PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγκτη δόνησης κινητού για ρελε



miketerzo
05-02-14, 00:40
Πως μπορώ να βρω σε ένα κινητό τον ελεγκτή δόνησης ώστε να πάρω την τάση που βγάζει κ να τον συνδέσω σε ρελε ώστε να ελέγχω ένα κύκλωμα άλλο δηλαδή το ρελε να άγει όταν ενεργοποιείτε η δόνηση του κινητού... Πιστεύω είναι δύσκολο άλλα ωραίο αν γίνετε, ιδιαίτερα σε smart phone γιατί μπορείς να έχεις πρόγραμμα έλεγχου της δονήσεις ....

chipakos-original
05-02-14, 03:02
Ανοίγης το τηλέφωνο εντοπίζεις που είναι το δονητήρι και τραβάς δύο λεπτά καλώδια έξω.Αυτό διαφέρει από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα φαντασίας σου τι να τα κάνεις αυτά υα καλώδια δόνησης.

hans1
05-02-14, 09:17
νομιζω οτι ειναι πιο απλο να χρησιμοποιησεις ενα κυκλωματακι με φωτοαντισταση, οταν θα καλεις το κινητο και αναβει η οθονη θα ενεργοποιηται το ρελε, καπου εχω κατι τετοιο αν το βρω θα ενημερωσω

stefos1
05-02-14, 15:07
Μέχρι και ΒΌΜΒΑ ενεργοποιείς :lool::lool::lool:

miketerzo
05-02-14, 18:59
Νομίζω η βόμβα είναι κάπως υπερβολικό :P εγώ μάλλον θα το βάλω σε θερμοσίφωνα...Άπλα θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κύκλωμα αυτοσυγκρατησεις ...

nestoras
05-02-14, 19:30
Νομίζω η βόμβα είναι κάπως υπερβολικό :P εγώ μάλλον θα το βάλω σε θερμοσίφωνα...Άπλα θα ήθελα να μου προτείνετε ένα κύκλωμα αυτοσυγκρατησεις ...



Εγώ νομίζω ότι για αρχή θα πρέπει να φτιάξεις το κύκλωμα σου και να δοκιμάσεις ότι δουλέυει χωρίς να ασχοληθείς καθόλου με το κινητό. Αυτό είναι το τελευαταίο βήμα. Ρίξε μια ματιά για χρονοκυκλώματα με το ολοκληρωμένο "555" ("555 timer circuits" στο google). Για τους χρόνους που θέλεις (φαντάζομαι της τάξης των 30λεπτών) θα σου κάνει τη δουλειά (δεν έχει και τεράστια ακρίβεια αλλά δε νομίζω να απασχολήσει αυτό τον θερμοσίφωνά σου). Μέσω του "555" θα οπλίσεις ένα βοηθητικό ρελέ, το οποίο με τη σειρά του θα οπλίζει το μεγάλο ρελέ που θα ανάβει το θερμοσίφωνά σου. Για την υλοποίηση του συστήματος χρειάζονται πέρα από γνώσεις ηλεκτρονικής και γνώσεις ηλεκτρολογικών. Αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος για τον εαυτό σου μην το επιχειρήσεις καθόλου. Από εκεί και πέρα το τελευταίο κομμάτι της διασύνδεσης με τη δόνηση του κινητού είναι το εύκολο (για κάποιον που έχει την ανάλογη εμπειρία). Κολλάς δύο καλωδιάκια στο μοτεράκι της δόνησης, οδηγείς ένα PNP και το βάζεις στο trigger του 555 στη θέση του διακόπτη... (Το πως θα ανοίξεις το τηλέφωνο και θα κολλήσεις τα καλωδιάκια αφήνοντας τη συσκευή σε λειτουργική κατάσταση είναι άλλο θέμα και θα πρέπει να το κρίνεις μόνος σου).

gsouf
05-02-14, 20:44
555 για να ανάβει τον θερμοσίφωνα δεν ξέρω θα το ψιλοφοβόμουνα αν κολλήσει την έκανες και ειδικά άμα είναι και το πρώτο του κύκλωμα, αν θέλει να το κάνει ο φίλος ας βάλει τρανζίστορ στην έξοδο της δόνησης μετά σε ρελέ μικρό που να δίνει σε χρονικό (κατι έτοιμο απο ηλεκτρολογικά θα έλεγα) και σε μετά σε 5,5 kW ρελέ για την αντίσταση!!!

nestoras
05-02-14, 22:06
555 για να ανάβει τον θερμοσίφωνα δεν ξέρω θα το ψιλοφοβόμουνα αν κολλήσει την έκανες και ειδικά άμα είναι και το πρώτο του κύκλωμα, αν θέλει να το κάνει ο φίλος ας βάλει τρανζίστορ στην έξοδο της δόνησης μετά σε ρελέ μικρό που να δίνει σε χρονικό (κατι έτοιμο απο ηλεκτρολογικά θα έλεγα) και σε μετά σε 5,5 kW ρελέ για την αντίσταση!!!

