PDA

Επιστροφή στο Forum : Στάθμη νερού σε μικρή δεξαμενή ομβρίων



cosecon
27-01-14, 11:41
Σε μικρή δεξαμενή συλλογής ομβρίων υπογείου θέλω να αντικαταστήσω το πινακάκι για τις αντλίες. Προς το παρόν η επιτήρηση στάθμης γίνετε με φλοτέρ μπίλιας.Τι είναι πιο αξιόπιστο κατά την γνώμη σας, να αφήσω το φλοτέρ ή να τοποθετήσω ηλεκτρόδια στάθμης;;;

djsadim
27-01-14, 11:47
για μένα το καλύτερο είναι το φλοτέρ τα ηλεκτρόδια μπορεί να οξειδωθούν και να έχεις πρόβλημα!!!

vasilllis
27-01-14, 15:10
φλοτερ.τα ηλεκτροδια για ομβρυα δεν κανουν.

cosecon
27-01-14, 15:12
Αυτό μου με προβληματίζει στα όμβρια είναι η αγωγιμότητα, για αυτό και φοβάμαι το ηλεκτρόδιο...

xsterg
27-01-14, 16:44
ειχες ποτε προβλημα με τα φλοτερ? αν οχι δεν πειραζεις τιποτα. το φλοτερ ειναι πιο αξιοπιστο απο τα ηλεκτροδια .

cosecon
27-01-14, 16:53
ειχες ποτε προβλημα με τα φλοτερ? αν οχι δεν πειραζεις τιποτα. το φλοτερ ειναι πιο αξιοπιστο απο τα ηλεκτροδια .

Τα φλοτέρ είναι τα μόνα που δεν παρουσίασαν πρόβλημα....!!!
Αντλίες πινακας παρουσίασαν...

xsterg
27-01-14, 19:43
Τα φλοτέρ είναι τα μόνα που δεν παρουσίασαν πρόβλημα....!!!
Αντλίες πινακας παρουσίασαν...

ειδεσ που σου λεω? ασε το οπως ειναι. το πιο πιθανο ειναι να χαλασουν ολα τα αλλα και μετα τα φλοτερ!!!

el greco 1
27-01-14, 19:46
1 φλοτερ εχει το συστημα η 2?κανονικα θελει 2 το ενα πατου και το αλλο κορυφηs ισωs αυτοs να ηταν ο λογοs που ειχαν προβλημα η αντλιεs.

cosecon
27-01-14, 19:54
Οι αντλίες είναι σε σπίτι φίλου. Ο εγκαταστάτης είχε αποφασίσει ότι η καλύτερη θέση για το πίνακακι IP50 είναι....μέσα στην δεξαμενή με ειδική μόνωση από σακούλα supermarket...Το πινακάκι έκανε μπάνιο...
Φτιάχνω νέο πινακάκι, που θα μπει εκτός δεξαμενής, το οποίο θα έχει και αυτόματο εναλλάκτη των 2 αντλιών για πιο σωστή λειτουργία...

el greco 1
27-01-14, 20:03
ετσι μαλιστα.αλλα βαλε 2 φλοτερ αν εχειs τι δυνατοτητα

tomka
27-01-14, 20:51
Κι αν θες μεγαλυτερη ασφαλεια βαλε ενα δευτερο φλοτερ συνδεδεμενο παραλληλα με το πρωτο να ενεργοποιειται λιγο ποιο πανω. Σε περιπτωση που χαλασει το ενα να δουλεψει το αλλο....

lepouras
28-01-14, 03:58
Οι αντλίες είναι σε σπίτι φίλου. Ο εγκαταστάτης είχε αποφασίσει ότι η καλύτερη θέση για το πίνακακι IP50 είναι....μέσα στην δεξαμενή με ειδική μόνωση από σακούλα supermarket...Το πινακάκι έκανε μπάνιο...
Φτιάχνω νέο πινακάκι, που θα μπει εκτός δεξαμενής, το οποίο θα έχει και αυτόματο εναλλάκτη των 2 αντλιών για πιο σωστή λειτουργία...
και σωστά θα πράξεις.

