PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής κίνησης, δεν σβήνει το φως αλλά το χαμηλώνει



mariosv
23-01-14, 22:04
Καληυσπέρα, μου έχει ξεμείνει ένας ανιχνευτής κίνησης από προβολέα και είπα να τον χρησιμοποιήσω σε απλή λάμπα. Ο ανιχνευτής συγκεκριμένα είναι αυτός http://www.samelectric.ru/komponenty/sxema-datchika-dvizheniya.html Εφόσον τον συνέδεσα, παρατήρησα οτι ανάβει μεν κανονικά στην κίνηση, αλλά όταν σβήνει, η λάμπα (LED) χαμηλώνει το φως και δεν σβήνει τελείως. Αν βάλω οικονομική λάμπα, τρεμοπαίζει. Δηλαδή αντί να κόβει το κύκλωμα, είναι σαν να έχει dimmer. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια με λάμπα πυρακτώσεως ή αλογόνου.

Το μπορεί να φταίει;

JOUN
23-01-14, 22:09
Δοκιμασε με λαμπα αλογονου να δεις οτι δουλευει σωστα.Αν δεις στο σχηματικο που εβαλες εχει λαμπα 500W.

mariosv
23-01-14, 22:21
Όσο ήταν στον προβολέα με λάμπα 300W (αλογόνου) δούλευε κανονικά. Παίζει δηλαδή με μικρό φορτίο να μην δουλεύει; Εγώ το δοκιμάζω τώρα με λάμπες < 20W.

lepouras
23-01-14, 22:32
φταίει ότι μεταξύ της φάσης και τς επιστροφής έχει μία αντίσταση σε σειρά με έναν πυκνωτή. πράγμα που σημαίνει ότι όσο μικρότερο το φορτίο τόσο ποιο ευαίσθητο στο ρεύμα που επιτρέπει αυτό το κύκλωμα να το διαρρέει.
μάλλον είναι για απόσβεση τόξου τον επαφών κατα την διακοπή του ρεύματος. αλλά αν είναι να βάλεις μικρό φορτίο (λεντ, οικονομίας) ίσως να μπορείς να τα αφαιρέσεις ώστε να μην σου δημιουργούν πρόβλημα.
https://imagizer.imageshack.us/v2/657x472q90/191/kah5o.jpg

mariosv
23-01-14, 22:49
φταίει ότι μεταξύ της φάσης και τς επιστροφής έχει μία αντίσταση σε σειρά με έναν πυκνωτή. πράγμα που σημαίνει ότι όσο μικρότερο το φορτίο τόσο ποιο ευαίσθητο στο ρεύμα που επιτρέπει αυτό το κύκλωμα να το διαρρέει.
μάλλον είναι για απόσβεση τόξου τον επαφών κατα την διακοπή του ρεύματος. αλλά αν είναι να βάλεις μικρό φορτίο (λεντ, οικονομίας) ίσως να μπορείς να τα αφαιρέσεις ώστε να μην σου δημιουργούν πρόβλημα.
https://imagizer.imageshack.us/v2/657x472q90/191/kah5o.jpg
Χμμμ, ενδιαφέρον και εύκολο να το κάνω, αλλά πως μπορούμε να είμστε σίγουροι οτι δεν θα γίνει ζημιά?

lepouras
23-01-14, 23:01
δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. ίσως τα παιδιά που έχουν γνώσεις στα ηλεκτρονικά να μπορούν να μας πουν αν μπορεί αυτή η αφαίρεση να έχει επιπτώσεις στο κύκλωμά λειτουργίας του ανιχνευτή(θόρυβος από το αρκ, υψηλή τάση κλπ). μια βλακεία που μπορώ να σκεφτώ σε περίπτωση που χρειάζεται ακόμα και σε μικρά φορτία είναι να βάλεις μικρότερο πυκνωτή(ή μεγαλύτερο, θα σε γελάσω) ώστε να μειώσεις αρκετά αυτό το ρεύμα. αλλά αυτό είναι δικιά μου εικασία και μην το δοκιμάσεις χωρίς επιβεβαίωση των παιδιών που γνωρίζουν.

mariosv
23-01-14, 23:10
δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. ίσως τα παιδιά που έχουν γνώσεις στα ηλεκτρονικά να μπορούν να μας πουν αν μπορεί αυτή η αφαίρεση να έχει επιπτώσεις στο κύκλωμά λειτουργίας του ανιχνευτή(θόρυβος από το αρκ, υψηλή τάση κλπ). μια βλακεία που μπορώ να σκεφτώ σε περίπτωση που χρειάζεται ακόμα και σε μικρά φορτία είναι να βάλεις μικρότερο πυκνωτή(ή μεγαλύτερο, θα σε γελάσω) ώστε να μειώσεις αρκετά αυτό το ρεύμα. αλλά αυτό είναι δικιά μου εικασία και μην το δοκιμάσεις χωρίς επιβεβαίωση των παιδιών που γνωρίζουν.

