PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεμιναριο PIC, ARDUINO ή αλλου τροπου προγραμματισμου



αλπινιστης
13-02-14, 12:29
Εχω δηλωσει αρκετες φορες στο παρελθον, ασχετος με τον προγραμματισμο. Μπορω να φτιαξω μια -δυο βασικες ρουτινες (αντιγραφωντας και κοβοντας-ραβοντας αλλα ετοιμα προγραμματα απο arduino συνηθως), αλλα αυτο δεν αρκει. Δεν μπορει για καθε μου απορια να ανοιγω ενα θεμα στο φορουμ, καθως ως αρχαριοτατος εχω δεκαδες αποριες. Κατανοω οτι χρειαζομαι ενα σεμιναριο του τυπου: "Βασικες γνωσεις προγραμματισμου - Γνωριμια με PIC και βασικα προγραμματα". Ας το ονομασουμε προγραμματισμο Α' επιπεδου, μετα το οποιο θα μπορω εγω και ο καθε ενδιαφερομενος να επιλεξει τον τυπο PIC που χρειαζεται και να μπορει να προγραμματισει πολυ βασικες ρουτινες (ας αφησουμε τα δυσκολα για σεμιναριο Β' επιπεδου).
Ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα για "εκπαιδευτικους" σκοπους και οι προτασεις ειναι 3.

Α. Ξερει κανεις που πραγματοποιουνται τετοια σεμιναρια να μας παραπεμψει?

Β. Να ανοιξουμε ενα σεμιναριακο θεμα εδω στο φορουμ? (Υπαρχει ηδη ενα, αλλα καθε του post γενναει αλλες αποριες, κ.ο.κ.)

Γ. Εαν μαζευτουμε μερικοι που ενδιαφερονται, θα μπορουσε να μας αναλαβει καποιος απο εδω με τις απαραιτητες γνωσεις και να μας κανει "φροντιστηριο" με καποιο συμβολικο τιμημα? ( π.χ. Με 5 ατομα απο 5€ την ωρα θα βγαζει 25€/ωρα)

Οποτε,
----> γνωριζει κανεις αν υπαρχει απαντηση στο Α?
----> Ή υπαρχουν ενδιαφερομενοι για το Γ?

(Το Β ειναι χρησιμο, αλλα πρεπει να εχεις τις βασικες γνωσεις για να εχεις αποριες.....)

nickaris1
14-03-14, 23:34
για το Α http://www.internetnow.gr/%CE%A3%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%C E%B1-Arduino-Rev3-workshop

pit21
15-03-14, 00:50
Αλέξανδρε ειναι πολύ καλή η ιδέα σου αλλα θα ειναι δυσκολα πραγματοποιήσημη πιστευω, σε μεγάλο βαθμό λόγω αποστάσεων, αλλα περισσοτερο νομιζω επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά στα ενδιαφέροντα του καθενός.Το ευχομαι όμως για οποιους το γουσταρουν αυτό το πραγμα θα ειναι καλό.

Όσον αφορά τον προγραμματισμό θεωρω πως ο καλύτερος τρόπος να μάθεις ειναι απο εφαρμογές που ξεκινούν απο εσενα και τα ενδιαφέροντα σου γιατι πρακτικα οι δυνατότητες ειναι απεριόριστες κ οι πιθανές υλοποιήσεις σε κωδικα ειναι ακόμα περισσοτερες. Δεν υπάρχουν μονόδρομοι στον προγραμματισμό για αυτό πειραματίσου.

Εδώ να σημειώσω πως μου κάνει εντύπση που ενω κόβεις και ράβεις κώδικα ο οποίος προφανως(δεν αναφερεις) λειτουργει δεν θεωρείς πως ξέρεις έστω τα βασικά.Η κατανόηση της λόγικής του κώδικα και του τι κάνει κάθε εντολή παιζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τρόπο που σκέφτεσαι, που δομεις τα προγραμματα σου και στον τρόπο με τον οποίο ψάχνεις λύσεις.
Αφου κατανοεις καλά ενα κομματι κώδικα(δλδ καταλαβαινεις σχεδόν πλήρως το τι κρύβει απο πίσω της μια εντολή) σημαίνει πως αντιστοιχα μπορείς να το γραψεις. Εξάλλου δεν θες να μάθεις κ assembly οπου εκει οι λεπτομέριες είναι ακόμα περισσοτερες.Κάποια πράγματα εκ των πραγμάτων κρύβονται και απλοποιούνται(κ καλά κάνουν) ως βασικά σε γλώσσες προγραμματισμού υψηλού επιπέδου.

Α θές την προσωπική μου συμβουλή οχι οτι είμαι κανένας διπλωματούχος με μαστερ στα embedded systems εχω να σου πω το εξης. Πάρε μια ιδέα σου μια κατασκευή που θα σου άρεσε πολύ να πραγματοποιήσεις που θα χρησιμοποιούσες και εσυ ο ιδιος. Όσο μπορεις πιο απλή σε concept μην μεγαλοπιαστεις με usb wifi zigbee και δεν συμμαζευεται.
Κατι απλό και πρακτικό για σένα. Πιθανα κατι που πάντα απορούσες να μάθεις πως λειτουργει.

Θα το χωρησεις σε μικρα υποπροβλήματα(πχ το θερμόμετρο χρειάζεται κυρίως δυο πραγματα. Να μάθεις να διαβάζεις τον sensor και να εμφανίζεις σε μια οθόνη) και ψαξε τα ξεχωριστα. Μάθε πχ πως εμφανίζεις στην οθόνη μαθε να διαβαζεις πχ ADC η Ι2C αισθητηρες. Αν τα καταφέρεις συνδιασε τα και έχεις ενα θερμόμετρο υγρασιομετρο και ότι άλλο φανταστεις. Για ότι απορία εδω είμααστε εμείς όπως και όλη η κοινότητα του arduino η οποια ειναι αχανής να σε βοηθήσει.

Είναι αργο αλλά αποτελεσματικό. Πιστευω δεν θα το μετανιώσεις