Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Κεραία μόνο για λήψη



serkotsos
22-02-14, 12:33
Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
Είναι το πόρτο μουπόστ στο φόρουμ σας για το θέμα που με απασχολεί .βέβαιά δεν έχω πολλές γνώσειςκαι ίσως η ερώτηση μου να έχει απαντηθεί μέσα στο φόρουμ σας, αλλά είναιαδύνατο να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις σας μέσα σε λίγες ώρες ..

Ασύρματο χρησιμοποιώ εδώ και 25 χρόνια (της δουλειάς μου)πριν λίγες μέρες όμως χάλασε και λόγω κρίσεις αργεί η αντικατάστασή του. Αναγκάστηκα να αγοράσω έναν δικό μου (WOUXUN KG-UVD1P) στην δουλειά δουλεύει άψογα μετην κεραία του. Στο σπίτι μου όμως δεν πιάνει.

Θέλω να κάνω ένα απλό δίπολο μόνο για λήψη. δεν μεενδιαφέρει η εκπομπή. η συχνότατα που με ενδιαφέρει είναι τα 164,000 μηζ . (της δουλειάς μου) πόσαεκατοστά πρέπει να έχει το κάθε στοιχείο , και πώς να συνδέσω το καλώδιο?? το κεντρικό στο επάνω καλάμι και τομπλεντάζ (το γύρω - γύρω ) στο κάτω καλάμι η χρειάζεται και κάποιο μπαλούν ??

Δεν θέλω να αγοράσω κάποια ακριβή κεραία γιατί μπορεί να μην πιάνει στο σπίτι μου και θα πάνε χαμένα τα χρήματα. Η απόσταση σε ακτίνα είναι περίπου18 χιλ. με εμπόδια όμως.

matthew
22-02-14, 13:34
Τα δίπολα είναι οι ιδανικές κεραίες. Παρόλα αυτά δεν πολυχρησιμοποιούνται σε υψηλές συχνότητες (από vhf & πάνω). Άσε που γκαρίζουν από μακριά & δίνουν στόχο! :whistle: Τώρα για το μήκος των σκελών του εξαρτάται ανάλογα τι κεραία θες να κάνεις. λ/2, λ/4 κλπ. Balun δε θα χρειαστείς. Πάντως προτείνω καλύτερα να φτιάξεις μια ground plane 5λ/8 για τα vhf συντονισμένη στη συχνότητα που θες. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολύ υλικό για κεραίες γενικά.

antonis_p
23-02-14, 18:47
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=74652

antonis_p
23-02-14, 18:58
http://www.m0ukd.com/144MHz_Homemade_Portable_Yagi_Beam/

serkotsos
25-02-14, 20:56
Κατασκεύασα μία yagy με 3 στοιχεία όπως στο σχέδιο ποιο πάνω
διαστάσεις παρμένες από το πρόγραμμα HamDesignSv1byo και έχω μια καλή λήψη της συχνότητας που με ενδιαφέρει.
Αν και η κεραία κοιτάει αλλού όταν έχω καλό σήμα. ( χαλνάει το σήμα όταν την κατευθύνω προς την δουλειά ) Μάλλον θα πιάνει από αντανάκλαση.