PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευές laptop



kos1
20-01-14, 07:50
Καλημέρα σε όλη την κοινότητα. Είμαι πτυχιούχος του τει ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης και βέβαια άνεργος αυτή τη χρονική περίοδο. Πολύ πέραση στο επάγγελμά μας τον τελευταίο καιρό βλέπω όσον αφορα την επισκευή laptop και το reballing. Όσον αφορά βέβαια την επιλογή του τεχνικού όλοι ζητάνε άτομα με εμπειρία στο θέμα. Το θέμα είναι πώς θα αποκτήσει κάποιος την εμπειρία. Δυστηχώς στη σχολή δεν υπήρχε ούτε ο εξοπλισμός ούτε και η όρεξη μάλλον απο κανέναν να σου μάθει πως θα κολλήσεις smd εξαρτήματα τα οποία είναι αδύνατο να κολληθούν με ένα απλό κολλητήρι. Καμμία ιδέα για το πως μπορεί κάποιος στη θεσσαλονίκη να αποκτήσει την ανάλογη εμπειρία? Γνωρίζει κανεις μήπως γίνονται πουθενά τίποτα σεμινάρια?? Η μήπως κάποιος με επιχείρηση ή εργαστήριο θέλει να απασχολήσει κάποιον για να του μάθει τη δουλειά (εθελοντικά εννοείται)? Είναι δύσκολο γενικά να μπεις στην αγορά εργασίας χωρίς προυπηρεσία. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει εδώ ή ας μου στείλει ένα pm. Ευχαριστώ.

leosedf
20-01-14, 08:19
Ναι έλα κι εσύ θα τα κονομήσεις μιας και είναι τις μόδας οι επισκευές laptop.

Μόνος σου είναι το καλύτερο αρχικά και θα χρειαστεί διάβασμα και εδώ και στο νετ γενικά αλλά και εμπειρία στο χέρι.

kos1
20-01-14, 08:43
Κωνσταντίνε οσο αφορά το διάβασμα το έχω ρίξει και το ρίχνω. Επίσεις έχω δει και άπειρα βίντεο στο youtube. Το θέμα είναι η εμπειρία στο χέρι. Αυτό ψάχνω. Δυστυχώς δεν έχω εξοπλισμό ούτε και χρήματα να διαθέσω για την αγορά του.

toni31
20-01-14, 08:47
Καλωσόρισες.
Όπως είπε και ο Κωνσταντίνος την εξάσκηση θα πρέπει να την κάνεις μόνος σου.
Δεν είναι κάτι τραγικό να κολλήσεις SMD εξαρτήματα, προπόνηση θέλει. Το ποιο δύσκολο στην υπόθεση, είναι να βρεις τα χρήματα για να πάρεις εξοπλισμό.

Με πρόλαβες στο γράψιμο...

DGeorge
21-01-14, 16:38
Πολλή Καλησπέρα σε όλους!
Φίλε toni31 Χρόνια Πολλά για την (γιορτή σου) Παρασκευή!
Φίλε kos1 έχω μία 'κάπως κανιβαλική' ιδέα σχετικά με πρακτική εξάσκηση... Όπως πχ. οι Γιατροί ξεκινούν από πτώματα, για την Ανατομία (και όχι μόνο!), έτσι κι εσύ φύγε για κανένα παλιατζίδικο. Βρες το Laptop, που είναι αρκετά χάλια, σε κατάσταση, κι αρκετά καλό σε τιμή, ώστε να 'παίξεις'/εξασκηθείς -αρχικά- επάνω του. Αν δε καταφέρεις και το κάνεις ΟΚ, (σε συμφέρουσα τιμή) ακόμα καλύτερα!:wink:
Ξεκινάς από το δεδομένο, ότι: "Δεν φτιάχνεται!"...... Οπότε ό,τι επισκευάσεις -έτσι στην πλάκα- είναι καλύτερο για σένα και την εξάσκησή σου.
Δεν ξέρω.... Αλλά -σίγουρα- ελπίζω να βοήθησα!:biggrin:

DGeorge
22-01-14, 12:28
Πολλή Καλησπέρα σε όλους!
Ναι έλα κι εσύ θα τα κονομήσεις μιας και είναι τις μόδας οι επισκευές laptop.......Φίλε Κωνσταντίνε δεν μπορώ να ξέρω αν αυτό, που γράφεις, το εννοείς ως 'πείραγμα' (ότι -πραγματικά- έχουν γίνει Πολλοί αυτοί που επισκευάζουν Laptops, και δεν θα έχει μέλλον), ή το εννοείς στα σοβαρά (ότι -όντως- είναι ακόμα αρκετά παρθένα αγορά, όπου οι Γνώστες επισκευής Laptops, είναι πολύ λίγοι, και θα έχει πράγματι μέλλον)! Όπως κι αν έχει το πράγμα όμως, χρειάζονται/απαιτούνται και κάποιες άλλες παράμετροι:
1) Απαιτείται σοβαρότητα αντιμετώπισης, τόσο απέναντι στο ίδιο το αντικείμενο (Laptop), όσο και απέναντι στον πελάτη (δεν ζητάμε για αμοιβή τα 'σπασμένα' της προηγούμενης χρονιάς, επειδή 'νομίζουμε' ότι τελικά ο πελάτης θα υποκύψει, μη έχοντας άλλη εναλλακτική!)
2) Απαιτείται αγάπη στο αντικείμενο της δουλειάς. Και μόνο η υποψία ότι γίνεται από αγγαρεία, θα δημιουργήσει πολύ κακές επιπλοκές! Αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις, και το κάνεις για Χ-διάφορους λόγους, καλύτερα, όσο είναι καιρός, άλλαξέ το σε κάτι πιο κοντά σ'αυτό, που αγαπάς. Αν αγαπάς τη δουλειά σου, θα γίνει και το hobby σου. Θα σε διασκεδάζει, ενώ θα σου αποδίδει και χρήματα.
Το θέμα είναι η εμπειρία στο χέρι. Αυτό ψάχνω. Δυστυχώς δεν έχω εξοπλισμό ούτε και χρήματα να διαθέσω για την αγορά του.Φίλε Κώστα:
3) Μπορεί να μην απαιτείται, είναι όμως χρήσιμο να υπάρχει το ταλέντο, η κλίση προς το 'αντικείμενο' της δουλειάς σου. Είναι αυτό, που θα σου δώσει λύσεις σε -φαινομενικά- αδιέξοδα, με εκτέλεση πρωτότυπων ενεργειών/πράξεων/μεθόδων, ή -αντίστοιχα- με την κατασκευή/επινόηση πρωτότυπων υλικών/εξαρτημάτων.

Την τρέλλα με τα ηλεκτρονικά την έχω από πιτσιρικάς (εποχή ηλεκτρονικών λυχνιών). Διαβάζοντας, ψάχνοντας, σαν τρελλός πάντα, έφτασα στην Πηγή των Ηλεκτρονικών.... Στη Φυσική!
Τη γνώρισα!.... Ήταν έρωτας σφοδρός! (Και είναι ακόμα! Είναι ατελείωτα πανέμμορφη η κάργια!) :lol:
Και βέβαια, σπούδασα Φυσικός! Από εκεί έμαθα Προγραμματισμό (FORTRAN 2000) σε κάτι Υπολογιστές-θηρία (σε μέγεθος). Από εκεί έμαθα χειρισμό PC, και (σιγά-σιγά) επισκευή.

Έφτασα, ~το 1995, στη δουλειά που ακόμα είμαι, και διέγνωσα/επισκεύασα Ψηφιακό Ιατρικό Μηχάνημα αξίας -τότε- ~3.000.000δρχ. Η διάγνωση έγινε με κοινό-κοινότατο παλμογράφο και το θεωρητικό κύκλωμα της συσκευής. Διήρκεσε ~20λεπτά. Η επισκευή κόστισε ~1040δρχ (από τις οποίες το ανταλλακτικό κόστισε ~10δρχ, ~20δρχ εισητήρια συγοινωνίας πέρα-δώθε στο μαγαζί με τα εξαρτήματα, οι 1000δρχ ήταν 2 μαθηματικοί συνεπεξεργαστές Intel 80187, και οι 10δρχ ένα δεύτερο ανταλλακτικό εξάρτημα.)
Οι 2 συνεπεξεργαστές και το δεύτερο αντ/κό υπάρχουν ακόμα, από τότε, καβάντζα ανταλλακτικών για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Το μηχάνημα αποσύρθηκε λόγω παλαιότητας. Εξακολουθεί, ωστόσο, να λειτουργεί άψογα ακόμα μαχιμότατο, όποτε χρειαστεί, έστω και προσωρινά.
Έγινε πατέντα τόσο στη μέθοδο διάγνωσης (έγινε με τον υπάρχοντα εξοπλισμό), όσο και στη μέθοδο επισκευής (έγινε -πάλι- με τον υπάρχοντα εξοπλισμό: ένα κοινό-καλό κολλητήρι, και ένα κοινό-καλό κοφτάκι συρμάτων).

