PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονοδιακόπτης



costasaqua
11-02-14, 18:38
Παιδιά καλησπέρα σας
Θα ηθελα να πάρω καποιες πληροφορίες απο εσάς, καθόσον είμαι άσχετος ο ιδιος με τα ηλεκτρολογικα.
Εχω δυο μικρες 12βολτες αντλιες που λειτουργουν στα 3αμπερ η καθεμια. (http://www.ebay.co.uk/itm/100PSI-4L-Min-High-Pressure-Diaphragm-Water-Pump-12V-For-Car-Marine-Yacht-Boat-/231009940104?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160)
Επειδη θα λειτουργήσουν σε ενα συστημα επι 24ωρου βασης ειναι πολυ σημαντικο να μην μου καει καμια.Αυτες οι αντλιες δεν ειναι σχεδιασμενες για να λειτουργουν συνεχομενα και ετσι ειχα την φαεινη ιδεα οτι θα μπορουσα με ενα χρονοδιακοπτη να δινω ρευμα 15 λεπτα στη μια και στη συνεχεια 15 λεπτα στην αλλη και αυτο να γινεται συνεχομενα ολο το 24ωρο.
Εχετε καμια ιδεα το πως θα μπορουσε να γινει αυτο?
Επισης εχετε υποψιν σας καποιο μετασχηματιστη που να υποστηριζει αυτες τις αντλιες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

kostakoro
11-02-14, 19:54
απο τα δικτυο μπορεις να χρησιμοποιησεις πριζες με χρονοδιακοπτη που θα τροφοδοτουν τροφοδοτικα 12v 3a
τουλαχιστον για καθε αντλια.

VirusX2
11-02-14, 20:18
Αν θέλεις μπορείς να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.. Έτσι θα πάρεις κάποια πιο κατατοπιστικη απάντηση και ίσως μια πολύ καλύτερη λύση στο πρόβλημα σου..

MAIKLKF
11-02-14, 20:49
Με Ένα χρονοδιακόπτη δικτύου 220 βολτ ελέγχεις ενα ρελέ 220 βολτ στο πηνίο Α1-Α2 φάση ουδέτερο στης μεσαία επαφή του ρελέ δίνεις τάση ίση με την αντλία δηλαδή αν έχει πάκ 12 βολττην τάση αυτή την δίνεις στην μεσαία επαφή του ρελέ στης δύο ακριανές θα συνδέσεις το ενα μοτέρ στην μία το άλο μοτέρ στην άλλη

Βάζουμε το πακ στην Πρίζα η αντλία η μία θα λειτουργεί βάζουμε των χρονοδιακόπτη σε λειτουργία σταματά η μία παίρνει η άλλη μετά το τέλος του προγράμματος κλίνει άρα το ρελέ πέφτει η παλέτα και τροφοδοτεί την άλλη αντλία έτσι έχουμε κάλυψη για 24 Ωρες

chipakos-original
11-02-14, 21:20
Παιδιά καλησπέρα σας
Θα ηθελα να πάρω καποιες πληροφορίες απο εσάς, καθόσον είμαι άσχετος ο ιδιος με τα ηλεκτρολογικα.
Εχω δυο μικρες 12βολτες αντλιες που λειτουργουν στα 3αμπερ η καθεμια. (http://www.ebay.co.uk/itm/100PSI-4L-Min-High-Pressure-Diaphragm-Water-Pump-12V-For-Car-Marine-Yacht-Boat-/231009940104?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160)
Επειδη θα λειτουργήσουν σε ενα συστημα επι 24ωρου βασης ειναι πολυ σημαντικο να μην μου καει καμια.Αυτες οι αντλιες δεν ειναι σχεδιασμενες για να λειτουργουν συνεχομενα και ετσι ειχα την φαεινη ιδεα οτι θα μπορουσα με ενα χρονοδιακοπτη να δινω ρευμα 15 λεπτα στη μια και στη συνεχεια 15 λεπτα στην αλλη και αυτο να γινεται συνεχομενα ολο το 24ωρο.
Εχετε καμια ιδεα το πως θα μπορουσε να γινει αυτο?
Επισης εχετε υποψιν σας καποιο μετασχηματιστη που να υποστηριζει αυτες τις αντλιες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

Πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις κάποιο σύστημα τύπου flip-flop. Αν τοποθετηθούν χρονοδιακόπτες ποτέ δεν θα συγχρονιστούν οι χρόνοι του ενός με του άλλου. Δύο ρελέ θα ενναλάσονται μεταξύ τους ανά 15λεπτο ή 20λεπτο και ποτέ δεν θα λειτουργήσουν και οι δύο μαζί αν είναι συνδεσμολογία flip flop,κι επίσης δεν θα χρειαστούν ποτέ προγραμματισμό ούτε και σε κάποια προσωρινή διακοπή ρεύματος.

lepouras
12-02-14, 05:02
Δημήτρη τη σημασία έχει αν χάνει την ώρα? εφόσον λειτουργεί όλο το 24ωρο τη τον νοιάζει αν λέει 10.00 ή 12.00 ή 15.00?
οι χρονοδιακόπτες (οι απλοί)έχουν δοντάκια ανά 15 λεπτά οπότε τον βολεύει μία χαρά. και άμα βρεί και κανέναν με μεταγωγική επαφή δεν θα χρειαστεί ούτε το ρελε.

MAIKLKF
12-02-14, 07:19
Επίσεις Μπορείς να κατασκευάσεις μια εύκολη κατασκευή με θερμικές μεταλλικές επαφές με τον εξής τρόπο

Υπάρχουν στο εμπόριο θερμική μεταλλική διακόπτες No Nc =Normal open - Normal closed θα πάρεις μία Νο θα την τοποθετήσεις στο μοτεράκι της αντλίας με δεματικό βάλε και επαγωγική πάστα το με ένα ευρό έχεις κάνει την δουλειά σου μαζί με το ρελεδάκι και πλέων πολλή αξιόπιστο
σύστημα

Τι θα συνδέσεις τώρα αυτή η επαφή βγάζει δυο καλώδια που περνά την επαφή σε σειρά, το ρελέ θα είναι 12 βόλτ όσο και το μοτέρ το πάκ έρχεται και μας φέρνει την τάση στο μεσαίο ποδαράκι του ρελέ εκεί θα συνδέσουμε και το ένα καλώδιο απο την επαφή και το άλλο στο + του ρελέ

τα μοτέρ θα συνδεθούν αυτό που έχει την επαφή στην κλειστή , το άλλο στην ανοικτή , όλα δουλεύουν 12 βολτ. Και Δουλεύει Ως εξής : βάζουμε το πάκ στην πρίζα μέσω της κλειστής επαφής ξεκινά το ένα μοτέρ Αφού δουλέψει και ζεσταθεί το μοτέρ η Νο γίνετε Νc και οπλίζει
το ρελέ το οποίο αποκόπτω την τάση απο το ένα μοτέρ και το περνά στο άλλο.

Τώρα μόλις κρυώσει το μοτέρ ξανά κλίνη το ρελέ και γίνετε μεταλλαγή κινητήρα με ασφαλείς τρόπο. Αυτή η πατέντα την έχω 12 χρόνια και δουλεύει χωρίς πρόβλημα σε άλλη εφαρμογή

είναι το πλέων ασφαλέστερο σύστημα και Μπορείς να το προχωρήσεις πολλή περισσότερο αν θές αλλά δεν χρειάζεται είναι επαρκέστατο

chipakos-original
12-02-14, 08:07
Δημήτρη τη σημασία έχει αν χάνει την ώρα? εφόσον λειτουργεί όλο το 24ωρο τη τον νοιάζει αν λέει 10.00 ή 12.00 ή 15.00?
οι χρονοδιακόπτες (οι απλοί)έχουν δοντάκια ανά 15 λεπτά οπότε τον βολεύει μία χαρά. και άμα βρεί και κανέναν με μεταγωγική επαφή δεν θα χρειαστεί ούτε το ρελε.

