PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρητής ηλεκτρολόγος σε ξενοδοχείο



Giannis_Papap.
17-02-14, 11:43
Χαιρετώ την παρέα σας.
Σε ένα ξενοδοχείο (600+ κλίνες) ο συντηρητής ηλεκτρολόγος (βάρδια – εποχιακός) τι βλάβες μπορεί να συναντήσει; Τι ευθύνες έχει και τι γίνετε στην περίπτωση που δεν μπορεί να κάνει κάποια επισκευή;

Ευχαριστώ

xrhstosmp
17-02-14, 12:04
ε..οι βλαβες γενικα δεν ειναι οτι προβλεψιμο..
απο καμμενη λαμπα και σκασμενο πυκνωτη αντισταθμισης μεχρι βλαμμενο θερμοστατη φριτεζας και αρπαγμενο μετασχηματιστη υποσταθμου.
προφανως απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις εμπειρια αλλα κανεις δε γεννηθηκε να εχει.

lepouras
17-02-14, 12:07
εξαρτάτε από τα πόσα θέλει να γλυτώσει ο ξενοδόχος και από τις πόσες λύσεις μπορείς να του προσφέρεις(δίκτυα, ηλεκτρικά, υδραυλικά, ξυλουργικά κλπ). όσα περισσότερα θα ξέρεις και θα πιάνουν τα χέρια σου τόσο θα σε χώνουν.
πάντως γενικά δεν πιάνεις μηχανήματα που καλύπτονται από εξωτερικό σέρβις πχ κλιματιστικά, θέρμανση και γενικά μηχανήματα που συντηρούνται επισκευάζονται από άλλους.(αλλά και σε αυτά πάλι εξαρτάτε από τον ξενοδόχο και γενικά εσένα με το τη γνώσεις έχεις και μέχρι που θέλεις να βάλεις τα χεράκια σου). γιαυτό πρόσεξε μην βγάλεις τα ματάκια σου.

Giannis_Papap.
17-02-14, 12:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πριν χρόνια αποφοίτησα από ΤΕΙ ηλεκτρολογίας.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία καθώς έχω ασχοληθεί λίγο πάνω στις εγκαταστάσεις. Έχω ασχοληθεί λίγο και με επισκευές οικιακών συσκευών.
Για αυτό έχω μια επιφύλαξη για το αν μπορέσω να ανταποκριθώ.
Αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει ο προϊστάμενος ηλεκτρολόγος το πρωί και ακολουθούν οι συντηρητές με βάρδιες. Αν κάτι δεν μπορέσει να το φτιάξει ή δεν πρέπει να ασχοληθεί ο συντηρητής βάρδιας, το αναλαμβάνει ο προϊστάμενος.

lepouras
17-02-14, 12:40
αν υπάρχει προϊστάμενος τότε μην αγχώνεσαι. θα σε κατατοπίσει κατάλληλα και αυτός θα σου εξηγήσει τι και που ασχολείσαι.

xrhstosmp
17-02-14, 12:45
συμφωνω απολυτα με τον προλαλισαντα.

Giannis_Papap.
17-02-14, 12:53
Το βιογραφικό μου θα το δούνε. Θα μιλήσουμε οπότε θα καταλάβουν τι μπορώ να κάνω και τι όχι. Απλά το θέμα είναι ότι θα μεσολαβήσει κάποιος γνωστός και δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα ούτε σε αυτόν ούτε για το ξενοδοχείο. Σίγουρα δεν θα με βάλουν να κάνω κάτι επικίνδυνο αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα για το τι θα αντιμετωπίσω.
Πέρα από τα ηλεκτρολογικά τα χέρια μου πιάνουν. Όχι ότι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα αλλά και καζανάκι έχω φτιάξει και κάσες πόρτας έχω αλλάξει και διάφορα άλλα.

Αργώ να γράψω και έχετε απαντήσει,
Ευχαριστώ και πάλι

leosedf
17-02-14, 15:40
Τελικά όλοι τις ευθύνες φοβούνται?

