PDA

Επιστροφή στο Forum : υπολογισμός Αντιστάσεων για την σύνδεση μοτέρ πλυντηρίου



MAIKLKF
24-02-14, 10:06
Εχτές απόχτησα ένα μοτέρ πλυντηρίου απο Μάρκα Ariston
Διάβασα σχετικά άρθρα στο παρών θέμα μα έμειναν απορίες σχετικά με το πως ξεχωρίζουμε της αντιστάσεις
κατάλαβα ότι η μικρές αντιστάσεις είναι το πρωτεύων της μεγάλης ταχύτητας και το αμέσως επόμενο μικρότερο είναι
το βοηθητικό τύλιγμα το ίδιο και στης αργές στροφές Δηλαδή το αμέσως επόμενο μικρότερο είναι το κύριο τύλιγμα των μικρών στροφών και το αμέσως επόμενο είναι το βοηθητικό και ο πυκνωτής πάει σε κάθε βοηθητικό τύλιγμα

Αν είναι έτσι και τα γράφω σωστά τότε γιατί δεν έχει αρκετή δύναμη το μοτέρ; Να παραθέσω της αντιστάσεις που πήρα
από το μοτέρ

καφέ μαύρο 8Ωμ
καφέ κόκκινο 18,7 Ωμ
καφέ κίτρινο 51,9Ωμ
καφέ πράσινο 52,6 Ωμ

μαύρο κόκκινο 25,5 Ωμ
μαύρο πράσινο 58,9 Ωμ
μαύρο κίτρινο 58,3

κόκκινο πράσινο 70 Ωμ
κόκκινο κίτρινο 70 Ωμ

Κίτρινο πράσινο 68 Ωμ

Σύνδεση Μαύρο κόκκινο πυκνωτή και μαύρο καφέ φάση ουδέτερος 220 βόλτ και το μοτέρ είχε όλοι του την δύναμη αριστερόστροφα με πολλές στροφές 2800 prm

Σύνδεση, Μαύρο κόκκινο Πυκνωτή και κόκκινο καφέ φάση ουδέτερος 220 βολτ και το μοτέρ είχε όλοι του την δύναμη Δεξιόστροφα. Έτσι θα έχω και δεξιά και αριστερά κίνηση

τώρα μένει η μικρές στροφές να πετύχω με δύναμη πάμε για δοκιμές !

τελικά ψάξε ψάξε βρήκα αυτό : Για της Αργές κινήσεις Κίτρινο πράσινο πυκνωτή
κίτρινο καφέ αριστερόστροφα
πράσινο καφέ δεξιόστροφα

και τα παραθέτω με βεβαιότητα δοκιμάστηκαν
φίλε μου Filman Τελικά βρέθηκε άκρια για δεξιο αριστερόστροφα με πολλές και λίγες στροφές. Τώρα είναι η ώρα να σχεδιαστή διακόπτης που να κάνει της κινήσεις αυτές
πέστε καμιά ιδέα

FILMAN
24-02-14, 14:13
Όλες οι συνδέσεις που αναφέρεις αναλυτικά είναι σωστές εκτός από αυτήν:

Σύνδεση, Μαύρο κόκκινο Πυκνωτή και κόκκινο καφέ φάση ουδέτερος 220 βολτ και το μοτέρ είχε όλοι του την δύναμη Δεξιόστροφα. Έτσι θα έχω και δεξιά και αριστερά κίνηση
και είναι λάθος γιατί όπως είδες η μέτρηση καφέ - μαύρο σου έδωσε 8Ω ενώ το ζεύγος καφέ - κόκκινο σου έδωσε 18.7Ω.

Εσύ θες να έχεις (με διακόπτη) αργό - γρήγορο και προς τις δυο κατευθύνσεις;

MAIKLKF
24-02-14, 14:26
Όλες οι συνδέσεις που αναφέρεις αναλυτικά είναι σωστές εκτός από αυτήν:
και είναι λάθος γιατί όπως είδες η μέτρηση καφέ - μαύρο σου έδωσε 8Ω ενώ το ζεύγος καφέ - κόκκινο σου έδωσε 18.7Ω.