Απλά το είπα με το σκεπτικό ότι αν οι χρόνοι των δύο χρονοδιακοπτών δεν ήταν συγχρονισμένοι τότε κάποια στιγμή μπορεί να ενεργοποιούνταν και τα δύο μοτέρ ταυτόχρονα όπως επίσης μπορεί και κάποια στιγμή να υπήρχε νεκρός χρόνος και να μην λειτουργούσε το ένα μοτέρ για λίγο χρονικό διάστημα. Ολοι γνωρίζουμε ότι οι χρονοδιακόπτες έχουν ανοχές και με το πέρασμα του χρόνου γίνονται ακόμα μεγαλύτερες αυτές οι ανοχές. Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι με ένα χρονικό ατέρμονο ανα 15λεπτο κι ένα ρελέ εξωτερικό γίνεται σωστά η δουλειά αξιοποιώντας την nc και no επαφή στα δύο μοτέρ.
Ομως καλό και το σύστημα του Μιχάλη που έχει ποστάρη λίγο πιο πάνω και είναι και δοκιμασμένο.

costasaqua
12-02-14, 09:48
Παιδια τέλεια σας ευχαριστω πολυ ολους.

costasaqua
12-02-14, 09:49
μιχαλη εχεις δωσει ρεστα!ευχαριστω!

MAIKLKF
12-02-14, 10:12
μιχαλη εχεις δωσει ρεστα!ευχαριστω!

Και κάτι Ακόμα για την ευκολία σου βάλε ένα θερμόμετρο και βάλε το μοτέρ να δουλεύει και μέτρα την θερμοκρασία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και πάρε 5 βαθμούς μικρότερο και είσαι σούπερ θα το κοιτάς πολλά χρόνια και θα γελάς χα χα χα

costasaqua
12-02-14, 13:24
Μιχαλη την θερμοκρασια στο μοτερακι της αντλιας πως θα την μετρησω?
Το 5 βαθμους μικροτερο αφορα την θερμικη ασφαλεια?κατι τετοιο δλδ?(http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=30_25_615&products_id=46215)
το ρελεδακι επισης θα ειναι τετοιο στυλ? (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25700)
Και σορυ φιλε μου για την τελευταια ερωτηση αλλα σαν αδαεις ηλεκτρολογικα διερωτομαι:Αυτο το ΠΑΚ τι να ειναι?:confused1:

FILMAN
12-02-14, 15:58
Μιχάλη αυτό που λες πώς εξασφαλίζει ότι μακροπρόθεσμα ο χρόνος που έχει δουλέψει η κάθε αντλία είναι ο ίδιος;

panos318
12-02-14, 18:09
http://www.genieshop.gr/relay-enallagis-2-antlion-rra2-220v-c-h.html

Σταύρος Απο
18-02-14, 02:05
Παιδιά καλησπέρα σας
Θα ηθελα να πάρω καποιες πληροφορίες απο εσάς, καθόσον είμαι άσχετος ο ιδιος με τα ηλεκτρολογικα.
Εχω δυο μικρες 12βολτες αντλιες που λειτουργουν στα 3αμπερ η καθεμια. (http://www.ebay.co.uk/itm/100PSI-4L-Min-High-Pressure-Diaphragm-Water-Pump-12V-For-Car-Marine-Yacht-Boat-/231009940104?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160)
Επειδη θα λειτουργήσουν σε ενα συστημα επι 24ωρου βασης ειναι πολυ σημαντικο να μην μου καει καμια.Αυτες οι αντλιες δεν ειναι σχεδιασμενες για να λειτουργουν συνεχομενα και ετσι ειχα την φαεινη ιδεα οτι θα μπορουσα με ενα χρονοδιακοπτη να δινω ρευμα 15 λεπτα στη μια και στη συνεχεια 15 λεπτα στην αλλη και αυτο να γινεται συνεχομενα ολο το 24ωρο.
Εχετε καμια ιδεα το πως θα μπορουσε να γινει αυτο?
Επισης εχετε υποψιν σας καποιο μετασχηματιστη που να υποστηριζει αυτες τις αντλιες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας
Γεια σου φιλε. Ενδιαφερομαι να παρω μια ιδια αντλια σαν αυτη που εχεις, απο που την εχεις παρει?.Την εχεις δουλεψει ειναι δυνατη?