Ας περιμένουμε λοιπόν και άλλη γνώμη ώστε να σιγουρευτούμε

FILMAN
24-01-14, 10:26
φταίει ότι μεταξύ της φάσης και τς επιστροφής έχει μία αντίσταση σε σειρά με έναν πυκνωτή. πράγμα που σημαίνει ότι όσο μικρότερο το φορτίο τόσο ποιο ευαίσθητο στο ρεύμα που επιτρέπει αυτό το κύκλωμα να το διαρρέει.
μάλλον είναι για απόσβεση τόξου τον επαφών κατα την διακοπή του ρεύματος. αλλά αν είναι να βάλεις μικρό φορτίο (λεντ, οικονομίας) ίσως να μπορείς να τα αφαιρέσεις ώστε να μην σου δημιουργούν πρόβλημα.
https://imagizer.imageshack.us/v2/657x472q90/191/kah5o.jpg
+9999999999999999999999999999999999999999999999999 999999999999999999999999999999999999

Χμμμ, ενδιαφέρον και εύκολο να το κάνω, αλλά πως μπορούμε να είμστε σίγουροι οτι δεν θα γίνει ζημιά?
Σου το λέω κι εγώ...

nestoras
24-01-14, 11:04
Τώρα θυμήθηκα αυτό:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68678

Το RC που έχει στην έξοδο ονομάζεται "snubber" και απορρίπτει τυχόν υπερτάσεις που θα δημιουργηθούν στις επαφές του ρελέ κυρίως όταν αυτό οδηγεί κάποιο επαγωγικό φορτίο.
Σε καθαρά ωμικά φορτία είτε υπάρχει είτε όχι είναι το ίδιο...
Φαντάζομαι ότι και για τις λάμπες led δε θα έχεις πρόβλημα.

lepouras
24-01-14, 11:29
εφόσον έφτασα στο επίπεδο να συμφωνεί μαζί μου και ο Φίλιππος(σε θέμα ηλεκτρονικών) τότε χαίρομαι πολύ.:biggrin:
είδατε τελικά λέγε λέγε εδώ μέσα κάτι μου έμεινε και εμένα.
Νέστορα το θυμόμουνα το θέμα(αλλά δεν μπόρεσα να το βρω) και μάλιστα από εκείνο το θέμα το έμαθα. πράγμα που σημαίνει ότι τελικά ο κόπος όλον σας δεν πάει χαμένος.
Ευχαριστώ για όσες γνώσεις προσφέρετε όλα τα παιδιά.:thumbup:

mariosv
24-01-14, 13:53
48873
Αυτό είναι το κύκλωμα από τον δικό μου ανιχνευτή.
Αφαιρώ την αντίσταση και τον πυκνωτή που έχω κυκλώσει;

FILMAN
24-01-14, 15:22
Ναι. Αρκεί να βγάλεις το ένα από τα δύο.

mariosv
24-01-14, 17:13
Ναι. Αρκεί να βγάλεις το ένα από τα δύο.
Ωραία, τα έβγαλα και τα δύο, ( μη ρωτήστε γιατί και τα δύο, ούτε εγώ ξέρω ) και δουλεύει κανονικά τώρα. Αρχικά να ευχαριστήσω για την βοήθειά σας και στη συνέχεια να ρωτήσω το εξής. Χωρίς την αντίσταση και τον πυκνωτή, μέχρι πόσο φορτίο αντέχει; Θα παίζει ρόλο αν βάλω αλογόνου λάμπα ή πυρακτώσεως ή μια συσκευή πχ ανεμιστήρας;

lepouras
24-01-14, 17:38
όπως σου είπαμε και νωρίτερα όσο αυξάνετε το φορτίο τόσο μεγαλύτερο μπορεί να είναι το αρκ. εκεί εξαρτάτε φυσικά και το αν είναι επαγωγικό, πυκνωτικό ή ωμικό το φορτίο.
να έχεις γενικά υπόψιν ότι αποφεύγουμε να βάζουμε μεγάλα φορτία σε χρονοδιακόπτες ραντάρ χρονικά κλπ. αλλά τα βάζουμε να οδηγούν κάποιο ρελέ φορτίου και εκείνο του σκίζουμε τα πέταλα και ησυχάζουμε.

FILMAN
27-01-14, 10:47
Ωραία, τα έβγαλα και τα δύο, ( μη ρωτήστε γιατί και τα δύο, ούτε εγώ ξέρω ) και δουλεύει κανονικά τώρα. Αρχικά να ευχαριστήσω για την βοήθειά σας και στη συνέχεια να ρωτήσω το εξής. Χωρίς την αντίσταση και τον πυκνωτή, μέχρι πόσο φορτίο αντέχει; Θα παίζει ρόλο αν βάλω αλογόνου λάμπα ή πυρακτώσεως ή μια συσκευή πχ ανεμιστήρας;
Πάλι το ίδιο φορτίο αντέχει. Αλλά τώρα στις επαφές του ρελέ θα συμβαίνει ισχυρότερος σπινθήρας τη στιγμή που ανοίγουν. Αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόωρη φθορά του ρελέ (δηλαδή αντί για 100 χρόνια να αντέξει 50 :001_tt2: ) και επίσης το τόξο αυτό μπορεί να προκαλέσει εσφαλμένη λειτουργία του υπόλοιπου κυκλώματος (π.χ. εσφαλμένους επανασκανδαλισμούς).