PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένας μικρός προβληματισμός... για το τι εστί απώλεια μνήμης!



SRF
22-02-14, 20:45
Σήμερα είχαμε στο φόρουμ ένα φαινόμενο! Εμφανίστηκε αίφνης κάποιος ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ και έβαλε μιά ανάρτηση που ουσιαστικά, ή καλύτερα ευθέως δημοσποιούσε την δημιουργία - ύπαρξη ενός άλλου σχετικού - ανταγωνιστικού (?) φόρουμ...
Όπως ίσως να θεωρηθεί φυσικό, σχεδόν ΑΜΕΣΑ έπεσε ο "πέλεκυς" της διαχείρισης να επαναφέρει την τάξη... και να σχολιάσει μάλιστα πριν τελικά ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ την ανάρτηση εν συνόλω!

Η ανάρτηση όπως την είδα εγώ (ότι πρόλαβα δηλαδή) ήταν αυτή...
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49531&stc=1

Προσωπικά ΔΕΝ πε΄ριμενα τέτοια κατ' εμέ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ αντίδραση... αν και ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ, αφού ΝΑΙ είναι αν όχι προκλητικό... τουλάχιστον ιδιότροπο και ολίγον σαχλό να πας σε ένα άλλο φόρουμ για να γνωστοποιείς ένα ανάλογο κια ίσως ¨ανταγωνιστικό" (αλήθεια σε τι και ως προς τι άραγε) φόρουμ άλλων!

Αλλά μετά θυμήθηκα... ότι έχω ζήσει κάποτε ένα ανάλογο φαινόμενο... που ΔΕΝ έλαβε τόσο σφοδρή αντίδραση τότε... και σήμερα νομίζω δεν θα μπορούσαν οι σφοδραντιδρούντες να μπορούσαν να πράττουν ότι έπραξαν εδώ ΑΝ ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ σε εκείνο το φόρουμ!

Τι εννοώ?
Παλαιότερα για όσους θυμούνται το μόνο ΕΝΕΡΓΟ φόρουμε τεχνικής φύσεως και ιδιαίτερα προς ηλεκτρονικά ήταν το αποκαλούμενο TECHTEAM.GR ! Μπορεί σε πολλο΄λυς να μην ξυπνάει μνήμες... αλλά πιστεύω ότι τουλάχιστον στους
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49532&stc=1
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49533&stc=1

θα έπρεπε να διακόπτει την εξέλιξη του Αλτζχάϊμερ!!!
Γιατί?
Μα γιατί ΕΚΕΙ κάπου το 2004 νομίζω πρωτοΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ δημοσίως η δημιουργία ΕΝΟΣ ΦΟΡΟΥΜ ΑΜΙΓΩΣ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ... και ΣΩΣΤΑ δημιουργήθηκε αφου εκεί γράφαν από ηλεκτρονικά μέχρι και μηχανικοί τοπογραφίας... και που δημιούργησαν δύο΄παλληκάρια΄νέα σε ηλικία τότε...
Ο ένας νομίζω τότε φοιτητης αν δεν κάνω λάθος έιναι ο
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49534&stc=1

Δηλαδή εκείνο το φόρουμ ΔΕΝ ήταν πιά αμιγώς για Ηλεκτρονικά... όπως δηλαδή έγινε τελικά και εδώ αργότερα... και δημιουργήθηκε (δεν κρίνω το ορθόν ή μη) το "αδερφό" FIX-IT!!! έστω.

Γιατι τα γράφω αυτά? Γιατί μου προκαλεί εντύπωση προς τι τό κυνήγι - με τέτοιο μένος - του να μην δημοσποιηθεί ούτε κατά λάθος ένα άλλο φόρουμ σχετικό με ηλεκτρονικά, εδώ?

ΝΑΙ εγώ ΔΕΝ θα το έκανα ποτέ... αλλά ταυτόχρονα δεν το βρίσκω και προσβλητικό ή "ύπουλο" ή ότι άλλο κακοχαρακτηριζόμενο εντέλει να το κάνει κάποιος... ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΕΔΩ ΦΟΡΟΥΜ ΑΡΧΙΚΑ!!!

Δεν χρειάζεται να "φοβάστε" την 'αγρα μελών... τόσο, αφού τελικά και από αλλού να μαθευτεί κάτι άλλο έστω και πιό αργά σε χρόνο... αν η ποιότητα και η πραγματική του - σας λειτουργία αποδειχθεί ισχυρή αυτό θα καθορίσει το μέλλον αμφοτέρων φόρουμ! ¨η και πιθανώς τελικά να δημιουργήσει ένα ΤΡΙΤΟ που θα είναι πιό "ΩΡΙΜΟ & ΠΛΗΡΕΣ" και από τα όπως τώρα εμφανίστηκαν με την κυνηγετική συμπεριφορά, συγκρουόμενα !!! ΦΟΡΟΥΜ πλέον? Τι κέρδος θα βγει από την σύγκρουση αυτή, και για ποιούς τελικά? Και αυτό είναι λόγος για τέτοια σύγκρουση?


Μπορεί και να είμαι... λάθος... αλλά δεν πολεμάς με απαγορεύσεις και διαγραφές αναρτήσεων το "άλλο" φόρουμ... τελικά!!!

pit21
22-02-14, 21:09
+1 απο μένα Γιώργο...
Και +1 σε καποιον που εγραφε το παραδειγμα με τον κοτσοβολο αλλά δεν προλαβα να γραψω.