MAIKLKF
18-02-14, 02:47
Μιχαλη την θερμοκρασια στο μοτερακι της αντλιας πως θα την μετρησω?
Το 5 βαθμους μικροτερο αφορα την θερμικη ασφαλεια?κατι τετοιο δλδ?(http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=30_25_615&products_id=46215)
το ρελεδακι επισης θα ειναι τετοιο στυλ? (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25700)
Και σορυ φιλε μου για την τελευταια ερωτηση αλλα σαν αδαεις ηλεκτρολογικα διερωτομαι:Αυτο το ΠΑΚ τι να ειναι?:confused1:

Καλημέρα την θερμοκρασία την μετράμε με ένα θερμόμετρο, Το πάκ είναι αυτό που τροφοδοτείς τα μοτερ; Αν είναι 12 βολτ το ρελέ αυτό κάνει ότι άλλο θες ρώτα κανένα πρόβλημα

MAIKLKF
18-02-14, 03:09
Μιχάλη αυτό που λες πώς εξασφαλίζει ότι μακροπρόθεσμα ο χρόνος που έχει δουλέψει η κάθε αντλία είναι ο ίδιος;

Αυτά τα μοτεράκια είναι συρά παραγωγής και είναι όλα ίδια Άρα όταν πάρω μία θερμοκρασία 55 βαθμούς απο το σόμα του σε 15 η 20 λεπτά και το κόψω με θερμικό διακόπτη τότε λογικά το δεύτερο τον ίδιο χρόνο θέλει για να πιάσει την ίδια θερμοκρασία Αφού προκύπτει το ίδιο φορτίο
Και έτσι εξασφαλίζουμε την θερμοκρασία κατά προσέγγιση όχι ακριβός Αν θέλουμε να την εξασφαλίσουμε ακριβός τότε πάμε σε κύκλωμα με επιτήρηση και αν θέλουμε μεγαλύτερη σταθερότητα χρόνου και θερμοκρασία πάμε σε μελέτη με στοιχεία που προκύπτουν από των χώρο τί είδος κινητήρες χρονοδιακόπτες κ.τ.λ

Αυτό το θερμικό διακόπτη το χρησιμοποιώ σε μοτέρ και κόβω το Α1 η το Α2 στο ρελέ, Αυτό με βοηθά απασφαλίζεται η Συγκρατήσει αυτόματα και χρησιμοποιώ τρία σε τριφασικά μοτέρ με ένα ρελέ γιατί Αν πέσει η μία φάση στην οποία έχω συνδέσει τον θερμικό διακόπτη τί κάνουμε πως θα δώσει εντολή για αυτό χρησιμοποιώ τρία και ενεργούν τα υπόλοιπα. τα θερμικά είναι ακριβά και θέλει και καλής ποιότης για να διαχειριστή μεγάλα ρεύματα Έτσι σκαρφίστηκα αυτόν των αυτοματισμό και με έχει σώσει πάμπολλες φορές

FILMAN
18-02-14, 11:41
Μα εσύ κοιτάς τη θερμοκρασία μόνο του ενός μοτέρ (αν δεν έχω καταλάβει λάθος). Αν κάνει 5 λεπτά να ζεσταθεί και 25 να κρυώσει, η μια αντλία θα έχει δουλέψει 4 ώρες μέσα στο 24ωρο και η άλλη 20.

Θεωρώ ότι η καλύτερη ιδέα που ακούστηκε ήταν αυτό που είπες στο #4 σε συνδυασμό με αυτό που είπε ο Γιάννης στο #6: Εκτός από τις δυο αντλίες και το τροφοδοτικό (που ήδη τα έχει ο φίλος), χρειάζεται μόνο ένας μηχανικός ημερήσιος χρονοδιακόπτης με μεταγωγική επαφή.