Εσύ θες να έχεις (με διακόπτη) αργό - γρήγορο και προς τις δυο κατευθύνσεις;

Καλησπέρα καλό μεσημέρι Φίλε θέλω να έχω όλες της δυνατότητες που μου παρέχει και τελικά έτσι με αυτές της συνδέσεις είναι άψογο σε δύναμη και σε στροφές Εφτιαξα ένα σχέδιο που με βοηθά με δυο ρελέ να έχω αργές γρήγορες κινήσεις προς όποια κατεύθυνση θέλω
Π.χ μπορεί να βάλω ένα τσόκ και θα έχω μία τέλεια κρουαζιέρα κ.τ.λ

FILMAN
24-02-14, 14:30
Σου ξαναλέω πάλι ότι με τη σύνδεση που έκανες και που σου έχω επισημάνει στο #2 δεν δουλεύει κανονικά. Για να το δουλέψεις κι εκεί ανάποδα πρέπει να ξεχωρίσεις το δεύτερο άκρο του μαύρου ή του κόκκινου καλωδίου ώστε να βγει ανεξάρτητα έξω από το μοτέρ και όχι να πέφτει πάνω στο καφέ όπως και τα υπόλοιπα.

Με δυο διακόπτες σε βολεύει; 'Εναν για αργό - γρήγορο και έναν για δεξιά - αριστερά;

MAIKLKF
24-02-14, 14:33
πες μου λίγο αν θες για τα πηνία αυτό που έχω και στο αρχικό μου πόστ σαν απορία για της αντιστάσεις και να ξέρεις διάβασα πολλή για να φτιάξω την σύνδεση καλά των αυτοματισμό των γνωρίζω καλά απο τα βιομηχανικά που δούλευα παλιά
έχεις γράψει πολλή ωραίες απάντησης στο θέμα και έμαθα πολλά για τα πηνία

MAIKLKF
24-02-14, 14:38
Σου ξαναλέω πάλι ότι με τη σύνδεση που έκανες και που σου έχω επισημάνει στο #2 δεν δουλεύει κανονικά. Για να το δουλέψεις κι εκεί ανάποδα πρέπει να ξεχωρίσεις το δεύτερο άκρο του μαύρου ή του κόκκινου καλωδίου ώστε να βγει ανεξάρτητα έξω από το μοτέρ και όχι να πέφτει πάνω στο καφέ όπως και τα υπόλοιπα.

Με δυο διακόπτες σε βολεύει; 'Εναν για αργό - γρήγορο και έναν για δεξιά - αριστερά;

και βέβαια με βολεύει γιατί τώρα έχω βάλει δυο βιομηχανικά ρελέ Δεν θέλω να σε κουράζω Άλλο Αλλά με ενδιαφέρει η σωστή λειτουργία

FILMAN
24-02-14, 14:49
Τις είδα τις μετρήσεις που έγραψες. Οι συνδέσεις που έκανες ήταν σωστές εκτός από αυτή που σου έγραψα. Ποια απορία λες για τις αντιστάσεις; Δεν είδα να ρωτάς πουθενά κάτι συγκεκριμένο.

Θα δω μήπως σου βρω και κανένα κόλπο με διακόπτες.

MAIKLKF
24-02-14, 14:55
δεν πατά πάνω στο καφέ κανένα ούτε το μαύρο ούτε το κόκκινο μαζί σε μία φάση δεν πατάνε ούτε συνδυασμός μαύρο κόκκινο καφέ λεβέντη μου καλέ μου άνθρωπε filman bee best περίμενε να σου ανεβάσω και το σχέδιο που έφτιαξα έναν αυτοματισμό και δουλεύει :)

FILMAN
24-02-14, 14:58
Δεν κατάλαβες. Μιλάω για το άλλο άκρο του σύρματος (περιέλιξης) που ξεκινάει από το μαύρο ή το κόκκινο: καταλήγουν και τα δυο στο καφέ.

MAIKLKF
24-02-14, 15:17
Δεν κατάλαβες. Μιλάω για το άλλο άκρο του σύρματος (περιέλιξης) που ξεκινάει από το μαύρο ή το κόκκινο: καταλήγουν και τα δυο στο καφέ.
θα το κοιτάξω πάλι
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49544&stc=1http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49545&stc=1http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49546&stc=1http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49547&stc=1

MAIKLKF
24-02-14, 15:29
έχω μια απορία πως καταλαβαίνεις από της μετρήσεις που θα τοποθετηθεί ο πυκνωτής και πια είναι τα τυλίγματα του αργού γρήγορου ?

FILMAN
24-02-14, 16:08
έχω μια απορία πως καταλαβαίνεις από της μετρήσεις που θα τοποθετηθεί ο πυκνωτής και πια είναι τα τυλίγματα του αργού γρήγορου ?Έλα τώρα, αφού διάβασες την ανάλυση στο σχετικό θέμα του howtofix!

