PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΠΩΣ ;;;



savas.m
01-02-14, 00:05
Γειά σας, είμαι κανούριος στο φόρουμ και αρχάριος.

Θέλω να κατασκευάσω ένα ηχοσύστημα μόνος. Έχω δύο ηχεία αυτοκινήτου και λειτουργούν κανονικά σε Hi-Fi. Μου είπε κάποιος γνωστός ότι μπορώ να αγοράσω ένα ράδιο αυτοκινήτου και μετασχηματιστή (από 250V σε 12V) και να συνδέσω έτσι. Υπάρχη κανένας άλλος τρόπος;;



Ακόμη μια ερώτηση, έχω ένα παλιό Hi-Fi. Έχει θήρες AUX μπορώ με ένα τέτοιο καλώδιο http://www.markidis.gr/images/thumbs/JR8052.gif να το συνδέσω με mp3 player ή laptop;;;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

kotsos___
01-02-14, 00:55
Για την δεύτερη ερώτηση, θα σου πω ναι..
Για την πρώτη θα σου ζητησω να προσδιορίσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς ηχοσύστημα, και για το τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις..

Καλως όρισες :001_smile:

xsterg
01-02-14, 20:55
αρχαριος ειναι ο φιλος μας και εχει συγχισει στις εννοιες.

nikosp
01-02-14, 21:00
Ο φίλος μας εννοεί κάποιο (ηχοσύστημα) δηλαδή ένα ραδιόφωνο αυτοκινήτου με μετασχηματιστή 220/12 Βόλτ
Και βέβαια μπορεί να γίνει και σχετικά εύκολα

george Mp
01-02-14, 21:05
Αν εχεις μονο τα μεγαφωνα δεν συμφερει να αγορασεις τροφοδοτικο και ραδιοσιντι, με αυτα τα λεφτα αγοραζεις ετοιμο σπιτιου, εκτος αν εχεις ηδη ενα ραδιοσιντι και χρειαζεσαι μονο το τροφοδοτικο.

ninolas
01-02-14, 21:18
για το πρώτο
φίλε γίνετε και εύκολο είναι..
και άμα έχεις κανένα παρατημένο τροφοδοτικό από pc μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για την τροφοδοσία του radio cd
κατά πόσο αξίζει δεν ξέρω στην περίπτωση που θα αγοράσεις τροφοδοτικό και radio cd

savas.m
01-02-14, 22:20
Σας ευχαριστώ όλους. Κάτι ακόμη, τα ηχεία δεν υπάρχη άλλος τρόπος να τα χρεισιμοποιείσω χωρίς ράδιο cd; Δηλαδή να έχουν βίσμα καρφί 3.5mm ώστε να μπορώ να τα συνδέω με laptop ή mp3 player;;

savas.m
01-02-14, 22:30
παρατημένο τροφοδοτικό από pc μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για την τροφοδοσία του radio cd


έχω φορτιστή από laptop που πλεόν δεν τον χρειάζομαι μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως τροφοδοτικό για το ράδιο cd ;;

george Mp
01-02-14, 23:18
έχω φορτιστή από laptop που πλεόν δεν τον χρειάζομαι μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως τροφοδοτικό για το ράδιο cd ;;Δεν εχει αρκετο ρευμα για τετοια χρηση, χρειαζεται πανω απο 5Α , αν δεις ενα ραδιοσιντι απο πισω συνηθως εχουν 10Α ασφαλεια.

ninolas
01-02-14, 23:57
έχω φορτιστή από laptop που πλεόν δεν τον χρειάζομαι μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως τροφοδοτικό για το ράδιο cd ;;
όπως είπε και το άλλο μέλος θα έχεις θέμα λόγω των ρευμάτων θες 5-6 A

Σας ευχαριστώ όλους. Κάτι ακόμη, τα ηχεία δεν υπάρχη άλλος τρόπος να τα χρεισιμοποιείσω χωρίς ράδιο cd; Δηλαδή να έχουν βίσμα καρφί 3.5mm ώστε να μπορώ να τα συνδέω με laptop ή mp3 player;;
τι εννοείς ?
χωρίς ενισχυτή ? δεν γίνετε άμα ασχολείσε μπορείς να φτιάξεις και έναν ενισχυτή δικό σου λίγα watt να κάνεις την δουλειά σου...

