PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για KNX



manosss
21-01-14, 06:15
Καλημέρα σας,

Έστω ότι έχω μια απλή τοπολογία γραμμής με το τροφοδοτικό μου (Ps/h) και μερικούς συνδρομητές (dvc). Το blind/switch τι ακριβός κάνει και για πιο λόγο να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ.

el greco 1
21-01-14, 07:44
τα manuals δεν αναφερουν κατι πανω σε αυτο? ποιο συστημα κνχ ειναι αυτο.

lepouras
21-01-14, 15:42
αν είναι αυτό που κατάλαβα, αναφέρετε συνήθως σε συσκευές ενεργοποιητές(actuator) που μπορούν να προγραμματιστούν για διαφορετικές δουλειές. πχ
(για το συγκεκριμένο) έχουμε ένα δωμάτιο που θέλουμε να διαχειριστούμε 4 σημεία φωτισμού(ντουλάπα, οροφής, κρεβατιού ή πορτατίφ και της βεράντας) και έχουμε και ένα ρολό ηλεκτρικό και ηλεκτρική τέντα. θα χρειαζόμασταν 2 συσκευές ενεργοποιητές(actuator) για να τα διαχειριστούμε. μία 4 εξόδων on off(switch) και μία για 2 ρολά. έτσι θα χάναμε 2 διευθύνσεις από το σύστημά μας και παράλληλα θα αυξάναμε αρκετά το κόστος . οπότε τη κάνουμε? βάζουμε μία συσκευή 8 εξόδων(blind/switch) και προγραμματίζουμε τις 4 για φώτα(switch) και τις άλλες 4 ανά 2 για ρολά( blind). γιατί πρέπει να πούμε στην συσκευή ότι τις θέλω blind? μα φυσικά για να ενεργοποιήσει την λειτουργία μανδάλωσης.
παράδειγμα μίας συσκευής blind/switch ενεργοποιητή(actuator)
http://www2.schneider-electric.com/sites/corporate/en/products-services/installation-systems-and-control/knx-system/browse-knx-offer/knx-actuators/blind-and-switch-actuators.page

ελπίζω να σε κάλυψα και να μην είπα καμία πατάτα.

Γιώργο το KNX είναι ένα(όπος λέμε windows linux κλπ)
αλλιώς μιλάμε για BUS συστήματα(άρα μοιάζουν μόνο ως προς τον τρόπο εγκατάστασης, αυτά που λέγαμε για τις άλλες εταιρίες) ή BMS που μπορεί να μην έχουν καν τον ίδιο τρόπο εγκατάστασης.

el greco 1
21-01-14, 19:07
ok! Γιαννη εχω ενα cd-rom με ιnstabus siemens καποια στιγμη θα το εγκαταστησω για μελετη.

manosss
21-01-14, 23:50
Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον σας!
Γιάννη με κάλυψες αρκετά, ναι το BLIND/SWITCH που έχω είναι παραπλήσιο με αυτό στο link.
Θα το μελετήσω και θα επανέλθω ξανά επί του θέματος..

lepouras
22-01-14, 00:53
Μανώλη να ξέρεις ότι ο κάθε κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να σου δώσει τους οδηγούς τις κάθε συσκευής που κατασκευάζει ώστε το πρόγραμμα να μπορεί να την αναγνωρίσει και γενικά να κάνεις τις ρυθμίσεις που θες επάνω της
και μάλιστα δωρεάν. οπότε μπορείς να μπεις στο σαιτ της κάθε εταιρίας που έχει προϊόντα KNX και να τα κατεβάζεις για το πρόγραμμα. υπάρχουν μόνο ιδικές εξαιρέσεις όπου έχουμε και λογισμικό(πχ απομακρυσμένος έλεγχος του συστήματος) όπου εκεί αγοράζεις το πρόγραμμά( που μπορεί να μην είναι ένα αλλά πολλά ανάλογα με τις δυνατότητες που σου δίνει) που συνεργάζεται με το interface που κουμπώνεις επάνω στο σύστημα αλλά εκεί πάμε μακριά και για πολλά λιλιά.
ίσως κάποια στιγμή σκανάρω τους ντοσιέδες από τα μαθήματα για να τα ανεβάσω ώστε να σας λυθούν αρκετές απορίες αλλά είναι πολλές και βαριέμαι προς το παρών(βασικά δεν προλαβαίνω αλλά δεν το λέω μην πει κανείς ότι δουλεύω:lool:).