PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για επισκευή τροφοδοτικού δορυφορικού δέκτη XENA 1700



τσακισ
09-02-14, 13:37
Θα ηθελα βοηθεια για την επισκευη του τροφοδοτικου του δορυφορικου δεκτη,ειναι η πρωτη φορα που γραφωδεν εχω πολλες γνωσεις και αν θα με βοηθησετε θα χαρω πολυ.εχω μετρησει τους ηλεκτρολυτικους δεν φενετε καποιος προβληματικος το μονο προβλημα στο ηταν σε μια διοδος την οποια αντικατεστησα η D1.παλι ομως το τροφοδοτικο δεν βγαζει καμια ταση.απο περιεργια αφαίρεσα τον μετασχηματιστη και τον μετρήσω με πολύμετρο,τα πρωτευων κυκλωματα (2)ειναι ξεχωριστα και φαινονται οκ τα υπολοιπα μετρωντας φενοντε βραχυκυκλωμενα δεν γνωριζω αν μετρω σωστα η αν ετσι πρεπει να ειναι.μετρησεις μετα τον ανορθωτη μου δινουν τασεισ 330V το ολοκληρωμενο ειναι το KA1M0680.O οπτοζευκτης ειναι ο PC17K1 H καμενη διοδοσ ηταν η 1N4937 . Ευχαρηστω εκ των προτερων.........
492104921149212

Αποστόλης1
09-02-14, 14:02
Άνοιξε θέμα στο http://www.howtofixit.gr/forum/forum.php αλλά γράψε και τάσεις του KA1M068

τσακισ
09-02-14, 14:13
ευχαριστω για την βοηθεια .τισ τασεις δεν τις γνωριζω ,απλα μετρισα στο ποδαρακι εισοδου 1.5v

agis68
09-02-14, 14:20
Αρα ουσιαστικά δεν πέρνεις καθόλου τάση απο το τροφοδοτικό. ΣΤην έξοδο του μετασχηματιστή πέρνεις τάση? (ίσως δεν κατάλαβα). Μέτρα με ωμόμετρο το πρωτεύων και το δευτερεύον. Λογικά για να κάψει δίοδο εχει κάψει πιθανότατα και το ολοκληρωμένο. Για δες την ασφάλεια αν εχει καει και αλλαξέτην ...Επίσης δες για κανα θερμίστορ. Αλλαξε τον μεγάλο ηλεκτρολύτικο. Αλήθεια πως μέτρησες τους πυκνωτές? Αποκλείται με πολύμετρο να μετράς πυκωτές θες καπασσιτόμετρο και μαλιστα να εκφωρτήσεις πρώτα τους προς εξέταση πυκνωτές. Για τελευταιο αφήνω εναν ελεγχο με ωμόμετρο το καλωδιο (μπας και)

τσακισ
09-02-14, 14:44
Αρα ουσιαστικά δεν πέρνεις καθόλου τάση απο το τροφοδοτικό. ΣΤην έξοδο του μετασχηματιστή πέρνεις τάση? (ίσως δεν κατάλαβα). Μέτρα με ωμόμετρο το πρωτεύων και το δευτερεύον. Λογικά για να κάψει δίοδο εχει κάψει πιθανότατα και το ολοκληρωμένο. Για δες την ασφάλεια αν εχει καει και αλλαξέτην ...Επίσης δες για κανα θερμίστορ. Αλλαξε τον μεγάλο ηλεκτρολύτικο. Αλήθεια πως μέτρησες τους πυκνωτές? Αποκλείται με πολύμετρο να μετράς πυκωτές θες καπασσιτόμετρο και μαλιστα να εκφωρτήσεις πρώτα τους προς εξέταση πυκνωτές. Για τελευταιο αφήνω εναν ελεγχο με ωμόμετρο το καλωδιο (μπας και)
Στην εισοδο του μετασχηματιστη εχω 330.στην εξοδο δεν εχω ταση.οταν λεσ με ωμομετρο τη πρεπι να μου δειξη??Αν μου εκεγε το θερμιστορ λογικα δεν τηα ειχα ουτε τα 330v.Εχω καπασσιομετρο 49213λεω να αλαξω το ολοκληρομενο ?των οπτοζευκτη πωσ των μετραμε?σαν διοδο το μετρισα απο την μια μερια και ηταν οκ επραξα σωστα?

leosedf
09-02-14, 16:02
Υπάρχει το ανάλογο μέρος όπως είπε και ο Αποστόλης, γιατί το συνεχίζετε?