PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με napco p801 και πληκτρολόγιο gem rp8lcd



Nikvas
07-02-14, 18:01
Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα ενώ μπαίνω στις ρυθμίσεις με τον εργοστασιακο κωδικό κάνω κάποιες αλλαγές στον χρόνο εισόδου και εξόδου και τις καταχωρη όταν βγαίνω και τον οπλιζω μετράει πάλι τον εργοστασιακο χρόνο . Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι . Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

phpscript
07-02-14, 21:24
σημερα μιλουσα με ενα σεκιουριτα που τους δουλευει
και μου ειπε οτι για να αλλαξεις τους χρονους εισοδου πρεπει να εχεις το προγραμμα(κανα 1000 λεει στοιχιζει) και να το προγραμματισεις μεσω υπολογιστη
και εγω ενδιαφερομαι αν βρει λυση κανεις

Nikvas
07-02-14, 22:13
Το θέμα δεν είναι το προγραμα είναι ότι δεν αποθήκευη τον χρόνο εισόδου και εξόδου που του όριζω εκτός αν κάνω κάτι λάθος στον προγραμματισμό .

Nikvas
07-02-14, 22:17
Το θέμα δεν είναι στο προγραμα αλλά μέσα στο προγραμματισμό δεν αποθηκευειι τους χρόνους εισόδου και εξόδου που του όριζω μήπως γνωρίζει κάποιος από τον προγραμματισμό του.

σεατ 2
07-02-14, 23:34
Ενας που τα ξερει εινε www.force.gr

moicanos
08-02-14, 11:52
ο σεκιουριτας δεν γνωριζει τιποτα παρα μονο αυτα που του λενε απο την εταιρια του να λεει στους πελατες, απο ο,τι καταλαβαινω
διαβασε το manual, αναφερει αναλυτικα τι να κανεις..
φιλε μου ειναι πολυ ευκολος στον προγραμματισμο αν εχεις τον κωδικο εγκαταστατη..
ριξε μια ματια εδω
http://www.tele.gr/PDF4/GEM-P801EX_install.pdf

Nikvas
08-02-14, 15:54
Έχω τις οδηγίες χρήσεις αλλά όταν μπαίνω στον προγραμματισμό και του όριζω τους χρόνους εισόδου εξόδου δείχνει ότι τους αποθήκευη αλλα μετά μετράει ξανά τον εργοστασιακο . Αν εχει κάποιος ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο συναγερμό ίσως γνωρίζει αν κάνω καποιο λάθος .

moicanos
08-02-14, 18:34
ποσα δευτερολεπτα δινεις στο κεντρο σαν εξοδο ή εισοδο?
κατω απο 30 δευτερολεπτα δεν το δεχεται το κεντρο και δεν αλλαζει η τιμη..

Nikvas
08-02-14, 20:00
30 δευτερόλεπτα του δίνω είσοδο έξοδο και ενώ δείχνει ότι αποθηκευτικε μετά μέτρα πάλι 45 δευτερόλεπτα

moicanos
08-02-14, 21:10
δοκιμασε πχ τα 35 δευτερα, αλλαζεις την τιμη και στα τρια ψηφια δηλαδη 035..
ή δοκιμασε να μηδενισεις, τον χρονο δινοντας 000, σε παει αυτοματα στα τριαντα δευτερα συμφωνα με τον αμερικανο..

Nikvas
09-02-14, 13:00
Τίποτα τα ίδια δεν αποθήκευη .

moicanos
09-02-14, 13:13
εγω παντως μπαινοντας με κωδικο εγκαταστατη και δινοντας τον χρονο που θελω σαν χρονοκαθυστερηση το δεχεται..
εχεις δοκιμασει να δωσεις καποια αλλη εντολη στο κεντρο να δεις αν την δεχεται?
μιλαμε παντα μεσα απο τις ρυθμισεις σαν εγκαταστατης..

moicanos
09-02-14, 16:17
φιλε μου διαβαζοντας τα ψιλα γραμματα, (για αυτο ανεφερα να κοιταξεις το manual) αναλογα με το προτυπο του πανελ,
49215
δηλαδη αν ειναι non cp-01, cp-01 ή sia cp-01 version το πανελ, εχουν και διαφορετικες τιμες, στην εξοδο και εισοδο..
(αυτα τα προτυπα εχουν να κανουν με την αμερικανικη νομοθεσια και την αξιοπιστια καθε κεντρου) το αναφερει εδω..
http://securitysolutions.com/news/CP-01-alarm-panel-standard/
και το αρθρο ειναι του 2006..
εγω εχω τον napco gemini p800(ειναι φθηνοτερος) οπου δεν αναφερει πουθενα στο manual τετοιες διαφορες στον σχεδιασμο του πανελ(στην αγγλικη εκδοση του manual)..
θα ηταν προτιμοτερο να παρεις πληροφοριες απο το ατομο ή τo καταστημα οπου εκανες την αγορα του κεντρου..


