PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Αγορα, και ακομα περιμενω...............



michaelcom
15-02-14, 15:34
Λοιπον αγορασα κατι peltier απο ebay, το θεμα ειναι οτι εδω και 23μερες περιμενω να μου εμφανισει κατι στο tracking number.

Οποτε λοιπον αφου δεν μου εχει εμφανιστει τιποτα εστειλα μηνυμα στον πωλητη. Και μου απανταει το εξης:


Hello Michael,

Thanks for contacting me and I'm really sorry for the problem. There's something wrong with my shipping carrier. They promised to solve this problem with a few days. If you need it urgently, I can resend 2 pcs to you. If you can wait, I would like to refund your money first. You can pay me again when the item arrives. Is that OK?

Thanks for your understanding and again very sorry for the inconvenience, Tony

- buynow360_au



Και ρωταω τωρα εγω αν του πω να μου τα ξαναστειλει και μετα απο κανενα μηνα μου ερθουν τελικα 2 πακετα με τα peltiers θα πρεπει να τον ξαναπληρωσω ?

Εγω δεν θελω να πληρωσω αλλα λεφτα για τα peltiers ουτε να παρω τα λεφτα μου πισω θελω τα 2 peltier που παραγγειλα...

Και αν του πω να μου δωσει τα λεφτα μου πισω και μου ερθουν τα peltier παλι θα πρεπει να τον πληρωσω σωστα?(οποτε δεν βλεπω λογο να μου δωσει πισω τα λεφτα μου)

Επειδη ειμαι λιγο αρχαριος με το ebay (μονο 15 αγορες εχω κανει) τι πρεπει να κανω σε κατι τετοιες περιπτωσεις?

KOKAR
15-02-14, 16:04
μην αφήσεις να περάσουν πάνω απο 40 ημερολογιακες μέρες, άνοιξε case στο resolution center και ασε τον να απάντηση μέσω του resolution center
με αυτόν τον τρόπο δεν θα βγεις χαμένος

michaelcom
15-02-14, 16:37
μην αφήσεις να περάσουν πάνω απο 40 ημερολογιακες μέρες, άνοιξε case στο resolution center και ασε τον να απάντηση μέσω του resolution center
με αυτόν τον τρόπο δεν θα βγεις χαμένος

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Μετα ομως απο ποσες μερες να ανοιξω case sto ebay?

KOKAR
15-02-14, 16:52
απο την ημερομηνία αγοράς δεν πρέπει να περάσουν πάνω απο 40 ημερολογιακές μέρες ( 45 ειναι το οριο αλλα καλο ειναι να μην το φτάσουμε )

michaelcom
16-02-14, 16:27
Ωραια εγω τωρα ομως τι να του απαντησω? Να μου στειλει αλλο η να μου δωσει τα λεφτα του πισω?

KOKAR
16-02-14, 16:44
είπαμε, να ανοίξεις case στο resolution center , σε αυτήν την φάση μην απαντήσεις σε αυτον
όταν ανοίξεις το case και σου έρθει από το resolution center η απάντηση του πωλητή τότε η θα απαιτήσεις τα χρήματα σου η
να σου στειλει ξανα το item.

υ.γ
απο την στιγμή που εχει καταγραφεί το case εσυ εισαι 100% καλυμενος

kabamarou
19-02-14, 23:56
Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με ebay.
Αγόρασα ένα κινητό από Κίνα και μου ήρθε με χαλασμένο ηχείο. Άνοιξα case και καταλάθος έκανα ένα κλικ κάπου που δεν έπρεπε και την έκλεισα.Οπότε λέω ο μόνος τρόπος για να διεκδικήσω τώρα τα έξοδα της βλάβης είναι μέσω της κριτικής και αφού του έστειλα μήνυμα και δεν απαντούσε ενώ σε μηνύματα άλλων απαντούσε αποφάσισα να του αφήσω αρνητική κριτική και μετά του έγραψα πως αν θέλει να αλλάξω την κριτική να μου στείλει τα χρήματα για την επισκευή μιας και δεν αναλάμβανε να το αντικαταστήσει.

Μου έγραψε να αλλάξω πρώτα την κριτική και μετά θα μου δώσει 10€ μόλις και πως επίσης ότι δεν ισχύει η εγγύηση εφόσον έχω βάλει αρνητική κριτική και πως θα ισχύει μόνο αν την αλλάξω.

Είναι αλήθεια αυτό και γενικά μπορώ να κάνω κάτι άλλο;