PDA

Επιστροφή στο Forum : Φίλτρο θορύβου συσκευών



wthanasis
27-01-14, 13:16
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω κάποιο φίλτρο συχνοτήτων για σύστημα powerline της Legrand. Μην τρομάζετε δεν είναι τόσο φοβερό όσο ακούγεται!
Ένα σκέτο πηνίο με φερίτη είναι. Η ενλόγω εταιρία τα πουλάει σε fix κατασκευές για πρίζα σούκο και τύπου ballast για φωτιστικά.
Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες και Links. Εκτός όμως των εξωφρενικών τιμών, δεν έχει διαθεσιμότητα. Την συγκεκριμένη παραγγελία την περιμένω εδώ και δύο μήνες!

1)
48913 το συγκεκριμένο είναι τύπου σούκο για να συνδέεται σε πρίζα πριν από laptop κτλ όπου ο μετασχηματιστής βγάζει ''θόρυβο'' στις γραμμές ρεύματος, μέσω των οποίων γίνεται η επικοινωνία των modules.

48914
2) Υπάρχει και αυτό τύπου ballast για φωτιστικά
48915

http://www.youtube.com/watch?v=EBbgBSCD3rA

http://www.amazon.de/Legrand-088223-IOBL-FILTER-150W/dp/B00CMMXOFM (http://www.amazon.de/Legrand-088223-IOBL-FILTER-150W/dp/B00CMMXOFM)

Δεν είναι κάτι φοβερό, απλά τοποθετούνται τοπικά στο σημείο εκπομπής θορύβου (μέσα σε ένα φωτιστικό με ηλεκτρονικές λάμπες πχ που βγάζουν ηλεκτρομαγνητικό ''θόρυβο'')

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντοιστοιχο στο εμπόριο και δεν έχω τις γνώσεις να αναγνωρίσω τα χαρακτηριστικά του για να το φτιάξω μόνος μου.
Δεν περιμένω να βρω της Legrand φυσικά, αλλά οποιοδήποτε κάνει την ίδια δουλειά.

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια ιδέα επι του θέματος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

leosedf
27-01-14, 13:22
Μεταφέρθηκε σε σωστή κατηγορία.


Βασικά ένα πηνίο βλέπω μόνο, δεν παίρνεις μισό κιλό από κανένα κατάστημα και να το περάσεις μόνος σου?

wthanasis
27-01-14, 13:50
Μεταφέρθηκε σε σωστή κατηγορία.


Βασικά ένα πηνίο βλέπω μόνο, δεν παίρνεις μισό κιλό από κανένα κατάστημα και να το περάσεις μόνος σου?


Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να προσέξω, αριθμό σπειρών, πάχος κτλ. Σε κατάστημα ηλεκτρονικών που πήγα δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν πάντως.
Πρέπει να πάω και σε κανέναν που κάνει μετασχηματιστές κτλ μάλλον.

leosedf
27-01-14, 14:05
Μέτρα το πάχος μέτρα και πόσες σπείρες είναι και η φτιάξε μόνος σου η βρες παρόμοιο δεν νομίζω να παίζει τόση ακρίβεια σε αυτή την κατασκευή.

wthanasis
27-01-14, 14:30
Μέτρα το πάχος μέτρα και πόσες σπείρες είναι και η φτιάξε μόνος σου η βρες παρόμοιο δεν νομίζω να παίζει τόση ακρίβεια σε αυτή την κατασκευή.

Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα ακρίβειας.
Αλλά και το εσωτερικό δακτυλίδι (φερίτης) ? Δεν παίζει ρόλο ?

leosedf
27-01-14, 14:32
Κλαιν βάλε έναν παρόμοιο.

wthanasis
27-01-14, 17:22
Μακάρι να είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα λες και να λειτουργήσει, γιατί εκτός του ότι δεν τα έχουν εδώ και δύο μήνες, τα χρεώνουν 25-30 € /τεμ !
Σ΄ευαριστώ πάντως για τον χρόνο σου.

μποζονιο
27-01-14, 19:37
πως δουλευει χωρις πυκνωτη?

leosedf
27-01-14, 19:41
Έλα ντε, και γαμώ τα φίλτρα.

lepouras
28-01-14, 11:41
καλά έχω πάρει ντίμερ της Legrand 1-10 βολτ και μέσα είχε ένα ποτενσιόμετρο μόνο. το χρέωναν και 40+ ευρά.
και μετά λέμε για τα economizer:lool:. εδώ έχουμε επίσημους αντιπρόσωπους,

Ninetie
28-01-14, 12:28
Πιάσε ένα παχύμετρο και βρες το πάχος του σύρματος. Μετά υπολόγισε πόσα henry είναι, ή βάλτο στο πολύμετρό σου, αν έχει τέτοια λειτουργία. Στο τέλος αγοράζεις ένα πηνιάκι στα ίδια henry με σύρμα για τα ίδια αμπέρ. Αλλά σίγουρα δεν είχε κάτι άλλο μέσα; Ένα σκέτο πηνίο δεν αποτελεί φίλτρο.