Κι αν θες μεγαλυτερη ασφαλεια βαλε ενα δευτερο φλοτερ συνδεδεμενο παραλληλα με το πρωτο να ενεργοποιειται λιγο ποιο πανω. Σε περιπτωση που χαλασει το ενα να δουλεψει το αλλο....

και για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια θες τρία φλοτέρ. το πρώτο θα ξεκινά την αντλία εναλλάξ που θα κάνεις.
το δεύτερο ψηλότερα που θα εξαναγκάζει να δουλέψουν ΚΑΙ οι δύο αντλίες(περίπτωση που έχουμε μεγάλη εισροή νερού και δεν προλαβαίνει η μία ή χάλασε αυτή που είχε σειρά οπότε θα ξεκινήσει η άλλη σίγουρα). και ένα τρίτο σε ακόμα ψηλότερο σημείο που θα ενεργοποιεί μία σειρήνα(σε περίπτωση που αποτύχουν ή χαλάσουν τα άλλα)

cosecon
28-01-14, 10:05
Ο αυτόματος εναλλάκτη των 2 αντλιών δέχεται 2 φλοτέρ. Το πρώτο ενεργοποιεί εναλλάξ μια αντλία και το 2ο και τις 2. Άρα το σύστημα έχει ήδη 2ο φλοτέρ για ασφάλεια. 3ο φλοτέρ θα συνδεθεί με 24ωρη ζώνη του συναγερμού....
Τα φλοτέρ θα τα δέσω με δεματικά πάνω σε σιδερογωνιά για να έχω καλύτερη συμπεριφορά σε κυματισμό και να είναι πιο σωστή η ρύθμιση ύψους.

lepouras
28-01-14, 11:11
πεεεεεεες τα μας ορέ Κώστα μια και καλή και μας βάζεις να τα λέμε μόνοι μας:biggrin:
ρίξε και τώρα μια το λινκ ή την μάρκα και τον τύπο του εναλλάκτη για τιμωρία:001_tt2:.

cosecon
28-01-14, 14:50
Έψαχνα να βρω χθες για ηλεκτροδια στάθμης και εσπαγα το κεφάλι μου να βρω τρόπο εναλλαγής των 2 αντλιών και πέτυχα:
Cronos Alter 2000 http://www.cronos-electronics.gr/docs/TIMOKATALOGOS14.pdf
Ringel RT829 http://www.ringel.gr/gr/seira_r.asp
Power Control Electronics Pt418 http://www.pelc.gr/product.php?id_product=19

Ελληνικά και ωραία....
Έχει και ξένες εταιρίες αλλά δεν χρειάζεται...

el greco 1
28-01-14, 22:13
αυτα ειναι τεχνολογια 30 χρονια πριν μονο ενα μικρο plc σου τα κανει ολα οσα αναφερθηκαν παραπανω.

cosecon
28-01-14, 22:34
αυτα ειναι τεχνολογια 30 χρονια πριν μονο ενα μικρο plc σου τα κανει ολα οσα αναφερθηκαν παραπανω.

Συμφωνώ αλλά η συγκεκριμένη εφαρμογή καλύπτεται μια χαρά με τα "κουτακια" αυτά. Τί παραπάνω έχει να μου προσφέρει το plc στην συγκεκριμένη εφαρμογή; Και από πλευρά τιμής, τα κοκοψίνια αυτά είναι πολύ πιο φθηνά...

el greco 1
28-01-14, 22:55
ωραιοs ! καντω με αυτα.αλλα απο τι στιγμη που κανειs ενα αυτοματισμο με αυτα τα υλικα εισαι 35 χρονια πισω σε τεχνολογια αυτοματισμου. φιλικα μιλαμε παντα εδω μεσα. με ενα plc των 100 ευρω θα εκανεs ολα αυτα που ειπαμε παραπανω. για κοστολογισε ποσο εχουν αυτα τα υλικα που θεs και βλεπουμε πιο συμφερει!

cosecon
28-01-14, 23:37
ωραιοs ! καντω με αυτα.αλλα απο τι στιγμη που κανειs ενα αυτοματισμο με αυτα τα υλικα εισαι 35 χρονια πισω σε τεχνολογια αυτοματισμου. φιλικα μιλαμε παντα εδω μεσα. με ενα plc των 100 ευρω θα εκανεs ολα αυτα που ειπαμε παραπανω. για κοστολογισε ποσο εχουν αυτα τα υλικα που θεs και βλεπουμε πιο συμφερει!