Τους έχω τρελλάνει στην 'πατέντα'....!!! Έχω βάλει έναν θερμικό εκτυπωτάκο 200dpi, και τυπώνει (με εφαρμογή σχεδιαστική/γραφιστική) αυτοκόλλητες ετικέττες για φάρμακα και διάφορα σκευάσματα, ή και άλλα προϊόντα (σε ασπρόμαυρο). Με την εφαρμογή αυτή, έχω φέρει τον εκτυπωτάκο -πραγματικά- στα όρια της εκτυπωτικής του ανάλυσης. Τυπώνει μέχρι και Λογότυπα, τόσο της Εταιρείας μας, όσο και άλλων (Οίκων και Προϊόντων).

Όλα αυτά, ίσως από κάποιο ταλέντο, αλλά σίγουρα επειδή αγαπώ τη δουλειά μου!

Φίλε Κώστα (kos1) αν αγαπήσεις αυτό που κάνεις, θα ξεπεράσεις και το φαινομενικό φράγμα του εξοπλισμού. Ψάχνοντας, θα συνειδητοποιήσεις, ότι χρειάζεσαι πράγματα πολύ - πάρα πολύ φθηνότερα απ' όσο φανταζόσουν.... (Ίσως κάποια από αυτά να τα έχεις ήδη!)
Χαλάρωσε! Αυτοσυγκεντρώσου στη λύση κάποιου προβλήματός σου, και άφησε τον (Ελληνότατο Οδυσσέα) να σου ψιθυρίσει τον δρόμο για τη λύση!
Όσες φορές το δοκιμάζω, το κόλπο αυτό πιάνει!!

Και πάλι ελπίζω να βοήθησα!

moutoulos
22-01-14, 17:27
Το θέμα είναι πώς θα αποκτήσει κάποιος την εμπειρία. Δυστηχώς στη σχολή δεν υπήρχε ούτε ο εξοπλισμός
ούτε και η όρεξη μάλλον απο κανέναν να σου μάθει πως θα κολλήσεις smd εξαρτήματα ...

Το θέμα είναι οτι δεν βλέπω ούτε απο σένα.

Πριν σε παραξενέψει η απάντησή μου, σκέψου οτι θα έπρεπε ηδη να είχες αγοράσει κάτι τέτοιο (http://www.ebay.com/bhp/hot-air-station-nozzle).
Το να διαθέσεις 80-100 ε, δεν είναι και το τραγικό ποσό, ειδικά δε, αν αποταμιεύεις για χ διάστημα.
Αν δεν το έχεις κάνει είσαι αδικαιολόγητος. Δεν μπορεί να ενδιαφέρεσαι για κάτι, και να μην έχεις
κάνει ούτε τα βασικά. Τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα. Τι να τα κάνεις αν δεν ξέρεις να τα
χρησιμοποιήσεις.

Αν διάβαζες και το "Χρήση εργαλείων σχετικά με τις κολλήσεις/αποκολλήσεις SMD και
BGA devices (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=53832&page=4)"στο άλλο μας Forum, και έβλεπες και το videακι του Κώστα, που είναι εδώ (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=53832&page=4&p=402831&viewfull=1#post402831), στην
ουσία θα είχες αποκτήσει εμπειρία. Τουλάχιστον στον "χειροκίνητο" τρόπο, εφόσον το έκανες σε
πολλές ... παλιές μητρικές.

Το να κάθεσαι και να λες δεν υπάρχει εξοπλισμός, ... ούτε θα υπάρξει για τα επόμενα 10-20 χρόνια.
Τώρα για την όρεξη ..., αν δεν κάνεις κάτι μόνος σου, δεν γίνεται τίποτα. Είναι σαν να πηγαίνεις
σε "σχολή οδηγών" ... 20 χρόνια. Αν δεν πάρεις δικό σου αμάξι, ... δεν μαθαίνεις.

