PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε τρακτερ



vellamos
28-01-14, 15:56
καλησπερα παιδια, ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι το σωστο μερος για την ερωτηση μου αλλα δεν ηξερα που αλλου να την βαλω. μπαινω στο θεμα....
εχω το iseki ts1910 και πριν λιγες μερες πηρα τον καταστροφεα να χαλασω κατι βατα και απο απροσεξια η μηχανη ανεβασε θερμοκρασια.το εσβησα αμεσως συμπληρωσα νερο και σε 5 λεπτα πεταξε τα λαδια απο την ταπα που τα γεμιζω.στην ταπα ειναι και οι αναθυμιασεις.αλλαξα θερμοστατη νερου, αλλαξα φιλτρο λαδιου, λαδια 20/50 πετρελαιου αλλα και παλι μολις ζεσταθει λιγο τα πεταει ολα τα λαδια μεχρι να κρατησει περιπου 700 γραμμαρια μεχρι 1 λιτρο(οταν ειναι ρελαντι θελει 25 λεπτα και οταν ανεβαζω στροφες 15).ετσι σκεφτομαι να αλλαξω και φλατζα μηπως και ειναι καμμενη και δεν αφηνει τα λαδια να επιστρεψουν στο καρτερ.υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα με πιστονι/κυλινδρο και ελατηρια? αν ειναι ετσι και θελει ρεκτιφιε ανεβαινει ψηλα η δουλεια... πειτε μου τις γνωμες σας.....

aris285
28-01-14, 16:09
το πιο πιθανο νε εχει καψει φλατζα...

vellamos
28-01-14, 16:22
αν λυσω κεφαλη και αλλαξω φλαντζα χωρις να πηραξω τιποτα αλλο δεν ξερυθμιζεται ,σωστα??επισεις μπορω να βαλω φλατζοχαρτο εστω για δοκιμη? μην πληρωσω πολλα λεφτα και δεν ειναι φλαντζα...και αν δω οτι φταιει αυτο να βαλω αυθεντικη

cosecon
28-01-14, 16:40
Αν ξεκίνησε με υπερθέρμανση, είναι πολύ πιθανό από φλάντζα. Συμπλήρωσες όλο το νερό μαζί, ή λίγο λίγο με το μοτέρ να δουλεύει. Δεν συμπληρώνουμε όλο μαζί ποτέ, γιατί το θερμικό σοκ μπορεί να προκαλέσει ρήγμα. Φλάντζα θέλει αλλαγή, δεν παίρνει πατέντα και πιθανόν να θες και πλάνισμα κεφαλής.

Αναθυμιάσεις μπορεί να σου βγάζει από τρύπιο έμβολο ή σπασμένο-κολλημένο ελατήριο, αλλά λογικά αφού έγινε με υπερθέρμανση, τότε δεν είσαι εκεί.

vellamos
28-01-14, 16:46
το νερο μπηκε λιγο λιγο (μπουκαλι μπουκαλι) αλλα ηταν κολλημενος ο θερμοστατης και για ατο ανεβασε θερμοκρασια. το ψυγειο ειχε νερο αλλα ηθελε 2 μπουκαλια για να ανεβει η σταθμη του το μοτερ ηταν σβηστο και μετα το εβαλα μπρος παλι μεχρι που καταλαβα πριν "αναψει" οτι εχει θεμα ο θερμοστατης.οποτε αγαραζω μια φλαντζα και ευχομαι να μην ειναι κατι αλλο. για κατι παρομοιο ελεγα http://www.racing-pro.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1384

leosedf
28-01-14, 17:06
καλησπερα παιδια, ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι το σωστο μερος για την ερωτηση μου αλλα δεν ηξερα που αλλου να την βαλω.

Σε κάποιο forum με αμάξια/τρακτέρια/μηχανολογικά ίσως?
Τι σχέση έχει εδώ μέσα γενικώς.

cosecon
28-01-14, 17:08
Αν είναι φλάντζα δεν θες φλατζόχαρτο θες κανονική φλάντζα...
Πάντως με προβληματίζει...φλάντζα που να πετάει τα λάδια είναι λίγο περίεργο... νερά χάνει ή όχι;
τα κολάρα του ψυγείου φουσκώνουν στην λειτουργία;

vellamos
28-01-14, 17:14
εννουσα οτι δεν ξερω σε ποιο thread να την βαλω.την εβαλα στα auto-moto και σε αυτο το forum γιατι ξερω οτι εχει επισκεψημοτητα και οτι ειναι αμεσες οι απαντησεις οπως και ηταν.αν ειναι προβλημα μπορεις να το μεταφερεις η και να το διαγραψεις. δεν θελω να δημιουργω προβληματα....