Λοιπόν, τα τυλίγματα του μοτέρ που έχεις έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή είναι αυτά:
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49548&stc=1

Λύνοντας το μοτέρ, ξεχωρίζεις το δεύτερο άκρο του μαύρου ή του κόκκινου από το καφέ και το βγάζεις έξω ξεχωριστά. Στο σχήμα παρακάτω έχω διαλέξει να βγει έξω ξεχωριστά η άλλη άκρη του μαύρου, προσθέτοντας ένα καλώδιο χρώματος, ας πούμε, μπλε:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49549&stc=1

Τώρα μπορείς να έχεις γρήγορη περιστροφή και προς τις δυο κατευθύνσεις με τον σωστό τρόπο.

Και ένα σχήμα με διακόπτες:

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49550&stc=1

Με τον S1 διαλέγεις περιστροφή αριστερά - δεξιά και με τον S2 ταχύτητα αργό - γρήγορο. Αν ο S2 έχει και μεσαία θέση 0 τότε μπορείς και να σβήνεις το μοτέρ. Σε αυτή την περίπτωση είναι σκόπιμο ο διακόπτης να έχει διάταξη 1-0-2 και όχι 0-1-2 ώστε να μεσολαβεί σβήσιμο μεταξύ των αλλαγών ταχύτητας. Εννοείται επίσης ότι δεν θα επιτρέπεται να αλλάζεις κατεύθυνση στο μοτέρ από τον S1 την ώρα που αυτό δουλεύει, και ειδικά μάλιστα αν ο S1 δεν είναι "brake before make" διότι σε αυτή την περίπτωση μπορεί να βραχυκυκλώσεις την παροχή των 220V!

FILMAN
24-02-14, 16:27
Ωπ! Ξέχασα να γράψω το σημαντικότερο!

Επειδή δεν γνωρίζω την ακριβή φορά περιστροφής του μοτέρ για κάθε σύνδεση (δεν φαίνεται από τις ωμομετρήσεις), αν πειράζοντας τον S2 εκτός από την ταχύτητα αλλάζει και η κατεύθυνση περιστροφής, τότε πρέπει να αλλάξεις μεταξύ τους το μαύρο και το μπλε ή το κίτρινο και το πράσινο (ό,τι από τα δύο σε βολεύει καλύτερα, αλλά μόνο ένα, όχι και τα δύο)!

MAIKLKF
24-02-14, 16:45
Ναι Φίλιππα διάβασα πολλά για να καταλάβω πριν πιάσω να τα συνδέσω Πολλή Ωραία έχεις σχεδιάσει το θέμα μα θέλω χρόνο να το αναλύσω και να το εμπεδώσω είναι μόλων ότι έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψεις; τί να πω απλό είναι αλλά με μπερδεύει πάρα πολλή γιατί έχει της ενώσεις των πηνίων
και η αντιστάσεις έχουν σύνθετη μέτρηση Εγώ για το ίδιο θέμα θα σχεδίαζα αυτοματισμό βιομηχανίας όπως και έκανα και δουλεύει άψογα Μα θα ήθελα να γνωρίζω και αυτόν τον τρόπο καθαρά για προσωπική χρίσει
είναι σαν να διαβάζω διαφορετική ορολογία
ευχαριστώ που μου έδωσες τα φώτα σου θα το μελετήσω Αν βρεις λίγο χρόνο γράψε μου για το πως ξεχωρίζεις τα πηνία είναι σημείο που με ενδιαφέρει
αν έχεις χρόνο και δεν βαριέσαι
πάντως τώρα με το θέμα των συσκευών που αγοράζουν καινούρια περισσεύουν κινητήρες για διάφορες πατέντες Έφτιαξα ένα κωνικό Morse 3 στον τόρνο και εκεί θα μπορώ να κουμπώνω ότι εργαλείο θέλω είναι θέμα να έχεις εναλλακτικές λύσης

FILMAN
25-02-14, 12:01
Εύκολο είναι, τον τρόπο αναγνώρισης τον έχω αναλύσει εδώ:

http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=62691&page=4&highlight=%EA%E1%EB%FE%E4%E9%E1 στο #39.

Γνωρίζοντας ότι το εσωτερικό του κινητήρα σου είναι όπως στο πρώτο σχήμα που σου έχω ανεβάσει στο #12, είναι πολύ εύκολο να αναγνωρίσεις σε ποιο άκρο του σχηματικού ανήκει το κάθε χρώμα καλωδίου του μοτέρ, αν γνωρίζεις τις αντιστάσεις των τυλιγμάτων, πράγμα που έκανες παίρνοντας τις μετρήσεις που έγραψες στο #1.

