεύσουμε 40 θέσεις στον πίνακα για να έχουμε 6διαφορετικέσ ενδείξεις και 25 διαφορετικές μετρήσεις και το κοστολόγιο στον θεό?
πράγμα που με ένα siemens θα μας δέσμευε 6 θέσεις και θα ξεμπερδεύαμε με 300 ευρώ.
άρα ευτυχώς που δεν έχουμε τέτοια θέματα και κάνουμε τους πίνακες έκθεση εταιριών ραγο υλικού:lool:


Βασίλη το demo ΔΕΝ σε αφήνει να κάνεις save το πρότζεκτ σου και να κάνεις upload.
Γιώργο κάπου εδώ μέσα το είχαμε ξανά αναλύσει το θέμα αλλά τώρα δεν το βρίσκω.
το ξέρω το ξέρω είχα καιρό να σας πρήξω και μου έλειψε:lool:

Σωστα τα λες.αυτη ειναι η αληθεια.Παντως εριξα μια ματια ebay για κνχ και τρελαθηκα.θα παθεται.βρηκα και εταιριες noname για εμας στην γερμανια(αν και φαινονται απω ανατολης αρκετα φτηνα)
Το προγραμμα κανει scan μονο του και αναγβωριζει τις συσκευες σε ενα δικτυο.αλλα αν δεν εχεις δικτυο και πας να ορισεις ο ιδιος συσκευες ειναι πραγματικα βουνο αν δεν εχεις τις γνωσεις...

lepouras
18-01-14, 14:27
Βασίλη το πρόγραμμα είναι πραγματικά απλό. η αυτόματη αναγνώριση με την χειροκίνητη έχει την διαφορά ότι στην πρώτη παίρνουν διευθύνσεις με την σειρά που θα τις διαβάσει το πρόγραμμα ενώ στην δεύτερη τις βάζεις εσύ με την σειρά που θέλεις και έχεις σχεδιάσει. Ο Σαρής έχει βιβλία που σε μαθαίνει από το πως να σχεδιάζεις ένα σπίτι knx μέχρι και πως να δουλέψεις το πρόγραμμα.
για να σου πω την αλήθεια το δυσκολότερο είναι να πηγαίνεις στο σαιτ της κάθε εταιρίας να κατεβάζεις τους οδηγούς για το κάθε μοντουλ που αγόρασες και να διαβάζεις τη δυνατότητες έχει. που στην ουσία δεν είναι το δυσκολότερο αλλά το ποιό χρονοβόρο :lool:

el greco 1
18-01-14, 15:48
εχω το βιβλιο του Σαρη αυτο που αναφερει ο λεπουραs καμποσα χρονια ΕΙΒ (european installation Bus) εκδοσειs τζιολα.ενω το εχω προτεινει σε πελατεs μεχρι τωρα δεν εχω κανει ουτε 1 εγκατασταση.ο λογοs ειναι το δυπλασιο κοστοs κατασκευηs απο μια συμβατικη εγκατασταση.παντα χρησιμοποιω plc που κανει και αυτο τα παντα και ειναι πολυ πιο φτηνοτερο.cheers George.

lepouras
18-01-14, 21:47
Γιώργο να ξέρεις το knx ΔΕΝ συμφέρει και κάνει για όλλα τα σπίτια. πχ σε ένα σπίτι 100τ.μ μπορεί να είναι πανάκριβο και υπερβολή και να μπορείς με ελάχιστα λεφτά (συγκριτικά πάντα) να φτιάξεις αυτά που ζητά ο πελάτης. σε ένα σπίτι όμως πχ μεζονέτα 500τ.μ να βγει φθηνότερα από συμβατικό τρόπο αυτοματισμού.
οπότε αυτό που καθορίζει το ΑΝ θα το προτείνεις σε πελάτη είναι το ΤΗ επιθυμία και απαίτηση έχει από την εγκατάστασή του.
επίσης το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω. το σύστημα είναι bus. το να μαζεύουμε τα πάντα μέσα σε ένα πίνακα το μόνο που κάνει είναι πιο ακριβή την εγκατάσταση και τον ηλεκτρολόγο πλουσιότερο.
άσε που έχω δει εγκαταστάσεις που την ευελιξία και την ευκολία του συστήματος την καταστρέψανε με την ασχετοσύνη και την κακή μελέτη.(να συζητάμε ώρες ολόκληρες)
γενικά είναι δύσκολο να πούμε την διαδικασία και όλα αυτά που θα πρέπει να γνωρίζεις και το πότε και πως θα πουλήσεις το σύστημα(και γενικά το κάθε σύστημα) μέσα σε μερικές απαντήσεις σε ένα φορουμ όταν για αυτό έχουν γραφτεί βιβλία ολόκληρα και τα σεμινάριά του βαστάνε τουλάχιστον 40-60 ώρες(χώρια την πιστοποίηση).

