PDA

Επιστροφή στο Forum : Λήγει η σύμβαση του TETRA



john_b
03-02-14, 20:02
Το σύστημα έχει αναλάβει να το υποστηρίζει η κοινοπραξία SIEMENS-SAIC για δέκα χρόνια, έναντι 82 εκατ. ευρώ

Χωρίς το σύστημα TETRA στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής, θα πρέπει να αντιμετωπίσει την επόμενη αντιπυρική περίοδο η Πυροσβεστική και την καλοκαιρινή τουριστική περίοδο η ΕΛ.ΑΣ. και το ΕΚΑΒ, αφού η σύμβαση για την μίσθωση των υπηρεσιών υποστήριξης και λειτουργίας του συστήματος επικοινωνιών TETRA εκπνέει τον ερχόμενο Ιούλιο. Το σύστημα TETRA ή όπως ονομάζεται στα ελληνικά "Ψηφιακό Συγκαναλικό Ραδιοδίκτυο Επικοινωνιών" είχε αγοραστεί από την κοινοπραξία εταιρεία SIEMENS-SAIC το 2004 έναντι 114 εκατ. ευρώ και για δέκα χρόνια η κοινοπραξία είχε την υποχρέωση να το υποστηρίζει έναντι 82 εκατ. ευρώ.
Η εταιρεία SAIC εγκατέστησε πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, τα κέντρα ελέγχου του συστήματος, τους πομποδέκτες, το λογισμικό, καθώς και τα τερματικά συστήματα του TETRA στα περιπολικά οχήματα της ΕΛ.ΑΣ., στα οχήματα της Πυροσβεστικής, του ΛΣ, του ΕΚΑΒ και της ΕΥΠ, στο πλαίσιο της αναβάθμισης του συστήματος Ελέγχου και Διοίκησης των Σωμάτων Ασφαλείας, ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων.
Το σύστημα TETRA αποτελεί τμήμα του συστήματος C4I και επιτρέπει την μετάδοση ήχου και δεδομένων με ασφάλεια, διευκολύνοντας το συντονισμό των επιμέρους μονάδων των Σωμάτων Ασφαλείας, της ΕΥΠ και του ΕΚΑΒ.
Όμως όπως αποδείχτηκε στην πράξη, το σύστημα TETRA λειτούργησε όλα αυτά τα χρόνια με αρκετά προβλήματα και δεν προσέφερε τις υπηρεσίες που αναμενόταν. Κατα τη διάρκεια των δέκα ετών που το σύστημα TETRA της SIEMENS χρησιμοποιήθηκε, δεν προσέφερε το σύνολο των υπηρεσιών που υποτίθεται ότι μπορούσε να παράσχει, ενώ οι διακοπές στην επικοινωνία δεν ήταν λίγες ακόμη και σε κρίσιμες καταστάσεις λόγω υπερφόρτωσης.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα Σώματα Ασφαλείας δεν θα πρέπει να διαθέτουν ένα ασφαλές λειτουργικό ψηφιακό σύστημα επικοινωνιών
Έτσι εφόσον δεν υπάρξει κάποια λύση, το ερχόμενο καλοκαίρι που θα λήξει η σύμβαση, η ΕΛ.ΑΣ., η Πυροσβεστική, το Λ.Σ, η ΕΥΠ και το ΕΚΑΒ θα πρέπει να "επιστρέψουν" στο παλαιό τρόπο επικοινωνίας μέσω των ασυρμάτων VHF, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την αποτελεσματική λειτουργία τους, εν μέσω της τουριστικής και φυσικά της αντιπυρικής περιόδου όπου εκατομμύρια τουρίστες θα επισκεφτούν την Αττική.

http://www.epikaira.gr/article/ligei-i-sumvasi-toy-TETRA-epistrofi-ton-epikoinonion-tis-elastis-pyrosvestikis-kai-toy-ekav-sto-2003

info@kalarakis.com
03-02-14, 21:00
Δε βλέπω να γίνεται τίποτα γιατί ποιος θα πάρει τώρα τη μίζα?

