PDA

Επιστροφή στο Forum : διαρροη η μηπως ειναι λογικο?



stelios_a
19-01-14, 02:44
μολις δοκιμασα να συνεσω μια led ταινια με το τροφοδοτικο μου . συνδεσα λοιπον μονο το αρνητικο ( το οποιο δεν ειναι συνδεμενο με καποια γειωση ) και ειδα οτι το ενα led που ακουμπουσα τον εναν ακροδεκτη του καταλαθος , οτι αναβε παρα πολυ λιγο. οταν εβγαλα τα παπουτσια μου για να δω αν το φενομενο δυναμωνει , αυτο συνεβει . να πω πως το θετικο του τροφοδοτικου ηταν στον αερα .

τι μπορει να συμβενει ? να αναφερω οτι ειχαμε προβλημα πριν απο λιγο καιρο με τον πινακα οπου επευτε συνεχως το ρελε και επιδη δεν μπορουσαν να βρουν τι ειναι μας το εβγαλαν και μας ειπαν απλα να το αντικαταστησουμε ( κατι που θα γινει ) . μηπως τελικα δεν φταιει το ρελε και υπαρχει καποια διαρροη? μηπως ειναι καποια διαρροη απο το τροφοδοτικο και δεν εχει σχεση αυτο που εγινε με το προβλημα που ειχαμε ? να αναφερω πως το λεντακι αναβει μονο οταν ακουμπαω τον ακροδεκτη του λεντ που ειναι και στην μερια τις γειωσης .

να το πω λιγο ποιο ξεκαθαρα , πχ : δεξι ποδαρακι στο αρνητικο του τροφοδοτικου αριστερο ποδαρακι στον αερα. ακουμπωντας το δεξι ποδαρακι οποιουδηποτε λεντ απο την ledotainia ( που ειναι συνδεμενο οπως ειπα με το αρνητικο) , τοτε το συγκεκριμενο λεντ αναβει παρα πολυ σιγα.

el greco 1
19-01-14, 09:15
για μετρα με το βολτομετρο ταση εισοδου και εξοδου του τροφοδοτικου.

chipakos-original
19-01-14, 09:19
Το ίδιο περίπου έγινε και σε εμένα.Εχω παραλάβει από ebay τρεις λάμπες led 5050 .Με το που χουφτωσα με το χέρι μου την λάμπα άναψαν (χαμηλά) δύο τρία led 5050. Ακόμη δεν την είχα βιδώσει στο ντουί. Μάλον ο στατικός τα κάνει αυτά και το led είναι ευαίσθητο.

FILMAN
20-01-14, 10:46
Το τροφοδοτικό σου είναι παλμοτροφοδοτικό;