Η τακτική της διαγραφής, της αγενειας και του κλειδώματος κατα τις ορέξεις του εκάστοτε υπευθύνου έχει γινει αρκετα συνήθισμένη στο φορουμ.
Και για να μην παρεξηγηθώ έχουμε δει προειδοποιήσεις με πολύ άσχημο και επιθετικό τρόπο σε μέλη που απλά μπορει να μην ήξεραν να χειρίζονται καλά τον υπολογιστη τους
(βλ εναν τυπο που είχε γραψει 3 φορες το ιδιο θέμα) και κλειδωματα κατα το κεφι(βλ θέματα τύπου ελευθερη ενεργια οπου πρωτα χλευαζουμε ειρωνευομαστε κτλ γινεται ντορος κ ξεκατινιασμα κ μετα διαγραφουμε τα "κακα" ποστ κ το κλειδωνουμε)

Είναι κριμα να πέφτει τόσο το επίπεδο στο φορουμ για μια ανάρτηση που το πιθανότερο να χανόταν μέσα στον χαμό των θεμάτων που συζητούνται εδω μέσα.
Καλή συνέχεια σε όλους

Αγγελος 297
22-02-14, 22:02
Νομίζω πως ο φίλος Γιώργος έχει δίκιο και πρέπει στους δύσκολους καιρούς που ζούμε να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο.
Και βέβαια υπάρχει ο ανταγωνισμός και εμένα δεν θα μου άρεσε.Εκτός εάν το φόρουμ που δημοσιεύτηκε δεν είναι πρέπον.
Αυτή είναι η άποψη μου καθώς αυτά τα λίγα χρόνια που είμαι μέλος στο φόρουμ έχω δει κατά καιρούς αναταραχές π.χ.(θέμα με την 504) όπου
δημιουργήθηκαν δυο παρατάξεις(μην παρεξηγηθώ απλά αναφέρω το γεγονός αυτό επειδή με αφορούσε το θέμα).
Δεν ξέρω ελπίζω να βρεθεί η κατανόηση!!!

leosedf
22-02-14, 22:12
Γιώργο γνωρίζεις καλά ότι κανείς δεν έχει τίποτα με τον άλλον Γιώργο η το φόρουμ του.
Μάλλον δεν θυμάσαι καλά πως συμπεριφέρομαι στους spammer. Δεν έχεις δει τα ban και τις διαγραφές.
Έχετε όρεξη για συζητήσεις προφανώς και μάλλον θέλετε να νομίζετε ότι υπάρχει αντιπαλότητα, ενώ φυσικά δεν υπάρχει τίποτα.

Επίσης δεν ξέρω αν το πρόσεξες? Ο τύπος μπήκε μέσα πέταξε ότι ήθελε να πετάξει και έφυγε. Δεν μπήκε καν στον κόπο να δει τις απαντήσεις πιο κάτω, αυτό για εμένα είναι απλό spam και τίποτα άλλο, δεν αναφέρθηκε σε καμιά κατασκευή σε καμιά θεωρία η οτιδήποτε άλλο.
Άλλο είναι να έχει βγάλει κάποιο link στη συζήτηση πάνω και άλλο ο τρόπος του.
Και για να το ξεκαθαρίσω, οι συγκρούσεις, οι αντιπαλότητες και οι ίντριγκες ( χαχα) βρίσκονται μόνο στο μυαλό σας. Απλά έτυχε να είναι το φόρουμ του Γιώργου προφανώς και υπήρχαν αυτές οι αντιδράσεις.

Στεναχωρεθήκατε δηλαδή που του μίλησα άσχημα, τον καημένο.

Πάνο αν νομίζεις ότι ο συγκεκριμένος με τα 3 θέματα δεν ήξερε να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του τότε να του κάνουμε και κανένα δυο μαθήματα και όσο για τα θέματα με την ελεύθερη ενέργεια ναι είναι αστεία. Όταν δεν γίνονται διαγραφές έρχεται καταιγίδα αναφορών ότι ο τάδε με πρόσβαλε, εγώ δεν είπα αυτό κλπ οπότε πρέπει να διαλέξετε αν θέλετε την άποψη του άλλου η όχι.

Τέλος, το θέμα έπρεπε να είχε διαγραφεί από την αρχή κανονικά όπως όλα τα spam απλά θεώρησα ότι αν το διαγράψω θα αρχίσετε ΠΑΛΙ να μιλάτε για διαγραφές και λογοκρισία κλπ. Οπότε την επομένη θα διαγράφεται απλά και δεν θα το παίρνει χαμπάρι κανείς.

xsterg
22-02-14, 22:17
συμφωνω και εγω με τους προλαλησαντες. ολα θα πρεπει να γινονται με σεβασμο, κατανοηση στα λαθη και προπαντως χωρις ιχνος χλευασμου ειδικα απο τους "ειδικους". το να διαγραφουμε ή να κλειδωνουμε θεματα γιατι σταβοξυπνησαμε δεν ειναι σωστο. αν καποιος κανει καποιο λαθος ας του εξηγησουμε το λαθος του με τον καλυτερο δυνατο τροπο. ειρωνιες και χλευασμοι ας λειπουν απο ολους μας και ειδικοτερα απο τους διαχειριστες.

pit21
22-02-14, 22:48
Πάνο αν νομίζεις ότι ο συγκεκριμένος με τα 3 θέματα δεν ήξερε να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του τότε να του κάνουμε και κανένα δυο μαθήματα και όσο για τα θέματα με την ελεύθερη ενέργεια ναι είναι αστεία. Όταν δεν γίνονται διαγραφές έρχεται καταιγίδα αναφορών ότι ο τάδε με πρόσβαλε, εγώ δεν είπα αυτό κλπ οπότε πρέπει να διαλέξετε αν θέλετε την άποψη του άλλου η όχι.