plouf
03-02-14, 21:34
εχω τη νετνυπωση οτι δεν αγοραστικε αλλα χρησιδανειστικε

john_b
03-02-14, 21:44
Κατάντια

leosedf
03-02-14, 22:06
Ε δεν πειράζει μωρέ! Πεταμένα λεφτά!
Τώρα η θα ξανά πέσουν μίζες για να μπει καινούριο της motorola η ξανά πάλι siemens.

lepouras
03-02-14, 23:04
καλά ναι και την σύνδεση κάλυπταν οι κεραίες του cosmote αν θυμάμαι καλά(με άλλα τρελά κοστολόγια). το τραγικό ήταν ότι πολλές φορές δεν έπιανε ούτε εντός Αττικής με αποτέλεσμα να γυρνάνε στα αναλογικά για να συνεννοηθούν.
το χρήμα να χρέη.:001_tt2:
Κωνσταντίνε μοτορολες και ΝΟΚΙΑ ήταν οι περισσότερες συσκευές(τουλάχιστον όσες είχα δει εγώ).

leosedf
03-02-14, 23:13
Cosmoline ήταν με δίκτυο motorola.

stefos1
04-02-14, 00:11
Στη λίστα να βάλετε και την ΣΤΑ.ΣΥ (ΜΕΤΡΟ - ΗΣΑΠ- ΤΡΑΜ) τον ΟΣΕ και τον ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΌ

john_b
04-02-14, 06:45
Ωχχχ, βλέπω τα πειρατάκια των V που σουλατσάρουν από τους 146 και όσο πάνω πάει και ίσως και αυτούς που λημεριάζουν από τους 144 και κάτω να τρώνε πόρτα από τους μπαλούρδους.

vasilllis
04-02-14, 08:35
ωχ.παλι δουλεια θα ψαχνουμε :(

Dragonborn
04-02-14, 08:46
Στη λίστα να βάλετε και την ΣΤΑ.ΣΥ (ΜΕΤΡΟ - ΗΣΑΠ- ΤΡΑΜ) τον ΟΣΕ και τον ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΌΑυτοί είναι στο εμπορικό TETRA του ΟΤΕ (OTELink) και μάλλον δεν εξαρτώνται από την σύμβαση του C4I. Τώρα αν στην πορεία φουντάρει εμπορικά το δίκτυο TETRA του ΟΤΕ, αυτό είναι άλλο (αλλά σχετικό) θέμα.

εχω τη νετνυπωση οτι δεν αγοραστικε αλλα χρησιδανειστικεΚαι έγώ την ίδια εντύπωση έχω (αν και μπορεί να κάνω λάθος), γιατί όταν κάποια ομάδα δασοπροστασίας ζήτησε πρόσβαση στο TETRA από το Π.Σ., τους απάντησαν ότι οι πομποδέκτες δεν ήταν ιδιοκτησία τους και δεν μπορούσαν να τους δώσουν σε τρίτους.

SRF
04-02-14, 09:55
Παίδες μην ανησυχείτε!!! Τα πράγματα είναι ΑΠΛΑ! Η Ελλάς ανήκει εις... την ΜΗΖΕΝΣ!!!
¨οσο υπάρχει η ΜΗΖΕΝΣ θα παίρνει ΟΤΙ ΑΝΑΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΙΚΙΑ ΤΗΣ!!! Όλα τριγύρω αλλάζουνε... και ΟΛΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ!!!


http://www.youtube.com/watch?v=j5yapcpzQ7U

ΥΓ. Και με τίτλο που αν μη τι άλλο παράπεμπε σημαδιακά στο τι μέλλει γεννέσθαι!!!

Panoss
04-02-14, 10:27
Παιδιά μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πρόβλημα θα υπάρξει μόνο αν σταματήσει...

το χρήμα να χρέη.:001_tt2:

Ή είσαι μπανανία ή δεν είσαι, άμα λάχει να ούμ'..

Hary Dee
05-02-14, 00:43
Όμως όπως αποδείχτηκε στην πράξη, το σύστημα TETRA λειτούργησε όλα αυτά τα χρόνια με αρκετά προβλήματα και δεν προσέφερε τις υπηρεσίες που αναμενόταν. Κατα τη διάρκεια των δέκα ετών που το σύστημα TETRA της SIEMENS χρησιμοποιήθηκε, δεν προσέφερε το σύνολο των υπηρεσιών που υποτίθεται ότι μπορούσε να παράσχει, ενώ οι διακοπές στην επικοινωνία δεν ήταν λίγες ακόμη και σε κρίσιμες καταστάσεις λόγω υπερφόρτωσης.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα Σώματα Ασφαλείας δεν θα πρέπει να διαθέτουν ένα ασφαλές λειτουργικό ψηφιακό σύστημα επικοινωνιώνΤο κακό είναι ότι 10 χρόνια μετά ενώ η τεχνολογία έχει προχωρήσει σε βαθμό που το TETRA κάνει θαύματα, εμείς ... ο Θεός να βάλει το χέρι του. Σε άλλες χώρες έχουν αναπτύξει καταπληκτικές δυνατότητες μέσω TETRA αλλά ας μην πάμε μέχρι εκεί... ακόμη και χρήστες του εμπορικού δικτύου TETRA του ΟΤΕ έχουν δυνατότητες που το κρατικό C4I δεν διαθέτει!


Αυτοί είναι στο εμπορικό TETRA του ΟΤΕ (OTELink) και μάλλον δεν εξαρτώνται από την σύμβαση του C4I. Τώρα αν στην πορεία φουντάρει εμπορικά το δίκτυο TETRA του ΟΤΕ, αυτό είναι άλλο (αλλά σχετικό) θέμα.Όχι μάλλον, σίγουρα. Τα 2 δίκτυα είναι πλήρως ανεξάρτητα.

lepouras
05-02-14, 00:51
όταν κάποια ομάδα δασοπροστασίας ζήτησε πρόσβαση στο TETRA από το Π.Σ., τους απάντησαν ότι οι πομποδέκτες δεν ήταν ιδιοκτησία τους και δεν μπορούσαν να τους δώσουν σε τρίτους.

δικαιολογία ήταν να τους ξεφορτωθεί ίσως ή για να μην ασχοληθεί γιατί στον Υμηττό τουλάχιστον 3 ομάδες ξέρω που έχουν τετρα για να συνεννοούνται με την ΠΥ. απλά δεν τα δίνει ο εκάστοτε διοικητής άμα και όταν θέλει. αλλά έχουν άλλη διαδικασία προμήθειας και ένταξης στο δίκτυο.

john_b
05-02-14, 10:29
Έμαθα ότι ετοιμάζουν εποικοινωνίες υψηλής κρυπτογράφησης:

http://stevencribbs.com/wp-content/uploads/2011/03/KidCommunication_000014068089XSmall.jpg

kbantikos
16-04-14, 23:33
Παρακολουθώ το πολύ καλό forum χρόνια σαν επισκέπτης και να που χρειάστηκε να κάνω λογαριασμό για πρώτη φορά για να συμμετέχω σε κάτι που με αφορά άμεσα. Το ονομά μου είναι βέβαια όχι Σούλα :crying: και είμαι γένος αρσενικού. Εργάζομαι στο επιχειρησιακό κέντρο της Π.Υ στο 199 δηλαδή και θέλω να απαντήσω σε κάποια πράγματα και μακάρι να μου απαντηθούν και κάποια άλλα απο παιδιά που έχουν αρκετά πιο πολλές γνώσεις απο τις δικές μου. Οτι γράψω εκφράζει αυστηρά προσωπικές απόψεις και ίσως και καποιες απόψεις κάποιων άλλων συναδέρφων, πάντα μιλάω ομως για τους συναδέρφους μου στο 199. Πάμε λοιπόν.
Αρχίζω απο αυτό


Το σύστημα έχει αναλάβει να το υποστηρίζει η κοινοπραξία SIEMENS-SAIC για δέκα χρόνια, έναντι 82 εκατ. ευρώ



http://www.epikaira.gr/article/ligei-i-sumvasi-toy-TETRA-epistrofi-ton-epikoinonion-tis-elastis-pyrosvestikis-kai-toy-ekav-sto-2003

Σε γενικές γραμμές σωστά τα λέει το άρθρο δεν θα το αναλύσω περισσότερο, το tetra μας εχει αφήσει σχετικα καλές εντυπώσεις ως πρός σχέση με τα VHF και σε σχέση με την κάλυψη που μας προσέφερε (εννοώ γεωγραφική κάλυψη). Κατα τα άλλα καμία ουσιαστική διαφορά.




Δε βλέπω να γίνεται τίποτα γιατί ποιος θα πάρει τώρα τη μίζα?

Αυτο μένει να αποδειχθεί και πλέον δεν είναι θέμα μίζας, τα πράγματα έχουν σφίξει. Κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει. Η άποψη που επικρατεί είναι οτι, ότι θα γίνει, θα γίνει μάλλον στο τέλος της αντιπυρικής περιόδου (30 Οκτωμβρίου) και μάλλον όχι μέσα στην αντιπυρική. Τίποτα ομως δεν είναι σίγουρο.


Ε δεν πειράζει μωρέ! Πεταμένα λεφτά!
Τώρα η θα ξανά πέσουν μίζες για να μπει καινούριο της motorola η ξανά πάλι siemens.
Οχι δεν θα γίνει αυτό. Βγαίνει προϋοπολογισμός για την προμήθεια καινούργιων αναλογικών κονσολών αν δεν απατώμαι περί τον αριθμό 20 και πάλι δεν είναι θέμα μίζας (μιλάμε για σχετικά μικρά ποσά σε σχέση με τα tetra) κανένας δεν τολμάει να κάνει τέτοια κίνηση τουλάχιστον στο Π.Σ.


καλά ναι και την σύνδεση κάλυπταν οι κεραίες του cosmote αν θυμάμαι καλά(με άλλα τρελά κοστολόγια). το τραγικό ήταν ότι πολλές φορές δεν έπιανε ούτε εντός Αττικής με αποτέλεσμα να γυρνάνε στα αναλογικά για να συνεννοηθούν.
το χρήμα να χρέη.:001_tt2:
Κωνσταντίνε μοτορολες και ΝΟΚΙΑ ήταν οι περισσότερες συσκευές(τουλάχιστον όσες είχα δει εγώ).

Δεν ξέρω για την κάλυψη, το δεύτερο μέρος της πρότασης σχετικά με την επιστροφή στα αναλογικά λόγω μή επαρκους σήματος ειναι αναληθές μόνο μια φορά θυμαμαι στα χρόνια που είμαι στο κέντρο να επιστρέφουμε στα αναλογικά για λίγες ώρες και αυτό λόγω βλάβης στο TETRA. Θα έλεγα οτι συνέβαινε μάλλον το αντίθετο.
Ως προς τις συσκευές σωστά, ως επι το πλείστον ΝΟΚΙΑ.


Και έγώ την ίδια εντύπωση έχω (αν και μπορεί να κάνω λάθος), γιατί όταν κάποια ομάδα δασοπροστασίας ζήτησε πρόσβαση στο TETRA από το Π.Σ., τους απάντησαν ότι οι πομποδέκτες δεν ήταν ιδιοκτησία τους και δεν μπορούσαν να τους δώσουν σε τρίτους.

Το θέμα είναι ποιοι τους απάντησαν. Η σωστή διαδικασία ειναι επίσημο αίτημα στο αρχηγείο. Ηδη κάποιες εθελοντικές ομάδες έχουν ΤΕΤRA.


Το κακό είναι ότι 10 χρόνια μετά ενώ η τεχνολογία έχει προχωρήσει σε βαθμό που το TETRA κάνει θαύματα, εμείς ... ο Θεός να βάλει το χέρι του. Σε άλλες χώρες έχουν αναπτύξει καταπληκτικές δυνατότητες μέσω TETRA αλλά ας μην πάμε μέχρι εκεί... ακόμη και χρήστες του εμπορικού δικτύου TETRA του ΟΤΕ έχουν δυνατότητες που το κρατικό C4I δεν διαθέτει!
Μαζί σου είμαι και εγω αλλα να ξέρεις οτι ενα σύστημα εχει τόσες δυνατότητες όσες οι χειριστές του είναι σε θέση να εκμεταλευτούν :wiink:, εδώ στο παιχνίδι μπαίνει η και η παθογένεια του Έλληνα αλλα και το επιχειρησιακό γίγνεσθαι θα έλεγα ότι επιχειρησιακά θέλουμε μάλλον απλότητα με μια τάση προς λιγο πιο πολύπλοκα πράγματα παρά τις καταπληκτικές δυνατότητες (δεν ξέρω πως ορίζει ο καθένας το καταπληκτικό). Εδω όμως σηκώνει συζήτηση.


δικαιολογία ήταν να τους ξεφορτωθεί ίσως ή για να μην ασχοληθεί γιατί στον Υμηττό τουλάχιστον 3 ομάδες ξέρω που έχουν τετρα για να συνεννοούνται με την ΠΥ. απλά δεν τα δίνει ο εκάστοτε διοικητής άμα και όταν θέλει. αλλά έχουν άλλη διαδικασία προμήθειας και ένταξης στο δίκτυο.

Δεν ξεφορτώνεται το Π.Σ εθελοντικές ομάδες, συντρέχουν λόγοι και προυποθέσεις για την χορήγηση ψηφιακών συσκευών επικοινωνίας και υπάρχει απάντηση γραπτή βάση κείμενης νομοθεσίας για το ποιοί είναι οι δικαιούχοι η οποία χορηγήτε στον κάθε ενδιαφερόμενο μετα απο αίτηση του. Δεν μπορώ να ιδρύσω εθελοντικό σωματείο αύριο και να έχω την απαίτηση να μου χορηγηθούν tetra συσκευές.

Μπορώ να γράψω και άλλα πολλά αλλά εν κατακλείδει τα ίδια πράγματα που κάνουμε με το TETRA (δεν εξετάζω το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε, που δεν μπορούμε ακόμα και να θέλαμε) τα ίδια θα καταφέρναμε και με πολύ λιγότερα χρήματα με τους αναλογικούς ασυρμάτους συν το γεγονός οτι η σύμβαση δε τηρήθηκε απόλυτα και όχι απο την πλευρά του δημοσίου.

john_b
17-04-14, 12:34
Μόλις το είδα, σκέφτηκα, έλα μου το, έλα μου το.
Οπότε, καλά έκανες και το ξεκαθάρισες, αλλά προς τι το Σούλα;

leosedf
17-04-14, 16:20
Την ημέρα πυροσβέστης...... :lool::lool:

kbantikos
17-04-14, 17:15
Κύριοι τι να κάνουμε δύδκολες εποχές διάγουμε καταλαβαίνετε υπάρχουν ανάγκες. leo Το βράδυ μόνο όταν δεν έχω βάρδια πανω απο όλα το καθήκον.

GSR600
18-04-14, 10:26
Καλημέρα, θα ήθελα να πω και εγω την αποψη μου για το όλο θεμα σχετικά με την καταργηση του TETRA μιας και βρισκομαι και εγω στο πυροσβεστικο σωμα και συγκεκριμενα στο Τμημα τεχνικων ασυρματης επικοινωνιας και οπως αντιλαμβανεστε το ολο θεμα με αφορα αμεσα. Καταρχήν να πουμε οτι το συστημα επικοινωνιας tetra χρησιμοποιητε μονο στο νομο αττικης και ολοι η υπολοιπη ελλαδα χρησιμοποιεί τους κλασικους αναλογικους στην μπαντα τον vhf.
Στην αττικη εχουμε το tetra αλλα και παραλληλα υπαρχει ο vhf οπου λειτουργει σαν εφεδρικος προς το παρον.Οσο αφορα το tetra το οποιο ειχε παρα πολλες δυνατότητες οπως η διαχειριση στολου οχηματων δυστυχως χρησιμοποιηθηκε μονο η υπηρεσια φωνης και τιποτα παραπανω.Ομως επειτα απο δεκα χρονια το ολο συστημα εχει αρχισει να παρουσιαζει προβληματα για παραδειγμα τα τερματικα παρουσιαζουν διαφορες βλαβες οι οποιες ειναι ασυμφορης επισκευής. Βέβαια την ασφαλεια και την ληψη του δικτυου tetra δεν μπορει κανεις να την συγκρινει με αυτο του vhf σε καμία περιπτωση ακομα και σημερα στην κατασταση που βρισκετε.
Τα σεναρια που τουλαχιστον γνωριζω εγω ειναι τα εξης:
α)θα γινει ανανεωση της ειδη υπαρχουσας συμβασης μιας και η συμβαση ληγει στα μεσα καλοκαιριού(ομως ειναι πολλα τα χρηματα που ζητουνται)
β)θα αγοραστει εξολοκλήρου το δικτυο με λιγοτερα χρηματα από ότι να γινει ανανεωση(γενικα δεν μας συμφερει διοτι αγοραζεις κατι παλιο με οτι προβληματα θα σου παρουσιαστουν στο μελλον π.χ ελλειψη ανταλλακτικων.
γ)θα γινει σταδιακη αλλαγη σε καινουργιους ψηφιακους-αναλογικους(ειναι ενα σεναριο που ειναι εφικτο και ακουγετε καλο αλλα χρειάζεται χρονο δεν γινετε από την μια μέρα στην άλλη και εχει και αυτο το ανάλογο κοστος)
δ)θα επιστρεψουμε στο παλιο συστημα τον vhf οπου υπαρχει ηδη εγκατεστημενο με καποια βελτίωση οσο αφορα τους αναμεταδότες.(Και αυτο το σεναριο ειναι ζωντανο μιας και ειδη εχει αρχισει η συντηρηση ολοκληρου του δικτυου των vhf )

Οπως καταλαβαινετε κανεις δεν γνωριζει ακομα ποια θα ειναι η τελικη αποφαση και ολοι ειμαστε σε αναμονη....ευχομαι μονο οτι αλλαγές γίνουν να ειναι προς το καλυτερο και προς οφελος των συναδελφων .
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

και προσοχη με τις ψησταριες την Κυριακή μην λαμπαδιασει κανεις ε.? Χαχα
Καλα Ψησιματα.

john_b
19-09-14, 15:55
“Ξεχαρβαλωμένοι” οι ασύρματοι της αστυνομίας στην Ξάνθη
Σπασμένες κεραίες, ελαττωματικές μπαταρίες και χωρίς να είναι σε θέση να εκπέμψουν είναι οι ασύρματοι που χρησιμοποιούν οι Αστυνομικοί στην Ξάνθη, σύμφωνα με τη Συνδικαλιστική Κίνηση Αστυνομικών Υπαλλήλων.
Οι αστυνομικοί με επιστολή τους προς τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας ζητούν να γίνει τροποποίηση της υπάρχουσας νομοθεσίας ώστε να επιτρέπεται στους Αστυνομικούς να κατέχουν ιδιωτικούς ασυρμάτους και να προχωρήσουν με δικά τους έξοδα στην προμήθεια νέου εξοπλισμού.
«Με την υπάρχουσα νομοθεσία η κατοχή ασυρμάτου επιτρέπεται μόνο από ραδιοερασιτέχνες, χωρίς να εξαιρεί ακόμα και τους αστυνομικούς. Η μη εξαίρεσή τους , τους αναγκάζει να χρησιμοποιούν τους υπηρεσιακούς ασυρμάτους που δεν είναι λειτουργικοί (σπασμένες κεραίες, ελαττωματικές μπαταρίες, ασύρματοι που δεν εκπέμπουν) βάζοντας σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή τους. Η αγορά ιδιωτικού είναι απαγορευτική γιατί θα είναι έκθετοι στο νόμο ενώ η αγορά του γίνεται αποκλειστικά για την προστασία της ζωής τους και είναι διατεθειμένοι να τον αγοράσουν από το υστέρημά τους» αναφέρεται στη σχετική επιστολή, ενώ παράλληλα τονίζεται πως «επειδή γνωρίζουμε την ευαισθησία σας και το ενδιαφέρον σας για τους συναδέλφους που υπηρετούν σε μάχιμες υπηρεσίες, σας παρακαλούμε όπως μεριμνήσετε να τροποποιηθεί η υπάρχουσα νομοθεσία ώστε να επιτρέπεται η κατοχή ασυρμάτου από αστυνομικούς και να μπορούν να τον δηλώσουν στην υπηρεσία όπως γίνεται με τον ιδιωτικό ατομικό οπλισμό».

Πηγή: thrakitoday.com