savas.m
02-02-14, 00:29
[QUOTE=ninolas;638652
χωρίς ενισχυτή ?/QUOTE]
Με ενισχυτή ενοόυσα άλλα χωρίς ράδιοσιντι. Δηλαδή να έχω από τα ηχεία βίσμα καρφί 3.5mm. Κατάλαβες τι ενοώ;;

chip
02-02-14, 12:15
Αν ξέρεις από κατασκευής ηλεκτρονικών θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ενισχυτή με TDA2009 και να χρησιμοποιήσεις το τροφοδοτικό του LAPTOP.

jakjak
02-02-14, 12:23
φιλε τα παντα γινοντε , αρκει να θελει κανεις να τα κανει ακομα και οταν μαθει το ποσο κοστιζουν ....
το να εχεις 2 ηχεια και να θελεις να αγορασεις ραδιοσιντι και τροφοδοτικο , ειναι σαν να εχεις ενα λουρακι και να θελεις να αγορασεις σκυλο ...
δεν μας ειπες και τι σοι ηχεια ειναι ... αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις μαζι τους ... αν ειναι 2 εργοστασιακα απο χιουνται ατος , το λουρακι που ειπα πριν , γινεται ξεφτισμενος σπαγγος ...
ας παρουμε σαν βαση οτι ειναι 2 καλα ηχεια απο ενα καγκουραμαξο που βαραγε δυνατα ....
2 ηχεια αυτοκινητου τα οποια ειναι εκτος αυτοκινητου = τιποτα .
το ηχειο απαιτει και την καμπινα του. δηλαδη θα πρεπει να αγορασεις και κουτι για να το βαλεις μεσα . δεν μπορει να παιζει σκετο .
ακομα και ενα καλο χαρτοκουτι , θα μπορουσε να γινει καμπινα ...
η πιο φθηνη λυση ειναι ενα απο αυτα : http://www.skroutz.gr/c/312/radiocd-kasetofona.html
δηλαδη ραδιο με εισοδο usb για να παιζει τα δικα σου τραγουδια .
για την τροφοδοσια του πολυ πιθανον να αρκουν και 2 αμπερ , αναλογα τον ενισχυτη που εχει .

σε λαπτοπ δεν μπορεις να βαλεις ηχεια σκετα , γιατι χρειαζεται απαραιτητα και ενισχυτης. μπορεις να τα συνδεσεις στο βυσμα και να τα κουμπωσεις , αλλα προσπαθησε να μην κανεις καθολου θορυβο μηπως τα ακουσεις να παιζουν !
οσα ηχεια ειναι για πισι εχουν ενσωματωμενο ενισχυτη και γι αυτον τον λογο θελουν εξωτερικη τροφοδοσια απο μια πριζα.

ninolas
02-02-14, 14:07
Αν ξέρεις από κατασκευής ηλεκτρονικών θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ενισχυτή με TDA2009 και να χρησιμοποιήσεις το τροφοδοτικό του LAPTOP.
καλή η ιδέα σου αλλά δεν ξέρουμε και πόσα αμπέρ είναι το τροφοδοτικό από το laptop αλλά πιστεύω θα είναι 3 αμπέρ


Με ενισχυτή ενοόυσα άλλα χωρίς ράδιοσιντι. Δηλαδή να έχω από τα ηχεία βίσμα καρφί 3.5mm. Κατάλαβες τι ενοώ;;
ναι θες έναν ενισχυτή απλό
η ιδέα του chip είναι καλή για να αξιοποιήσεις και το τροφοδοτικό
και άμα θες υπάρχουν και σχέδια ενισχυτών εδώ μέσα ανάλογα με την τσέπη και τις γνώσεις σου...
πάντως και να μην ξέρεις να φτιάχνεις στο λέω(από προσωπική μου πείρα ) δεν είναι τίποτα άμα θες μπορείς να μάθεις να κατασκευάζεις έναν ενισχυτή
τα παιδιά εδώ μέσα σε ότι ζητήσεις μπορούν να σε βοηθήσουν...