FILMAN
28-01-14, 16:16
Ένα σκέτο πηνίο δεν αποτελεί φίλτρο.
Εντάξει μωρέ, όσο νά' ναι κάτι κόβει.

καλά έχω πάρει ντίμερ της Legrand 1-10 βολτ και μέσα είχε ένα ποτενσιόμετρο μόνο. το χρέωναν και 40+ ευρά.
Εσύ τί νόμιζες ότι θα βρεις μέσα; :001_smile:

lepouras
28-01-14, 16:23
το κύκλωμα που βγάζει από 1 έως 10 βολτ ίσως αλλά έλλειπε. το τραγικότερο είναι ότι η πλακέτα ήταν μέσα σωστά στην θέση της αλλά εκτός από το ποτενσιόμετρο όλα τα άλλα εξαρτήματα έλειπαν(τα ποια εξαρτήματα μπαίνουν στις τρύπες όμως ήταν κανονικά ζωγραφισμένα:lool:). μπορεί να το φτιάξανε έτσι για κάποια που στην ίδια είσοδο δέχονται και σκέτο ποτενσιόμετρο:thinking:.

FILMAN
28-01-14, 16:39
το κύκλωμα που βγάζει από 1 έως 10 βολτ ίσως αλλά έλλειπε. το τραγικότερο είναι ότι η πλακέτα ήταν μέσα σωστά στην θέση της αλλά εκτός από το ποτενσιόμετρο όλα τα άλλα εξαρτήματα έλειπαν(τα ποια εξαρτήματα μπαίνουν στις τρύπες όμως ήταν κανονικά ζωγραφισμένα:lool:). μπορεί να το φτιάξανε έτσι για κάποια που στην ίδια είσοδο δέχονται και σκέτο ποτενσιόμετρο:thinking:.
Στο ποτενσιόμετρο άμα δώσεις 10V, παίρνεις 0 ... 10. Ε, βάζεις μια κατάλληλη αντίσταση σε σειρά με το πόδι του ποτενσιόμετρου που πάει στη γείωση, και παίρνεις 1 ... 10V. Απλώς μερικά έχουν μέσα ένα απλό κύκλωμα που επιτρέπει τη ροή ενός κάποιου μεγαλύτερου ρεύματος το οποίο φυσικά δεν διέρχεται άμεσα από το ποτενσιόμετρο, και επίσης για να συνδέονται με δύο αντί για τρία καλώδια.

wthanasis
29-01-14, 09:18
Πιάσε ένα παχύμετρο και βρες το πάχος του σύρματος. Μετά υπολόγισε πόσα henry είναι, ή βάλτο στο πολύμετρό σου, αν έχει τέτοια λειτουργία. Στο τέλος αγοράζεις ένα πηνιάκι στα ίδια henry με σύρμα για τα ίδια αμπέρ. Αλλά σίγουρα δεν είχε κάτι άλλο μέσα; Ένα σκέτο πηνίο δεν αποτελεί φίλτρο.

Είναι όπως ακριβώς φαίνεται στη φωτο. Σκέτο πηνίο. Δεν ξέρω απλά κατά πόσο παίζει ρόλο και ο φερίτης. Δεν το έσκισα βέβαια να δω, μπορεί να είναι και σκέτο χαρτί αντί φερίτη αλλά λέμε τώρα.

FILMAN
29-01-14, 16:25
Είπαμε. Δεν μπορεί να μην έχει φερρίτη!

Yianni6
31-01-14, 19:14
Η επαγωγή του πηνίου εξαρτάται από τη διατομή που έχει ο φερρίτης, τον αριθμό σπειρών, και το διάκενο (αν υπάρχει). Συνήθως σε αυτούς τους στρογγυλούς, αντί διακένου δημιουργούν προσμίξεις και μειώνουν τη μαγνητική διαπερατότητα του υλικού. Αυτό λίγο δύσκολο να το βρείς. Εγώ θα έπαιρνα ένα φερριτάκι με τις ίδιες διαστάσεις, και θα του έκανα σπείρες μέχρι το όργανο να δείξει ίδια επαγωγή. Έχεις κάποιον τρόπο να μετρήσεις επαγωγή?