Τέλος, το θέμα έπρεπε να είχε διαγραφεί από την αρχή κανονικά όπως όλα τα spam απλά θεώρησα ότι αν το διαγράψω θα αρχίσετε ΠΑΛΙ να μιλάτε για διαγραφές και λογοκρισία κλπ. Οπότε την επομένη θα διαγράφεται απλά και δεν θα το παίρνει χαμπάρι κανείς.

Κωσταντίνε δεν ειπα να κανει μαθηματα κανενας σε κανέναν. Αυτό είναι αστείο!
Θα μπορούσε κανεις πολύ απλά ουδετερα κ ομορφα να διαγραψει τα 2 κ το στο τρίτο να γραψει σαν σχόλιο από κάτω ενημερωτικά οτι τα άλλα δυο διαγραφηκαν λόγω πολλαπλή δημοσιευσης και οχι να με απάντηση του στυλ οτι "αν ξαναγινει θα φας ban Που θα σου μείνει αξέχαστο".

Το συγκεκριμένο θέμα αν και εκ πρωτης οψεος ναι μοιαζει με spam, δεν μπορω να πώ με σιγουριά οτι όντως ήταν. Από τη μία η ύπαρξη ενος νέου φορουμ είναι σίγουρα μια είδηση προς την κοινότητα και απο την άλλη δεν είχε και τον χρόνο για να δουμε πόσο θα ανθίσει κ πόσο ενδιαφέρον θα τραβήξει απο τα μέλη ή αν ο τύπος θα απαντουσε κτλ κτλ.
Νομίζω θα έπρεπε να είχε δωθει περισσότερη προσοχη.

Τέλος πάντων, δεν θέλω να γίνομαι δεικτικός ούτε να κρινω αυστηρα γιατι ξέρω πως το εργο του Συντονιστη είναι δύσκολο όπως περιεγραψες αλλά αυτό δεν αναιρει, νομίζω, οτι θα πρέπει να ειναι διακριτικός κ οταν και εαν χρειαστει αν είναι αποφασιστικός με λίγα μετρημένα και καθαρά λόγια.

antonis_p
22-02-14, 23:11
Ότι καινούριο και αν βγει, εγώ θα είμαι εδώ πιστός. Μην υπάρχουν ανασφάλειες για διαρροές μελών. Από κει και πέρα, ο καθένας στο forum ΤΟΥ, κάνει ότι γουστάρει, διαγράφει όποιον θέλει, μπανάρει όποιον γουστάρει και βάζει ότι κανόνες του καπνίσει. Σιγά μην θέσει και σε δημόσια διαβούλευση τους κανόνες του forum που πληρώνει μόνος του.

leosedf
22-02-14, 23:36
Ε δεν είναι έτσι, δεν μπανάρεις αδιακρίτως όποιον να ναι. Έχουμε αποδείξει όλοι πόσο ελαστικοί είμαστε και πόσο αφήνουμε τα θέματα. Σε άλλα φόρουμ με άλλα θέματα δεν προλαβαίνεις ούτε να αναπνεύσεις και είσαι εκτός η διεγραμμένος. Υπάρχουν και κανόνες όμως αν δεν υπακούμε μετά θα πεταχτεί κάποιος και θα πει αυτόν γιατί τον άφησες κλπ κλπ.
Όσο για τις ανασφάλειες, το hlektronika.gr είναι δέκα και πάνω χρόνια στο χώρο των ηλεκτρονικών και έχει να προσφέρει και άλλα τόσα, μέσα σε τόσα χρόνια πολλά φόρουμ ήρθαν και έφυγαν άλλα κρυφά που διαφημίζονταν από γνωστές κλίκες (ξέρουν αυτοί), άλλα δημιουργήθηκαν με εχθρικούς σκοπούς είτε με φιλικούς και ο χρόνος απλά έδειξε το τι πάθανε η δεν πάθανε. Ποτέ ο Θανάσης η οι συντονιστές δεν ασχολήθηκαν και προφανώς δεν σκοπεύουν να το κάνουν και τώρα αφού ποτέ δεν είδε κανείς με στραβό μάτι κάποιο άλλο φόρουμ κλπ. Φαίνεται να σας έχει κολλήσει η ιδέα πάντως.
Το γεγονός ότι μεγαλώνει τόσα χρόνια δείχνει πόσο χρήσιμο έχει αποδειχτεί για όλους μας.

btw ένα πρόβλημα με τις εικόνες απ' ότι πήρε το μάτι μου είναι κάποιο πρόβλημα που γίνονται προσπάθειες να λυθεί.


Μπορώ να πάω να παίξω tanks τώρα?

SRF
22-02-14, 23:46
Γιώργο γνωρίζεις καλά ότι κανείς δεν έχει τίποτα με τον άλλον Γιώργο η το φόρουμ του.
Μάλλον δεν θυμάσαι καλά πως συμπεριφέρομαι στους spammer. Δεν έχεις δει τα ban και τις διαγραφές.
Έχετε όρεξη για συζητήσεις προφανώς και μάλλον θέλετε να νομίζετε ότι υπάρχει αντιπαλότητα, ενώ φυσικά δεν υπάρχει τίποτα.