Με σωστό σχεδιασμό του κυκλώματος μου φαίνεται λίγο απίθανο να κολλήσει ο "555". Για μια σωστή κατασκευή θα χρειαστεί προσεκτική μελέτη και δοκιμές για κάθε περίπτωση (πχ να μην ξεκινά ο κύκλος όταν "κοπεί" το ρεύμα κτλ).
Το κακό με ένα τέτοιο κύκλωμα είναι ότι δε θα μπορεί να ακυρώσει με εύκολο τρόπο τον κύκλο αν αυτός ξεκινήσει. Κάτι τέτοιο είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει με μικροελεγκτή.

FILMAN
06-02-14, 13:30
Και αν κολλήσει τί έγινε; Γι αυτό έχει το θερμοστάτη ο θερμοσίφωνας. Άμα βασιζότανε στο ότι κανένας ποτέ δεν θα τον ξεχάσει αναμμένο, πηγαίναμε χαμένοι.

RNR
06-02-14, 15:26
Και αν κολλήσει τί έγινε; Γι αυτό έχει το θερμοστάτη ο θερμοσίφωνας. Άμα βασιζότανε στο ότι κανένας ποτέ δεν θα τον ξεχάσει αναμμένο, πηγαίναμε χαμένοι.


Φίλιππε καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι, έχω μία απορία.

Ανανβουμε τον θερμοσίφωνα, παίρνει το ρευμα, λειτουργεί κανονικά, φτάνει την θερμοκρασία το νέρο, μέχρι εκεί που έχε ρυθμιστεί ο θερομστάτης και ΟΚ, εαν λοιπόν τον ξεχάσεις και αφού έχει πιάσει την θερμοκρασία (που εαν δεν κάνω λαθος είναι 70-80C) διακόπτη το ρέυμα πρός την αντίσταση, σωστά? Και θα ξανακλεισει ο θερμοστάτης μόλις το νέρο κρυώσει για να το ξαναζεστάνει μέχρι τους βαθμούς που του έχουμε δωσει.

Η ερώτηση μου είναι εαν υπάρχει κατανάλωση ρευματος όταν ο θερμοστάτης έχει ανοίξει και δεν ζεσταίνει την αντίσταση.

Διορθωσε με όπου κάνω λάθος

Ευχαριστώ

FILMAN
06-02-14, 15:49
Γιάννη, την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας την κάνει η αντίσταση και όχι ο θερμοστάτης. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ο θερμοσίφωνας "καίει ρεύμα" μόνο όση ώρα ζεσταίνει το νερό, και όχι απαραίτητα όση ώρα έχεις εσύ σηκωμένο το διακόπτη του στον πίνακα.

RNR
06-02-14, 16:00
Τέλεια, ευχαριστώ Φίλιππε.

FILMAN
06-02-14, 16:03
Παρακαλώ!

vasilllis
07-02-14, 08:55
Φίλιππε καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι, έχω μία απορία.

Ανανβουμε τον θερμοσίφωνα, παίρνει το ρευμα, λειτουργεί κανονικά, φτάνει την θερμοκρασία το νέρο, μέχρι εκεί που έχε ρυθμιστεί ο θερομστάτης και ΟΚ, εαν λοιπόν τον ξεχάσεις και αφού έχει πιάσει την θερμοκρασία (που εαν δεν κάνω λαθος είναι 70-80C) διακόπτη το ρέυμα πρός την αντίσταση, σωστά? Και θα ξανακλεισει ο θερμοστάτης μόλις το νέρο κρυώσει για να το ξαναζεστάνει μέχρι τους βαθμούς που του έχουμε δωσει.

Η ερώτηση μου είναι εαν υπάρχει κατανάλωση ρευματος όταν ο θερμοστάτης έχει ανοίξει και δεν ζεσταίνει την αντίσταση.

Διορθωσε με όπου κάνω λάθος

Ευχαριστώ

Οχι δεν υπαρχει καταναλωση.απλα μολις πεσει η θερμοκρασια θα ξαναζεστανει παλι.
Επισης αν για καποιο λογο δεν δουλεψει η ρυθμιση του θερμοστατη εχει ενα ασφαλιστικο ο θερμοστατης (περιπου 90 βαθμους) που αν οπλισει τοτε θελει χειροκινητη ενεργοποιηση.

info@kalarakis.com
07-02-14, 21:01
το θερμοσίφωνο καίει ρεύμα μόνο όταν ζεσταίνει το νερό Σε όλη την υπόλοιπη ώρα μέχρι να κρυώσει το νερό ΔΕΝ καταναλώνει ρεύμα αν και είναι ανόητος ο διακόπτης.
Ο θερμοστάτης είναι ένα αυτόματος διακόπτης Όταν έχει περάσει το νερό την θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί ο διακόπτης ανοίγει.