Καλοπροαίρετος ...

DGeorge
22-01-14, 20:14
....Το να κάθεσαι και να λες δεν υπάρχει εξοπλισμός, ... ούτε θα υπάρξει για τα επόμενα 10-20 χρόνια.
Τώρα για την όρεξη ..., αν δεν κάνεις κάτι μόνος σου, δεν γίνεται τίποτα. Είναι σαν να πηγαίνεις
σε "σχολή οδηγών" ... 20 χρόνια. Αν δεν πάρεις δικό σου αμάξι, ... δεν μαθαίνεις.

Καλοπροαίρετος ...Να προσθέσω σ' όλα αυτά: Όταν ο πρωτόγονος άνθρωπος βρέθηκε στην ανάγκη κατασκεύασε εργαλεία!
Όταν ξεπέρασε την ανάγκη επιβίωσης, έκανε τα εργαλεία του κομψότερα!
Μέχρι και τώρα, ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων ασχολείται με την εξέλιξη των εργαλείων! ...Είτε αυτή η εξέλιξη είναι στην ποιότητά τους, είτε σε επαναστατική αλλαγή τους, είτε στο μέγεθός τους, και -τελικά... Και στην κομψότητά τους!:wink::wink:
Το θέμα -όμως- παραμένει από τότε λυμένο... Από τη στιγμή, που βρέθηκε στην ανάγκη, και θέλησε να προχωρήσει... Από τότε κατασκεύασε τα εργαλεία του! ...Και εξακολουθεί... Όποτε η ανάγκη το επιβάλει και πάλι!

Καλοπροαίρετος...επίσης!!

agis68
22-01-14, 21:17
αμα περιμένεις να πλουτίσεις ξημερώσαμε!!!! ελα και εσύ στην ουρά....είμαστε πολλές:001_tt2:

toni31
22-01-14, 21:48
Λοιπόν μια καλή ιδέα είναι να ξεκινήσεις να μαζεύεις λεφτά για αγορές.
Ένας τρόπος είναι να ξεκινήσεις με απλά πράγματα, όπως φορμάτ, καθαρισμούς και ότι άλλο μπορείς σε γενικό επίπεδο ηλεκτρονικών, ώστε να βγάλεις κάποια χρήματα. Μετά θα πρέπει να ορίσεις προτεραιότητες αγορών, σύμφωνα με το πόσο απαραίτητα σου είναι και να ξεκινήσεις σιγά-σιγά στο στήσιμο σου.

DGeorge
23-01-14, 09:30
αμα περιμένεις να πλουτίσεις ξημερώσαμε!!!! ελα και εσύ στην ουρά....είμαστε πολλές:001_tt2:Παιδιά, όσοι έχετε απογοητευθεί, και γράφετε παρόμοιες ατάκες: Γνώρισα κάπου στο κέντρο της Αθήνας, ένα μαγαζί-μικροεπιχείρηση όπου τα Laptops πηγαινο-ερχόντουσαν -περίπου- σαν τους επιβάτες σε μικρό σταθμό τραίνου (ΗΣΑΠ).
Το μυστικό του ανθρώπου, όπως το αντιλήφθηκα, ήταν: Όσο το δυνατόν ταχύτερη εξυπηρέτηση (εργατικότητα), τιμές καταπληκτικές (σε σχέση με κάτι 'φιλικότατες'-ανάλογες που μου δόθηκαν), ευθεία-'ντόμπρα' εξήγηση στον πελάτη (π.χ. αν δεν προλάβω απόψε τον προμηθευτή με τις οθόνες [laptop], θα το έχεις έτοιμο αύριο ~10 το πρωί!)...........
Η 'δουλειά' του ήταν και ποιοτικά-σωστή!
Οπότε... Γιατί να μην τον προτιμήσεις;! Γιατί να μην τον προτείνεις σε γνωστούς και φίλους;!
Αδέλφια... Η καλύτερη διαφήμισή μας, είναι η ίδια μας η δουλειά... Είναι -όπως έλεγαν οι παλιοί- το 'πρόσωπό μας' στην Αγορά!!!
Μπορεί να μην πλουτίσει κανείς (αν και αυτό είναι πάντα σχετικό, ανάλογα με το πώς το εννοεί ο καθένας μας!). Ωστόσο θα έχει τα εφόδια για μια αξιοπρεπή-άνετη ζωή (αν και αυτό-επίσης είναι πάντα σχετικό, ανάλογα με το πώς το εννοεί ο καθένας μας!).
Γεγονός είναι όμως, ότι χρειάζεται πλέον δουλειά και επένδυση (σε χρόνο, σε χρήμα, σε κόπο, σε ο,τιδήποτε τέλος πάντων).
Με το 'τίποτα' δεν γίνεται τίποτα!