vasilllis
19-01-14, 11:55
Μαλλον δεν οδηγει πουθενα αυτη η κουβεντα.ισως αν παραθεταμε καποια παραδειγματα θα μπορουσαμε να κανουμε μια εκτιμηση.
Γιαννη καποτε που ειχα κοιταξει αυτα τα κιτ,οι τιμες δεν ειχαν μεγαλη διαφορα απο την κατασκευη αυτοματισμου με plc.Ισως παλιοτερα να ηταν ακριβοτερο το ΚΝΧ ,αυτη την στιγμη βλεπω οτι οι αισθητηρες δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο τους αισθητηρες συμβατους με plc.
Επίσης έξυπνο απο έξυπνο εχει διαφορά.Στα plc οι τιμές εκτινάσσονται στα ύψη όταν μπαίνουν στην μέση αναλογικές εισόδοι οπότε αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση φτηνό-ακριβό να ορισουμε για ποιά χρήση προορίζεται.

dalex
19-01-14, 17:10
εχειs εγκαταταστησει πολλα? ενδιαφερον και αυτο. δωσε καποιο λινγ να δουμε τιμεs!

http://www.dupline.gr/sh_controller_expansions.html
Το έχω βάλει στο σπίτι μου και υπάρχει και εγκατεστημένο σε πολυκατάστημα της περιοχής μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Το κόστος του είναι μεγάλο αλλά το αξίζει.

el greco 1
19-01-14, 20:04
ευχαριστουμε Αλεξ. για το software δεν ειδα να αναφερει κατι. ειναι ευκολοs o προγραματισμοs?

dalex
19-01-14, 22:14
Ο προγραμματισμός του δεν απαιτεί γνώσεις προγραμματισμού.Αν κάνεις την αρχική δομή του προγράμματος μετά κάνεις ότι θέλεις.http://www.dupline.gr/sh_software.html .Το πρόγραμμα,οδηγίες προγραμματισμού με παραδείγματα, απομακρυσμένη λειτουργία μέσο κινητού και άλλα πολλά.Και γώ όπως εσύ έψαχνα για να αυτοματοποιήσω όλο το σπίτι και κατέληξα σ'αυτό.

manosss
19-01-14, 22:57
πολύ πιθανόν να χρειαστείς και επέκταση για το PLC σου ανάλογα με το μοντέλο του (αριθμός εισόδων-εξόδων) καθώς επίσης και το καλώδιο σύνδεσης του PC με την μονάδα PLC.
για την σύνδεση των αισθητήρων με τις επαφές εισόδου του PLC θεωρώ ότι NYAF 1x0.75mm2 θα ήταν αρκετό..
για την σύνδεση των επαφών εξόδου με τις καταναλώσεις σου εφιστώ μεγάλη προσοχή! Επειδή έκανες αναφορά σε έναυση φωτιστικών σωμάτων,pc κτλ. τι ιδανικότερο είναι να συνδέσεις τις επαφές εξόδου του plc σε ηλεκτρονόμους από τους οποίους θα πραγματοποιούνται οι λειτουργίες που αναφέρεις μέσω των επαφών ισχύος! ( δηλαδή θέλεις κ άλλα υλικά)

Πριν προχωρήσεις παραπέρα θα σε συμβούλευα να το ξανασκεφτείς καθώς όλο αυτό πρόκειται να σου κοστίσει γύρο στό 500e και κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να σου αποφέρει τπτ...
Όπως και να χει περίμενε να πάρεις κι άλλες γνώμες γιατί και εγώ μόλις έβγαλα την σχολή μου...:biggrin:

vasilllis
19-01-14, 23:04
http://www.dupline.gr/sh_controller_expansions.html
Το έχω βάλει στο σπίτι μου και υπάρχει και εγκατεστημένο σε πολυκατάστημα της περιοχής μου χωρίς κανένα πρόβλημα. Το κόστος του είναι μεγάλο αλλά το αξίζει.

δεν ειναι ΚΝΧ αυτο...αλλα απο κοστος μου φαινεται ακριβοτερο απο ΚΝΧ

manosss
19-01-14, 23:06
μόλις είδα και τις απαντήσεις των συναδέλφων οι οποίοι έχουν καλύψει το θέμα πλήρως!!! Όσον αφορά το ΚΝΧ ειναι φοβερό με απίστευτες δυνατότητες αλλά σίγουρα δεν είναι για σένα... φαντάζομαι θέλεις κάτι που να κοστίσει κάτω απο 1000e!!!!