Στην συγκεκριμένη εφαρμογή,θα βάλω το κοκοψίνι, 2 ρελεδακια 2 θερμικά και 2 φλοτερ.
Στην περίπτωση του PLC πάλι θέλω 2 ρελέ, 2 θερμικά και 2 φλοτέρ. Το κοκοψίνι έχει 21 ευρώ λιανική.... Τι μου διαφεύγει;

lepouras
29-01-14, 00:25
Γιώργο και εμένα μου αρέσει(εφόσον μπορώ να το πληρωθώ κιόλας)ακόμα και σε τέτοιες εφαρμογές να βάζω PLC. φυσικά όταν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία δεν φτιάχνω απλά μια εναλλαγή και χαραμίζω το PLS αλλά κάθομαι και βγάζω και υπολογίζω τυχόν σφάλματα βλάβες και τα δίνω με μηνύματα στην οθόνη κλπ κλπ κλπ.
από την άλλη όμως δεν σημαίνει πως πάμε 30 χρόνια πίσω αν βάλει ο Κώστας μόνο το ματζαφλάρι αυτό(χώρια τα άλλα που έτσι και αλλιώς θα μπούνε). 30 χρόνια πίσω είναι να πετάμε 2 αντλίες με ενσωματωμένο φλοτέρ μέσα στην τρούπα να τις κουμπώνουμε στην πρίζα και να λέμε αντίο στον πελάτη.
ξέρω ξέρω μεγάλη συζήτηση ανοίγω απλά δεν θεωρώ λάθος ούτε την πρόταση του ενός ούτε του άλλου(πωωωω ρε τη πολιτικάντης θα γίνω:lool:).
δυστυχώς το κόστος είναι ο βασικότερος παράγοντας στην δουλειά μας. οπότε δεν το βρίσκω κακό έστω με αυτόν τον τρόπο να προσφέρεις κάτι παραπάνω στον πελάτη από απλά ψάρεμα καθετής.

cosecon
29-01-14, 00:59
Διευκρινίζω οτί δεν είμαι επαγγελματίας και δεν θα πληρωθώ για αυτή την δουλειά. Είναι βοήθεια σε φίλο. Θεωρώ, ανεξαρτήτως κόστους ότι το PLC είναι υπερβολή για να ελέγχει 2 αντλίες. Όσο για πρόβλεψη - απεικόνιση σφαλμάτων, ωραίο είναι αλλά δεν έχεις και πολλά περιθώρια αν δεν βάλεις επιπλέον εξαρτήματα. (ύπαρξη ροής, μέτρηση ρεύματος κλπ...)μετά όμως ανεβάζεις το κόστος σε παράλογα επίπεδα...Είναι απλή εφαρμογή, την οποία μπορεί κανείς να υλοποιήσει χωρίς καν το κοκοψίνι αυτό...
Δυστυχώς, τοποθέτηση που είχε γίνει ήταν 100 χρόνια πίσω, μακάρι να είχε πετάξει την αντλία και το φλοτέρ μέσα στην τρούπα...Αυτός πέταξε και τον πινάκα και επειδή του έλειπε λίγο καλώδιο τροφοδοσίας πίνακα, έβαλε ένα ρετάλι 2χ1.... οι γειώσεις από τις αντλίες είναι στον αέρα.

lepouras
29-01-14, 01:28
καλά έχω δει και χειρότερα(όχι ότι αυτό δεν είναι εγκληματικό) αλλά Κώστα μην νομίζεις ότι χρειάζεσαι εξτρά εξαρτήματα για αυτά που σου είπα.για την ακρίβεια κανένα εξτρά δεν χρειάζεται αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
κάνε την εξυπηρέτησή σου και μην ξεχάσεις το φλοτέρ για τον συναγερμό είναι η μόνη του δικλίδα σε περίπτωση που όλα πάνε στραβά.