PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεχειριζόμενος διακόπτης με dimmer



ababapanos
11-02-14, 23:34
Ψάχνω αυτό που λέει ο τίτλος:
Έναν διπλο , η τριπλο διακόπτη για απλά σποτακια (που να μπαίνει στη θέση του on-off διακόπτη που έχω τώρα) και να μπορώ με τηλεκοντρόλ να αυξομειώνω τον φωτισμό.
Ρώτησα σε δύο-τρία μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό και δεν είχαν ιδέα. και με κοιταζαν σαν εξωγηινο.

βρηκα αυτους τους διακοπτες varilight για το σαλονι και υπνοδωματια και ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις..
Συγκεκριμενα αυτους http://www.ebay.co.uk/itm/Varilight-Ultra-Flat-Brushed-Steel-Remote-Touch-Dimmer-Switches-1-2-3-4-Gang-/380759293597?pt=UK_HomeGarden_Lighting_Lamps_Light ing_SM&var=&hash=item58a705be9d

αυτον με τα 3 gang ( τον τριπλο) η ερωτηση μου ειναι αν θα μπορει να δουλεψει με σποτακια που θα εχω στο σαλονι, συγκεκριμενα 12 σποτακια που θελω να τα αναβω σε 3 συνδιασμους (εξου και ο τριπλος διακοπτης)

τελος τι τυπος λαμπας μπορει να χρησιμοποιηθει? γινεται και με led?

Σας ευχαριστω πολυ

kostakoro
12-02-14, 09:26
Για να αναβει ο τριπλος διακοπτης τριαδα σποτ θα πρεπει ο μονος διακοπτης σου που θα αφαιρεθει να εχει τρεις επιστροφες μια για καθε ομαδα σποτ που θα αναβει πραγμα απιθανο.
Θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις σποτ λεδ μονο αν ο κατασκευαστης εχει ορισει οτι ρυθμιζεται ο φωτισμος τους.

ababapanos
12-02-14, 10:25
Θα έχω 3 επιστροφές γιατί θα κάνουμε νέα ηλεκτρολογικά εγκατάσταση στο σπίτι οπότε θα γίνεται. Μπορείτε να μου πείτε στο συγκεκριμένο τι λάμπες να βάλω για σποτ και αν παίζουν ρόλο τα συννολικα watt γιατί κάτι γράφει για 3χ400 watt

ababapanos
12-02-14, 13:43
Καμία βοήθεια γιατί πρέπει να κάνω την παραγγελία συντομα

kostakoro
12-02-14, 13:51
Οτιδηποτε λαμπες σποτ αν βάλεις σε καθε τμημα μεχρι 400w αντεχει πχ
αν βαλεις σε καθε τμημα απο τα τρια 4 αλογονου 35w η συνολικη ισχυς ειναι 140w ,αντεχει ανετα γιατι σου παρεχει ισχυ 400w σε καθε τμημα.
Ομως προτείνω σποτ led 3,5 ή 5w (με χρωμα 2600-2700κ για να αποφυγεις το λευκο ψυχρο) Dimmable δεν θα πιστευεις την απόδοση και
την οικονομία (περιπου 7 φορες οικονομικοτερη)

ababapanos
12-02-14, 17:18
ρωτησα και τον ηλεκτρολογο μου που θα μου τα βαλει και ουτε αυτος ηξερε , γιατι το τριπλο που θελουμε να παρουμε γραφει οτι σηκωνει μεχρι 250watt!

αλλα δεν ξερουμε αν τα 250 watt ειναι x 3 για τον καθε διακοπτη απο τους 3, η συννολικα?

Σας διχνω και τις οδηγιες στην παρακατω φωτογραφια μηπως καταλαβετε....


Για led dimmable γραφει οτι το συγκεκριμενο δεν υποστηριζει και θα πρεπει να παρω το μοντελο Varilight V-Pro αλλα, δεν το βρισκω με τριπλο διακοπτη ουτε με τηλεκοντρολ

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49306&stc=1

kostakoro
12-02-14, 17:51
απο οτι καταλαβαίνω ειναι συνολική ισχύς,οποτε ή συμβιβάζεσαι με ενα καναλι ολα ρυθμιζόμενα ή ψαχνεις για καταλληλους διακοπτες,αυτο ομως δεν σε δεσμευει μπορεις να το κάνεις οποιαδήποτε στιγμη φτανει να εχεις τις επιστροφές.
Ευχαριστως να σε βοηθήσουμε στην κατασκευή αλλά εσυ πρεπει να επιλέξεις τι διακοπτες θέλεις.

ababapanos
12-02-14, 17:58
Νομιζω οτι τελικα καταφερα και βρηκα αυτο που ηθελα!

Ενα 3πλο που να ειναι και remote και dimmer και να ειναι και για LED και να ειναι 3 χ 400 watt

Δειτε το και αν μου πειτε οτι ειναι οκ το παραγγελνω αμεσα!

http://www.theinternetelectricalstore.com/varilight-3-gang-3x400w-eclique-remote-controltouch-led-dimmer-mirror-chrome-jci403s-58801-p.asp

el greco 1
12-02-14, 19:29
αυτο σου κανει.αν τοποθετιθει εντοιχισμενο θελει οποσδηποτε και το κουτι διοτι εδω ειναι δυσκολο να βρειs.

ababapanos
12-02-14, 19:42
Σε ευχαριστω που μου ειπες για το κουτι. μπορειτε να μου πειτε μηπως ποιο κουτι ειναι το δικο του απο αυτο το μαγαζι για να το παραγγειλω και αυτο? το λινκ του?

ευχαριστω πολυ

el greco 1
12-02-14, 19:58
ρωτα τον πωλητη συνηθωs τα εγκλεζικα ειναι στανταρτ για πριζεs και διακοπτεs αλλα διαφορετικα απο τα κλασικα δικα μαs

kostakoro
12-02-14, 21:49
http://www.theinternetelectricalstore.com/primeline-galvanised-steel-mounting-pattress-back-boxes-for-in-wall-switches--sockets-253-c.asp. κοιτα το λινκ καποιο απο τα 3 τελευταια ειναι κοιταξε τις διαστασεις αλλα μην αγχωνεσαι ο δικος σου ηλεκτρολογος δεν θα εχει νομιζω προβλημα να το προσαρμωσει αν χρειαστει .Βεβαια δεν θελω να σε αποτρεψω αλλα τετοια ειδη ειναι επιρρεπη σε βλαβες μετα απο αρκετη χρηση ,χωρις να ειναι κανονας.καλη επιτυχια