Όσον αφορά τις μετρήσεις, όταν μετράς ζεύγος καλωδίων που περιλαμβάνει περισσότερα του ενός πηνία, το όργανο θα σου δείξει το άθροισμα των τιμών, εφόσον τα πηνία είναι σε σειρά. Για παράδειγμα, στο πρώτο σχήμα του #12, μετρώντας μεταξύ μαύρου - καφέ είδες 8Ω που είναι η αντίσταση του L1 μόνον, μεταξύ κόκκινου - καφέ είδες 18Ω που είναι η αντίσταση του L2 μόνον, ενώ μετρώντας μεταξύ μαύρου - κόκκινου μετράς το L1 μαζί με το L2 σε σειρά, οπότε η ένδειξη που περιμένεις να δεις είναι 8Ω + 18Ω = 26Ω. Να γιατί σου έδωσε ένδειξη 25.5Ω. Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους συνδυασμούς καλωδίων.

MAIKLKF
25-02-14, 16:32
Δηλαδή παίρνουμε σαν δεδομένο την μικρότερη αντίσταση την ονομάζουμε L1 και την προσθέτουμε με την αμέσως επόμενη για να συμβαδίσει με την τρίτη τιμή και λέμε η δεύτερη είναι Η L2 Αν είναι μόνη της η τιμή και η τρίτη ανάλογα τι άθροισμα βγάζει λέμε αν είναι σε σειρά η παράλληλα (παράλληλα διαιρείτε σε σειρά προστίθεται και με της τιμές ξέρεις και την εσωτερική σύνδεση σωστά ?

MAIKLKF
25-02-14, 17:19
Διάβασα και την διεύθυνση που μου έδωσες πράγματι βοηθάει πολλή να κατανοήσω την αρχή σκέψη των τυλιγμάτων του μοτέρ και κατάλαβα με των τρόπο που περιγράφεις το θέμα ότι είναι εύκολο να γίνουν κατανοητά αυτά που λες και με πιά σειρά πρέπει να βλέπουμε της αντιστάσεις του και για την επαλήθευση
το παράδειγμα σου είναι βούτυρο στο ψωμί

είναι σημαντικό να έχεις τεκμηριωμένη άποψη από έμπυρους Ανθρώπους στο χώρο 1000 ++++ για την υπομονή σου και την θέλεισι σου :biggrin:

FILMAN
26-02-14, 11:08
Δηλαδή παίρνουμε σαν δεδομένο την μικρότερη αντίσταση την ονομάζουμε L1
Όπως θες την ονομάζεις. Το κλειδί είναι ότι η μικρότερη αντίσταση αντιστοιχεί απαραίτητα σε μόνο ένα πηνίο και όχι σε περισσότερα.

και την προσθέτουμε με την αμέσως επόμενη για να συμβαδίσει με την τρίτη τιμή και λέμε η δεύτερη είναι Η L2
Και τη δεύτερη την ονομάζεις όπως θες. Την πρόσθεση την κάνεις ως επαλήθευση του ότι έχεις ταιριάξει τα αντίστοιχα χρώματα των καλωδίων σωστά.

Αν είναι μόνη της η τιμή και η τρίτη ανάλογα τι άθροισμα βγάζει λέμε αν είναι σε σειρά η παράλληλα (παράλληλα διαιρείτε σε σειρά προστίθεται και με της τιμές ξέρεις και την εσωτερική σύνδεση σωστά ?Παράλληλα δεν διαιρείται, αλλά είναι R = (R1 * R2) / (R1 + R2). Πάντως κατά τις μετρήσεις των ζευγών καλωδίων δεν προκύπτει παραλληλισμός αντιστάσεων παρά μόνο εν σειρά συνδέσεις. Παραλληλισμός θα προέκυπτε αν π.χ. ένωνες το μαύρο μαζί με το κόκκινο και μέτραγες με το ωμόμετρο ανάμεσα στο κόκκινο - μαύρο (μαζί) και στο καφέ, τότε θα έβλεπες αντίσταση (8 * 18 ) / (8 + 18 ) = 144 / 26 = 5.5Ω.

MAIKLKF
26-02-14, 15:30
καλός θα πέσει μελέτη πάλι έχω σκοτεινά σημεία αλλά με πολλή διάβασμα και παραδείγματα θα λύσω σχεδόν όλες της απορίες Θα προσπαθήσω να μπω πιω βαθιά στο πνεύμα τέλεια ίδωμεν ευχαριστώ θερμά για της εύστοχες απαντήσεις σου εύχομαι να σου φανώ χρήσιμος όσο εσύ Εχεις φοβερές γνώσεις και σε θαυμάζω :)