Panoss
23-01-14, 17:02
Συμφωνώ με το Γιώργο από πάνω, αλλά...πλέον διανύουμε χρεοκοπία, οπότε τίποτα δεν ισχύει και ισχύουν όλα! (καλό ε; :biggrin:)
Πες και το μαγαζί μπας και μας χρειαστεί.
Μήπως είναι Πατησίων και Μάρνη;

DGeorge
24-01-14, 11:12
Φίλε Panoss Πολλή Καλημέρα σου, όπως και σε όλη την παρέα!:grin::grin:
1) Δεν έχω μαζί μου την κάρτα του παιδιού. Την άφησα στο σπίτι! Ωστόσο, ακόμα και αν την είχα δεν θα έγραφα τίποτα, χωρίς τη σαφή άδεια των 'παιδιών' της διαχείρισης. Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί ως διαφήμιση, και να τους δημιουργήσω πρόβλημα, από το τίποτα, και από το πουθενά.:wink:
2) Ακόμα και μεγάλοι απατεώνες, αργά ή γρήγορα αποκαλύπτονται, και 'βγαίνουν από τη μέση', από τους -ακόμα- μεγαλύτερους απατεώνες! Οι μικροί (κι ασήμαντοι :razz:) -φυσικά- δεν έχουν χώρο στα 'party' των Μεγαλο-μεσαίων. Χώρια, που -ως 'ερασιτέχνες'- τους καταλαβαίνει ταχύτατα ο κόσμος, και τους περιθωριοποιεί.
3) Επίσης, ο κόσμος εντοπίζει -πανεύκολα πλέον- και περιθωριοποιεί, όσους δεν τον σέβονται. Ακόμα κι αν 'πηγαίνει παρέα με κάποιους από αυτούς' δείχνοντας ότι δεν καταλαβαίνει, και ότι είναι χαζός... Ακόμα και τότε, απλώς ο κόσμος προσπαθεί να 'κλέψει' κι αυτός, όσα περισσότερα μπορεί, από τους ασεβείς! Είναι κι αυτός ένας παμπάλαιος-άγραφος Νόμος, δίκης και απόδοσης δικαιοσύνης/ποινής!
Τους χρησιμοποιεί (αν μπορεί) ως "Παράσιτα" (Συμβιωτικούς Οργανισμούς). Διαφορετικά (αν δεν μπορεί) τους αποβάλλει, ως "Παθογόνα"!
4) Ακόμα και σε περιόδους πλήρους Καταστροφής (όχι απλής Χρεωκοπίας) η Γνώση θα είναι πάντα η Δύναμη, η Ισχύς, η Πραγματική Εξουσία.
[«Η γνώση είναι δύναμη.» Ρότζερ Μπέικον]
Μόνο με αυτήν θα μπορέσεις να ξεκινήσεις, πάλι, από το "0", μετά -ακόμα- και από την Απόλυτη Καταστροφή.
Αν έχεις μάθει στη 'μασσημένη τροφή', στις πρώτες δυσκολίες η Δυστυχία σε περιμένει, κάπου στημμένη σε κάποια γωνιά.

DGeorge
29-01-14, 16:22
......Πες και το μαγαζί μπας και μας χρειαστεί.
Μήπως είναι Πατησίων και Μάρνη;Όχι δεν είναι Πατησίων και Μάρνη!:biggrin:
Με την άδεια (και το ευχέλαιο :confused1:) του Κωνσταντίνου (Leosedf) δίνω την κάρτα του μαγαζιού, όπως μου ζητήσατε:
48984
Ελπίζω να σας κάλυψα.... Έπεσα πάνω σε κανέναν 'δικό μας':confused1::hahahha:

Panoss
29-01-14, 17:27
Έλα ρε Γιώργο, αυτός δεν είναι κέντρο, Γαλάτσι είναι, ευχαριστώ πάντως.