Επίσης δεν ξέρω αν το πρόσεξες? Ο τύπος μπήκε μέσα πέταξε ότι ήθελε να πετάξει και έφυγε. Δεν μπήκε καν στον κόπο να δει τις απαντήσεις πιο κάτω, αυτό για εμένα είναι απλό spam και τίποτα άλλο, δεν αναφέρθηκε σε καμιά κατασκευή σε καμιά θεωρία η οτιδήποτε άλλο.
Άλλο είναι να έχει βγάλει κάποιο link στη συζήτηση πάνω και άλλο ο τρόπος του.
Και για να το ξεκαθαρίσω, οι συγκρούσεις, οι αντιπαλότητες και οι ίντριγκες ( χαχα) βρίσκονται μόνο στο μυαλό σας. Απλά έτυχε να είναι το φόρουμ του Γιώργου προφανώς και υπήρχαν αυτές οι αντιδράσεις.

Στεναχωρεθήκατε δηλαδή που του μίλησα άσχημα, τον καημένο.

Πάνο αν νομίζεις ότι ο συγκεκριμένος με τα 3 θέματα δεν ήξερε να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του τότε να του κάνουμε και κανένα δυο μαθήματα και όσο για τα θέματα με την ελεύθερη ενέργεια ναι είναι αστεία. Όταν δεν γίνονται διαγραφές έρχεται καταιγίδα αναφορών ότι ο τάδε με πρόσβαλε, εγώ δεν είπα αυτό κλπ οπότε πρέπει να διαλέξετε αν θέλετε την άποψη του άλλου η όχι.

Τέλος, το θέμα έπρεπε να είχε διαγραφεί από την αρχή κανονικά όπως όλα τα spam απλά θεώρησα ότι αν το διαγράψω θα αρχίσετε ΠΑΛΙ να μιλάτε για διαγραφές και λογοκρισία κλπ. Οπότε την επομένη θα διαγράφεται απλά και δεν θα το παίρνει χαμπάρι κανείς.

Μάλλον δεν έγινα καταννοητός!
Δεν ασχολήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ με τον τρόπο (δεν τον είδα άλλωστε πριν τον επεξεργαστείς) ούτε την συμπεριφορά του ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΥ... άκου όνομα, είναι να σε προκαλεί δηλαδή... που ίσως να μπορούσα να συμφωνούσα ως προς αυτήν μαζί σου αν έβλεπα το αρχικά αναρτημένο μήνυμά του!
Ο σχολιασμός - προβληματισμός μου έχει να κάνει με το ότι το να μπει κάποιος να δημοσιοποιήσει το όποιο "δικό" του ή ΑΡΕΣΤΟ του φόρουμ που μπορεί να είναι και συναφές με το εδώ... ΔΕΝ είναι απαραίτητα αίτιο πρόκλησης δραστηριότητας μαζικής αντίδρασης από εσάς (ως ομάδα εννοώ, όχι ατομικά - προσωπικά)! Δηλαδή ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ... Υπάρχει κανένας "φόβος" ή λόγος φοβίας? Παράδειγμα δες τι έγραψε ο antonisp και ίσως καταννοήσεις ότι τον κόσμο τον κρατάει το φόρουμ με πλουρότητα (πληρότητα) και πληθώρα απόψεων και χρησιμότητας δημοσιεύσεων τελικά Και δεν αναφέρομαι μόνο στις στείρες τεχνικές δημοσιεύσεις... αλλά στο ΣΥΝΟΛΟ που δημιουργεί μια πλουραλιστική κοινότητα με αντιπαραθέσεις σε τεχνικά ή βιωματικά θέματα!!!

Εν ολίγοις... σχολίασα την διαδικασία ή αν θέλεις την εικόνα που παρουσιάστηκε για την αντιμετώπιση μιάς τέτοιας δημοσιοποιήσεως από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ακόμα και έναν... ΤΡΑΜΠΟΥΚΟ!!! :wiink:

moutoulos
23-02-14, 01:48
Θα ρωτήσω κατευθείαν τον trampoukos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=58874), ο οποίος είχε να δημοσιεύσει απάντηση στο Forum απο
τις 27 Ιουλίου 2013, βάζοντας ή ανοίγοντας αν θέλετε αυτό το νήμα.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71435&p=610050#post610050

Είναι τόσο ενεργό μέλος, που δεν ξαναμπήκε καν να δει τι απαντήσεις έχει πάρει. Μιλάμε δηλαδή
κάθε μέρα OnLine. Και έρχεται μετά απο 8 μήνες "να πετάξει ενα SPAM". Ή μήπως δεν ήταν ?.
Ας το δούμε ...

Αν λοιπόν αγαπητέ Γιώργο (SRF), το έλεγες εσύ ... πχ:
"Σε ενα άλλο Forum, στο xxxxx γράφουν οτι ένας RF Amp ...", πιστεύεις οτι θα σου έσβηνε κανείς
το Link σου ?, σε σένα που είσαι καθημερινός και προσφέρεις εδώ μέσα ?. Εγώ προσωπικά οχι, δεν
θα είχα λόγο. Και ούτε και κανένας άλλος φαντάζομαι. Το θέμα λοιπόν δεν είναι οτι αυτό είναι αίτιο
πρόκλησης δραστηριότητας μαζικής αντίδρασης, αλλά η εκμετάλλευση ή η κοροϊδία αν θέλεις. Γιατί
τελικά αν κυνηγάγαμε τα Link's θα σβήναμε και το δικό σου που θα έβαζες. Έχουμε σβήσει πολλά
Link's απο διαφήμιση "τοκογλυφικής μορφής". Εκεί δεν βγήκε κανένας να μιλήσει για λογοκρισία ...
Αυτό και αν θά'ταν ... Οπότε Γιώργο εσύ δεν θα είχες αυτήν την "διαδικασία" ή αντιμετώπιση ή
λογοκρισία όπως ο trampoukos.
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=58874)
Τώρα εφόσον λοιπόν εγώ μπαίνω στην διαδικασία να απολογηθώ δημόσια (άσχετα αν μέχρι και πριν
λίγο δεν είχα δει το Link, και δεν ήξερα καν για ποιό μιλάμε), καλώ:

... τον trampoukos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=58874) να "απολογηθεί" και αυτός εδώ δημόσια (όπως και εγώ) και να μου πεί πως έκανε
τον κόπο να "μοιραστεί" ένα Link με μια κοινότητα που ο ίδιος είχε απαξιωτική μέχρι τώρα συμπεριφορά.
Πως και μας θυμήθηκε μόνο γιαυτό ?. Εδώ έχει αφήσει αναπάντητες ερωτήσεις σε thread δικό του,
το Link καιγόταν να βάλει ?.

Οπότε εδώ έχω και εγώ ένα προβληματισμό τελικά:
Ένας μικρός προβληματισμός... για το τι εστί ... μνήμη!
... που μας θυμήθηκε. Απαντήσεις του τύπου "Να το δούν και άλλοι", απλά θα μου επιβεβαιώσουν την
SPAM-ικη υφή, του νήματος.

Αν όλο αυτό λοιπόν δεν λέγεται "ψάρεμα" μελών (μέσα απο αντίστοιχα site), και στην καθομιλουμένη
SPAM, βρείτε μου και μένα μια άλλη λέξη που να ταιριάζει.

Και για να μην παρεξηγηθώ να δηλώσω οτι με τον διαχειριστή του άλλου Forum έχουμε επικοινωνιακές
σχέσεις άριστες, και έχουμε ανταλλάξει και πάρα πολλά ΠΜ. Του είχα ζητήσει μάλιστα αν θέλει να μπεί
και στην ομάδα συντονιστών (πριν 3 περίπου χρόνια), ο οποίος ευγενικότατα μου αρνήθηκε για τους
δικούς του λόγους.
__________________________________________________ ______________________
Το SPAM "διώκεται" απο το Forum όσο και τα GreekLish. Οι κανόνες είναι κανόνες, και ισχύουν για όλους.

picdev
23-02-14, 17:19
στο θέμα της εξαέρωσης είχα γράψει ότι ο γιώργος άνοιξε δικό του φορουμ για αυτό και απουσιάζει απο αυτό,
απο κάτω κάποιο άλλο μέλος έβαλε το λινκ και δεν νομίζω να το διέγραψε κάποιος

electron
23-02-14, 21:42
Το ζήτημα είναι λεπτό και απαιτεί από τους συντονιστές προσεχτικές κινήσεις. Στην περίπτωση που κάποιος από το πουθενά βγάζει μια ανακοίνωση και λέει, "ελάτε όλοι σε ένα φόρουμ που θα μιλάμε για ηλεκτρονικά", είναι πρόκληση, ειδικά δε όταν στο παρόν φόρουμ η συμμετοχή του είναι περιστασιακή ως ανύπαρκτη. Αν όμως ήταν κάποιος που συμμετείχε και πόσο μάλλον είχε προσφέρει με τον τρόπο του κάτι εδώ, το να προτείνει ή να κάνει μια αναφορά σε κάτι άλλο παραπλήσιο, δεν θα το κατηγορούσα.
Δηλαδή προσωπικά ως είδος προς εξαφάνισης της ομάδας συντονιστών του Techteam θα έπρεπε να banάρω τον συνάδελφο Γρηγόρη (Motoulos) ή τον Γιάννη (gsmaster), επειδή έφυγαν από εκεί; Ή ακόμα και το αντίθετο, θα έπρεπε να συμβεί με εμένα από την μεριά του Techteam; Δεν νομίζω. Το αν βέβαια το Techteam φυτοζωεί, είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

gsmaster
24-02-14, 00:04
Κοιτάξτε να δείτε, όταν είμασταν στο techteam, τότε είχε αρχίσει να παίρνει μορφή αυτό εδώ το site -> http://web.archive.org/web/20031120191555/http://www.hlektronika.gr/.
Για χρόνια παρακολουθούσα και συμμετείχα και στα δύο φόρα. Όταν όμως το techteam άρχισε να μην έχει ενδιαφέρον (απο ηλεκτρονικής άποψης) το σταμάτησα.
Κατα την διάρκεια που παρακολουθούσα και τα δύο, δεν νομίζω κάποια φορά να διαφήμισα έντονα το hlektronika.
Ένα απλό λινκ στην υπογραφή ήταν αρκετό για να "τσιμπήσει" αρκετό κόσμο χωρίς κάν να το αναφέρω σε μήνυμα.Ούτε banner ούτε τπτ.
Και δεν το έβλεπε και ο ασχετος με τα ηλεκτρονικά κομπιουτεράς, ή καταναλωτής γκατζετάκιας που δεν διάβαζε καν τα θέματα που έγραφα τότε. Το έβλεπαν αυτοί που έπρεπε.
Σεβόμουν το χώρο που με φιλοξενούσε για όλα αυτά τα χρόνια και τις γνώσεις που είχα πάρει απο εκεί. Γιατί είχε πολύ καλά παιδιά και γνώστες του αντικειμένου.

Αν τώρα νομίζει κάποιος ότι όσοι ξεκινήσαμε το hlektronika κάναμε spam (και μάλιστα κατ αυτόν τον τρόπο που έκανε ο τυπάς εδώ) απο δώ κι απο κει για να μαζέψουμε κόσμο, κάνει λάθος.


Αυτά απο μένα σαν μια αναδρομή στο παρελθόν. Μπορεί να μεγαλώσα λίγο αλλά η μνήμη μου ακόμα καλά είναι. :lool:

leosedf
24-02-14, 00:29
Τι εποχές, Γιάννη (electron) χαίρομαι που σε βλέπω εδώ πάνω από 10 χρόνια.
Και εσένα ψηλέ.:lool:

Πότε πέρασε τόσος καιρός.

matthew
24-02-14, 02:30
Έχω την εντύπωση ότι & το link να μην διαγραφόταν δεν θα άλλαζε κάτι όσον αφορά την κοινότητα εδώ. Ανταγωνισμός υπάρχει παντού, ηθικά ευγενής άμιλα υπάρχει; Αυτό πρέπει να αναρωτηθούμε σε πρώτη βάση. Όλα τα υπόλοιπα είναι να τρωγόμαστε τζάμπα...

electron
24-02-14, 08:27
Τι εποχές, Γιάννη (electron) χαίρομαι που σε βλέπω εδώ πάνω από 10 χρόνια.
Και εσένα ψηλέ.:lool:

Πότε πέρασε τόσος καιρός.

Κωνσταντίνε μετά από 10 και πλέον χρόνια δηλώνουμε το παρόν. Για μένα το Hlektronika και το Τechteam ήταν τα πρώτα forum με τα οποία μπήκα ενεργά στο χώρο του internet και εξακολουθούν να είναι στην κορυφή των σελιδοδεικτών μου. Ακόμη και σήμερα με το που θα ανοίξω τον υπολογιστή πρώτα πατάω το hlektronika και μετά όλα τα άλλα.

primeras
24-02-14, 09:56
Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη σαν λίγο πιο "παραέξω".

Νομίζω πως γενικά το forum δεν έχει επιδείξει αρνητική συμπεριφορά σε κάποιον ο οποίος να έχει και την πιο μικρή μόρφωση.
Και μιλάω βέβαια για την κοινωνική μόρφωση.

Πέραν από τις πλάκες που γίνονται εδώ οι οποίες είναι ομολογουμένως πολύ καλές,
δεν νομίζω ότι κάποιος με στοιχειώδη καλή συμπεριφορά και έχοντας διαβάσει τους κανόνες του forum, να μπορεί να δεχτεί αρνητική συμπεριφορά από τα μέλη ή και από τους συντονιστές.

Τα παραδείγματα είναι άπειρα (όπως τα έχω δει τον ενάμισι χρόνο που είμαι μέλος) και δεν θα αναφερθώ σε αυτά. Πιστεύω ότι όλοι τα ξέρουμε.

Θέλω να πω ότι εάν κάποιος με μία “καλή” συμπεριφορά και με σκοπό να πάρει και όχι απαραίτητα να δώσει γνώσεις, πάντα χαίρει άκρας συμπαράστασης και αρωγής από τα υπόλοιπα μέλη και τους συντονιστές.

Βέβαια άνθρωποι είμαστε και κάνουμε και κάποια λάθη που και που, αν και για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι ήταν λάθος.

Για τον Κωνσταντίνο (leosedf) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι μεμπτό εκτός του ότι πειράζει τον κόσμο, αλλά δέχεται και τα πειράγματα και αυτοσαρκάζεται πάρα πολλές φορές. Αυτό από μόνο του τα λέει όλα
Το παιδί επί το πλείστον βοηθάει αλλά έχει και το επιπλέον “βάρος” να κρατάει τις ισορροπίες όπως άλλωστε και οι υπόλοιποι συντονιστές οι οποίοι στο σύνολο τους κατ’ εμέ είναι εξαίρετοι.
:tongue_smilie:

ΥΓ. Μια πετσέτα έχει κανείς να μαζέψω τα σάλια βρε παιδιά;

SRF
24-02-14, 09:59
Τελικά... σας ξύπνησα αναμνήσεις? !!! :biggrin:

leosedf
24-02-14, 17:22
Ναι... Όπως εσείς με τους πομπούς το 1839 :P

john_b
24-02-14, 18:16
Οι κανόνες είναι κανόνες. Εκτός διαχείρισης όλοι είμαστε άνετοι και μεγαλόψυχοι, η διαχείριση όμως πρέπει να βλέπει τα πάντα και να βλέπει πιο πέρα.

Κάποτε είχα κάτι καλόπαιδα οι οποίοι κινούνταν οριακά και ενίοτε ξεπερνώντας τους κανόνες και λόγο παλαιότητας και ενεργούς συμμετοχής ήμουν αρκετά ελαστικός μαζί τους. Ήταν ακριβώς αυτοί που από κάποια στιγμή και μετά άρχισαν να εκβιάζουν να περάσει η γνώμη τους σε κάθε τι. Στην αρχή με το «ή αυτός, ή εγώ» και μετά με το να σκάβουν και να διαβάλουν υπόγεια.

Προφανώς αν επηρεαζόμουν από απειλές δεν θα ήμουν άξιος να διαχειριστώ οτιδήποτε, όταν λοιπόν δεν τους πέρασε μου άνοιξαν έναν πόλεμο άνευ προηγουμένου. Κάποια διαγράφηκαν άμεσα και κάποιοι προκαλούσαν για να δεχτούν παρατήρηση ώστε να πουν μετά, διέγραψε με και να με κατηγορήσουν όπως μπορούσαν. Όλοι αυτοί συνασπίστηκαν για να με κλείσουν. Η πλάκα ξέρετε πια ήταν; Ήταν και ένας ο οποίος περνιόταν για ξήγας και άνοιξε θέμα στο φόρουμ να μου πει ότι θα κάνουν μια σελίδα η οποία θα είναι χαλαρή σε επίπεδο καφενείου, με την ίδια θεματολογία, και αν θα με πείραζε. Προφανώς και δεν με πείραζε, όμως σε ένα μεταβατικό φόρουμ που είχαν κάνει και ανακάλυψα τυχαία, με έβριζαν πατόκορφα. Για να μην τα πολυλογώ, η ενεργή συμμετοχή τους δεν ήταν ποτέ στην ουσία όσο στο να γράψουν οτιδήποτε. Αυτοί όμως, ως παντελώς άγνωστοι μπήκαν σε έναν χώρο πιο ειδικής γνώσης, έκαναν παρέες και τους έμαθε ο κόσμος, γιατί εγώ τους είχα εκεί και αλωνίζανε. Γίνανε μάγκες με έτοιμα μέλη μέσα από μένα. Βέβαια στην πορεία σκοτώθηκαν μεταξύ τους, άλλοι έκαναν άλλες σελίδες, οι περισσότεροι τις έκλεισαν και έπαψαν να μιλιούνται και αυτός που απόμεινε αποτελεί ντροπή για τον χώρο να είσαι μέλος του και να διαβάζεις τι γράφεται εκεί. Εκ των υστέρων εγώ ησύχασα και χαίρομαι που τράβηξε κοντά του όλους τους στόκους (ήταν πάρα πολλοί). Στο μεταξύ όμως είχα υποστεί έναν ανελέητο και βρόμικο πόλεμο που κράτησε πάνω από 3 χρόνια και ο μόνος λόγος που επιβίωσα ήταν η απόφαση μου να κρατήσω την θέση μου και τις αρχές μου ως ευαγγέλιο ακόμη και αν το τίμημα ήταν να μείνω χωρίς κανένα μέλος.

Που θέλω να καταλήξω; Αν ανοίξει τώρα μια σελίδα από κάποιους και πάει μπροστά, αυτό είναι θεμιτό και γιατί όχι να υπάρχει και μια διάθεση φιλικής συμπόρευσης. Πόσο θεμιτό όμως είναι κάποιος που έγινε γνωστός μέσα από ένα υπάρχον φόρουμ και που χωρίς αυτό δεν θα τον ήξερε κανένας, να ανοίξει ένα δικό του ανταγωνιστικό φόρουμ και να έρχεται εδώ ο ίδιος ή τα τσιράκια του και να πετάνε συνδέσμους; Τα μέλη δεν ανακάλυψαν τυχαία άλλο ένα φόρουμ του άγνωστου Χ ο οποίος αναδείχτηκε σιγά - σιγά μέσα από την προσφορά του, ο κόσμος πάει στο φόρουμ του Γιάννη, του Κώστα, του οποιουδήποτε, που έγινε γνωστός εδώ και έχει άλλο κύρος το οποίο μέσα από εδώ απέκτησε.

Όταν είχα ανοίξει το δικό μου φόρουμ πριν 14 χρόνια, ξεκίνησα με 3 μέλη που μετά έγινα 6, έγιναν 12 και για έναν χρόνο δεν ήταν πάνω από 30. Μετά έγιναν 60 και μετά 1060 και πάει λέγοντας περνώντας τα χρόνια. Οι άλλοι αλιεύοντας, είτε δημόσια είτε με προσωπικά μηνύματα, από μια έτοιμη δεξαμενή κάποιου που ξεκίνησε ένα θέμα ταμπού για την εποχή και άνοιξε δρόμους, ξεκίνησαν κατευθείαν με έτοιμα μέλη χωρίς την βάσανο της ανάδειξης τους μέσα από την προσφορά. Και με έτοιμη θεματολογία μια και ανακύκλωναν τα δικά μου θέματα στον πρώτο κρίσιμο χρόνο.

Προσωπικά, ακόμη και αν δεν μου αρέσει ο τρόπος που θα βήξει κάποιος, εφ όσον μέσα από τους όρους του φόρουμ προβλέπετε κάτι διαφορετικό, παίρνει δρόμο στεγνά και καμιά συζήτηση δεν ανοίγεται ώστε να εξηγηθεί το οτιδήποτε. Και αυτοί οι όροι ισχύουν για όλους ανεξαιρέτως και για εμένα τον ίδιο φυσικά γιατί αν εγώ φανώ ανακόλουθος δεν θα έχει κανένα νόημα όλο αυτό και ο όποιος σεβασμός θα πάει περίπατο.

Το ηλεκτρονικά δεν είναι χθεσινό φόρουμ, μπορεί να έχει αντιμετωπίσει περιπτώσεις σαν αυτές που ανέφερα και αν όχι, σίγουρα έχει αντιμετωπίσει άλλες που οι περισσότεροι, αν όχι όλοι αγνοούμε. Αν η διαχείριση λοιπόν κρίνει ότι πρέπει να είναι αυστηρή σε κάποια πράγματα, έχει τους λόγους της οι οποίοι συχνά είναι απλοί, όπως θέματα σεβασμού, αξιοπρέπειας, ηθικής, κ.λπ., που αν τα εφαρμόζαμε ως πολίτες και στην ζωή μας προφανώς δεν θα ζούσαμε αυτή την συγκυρία που ζούμε τώρα σε κοινωνικό επίπεδο, άλλες φορές πάλι οι λόγοι είναι πιο σύνθετοι και ορισμένες άλλες δεν είναι εύκολο να εξηγηθούν σε κάποιον που αγνοεί πράγματα.

Κα επειδή γίνονται καμιά φορά και λάθη (προφανώς η διαχείριση δεν διεκδικεί το αλάθητο του πάπα), να ξέρετε ότι λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτε.

DGeorge
22-03-14, 08:40
......Κα επειδή γίνονται καμιά φορά και λάθη (προφανώς η διαχείριση δεν διεκδικεί το αλάθητο του πάπα), να ξέρετε ότι λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτε.Αυτή την ατάκα είχα ακούσει στον Στρατό, από καραβανά, ο οποίος είχε υπηρετήσει ως Συνήγορος Υπεράσπισης φαντάρου, σε Στρατοδικείο: "Κύριοι, σφάλματα δεν διαπράττουν ο Θεός και ο Άπρακτος-Αδρανής-Τεμπέλης!"

anesmidas
22-03-14, 11:29
Φαντάσου να έχεις πάει να επισκεφτείς το γιατρό σου, που εμπιστεύεσαι χρόνια.. κι εκεί που κάθεσαι και περιμένεις ή ακόμα χειρότερα την ώρα που σε εξετάζει, γιατί εδώ το συμβάν γίνεται υπό το βλέμμα του συντονιστή, μπαίνει ένας τύπος επειδή βρήκε ανοιχτή την πόρτα και λέει: Με συγχωρείτε γιατρέ, μπήκα να ενημερώσω τον κύριο, ότι απέναντι έχει ανοίξει καινούργιο ιατρείο και αν θέλει την επόμενη φορά να το επισκεφτεί. Συγγνώμη και ποιό είναι το ονομά σας παρακαλώ? "Τραμπούκος" γιατρέ μου...........

dalai
22-03-14, 13:16
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι το ιντερνετ διεπετε απο αναρχια. Οποιος θελει γραφει ΟΤΙ θελει . Κριτης ειναι μονο ο τελικος αναγνωστης. Αυτο ειναι η μαγεια του και η καταρα του.
Προσωπικα (οπως και αλλοι ,απ οτι διαβαζω) προτιμω να επιλεγω μονος μου τι θα διαβαζω ,παρα να λογοκρινουν καποιοι για "το καλο μου".
Αν καποιος ανερτησε οτι εχει νεο σαιτ ,ας το δω και τι εγινε.Αν ειναι γραμμενο στο γονατο και δεν εχει ενδιαφερων,δεν εχω εγκεφαλο να κρινω οτι δεν μου αρεσει?
Η΄ επειδη το fix it.gr ειναι αδερφο σαιτ πρεπει με το ζορι εγω να μπαινω ? Απλα σταματησα να γραφω για επιδιορθωσεις.Δε γουσταρω ρε φιλε! Εγω ειμαι ενας και δεν φαινετε η διαφορα και ολα μενουν καλως. Αν ομως το κανουν και αλλα 200 μελη ,θα καταλαβουν οτι αυτος ο κατακερματισμος δεν αρεσει.
Τελικα δηλαδη ,στο χειροκροτημα θα φανει. Γιατι αν το "αντιπαλο" σαιτ δωσει κατι παραπανω τοτε οσες φορες και να το "κοψεις' το χανεις το παιχνιδι.
Την ιδια ιστορια την εχω ζησει σε διαφορα σαιτ του ασυρματου δικτυου θεσσαλονικης .Οτι και να καναν για να φιμωσουν τους αλλους ,εχαναν ακομη παραπανω δυναμη και το τελος τους ηταν μοιραιο.
Να το πω και αλλιως και θα κλεισω.Θες ενα μελος που μπαινει σε ενα σαιτ διαβαζει 10-20 λεπτα και χανετε ή ενα μελλος που μπαινει σε 10 σαιτ και ασχολητε 1 και 2 ωρες με το χομπι του ?

Samios60
22-03-14, 15:39
Πραγματι με τα οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης μαλλον βλεπω καποιο 'φοβο' απο μερους των διαχειριστων !!! ισως κανω λαθος ...τελος παντων εγω μπαινω και στο site του Γιωργου (που γινετε ο λογος ) και μαλιστα ειδα και νεα συζητηση με θεμα 'sites που ασχολουνται με τα ηλεκτρονικα ' δειτε την φωτο
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50077&stc=1μπραβο Γιωργο