savas.m
02-02-14, 16:05
Τα ηχεία τα έχω βάλει σε κουτί. Ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο γιατί ένα έτοιμο ηχοσύστημα σπιτιού με ηχεία περίπου 100watt είναι σχετικά ακριβά. Θέλω να μάθω αν πάρω ένα ηχοσύστημα με ηχεία π.χ. 20watt (10 το κάθε ένα) μπορώ να βάλω αυτά που είναι 50watt το κάθε ένα ένα.

jakjak
02-02-14, 18:01
Τα ηχεία τα έχω βάλει σε κουτί. Ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο γιατί ένα έτοιμο ηχοσύστημα σπιτιού με ηχεία περίπου 100watt είναι σχετικά ακριβά. Θέλω να μάθω αν πάρω ένα ηχοσύστημα με ηχεία π.χ. 20watt (10 το κάθε ένα) μπορώ να βάλω αυτά που είναι 50watt το κάθε ένα ένα.

ναι μπορεις να τα βαλεις .

για να καταλαβεις : για να ακουσεις μουσικη χρειαζονται 3 πραγματα .
1 . μια οποιαδηποτε πηγη ηχου. κατι που να βγαζει τον ηχο . δλδ ενα πικαπ , ενα ραδιοφωνο , ενα λαπτοπ , ενα σιντι , ενα μικροφωνο ... κλπ κλπ
2. εναν οποιοδηποτε ενισχυτη για να δυναμωνει τον ηχο και να σου παιρνει τα αφτια οταν παιζει.
3. οποιαδηποτε ηχεια .

τα ηχεια τα εχεις. διαλεξε ποια θα ειναι η πηγη του ηχου σου (π.χ. το λαπτοπ σου) και βρες εναν ενισχυτη για να μπορεις να ακους δυνατα την μουσικη απο τα ηχεια σου .
μπορεις να κανεις οτι συνδυασμο σου κατεβει στο κεφαλι , αρκει να εχεις αυτα τα 3 πραγματα .
ο ενισχυτης σε πολλες περιπτωσεις ειναι ενσωματωμενος ειτε σε μια πηγη ηχου (π.χ. ραδιοσιντι αυτοκινητου ή ενα κομπακτ στερεο) , ειτε σε ηχεια (π.χ. τα ηχεια των υπολογιστων.


προσπαθησα να τα γραψω οσο πιο απλα για να καταλαβεις τι γινεται ...

kotsos___
02-02-14, 18:56
Τα ηχεία τα έχω βάλει σε κουτί. Ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο γιατί ένα έτοιμο ηχοσύστημα σπιτιού με ηχεία περίπου 100watt είναι σχετικά ακριβά. Θέλω να μάθω αν πάρω ένα ηχοσύστημα με ηχεία π.χ. 20watt (10 το κάθε ένα) μπορώ να βάλω αυτά που είναι 50watt το κάθε ένα ένα.Θα ακούγεται ακριβώς στην ίδια ένταση..

savas.m
02-02-14, 22:23
Θα ακούγεται ακριβώς στην ίδια ένταση.. Στα 100 ή τα 20;

savas.m
02-02-14, 22:36
Ευχαριστώ πολύ. Όταν λες ενισχυτή εννοείς αυτα τα ακριβά μηχανήματα; Ή κάτι φτηνό που δίνει ρεύμα;

jakjak
03-02-14, 00:05
ναι οι ενισχυτες ειναι αυτα τα ακριβα μηχανηματα ....
εαν θες να ακουσεις μουσικη απο τα ηχεια σου , η πιο οικονομικη λυση ειναι να παρεις ενα ραδιο/usb αυτοκινητου περιπου στα 30 ευρω και να το τροφοδοτησεις με ενα παλιο τροφοδοτικο απο υπολογιστη.
λογω usb θα μπορεις με ανταπτορα να ακους και απευθειας απο το λαπτοπ.
το ηχειο αναπαραγει το ρευμα που του δινει ο ενισχυτης. αν ο ενισχυτης ειναι 20 βατ θα ακουγεται για 20 και οχι 100 που υποτιθεται ειναι τα ηχεια.

kotsos___
03-02-14, 00:43
Στα 100 ή τα 20;και στα δυο..
Ο ενισχυτής καθορίζει την ένταση.. τα ηχεία απλά παίζουν.. αν ο ενισχυτής (ηχοσύστημα) είναι 20W, ότι ηχεία και να βάλεις 20W θα παίζουν..