vellamos
28-01-14, 17:22
οχι δεν πεταει τα λαδια στα νερα η τα νερα στα λαδια. τα νερα με την αλλαγη του θερμοστατη δεν εχουν προβλημα και ουτε ανεβαζει θερμοκρασια .για την φλαντζα αμα εχει καει μπορει να ειναι αναμεσα στην τρυπα που φερνει τα λαδια και την τρυπα που επιστρεφουν στο καρτερ.και με την συμπιεση που εχει δεν αφηνει τα λαδια να επιστρεψουν.δεν χανει λαδια, δεν καιει λαδια, δεν ακουγεται η μηχανη να λειτουργει περιεργα,δεν φουσκωνει -χανει νερα. το μονο ειναι οτι πεταει τα λαδια απο το σημειο πληρωσης.κατα τα αλλα το τρακτερ συμπεριφερεται φυσιολογικα.

cosecon
28-01-14, 17:29
δεν το βλέπω για φλάντζα... αλλά τι να πω....μπορεί. Έτσι και αλλιώς αν δεν λύσεις κεφαλή να δεις τι γίνεται δεν θα ξέρεις...Ξεκινάς και βλέπεις. Φλάντζα απαραίτητα αγοραστή....

DLS 33
28-01-14, 18:33
δες τα λαδια τι χρωμα εχουν .
μηπως ειναι σαν γκρι ? μηπως "κατεβαζει" νερο στα λαδια ?
Αν η σταθμη του λαδιου ανεβαινει, σιγουρα "κατεβαζει νερα"

Βαλε το χερι σου, κοντα στην εξατμιση, και μυρισε τον καπνο, αν καιει "νερα" ο καπνος θα ειναι προς το ασπρο......
πες μας τι ακριβως αλλο βλεπεις,,,,

vellamos
28-01-14, 20:28
τα λαδια ειναι μαυρα.ξεχασα να αναφερω οτι εχω βαλει μπαλταλ μεσα στα λαδια (δεν υπηρχε προβλημα αλλα μου ειπε το παιδι που τα αλλαξε οτι κανει καλο στον κινητηρα και το εβαλε{ενα καπακι μου ειπε}). στην εξατμηση βγαινει μονο μαυρος καπνος(οχι μπλε οχι ασπρος) αρα λογικα δεν καει λαδια νερα.επισεις οταν αλλαξα το φιλτρο λαδιου γιατι -ειχε πολλα χρονια παρατημενο το τρακτερ και δουλευτηκε με αλλα λαδια αλλα το ιδιο φιλτρο τις πρωτες 50-100 ωρες που το πηρα στα χερια μου -
το φιλτρο ηταν εντελως μπουκομενο και δεν εσταζε καν λαδι.τωρα ειναι κανονικα. μηπως να ειναι οι επιστροφες βουλωμενες?εκει που διδωνει το φιλτρο δεξια αριστερα εχει καποιες βιδες 48931
μηπως αυτες παιζουν καποιο ρολο?

vasilllis
28-01-14, 22:49
τα λαδια ειναι μαυρα.ξεχασα να αναφερω οτι εχω βαλει μπαλταλ μεσα στα λαδια (δεν υπηρχε προβλημα αλλα μου ειπε το παιδι που τα αλλαξε οτι κανει καλο στον κινητηρα και το εβαλε{ενα καπακι μου ειπε}). στην εξατμηση βγαινει μονο μαυρος καπνος(οχι μπλε οχι ασπρος) αρα λογικα δεν καει λαδια νερα.επισεις οταν αλλαξα το φιλτρο λαδιου γιατι -ειχε πολλα χρονια παρατημενο το τρακτερ και δουλευτηκε με αλλα λαδια αλλα το ιδιο φιλτρο τις πρωτες 50-100 ωρες που το πηρα στα χερια μου -
το φιλτρο ηταν εντελως μπουκομενο και δεν εσταζε καν λαδι.τωρα ειναι κανονικα. μηπως να ειναι οι επιστροφες βουλωμενες?εκει που διδωνει το φιλτρο δεξια αριστερα εχει καποιες βιδες 48931
μηπως αυτες παιζουν καποιο ρολο?

Η αριστερη ειναι βαλβιδα ανακουφισεως,η δεξια ταπα και τιποτα που να αφορουν το προβλημα σου...προσπαθω να καταλαβω σε ποιο σημειο σου πεταει λαδια.Ανεβασε μια φωτο αν ειναι ευκολο.Θεωρω οτι ειναι απο αναθυμιασεις τα λαδια που βλεπεις.Αρχικα θα προτεινα πριν λυσεις οτιδηποτε να παρεις συμπιεσεις.

vellamos
28-01-14, 22:53
τα πεταει απο την ταπα...48934
ποση συμπιεση πρεπει να εχει ο καθε κιλυνδρος? πρεπει να μετρισω και συμπιεση λαδιου?αν ναι ποση πρεπει να εχει?

Xarry
28-01-14, 23:13
Τσιμουχακια βαλβιδων καμμενα απο την υπερθερμανση ψηφιζω.

