PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιβλία ηλεκτρονικής από τη σχολή



Spiroslouis
18-02-14, 12:38
Πολύ καλησπέρα σας,

Για κάποιο λόγο ο καθηγητής δεν επέλεξε να δηλώσει στον εύδοξο βιβλίο που μπορούμε οι φοιτητές να προμηθευτούμε δωρεάν. Παρολ' αυτά έχω μπροστά μου το "Ενημερωτικό δελτίο μαθήματος" και έχει κάποιες προτάσεις για βιβλία που μπορούμε να αγοράσουμε.

Παραθέτω αυτές:

Καρύμπακα - "Μάθημα Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων", Θεσσαλονίκη 1980.
Kaufman-Seidman - "Εγχειρίδιο Ηλεκτρονικής", εκδ. Α. Τζίολα Ε., Θεσσαλονίκη 1992
Malvino - "Βασική Ηλεκτρονική" εκδ. Α. Τζιόλα Ε., Θεσσαλονίκη 1990
Malvino - "Ηλεκτρονική" εκδ. Α. Τζιόλα Ε., Θεσσαλονίκη 1995
Millman J. Grabel A. - "Μικροηλεκτρονική" τ. Α' εκδ. Τζιόλα Ε., Θεσσαλονίκη 1991
Πακτίτη Σαλέμη - "Γενικά Ηλεκτρονικά" εκδ. ΙΩΝ. Αθήνα 1989
Schuler - "Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά εκδ. Α' Τζιολα Ε., Θεσσαλονίκη 1994
Sedra , Smith - "Μικροηλεκτρονικά Κυκλώματα" τ. Α', Β' εκδ. Παπασωτηρίου Αθήνα 1994


Τι προτείνετε; Αν έχετε και κάτι άλλο, καλοδεχούμενο :-) Θα ήθελα να μου μείνει ένα βιβλίο γενικά να έχω.

Ευχαριστώ πολύ

Dragonborn
18-02-14, 12:48
Πολλοί σπουδαστές προτιμούν το 3 (Malvino), επίσης το 8 (τόμος Α) είναι πολύ καλό. Η επιλογή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το στυλ του μαθήματος.

Βιβλίο για να έχεις (όχι εγχειρίδιο για το μάθημα) είναι το "Art of Electronics" των Horowitz & Hill. Μακάρι να έβγαινε μια πιο σύγχρονη έκδοση κάποια στιγμή.

Spiroslouis
18-02-14, 12:57
Πολλοί σπουδαστές προτιμούν το 3 (Malvino), επίσης το 8 (τόμος Α) είναι πολύ καλό. Η επιλογή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από το στυλ του μαθήματος.

Βιβλίο για να έχεις (όχι εγχειρίδιο για το μάθημα) είναι το "Art of Electronics" των Horowitz & Hill. Μακάρι να έβγαινε μια πιο σύγχρονη έκδοση κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Το τι κάνουμε μπορείς να το δεις και εδώ αν θες http://iiwm.teikav.edu.gr/sites/HLEK/index_ekpaid_yliko.html (με κωδικούς HLEK_002 ) Επιπλέον το Art of Electronics το έχω από ότι θυμάμαι αλλά σε ηλεκτρονική μορφή, δυστυχώς..