Giannis_Papap.
17-02-14, 16:44
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος ειρωνικός τόνος έτσι όπως ρωτάς. Σαν ευθύνες εννοώ τι υποχρεώσεις έχει.
Από εκεί και πέρα αν ο προϊστάμενος με στείλει να αλλάξω τον αρπαγμένο μετασχηματιστή του υποσταθμού (κάτι που αναφέρθηκε) ποιος θα έχει την ευθύνη (ευθύνη με την έννοια που ρωτάς);
Βέβαια στο παραπάνω εγώ θα πρέπει να αρνηθώ.
Αν μου πει να αλλάξω μια πρίζα και δεν κατεβάσω την ασφάλεια και με χτυπήσει το ρεύμα τότε φταίω εγώ.
Δεν ψάχνω να αποφύγω τις ευθύνες αλλά μέχρι εκεί που μπορώ.
Ίσως ο όρος ευθύνες μπέρδεψε λίγο το νόημα των ερωτήσεώνμου.

leosedf
17-02-14, 16:55
Ε κοίτα για μετασχηματιστές, γεννήτριες, UPS δεν το κόβω να ασχοληθείς εσύ, λογικά η εταιρία που έχει συμβόλαιο συντήρησης τα κάνει αυτά.
Τις κανονικές δουλειές που είναι να κάνεις λογικό είναι αλλά κάτι εξειδικευμένο μη στεναχωριέσαι, απλά μπορεί να κάνεις έλεγχο καλής λειτουργίας μόνο και αν χρειαστεί να το αναφέρεις για να έρθει εταιρία και να το διορθώσει. Έτσι πάνε αυτά.

fm344
17-02-14, 17:34
συντηρητης,το Α και το Ω του ξενοδοχειου.χωρις αυτον δεν μπορει να δουλεψει το ξενοδοχειο.
εκτος απο ηλεκτρολογικα,θα βαψεις τοιχους,8α ξεβουλωσεις νιπτηρες,λεκανες,μπανιερες.θα κουβαλας και 8α συνδεσεις μικροφωνικες,τηλεωρασεις.θα τρεχεις να βρεις απο που τρεχουν τα νερα.
πιο πολλα θα εινια τα τελευταια,παρα τα ηλεκτρολογικα.θα παραλανβανεις το πετρελαιο,το υγραεριο,το αλλατι για τα σοφτενερ.θα κουναλας εξεδρες.μονο ηλεκτρολογικα δεν θα εχεις να κανεις ολη μερα.
αν δεν γνωριζης κατι(κανεις δεν γεννηθηκε μορφομενος)το λες πως δεν το γνωριζης.
ο προισταμενος ,αν ειναι τσιφτης,θα σηκωθη απο την καρεκλα του να σε βοηθηση,αν ειναι φουφλης,αστα να πανε.
σε μηχανηματα που εινια σε εγκυηση,η,τα εχει η εταιρεια για σερβις,το πολυ πολυ να δεις πιο εινια το προβλημα για να τους κατατοποισης.
α,ξεχασα,μπορει και να καθαριζης και την πισινα,η να κανεις και μετριση του χλωριου ,του ασιτ.
εσυ,να κανεις τον εξυπνο εκει που πρεπει και τον χαζο επισης εκει που πρεπει.

Dragonborn
17-02-14, 18:04
Σαν ευθύνες εννοώ τι υποχρεώσεις έχει.Εξαρτάται από τις συνθήκες και την στελέχωση της συγκεκριμένης επιχείρησης, δεδομένου ότι υπάρχει και προϊστάμενος πάνω από εσένα. Λάβε υπ'όψιν ότι η επαγγελματική άδεια που διαθέτεις ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε. σου δίνει επίσημα αρκετά δικαιώματα και αρμοδιότητες, τα οποίες φέρνουν και τις αντίστοιχες ευθύνες.

Giannis_Papap.
17-02-14, 18:49
Από fm344
Τα κάνω όλα και συμφέρω δηλαδή. Θα το δεχτώ γιατί είναι και δύσκολοι οι καιροί.

Από Dragonborn
Αν δεν έχει προϊστάμενο όχι μόνο αυτοί δεν θα με επέλεγαν αλλά ούτε και εγώ θα δεχόμουν, γιατί όπως είπα δεν έχω μεγάλη εμπειρία.
Σίγουρα το πτυχίο δίνει αυτά που περιγράφεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, πέρα από τα χαμαλίκια, λογικά δεν θα αναλάβω σοβαρές βλάβες.
Λες ωστόσο λόγω πτυχίου να μου φορτώσουν ευθύνες που θα είναι πέραν των δυνατοτήτων μου ή που δεν θα έχω ασχοληθεί εγώ;

Dragonborn
17-02-14, 19:04
Όταν φωνάζουμε και διεκδικούμε "επαγγελματικά δικαιώματα" πρέπει να ξέρουμε ότι μαζί με αυτά έρχεται και η "τεχνική ευθύνη", η οποία στο Ελλαδιστάν είναι (a) προσωποποιημένη στον τεχνικό και (b) ποινική, δηλαδή αστυνομία και εισαγγελέας.

Panoss
17-02-14, 19:13
"Επαγγελματικά δικαιώματα"; Διεκδικεί τέτοια πράματα κανείς εν Ελλάδι του 2014;
Εδώ δεν υήρχαν τις 'καλές μέρες'...

fm344
17-02-14, 20:11
λοιπον.αν το ξενδοχειο ειναι 4*,5* αστερων,συνηθως εχουν 1,2, ηλεκτρολογους,1,2,υδραυλικους,1 ξυλουργο κλπ.
στη βαρδια υπαρχει ενας ηλεκτρολογος και ενας υδραυλικος.αν ο προισταμενος ειναι σαινι.με το πτυχιο που εχεις μπορεις να μπεις και ως βοηθος του αρχιμηχανικου(προισταμενος).αλλα να μαθεις την δουλεια και το ξενοδοχειο καλα πρωτα.
αν ειναι του χαβαλε,μπορει να βαλει στη βαρδια 2 ηλεκτρολογους,η,2 υδραυλικους μαζι και να γινει το ελα να δεις.
αν ειναι 3*,και εχει 2,3,τεχνικους,ολοι ξερουν απο ολα και τα κανουν ολα.
γλυτωνουν λεφτα λογο κρισης(μια καραμελα καταντισε πλεον η λεξη αυτη,και την πιπιλανε ολοι και εκμεταλευονται την κατασταση).οποτε σωπενης και τα κανεις ολα.
και να θυμασαι το εξης,στο ξενοδοχειο ο καλος υπαλληλος,δεν ειναι αυτος ππου τα ξερει ολα,αλλα αυτος που ΑΚΟΥΗ,ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΗΛΑ.να το θυμασαι

Giannis_Papap.
17-02-14, 20:45
@ Dragonborn
Μάλλον μεταφέρω λάθος το τι θέλω να πω. Δεν είπα ότι δεν θέλω ευθύνες. Είπα ότι δεν έχω εμπειρία. Αν αυτά που χρειαστεί να κάνω είναι στις δυνατότητές μου τότε αναλαμβάνω και την τεχνική ευθύνη.

@ Panoss
Έχει ένα δίκιο ο Dragonborn αλλά …

@ fm344
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Υπάρχουν αρκετά ξενοδοχεία στην περιοχή. Τα περισσότερα είναι 4 ή 5 αστέρια. Αυτό που με ενδιαφέρει, αν και παλιό αλλά φαίνεται ωραίο τουλάχιστον εξωτερικά, είναι 5 αστεριών. Αν μάθω για το πώς λειτουργούν θα ενημερώσω.

Dragonborn
17-02-14, 23:56
Μα αυτό εννοώ, ότι στην Ελλάδα αποκτούμε τα αποκαλούμενα "επαγγελματικά δικαιώματα" χωρίς την απαιτούμενη εμπειρία.

sotron1
18-02-14, 00:11
Βέβαια μπορεί και να σε χρειαστεί και καμιά κυρία το βράδυ, διότι δε δουλεύει ο φορτιστής τις, δεν δουλεύει το φώς και λοιπά πονηρά για συντροφιά. :sneaky2:

matthew
18-02-14, 00:28
Βέβαια μπορεί και να σε χρειαστεί και καμιά κυρία το βράδυ, διότι δε δουλεύει ο φορτιστής τις, δεν δουλεύει το φώς και λοιπά πονηρά για συντροφιά. :sneaky2: Σε τέτοιες επείγουσες περιπτώσεις παρατάω & όλο το ξενοδοχείο προκειμένου να εξυπηρετήσουμε την κατάσταση! Όχι τίποτε άλλο, μη χάσουμε & τις πελάτισσες... :mrgreen:

johnnyb
18-02-14, 00:54
https://www.youtube.com/watch?v=c4mI465mBNI

Samios60
18-02-14, 07:28
Φιλε Γιαννη μην φοβασαι καθολου να εισαι συντηρητης ξενοδοχειου εγω δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα ηλεκτρονικος και περυσι εκανα συντηρηση σε ξενοδοχειο με 150 κλινες οι βλαβες ????? κανενας μαγνητης μπαλκονοπορτας ειχε φυγει καμμια πεσμενη ασφαλεια .....καποια λαμπα καμμενη κανενας θερμοστατης κλιματιστικου κ.α ψιλοπραγματα και ημουν και μονος μου ...εσυ θα εισαι και με αλλους μην αγγωνεσαι ...δεν ειναι τιποτα .....:biggrin:

Κυριακίδης
18-02-14, 07:52
Και ένα καλό που βλέπω προσωπικά (για τέτοιο μεγάλο ξενοδοχείο με διαφορετικούς έμπειρους τεχνίτες) είναι πέρα από το ότι γνωρίζει και ασχολήθηκε περί οικιακών συσκευών και ότι άλλο γνωρίζει... σε αυτά που δεν γνωρίζει είναι και μια καλή .ίσως μοναδική ευκαιρία να μάθει από τους άλλους συναδέλφους τεχνικούς 2 πράγματα παραπάνω και σε άλλους τομείς εργασιών. Προσωπικά το βρίσκω ανεκτίμητο.
Είναι φορές που το λέω και το επαναλαμβάνω προσωπικά ότι το να έχεις ένα πτυχίο στα χέρια δεν σημαίνει απολύτως τίποτα . Κάποιος που μπορεί να έχει πτυχίο κατώτερο του άλλου αυτός που έχει το κατώτερο πτυχίο μπορεί να είναι πιο πανάξιος και από αυτόν που έχει ανώτερο πτυχίο. Το "πτυχίο" σφραγίζεται και γίνεται πάντα έγκυρο στην πράξη και στην εμπειρία.

lepouras
18-02-14, 23:11
Σε τέτοιες επείγουσες περιπτώσεις παρατάω & όλο το ξενοδοχείο προκειμένου να εξυπηρετήσουμε την κατάσταση! Όχι τίποτε άλλο, μη χάσουμε & τις πελάτισσες... :mrgreen:

και δεν μπορούν να σου πουν και τίποτα διότι<< ο πελάτης έχει πάντα δίκιο>>:lool:

sotron1
18-02-14, 23:56
Φαντάζομαι κατά τις 2.00 τα μεσάνυκτα μπαίνει κυρία και λέει , μου στέλνεις τον ηλεκτρολόγο να μου αλλάξει τα φώτα, ή να μου βάλει ένα φις. Τι κάνεις; Εδώ είναι η απορία.

lepouras
19-02-14, 00:03
το καθήκον είναι καθήκον αααααααα όλα και όλα πρέπει να παρέχουμε πάντα τις υπηρεσίες μας:lool:

Giannis_Papap.
19-02-14, 00:22
Και αν γίνει καμιά στραβή ποιος έχει την ευθύνη;
Στα δύσκολα φωνάζω τον προϊστάμενο;
Ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα αλλά ήταν πετυχημένες και αυτές οι παρατηρήσεις.


Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά εξαρτάται και από τι οργάνωση έχουν στο ξενοδοχείο. Όταν μάθω λεπτομερείς θα σας ξαναζαλίσω.

lepouras
19-02-14, 01:40
όπως σου είπανε όλοι μην αγχώνεσαι. από την πρώτη μέρα δεν πρόκειται να κάνεις εγχείρηση σε κανέναν. οπότε πήγαινε μπες στο κλήμα ρώτα τα πάντα και ότι ΔΕΝ ξέρεις ή ρωτάς ή δεν το αναλαμβάνεις. ότι χρειαστείς εδώ ήμαστε (και για τεχνικά φυσικά) να σου πούμε ο καθένας ανάλογα με τις γνώσεις του.

matthew
19-02-14, 01:46
Σωστά, όπως σου είπαν. Στο κάτω κάτω δε θα δουλέψεις σε καμιά φάμπρικα να σου τύχουν 2-3 απανωτές αβαρίες να τρέχεις πανικόβλητος να αποκαταστήσεις τις βλάβες να συνεχίσει η παραγωγή! ;)

fm344
20-02-14, 17:28
καλησπερα.μια συμβουλη ακομη γιατι διαβασα,περικα σχολια,περι αλλαγης φωτων!
στη δουλεια σου στο ξενοδοχειο,θα συναντησης πολλες περιπτωσεις(ελευθερες,παντρεμενες,χωρισμενες,χηρες )οτι ειναι να κανεις ,καντο εκτος ξενοδοχειου.ο λογος,πολοι πελατες,ψαχνουν να βρουν αφορμη για να μεινουν 1,2,ευδομαδες,η,και μηνες δωρεαν στο ξενοδοχειο,προκειμενου να μην ακουστη το ονομα της επιχηρησεις.μπορει να παρουν καπιο χρονο δωρεαν διαμονη,αλλα εσυ θα παρεις το δρομο για το σπιτι ,ισος και για το δικαστηριο αν παει πιο περα το θεμα.
το ιδιο ισχυ και για τις βλαβες.ειδικα με το ρευμα.αν δεν προσεξεις στην επιδιορθωση μιας βλαβης,και τον χτυπηση το ρευμα,θα ζητα αποζημιωση κλπ.
εχει το νουσου,και οι οποιες αλλαγες φωτων,καντες εκτος ξενοδοχειου.\προσεχε για ναεχεις δουλεια.

lepouras
20-02-14, 17:44
καλά για πλάκα τα λέγαμε. φυσικά και δεν πρέπει να μπλέξει σε τέτοιες περιπέτειες.