MAIKLKF
28-01-14, 23:16
καλησπέρα ανεβάζει θερμοκρασία και πετάει τα λάδια ????

vellamos
28-01-14, 23:17
Τσιμουχακια βαλβιδων καμμενα απο την υπερθερμανση ψηφιζω.
αν ηταν αυτο λογικα θα εκαιγε λαδια.στην περιπτοση μου δεν καιει.

stefos1
28-01-14, 23:19
Αν βάλεις στο στόμιο του λαδιού αντί για τάπα το χέρι σου καταλαβαίνεις πίεση από αέρα? Αν ναι έχει κάνει κρακ το καπάκι

vellamos
28-01-14, 23:21
καλησπέρα ανεβάζει θερμοκρασία και πετάει τα λάδια ????
η θερμοκρασια του ειναι σταθερη στους 65 βαθμους. δεν προλαβαινει να ζεσταθει. απο την στιγμη που το βαλω μπροστα σε 15 μεχρι 20 λεπτα με χαμηλες στροφες τα πεταει. δεν τα πεταει αμεσως δεν τα πεταει οταν υπερθερμανθει γιατι δεν προλαβαινει.ειτε ρελαντι ειτε σε βολτα χαλαρα.

Xarry
28-01-14, 23:23
αν ηταν αυτο λογικα θα εκαιγε λαδια.στην περιπτοση μου δεν καιει.
Πολυ πιθανο.
Παντως για να το επαθε απο θερμοκρασια κατι σε φλατζο-τσιμουχα ειναι. Εφοσον ομως δεν εχεις λαδια στα νερα απο φλατζα εισαι οκ.
Κατι με την πιεση του λαδιου παιζει.
Οι επιστροφες του φιλτρου ειναι δεξια και αριστερα απο το φιλτρο; Τα εχεις πειραξει;

vellamos
28-01-14, 23:25
Αν βάλεις στο στόμιο του λαδιού αντί για τάπα το χέρι σου καταλαβαίνεις πίεση από αέρα? Αν ναι έχει κάνει κρακ το καπάκι
και παλι το λογικο ειναι οτι θα νιωσω πιεση μιας και η ταπα ειναι και αναθυμιασεων.οι αναθυμιασεις δεν εχουν αλλο τροπο διαφηγης. μπορει να κανω και λαθος ως προς την πιεση...επισεις εχω αλλαξει και φιλτρο αερα αν παιζει καποιο ρολρο

MAIKLKF
28-01-14, 23:25
η θερμοκρασια του ειναι σταθερη στους 65 βαθμους. δεν προλαβαινει να ζεσταθει. απο την στιγμη που το βαλω μπροστα σε 15 μεχρι 20 λεπτα με χαμηλες στροφες τα πεταει. δεν τα πεταει αμεσως δεν τα πεταει οταν υπερθερμανθει γιατι δεν προλαβαινει.ειτε ρελαντι ειτε σε βολτα χαλαρα.

Έχει ραγίσει το καπάκι διοχετεύεται η συμπιέσει στην Μηχανή και πετάει τα λάδια Μηχανικό .....

vellamos
28-01-14, 23:28
Οι επιστροφες του φιλτρου ειναι δεξια και αριστερα απο το φιλτρο; Τα εχεις πειραξει;
τι εννοεις δεξια και αριστερα?τις βιδες που ανεφερα η το ιδιο το φιλτρο?

vellamos
28-01-14, 23:30
καπακι εννοεις το ψευτοκαπακο η αυτο που ειναι οι βαλβιδες??

stefos1
28-01-14, 23:33
Αν βάλεις στο στόμιο του λαδιού αντί για τάπα το χέρι σου καταλαβαίνεις πίεση από αέρα? Αν ναι έχει κάνει κρακ το καπάκι

Στο έγραψα και εγώ το προσπερασες .....

vellamos
28-01-14, 23:37
οποτε αυριο να παω να λυσω το καπακι να δω τι εχει και το απογευμα θα στειλω παλι νεα... ευχαριστω παιδια καληνυχτα

cosecon
28-01-14, 23:40
Αναθυμιάσεις έχεις και από ελατήρια και από τρύπιο έμβολο... Για μένα ανοίγεις και βλέπεις...

blero
29-01-14, 00:01
κλασική περίπτωση βλάβης

βαλε μεγαλυτερη ψυκτρα
και μεγαλυτερη αντισταση

MAIKLKF
29-01-14, 00:20
κλασική περίπτωση βλάβης

βαλε μεγαλυτερη ψυκτρα
και μεγαλυτερη αντισταση

Ερώτηση Τι θές να πεις Ότι έχει κάποια αντίσταση και ψήκτρα για την βλάβη που προκύπτει με τα λάδια???

stefos1
29-01-14, 02:17
Ερώτηση Τι θές να πεις Ότι έχει κάποια αντίσταση και ψήκτρα για την βλάβη που προκύπτει με τα λάδια???

Δεν του*κανεις*κανα*φορμάτ??Control,alt,delete. Χαχαχα :lool::lool::lool: