PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γείωση



makisko
03-02-14, 22:54
Μετά από αρκετό παίδεμα νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με την γείωση στο σπίτι. Αγόρασα τελευταία δύο ηχεία studio monitor Yamaha HS7 και τα σύνδεσα στον υπολογιστή για να ακούω μουσική. Το πρόβλημα είναι ότι μέσα από τα ηχεία ακούγεται θόρυβος (σαν παράσιτα). Και πιο συγκεκριμένα ακούγονται οι κινήσεις του ποντικιού και γενικώς όταν κάνω οτιδήποτε στον υπολογιστή. Μειώνεται αισθητά ο θόρυβος όταν δεν κάνω τίποτα και δεν έχω κανένα παράθυρο ανοιχτό. Δοκίμασα με διάφορους τρόπους και συνδέσεις να λύσω το πρόβλημα όμως χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά σύνδεσα τα ηχεία σε ένα "ταφ" σούκο, το οποίο το ξεβίδωσα και έβγαλα από μέσα την γείωση, και έτσι εξαφανίστηκε ο θόρυβος. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι ασφαλές αυτό για μένα ή τα ηχεία, και γενικώς τι μπορεί να φταίει, και αν μπορώ να το διορθώσω. Ευχαριστώ.

john_b
04-02-14, 07:52
Βάλε το ασύρματο ποντίκι σε μια άλλη θήρα μακριά από τα καλώδια ηχείων ή δοκίμασε με ένα ενσύρματο να δεις αν στο κάνει ακόμη. Αυτά τα κολοασύρματα δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

ezizu
04-02-14, 10:34
Δεν νομίζω Γιάννη (john_b) ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με ασύρματο ποντίκι, ούτε αναφέρει βέβαια και κάτι για ασύρματο ποντίκι στο ποστ του.
Το πρόβλημα μάλλον έχει να κάνει με το ότι θα πρέπει να απομονωθεί το (-) του σήματος εξόδου line out του υπολογιστή ,(που είναι κοινό με την γείωση του υπολογιστή ,αλλά και με την γείωση του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού), από το (-) του σήματος εισόδου των ενεργών ηχείων.
Σε αυτή την περίπτωση, πολύ πιθανών να έλυνε το πρόβλημα, ένα ground loop isolator.

Costis Ni
04-02-14, 12:35
Το θέμα σου νομίζω είνα η κάρτα ήχου. Αυτές που είναι εσωτερικά στον υπολογιστή, κι ακόμα περισσότερο οι onboard (οι ενσωματωμένες) παίρνουν πολλά παράσιτα απ τα κυκλώματα του υπολογιστή. Το πρόβλημα αυτό υπήρχε πάντα, αλλά τώρα που έβαλες καλά ηχεία ακούγεται περισσότερο. Στο δικό μου το έλυσα με εξωτερική USB.

makisko
04-02-14, 13:14
Έλεγα να αποκλείσω οτιδήποτε άλλο πριν πάρω εξωτερική κάρτα ήχου. Έχω κανονίσει όμως να μου φέρουν μία σε καμιά βδομάδα για να το δοκιμάσω πριν την αγοράσω. Το ποντίκι ασύρματο είναι όπως είπε και ο Γιάννης, όμως έχω δοκιμάσει να τα συνδέσω και χωρίς αυτό. Τα έχω βγάλει όλα από το PC και άφησα μόνο το τροφοδοτικό και τα ηχεία. Ακόμα και χωρίς κάρτα γραφικών. Και στην OnBoard κάρτα ήχου και στην Asus Xonar D1. Καμία διαφορά. Έχω θόρυβο ακόμα και από την έξοδο ακουστικών της οθόνης! Οι μόνες περιπτώσεις που δεν έχω θόρυβο είναι όταν συνδέσω τα ηχεία στο Laptop (με ή χωρίς συνδεδεμένο το τροφοδοτικό) ή στο κινητό ή στην τηλεόραση ή όπως είναι τώρα χωρίς γείωση.

FILMAN
04-02-14, 13:53
Το πρόβλημα δεν είναι βέβαια η γείωση του σπιτιού σου, αλλά το γεγονός ότι έχεις παραπάνω από μια γειωμένες συσκευές (PC, ενισχυτής ηχείων) συνδεδεμένες μεταξύ τους με καλώδιο ήχου που ενώνει μεταξύ τους τις γειώσεις τους. Αυτό λέγεται βρόχος γείωσης και δημιουργεί τα προβλήματα που αναφέρεις. Αν το τροφοδοτικό των ηχείων δεν είναι παλμοτροφοδοτικό διάκοψε τη σύνδεση της γείωσής του με την πρίζα, ή βάλε ένα ground loop isolator όπως πολύ σωστά είπε ο Σήφης πιο πάνω.

makisko
04-02-14, 18:49
Δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό των ηχείων δεν είναι παλμοτροφοδοτικό. Αυτά είναι τα ηχεία http://usa.yamaha.com/products/music-production/speakers/hs_series/hs7/?mode=model (είναι αυτοενισχυόμενα) και αυτό http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133848 είναι το καλώδιο με το οποίο συνδέονται στην κάρτα ήχου. Το καλώδιο τροφοδοσίας είναι ίδιο με αυτό του τροφοδοτικού του υπολογιστή.

FILMAN
05-02-14, 10:18
Βρε! λέει ότι τα ηχεία έχουν και είσοδο XLR! Οπότε θα κάνεις το εξής:

1) Θα αφήσεις ενωμένες τις γειώσεις των καλωδίων τροφοδοσίας στην πρίζα και για το PC και για τα ηχεία

2) Θα φτιάξεις εσύ ένα καλώδιο που από τη μια θα έχει ένα stereo jack 3.5mm και από την άλλη δυο XLR χρησιμοποιώντας δύο κομμάτια καλωδίου 2 + μπλεντάζ ενωμένα ως εξής:

α) Στο κάθε XLR θα ενώσεις τη μια άκρη κάθε καλωδίου βάζοντας το μπλεντάζ στο 1, τη μια ψίχα (ας πούμε κόκκινη) στο 2 και την άλλη ψίχα (ας πούμε λευκή) στο 3
β) Τα άλλα άκρα των δυο καλωδίων θα πάνε και τα δυο στο καρφί των 3.5mm (γι αυτό μην πάρεις πολύ χοντρά καλώδια), όπου οι δυο άσπρες ψίχες θα ενωθούν με τη γείωση του jack, η μια κόκκινη ψίχα θα πάει στο σήμα R και η άλλη κοκκινη ψίχα θα πάει στο σήμα L. Οι θωρακίσεις των δυο καλωδίων δεν θα ενωθούν πουθενά μέσα στο jack ούτε θα ακουμπάνε μεταξύ τους ή πουθενά αλλού.

Μετά πρέπει να σου δουλεύει τέλεια.

el greco 1
05-02-14, 12:38
φιλιππα σε τετοιεs καθημερινεs ενοχλητικεs περιπτωσειs δεν εχει να κανει καθολου η γειωση του δυκτιου?ρωταω γιατι,σε καφετερια μπαρ εχω το ιδιο προβλημα περναει φυσημα στα ηχεια. μετρησα το ηλεκτροδιο γειωσηs με το makrotest και εβγαλε 320 ομ αντισταση. τεραστια τιμη.στη περιπωση αυτη τι κανω?αν καποιοs εχει αντιμετωπιση κατι παρομιο παρακαλω να κανει καποιο σχολιο.ευχαριστω

FILMAN
05-02-14, 12:41
σε καφετερια μπαρ εχω το ιδιο προβλημα περναει φυσημα στα ηχεια.Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Το φύσημα που λες είναι θερμικός θόρυβος και δεν έχει σχέση με τις γειώσεις. Το ότι ακούς φύσημα σημαίνει ότι έχεις μεγάλες ενισχύσεις ταυτόχρονα με χαμηλό σήμα.

el greco 1
05-02-14, 17:27
χαμηλο σημα απο το μιξερ προs τον ενισχυτη ενοειs?

FILMAN
06-02-14, 13:01
Αυτό, ή επίσης έχεις χαμηλά τα gain των καναλιών στον μίκτη και ανοίγεις πολύ τα συρόμενα.

el greco 1
06-02-14, 13:13
εγινε θα το τσεκαρω φιλιππα ευχαριστω πολυ παντωs!

FILMAN
06-02-14, 13:36
Να κοιτάς πάντα υπό κανονικές συνθήκες ακρόασης η στάθμη σε κάθε κανάλι του μίκτη όπως επίσης και στην έξοδό του να είναι 0dB.

makisko
11-02-14, 14:45
Μίλησα με το Servise της Yamaha, και με άλλα δύο μαγαζιά με μουσικά όργανα σαν τον Νάκα και μου είπαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα αν δεν είναι γειωμένα τα ηχεία. Οπότε τα αφήνω όπως είναι!

FILMAN
12-02-14, 15:40
Πάντως εγώ για μένα θα έκανα αυτό που έγραψα στο #8. Αν τα ηχεία δεν είχαν balanced σύνδεση τότε κι εγώ θα τους έκοβα τη γείωση.