μαλλον δεν χρειαζεται να ρωτησεις τιποτα, το αναφερει και στο manual, που σου ανεβασα πριν..
σελιδα 23..
49216
καλο βραδυ

Nikvas
09-02-14, 22:09
Ευχαριστώ για της απαντήσεις αλλα πριν λίγο βρήκα ένα manual αγγλικό και έλεγε ότι πρέπει να βγάλεις το πράσινο καλώδιο το αναβεις πατας 111223 και μενου και μπαίνεις σε άλλο μενού και εκεί φτιάχνεται τους χρονους και έτσι αποθηκευτικαν . Το μόνο αν γνωρίζεις μπορώ να βάλω την fire ζώνη σαν 24h και να συνδέσω το ταμπερ της σειρήνας .

moicanos
10-02-14, 19:30
δεν εχω γνωριζω κατι σχετικο με αυτο τον τροπο προγραμματισμου της χρονοκαθυστερησης, καλο θα ηταν πριν κανεις το οτιδηποτε να παρεις τηλεφωνο την επισημη αντιπροσωπεια (προς θεου οχι την tele!!! την force εννοω..) και να ρωτησεις εναν τεχνικο..
δεν μπορεις να κανεις 24ωρη την fire..δεν την δινει στο manual σελιδα 26, ο συναγερμος σου δινει 8 ζωνες συν την fire..

Nikvas
11-02-14, 00:52
Εκεί κόλλησα και Εγω ότι δίνει 6 ζώνες και μια φωτιάς σύνολο 7 για αυτό ήθελα να την κάνω ταμπερ την 7.

moicanos
11-02-14, 11:03
ο p801 ειναι υβριδικος δηλαδη εχει και συν δυο ασυρματες ζωνες και αν προστεθει και ασυρματος δεκτης εχει πολυ καλη παραμετροποιηση και επιπλεον παρελκομενα..
εγω στον p800 εχω βαλει ασυρματο+70 ευρω εξτρα και μου ελυσε τα χερια σε σημειο που ηθελα παγιδα και το να περασω καλωδιο ηταν πολυ δυσκολο.. απλα ξερεις ο,τι μονο μια ασυρματη παγιδα παει στα 50 ευρω περιπου..

Nikvas
12-02-14, 00:19
Όταν λες συν δυο ασυρματες τι εννοείς γιατί Εγω σε ένα roiskoc που έβαλα στον ξαδελφο μου χρησιμοποιεισα μια ζώνη για να τον βάλω τον ασύρματο δεκτή ενώ ο συγκεκριμένος που napco 801 εχει 6 ζώνες και άλλη μια μου γράφει fire και όχι 8 που λέει .

moicanos
12-02-14, 11:14
στο πανελ του napco ο ασυρματος δεκτης παει στο bus που εχεις και το πληκτρολογιο, παραλληλα και τα τρια καλωδια..
τωρα αν διαβασεις τα spec. του p801 με το πληκτρολογιο που εχεις εσυ αναφερει ο,τι δινει 6 ενσυρματες και συν 2 ασυρματες ζωνες
σε συνεργασια με ασυρματο δεκτη..
δες εδω και παρε ενα τηλ και την αντιπροσωπεια να ρωτησεις τις εναλλακτικες σου..
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.991822

Nikvas
12-02-14, 18:54
Καλησπέρα να σε ρωτήσω και αυτό που γράφει ότι εχει και δυο ζώνες από το πληκτρολόγιο δηλαδή αυτές τις ασυρματες εννοεί .

moicanos
12-02-14, 21:08
εγω τωρα διαβαζω το manual..
οχι, το πληκτρολογιο το συγκεκριμενο εχει ενσωματωμενη μοναδα επεκτασης 2 ζωνων ενσυρματες..
κοιτα τα καλωδια, ποσα καλωδια βγαζει? κοκκινο το + μαυρο το gnd και πρασινο το data bus..
πορτοκαλι και μπλε πανε οι 2.2k και γκρι το common..


ριξε μια ματια σε αυτο το manual..
http://www.napcosecurity.com/images/keypads/GEM-RP8LCD_WI1166.16_EZM_ADDM.pdf

παρε τηλ την force να βγαλεις ακρη..
και κλεινω λεγοντας ο,τι και οι ασυρματες παγιδες napco εχουν ενα παρομοιο τυπο Expansion Zone Module, μπορεις να βαλεις μια εξτρα ενσυρματη παγιδα κοντα στην ασυρματη..
καλο βραδυ

Nikvas
13-02-14, 10:21
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια μετα από τόσες μέρες βρήκα άκρη και όπως είπες είναι εύκολος με τον προγραμματισμό του. Το μόνο αν συνδέσω τηλέφωνο ξέρεις τις ρυθμίσεις που χρειάζονται .

moicanos
13-02-14, 13:58
ριξε μια ματια και εδω, απλα τσεκαρε και το manual..
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=69868

Nikvas
13-02-14, 15:20
Ωραίος σε ευχάριστω και πάλι .