Giannis_Papap.
20-02-14, 22:49
Στο post 17 το πρώτο μέρος της απάντησής μου αναφερόταν σε τέτοιου είδους φώτα. Απάντησα και εγώ αστειευόμενος. Το ξενοδοχείο είναι σε νησί και τέτοιες εποχές γίνετε χαμός από "καμένα φώτα". Δεν έχω σκοπό να κάνω τέτοιες επισκευές στο ξενοδοχείο.

Για τις κανονικές βλάβες τώρα, ακόμα και το ενδιαφέρον μου να ρωτήσω για το τι θα συναντήσω, αποτελεί ως ένα βαθμό και το πόσο υπεύθυνος είμαι. Δεν έχω το σκεπτικό του ότι επειδή έχω ένα πτυχίο ΤΕΙ μπορώ να τα κάνω ή τα ξέρω όλα.
Οι απαντήσεις σας με βοηθήσανε. Μου δώσανε θάρρος γιατί τα περισσότερα που αναφέρθηκαν μπορώ να τα κάνω.

arion63
23-02-14, 23:17
καλησπέρα φιλε
λίγο αργοπορημένος σου απαντάω αλλα δεν έχει σημασία κάλιο αργά παρα ποτε είμαι συντηρητής σε πολυκατάστημα εδώ και 7 χρωνια. να σου πω την μαύρη αλήθεια σε λίγο θα ξεχάσω τι σημαίνει ηλεκτρολόγος γιατί κάνω τα πάντα εκτος το επάγγελμα το δικό μου,από στήσιμο ραφιών μέχρι βάψιμο στο parkin.na ξέρεις τον βάρη τομέα τον έχουν εξωτερικά συνεργεία εσύ το μονο που κανεις είναι αναγνώριση τις βλάβης και τους καλής για να έρθουν για την επισκευή .τώρα σε ότι αφορά τα αλλα πίστεψε με θα τα κανεις εσύ.
υποσταθμούς 1-μέσης τάσης ΔΕΗ 2-χαμηλής εξωτερικό συνεργείο μαζί με μετασχηματιστεί, στη χαμηλή θα μπαίνεις να βλέπεις τα όργανα και τους διακόπτες τον μετασχηματιστεί από μακριά, ασφάλειες λάμπες και πριζοδιακόπτες (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Flampini.gr%2Fprizes-diakoptes%2F&ei=e2AKU57CIaWK4wSFtYCwDw&usg=AFQjCNHAWJM5D2ypsyMTVLoJ04apWClOzA&sig2=pm60Wu8bO8pkqlhmaD2ICQ&bvm=bv.61725948,d.bGE) θα αλλάζεις, μαραγκό θα κανεις, βάψιμο επίσης και το χειρότερο θα ξεβουλωνις μπόλικες λεκάνες ελπίζω να μην σε πάρει από κάτω απλά αυτή είναι η αλήθεια σου εύχομαι καλή αρχή και μην μασάς :thumbup::thumbup::thumbup:

thespyros
05-06-14, 23:21
Φίλε το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ ειναι ότι θα έχεις πολλές δουλειές α και καθαρισμό πισίνας κάθε πρωί ΄απλα να ξέρεις στα ξενοδοΖεια υπάρχει πολύ ρουφιανιά μην μιλάς πολύ και κανε την δουλειά σου,
Ελπίζω να σου δείνουν καλό μισθό είμαι κ εγώ συνάδελφος σε ξενοδοχείο και ξέρω εκδότη πείρας

thespyros
22-04-16, 17:18
Κ εγώ έχω δουλέψει σε ξενοδοχείο τα κανείς ολα ο μισθός ειναι 700€ καθαρά.Προσωπικα θα επέλεγα πάλι να πάω διότι μ αρέσει αυτή η θέση

thespyros
28-10-16, 09:10
Από έμπειρα θα
Θα σου έλεγα πλέον ΠΙΚΡΑ μισθος 700€ με 4 Κυριακές όλες τις αργίες μέσα αυτά με τα νέα δεδομένα