PDA

Επιστροφή στο Forum : περιοδικα elektor σε pdf...



tsoflitos
24-02-14, 16:23
καλησπερα φιλοι του hlektronika.gr..
εχω αυτα τα περιοδικα σε pdf..
216 Elektor στην αγγλικη γλωσσα
79 ελεκτορ ελληνικα
71 Elektor India στην αγγλικη γλωσσα
πως μπορω να τα ανεβασω στο hlektronika.gr;

moutoulos
24-02-14, 16:59
Γειά σου Γιάννη. Βασικά δεν μπορούμε να ανεβάσουμε ολόκληρο περιοδικό. Απλά κάποια άρθρα αυτού.
Οπότε εσύ τα στέλνεις σε ηλεκτρονική μορφή στον Τρελός Επιστήμονας (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33334) και αυτός θα κρίνει τι θα ανέβει.

billtech
24-02-14, 20:19
εκτος και αν θες να αναιβασεις σε καποιο site κατι σαν rabitshare η κατι τετοιο και να δωσεις τα Link..η μεσω καποιου τορρεντ client?

chipakos-original
24-02-14, 20:38
Γειά σου Γιάννη. Βασικά δεν μπορούμε να ανεβάσουμε ολόκληρο περιοδικό. Απλά κάποια άρθρα αυτού.
Οπότε εσύ τα στέλνεις σε ηλεκτρονική μορφή στον Τρελός Επιστήμονας (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33334) και αυτός θα κρίνει τι θα ανέβει.
Αν είναι να τα στείλει σε ηλεκτρονική μορφή τότε εύκολα τα ανεβάζει σε ένα server και όποιος θέλει από εδώ μέσα τα κατεβάζειι.Θέλω να πω ότι όλη η δουλειά είναι να γίνει η μετατροπή από έντυπη μορφή σε ηλεκτρονική.

leosedf
24-02-14, 20:47
Ο Γρηγόρης εννοεί μάλλον πνευματικά δικαιώματα και όχι πρόβλημα χώρου.

DLS 33
24-02-14, 21:21
Σωστος.
Μολις τα ανεβασεις καπου θα τους ριξω μια ματια ! :)

Spiroslouis
24-02-14, 21:50
Αν θέτε μπορώ να τα ανεβάσω εγώ σε server που έχω στην Αγγλία και σε Ολλανδία.

Αρκεί κάποιος να μου τα στείλει :-)

chipakos-original
24-02-14, 22:10
Αν θέτε μπορώ να τα ανεβάσω εγώ σε server που έχω στην Αγγλία και σε Ολλανδία.

Αρκεί κάποιος να μου τα στείλει :-)
Ναι βρε παιδιά μπράβο κάντε κάτι.

savnik
24-02-14, 23:18
Τα έχω όλα, αλλά ποιος ανεβάζει 7 γίγα.

chipakos-original
25-02-14, 00:17
Τα έχω όλα, αλλά ποιος ανεβάζει 7 γίγα.
Μήπως να τα έστελνες στον Σπύρο δύο ποστ πιο πάνω να τα ανεβάσει εκείνος??

Spiroslouis
25-02-14, 00:32
Αν είναι να το κάνουμε το σύστημα μέσω torrent(από server μου)

moutoulos
25-02-14, 00:49
Παιδιά δεν γίνεται να ανέβουν εδώ, όπως το εννοείται εσείς (ολόκληρο περιοδικό).

Δυστυχώς γίνομαι γραφικός αλλά έτσι είναι οι κανόνες. Υπάρχουν και CopyRight.
Κάτι που δεν ισχύει αν γίνει μεμονωμένα ή τμηματικά (άρθρα).

Παραπάνω είπα κάτι αλλά μάλλον άλλο καταλάβατε. Αν τελικά ανέβουν σε κάποιο
server, θα παρακαλέσω να μην μπεί εδώ Link γιατί θα διαγραφεί. Μόνο με ΠΜ, ή
αν μπούν εδώ ... μόνο κάποια άρθρα/κατασκευές.

Spiroslouis
25-02-14, 00:55
Μπορείς να αντιγράψεις ένα άρθρο λέξη λέξη ή πρέπει να το γράψεις πάλι από την αρχή; Επίσης τα σχηματικά πρέπει να περιέχουν το λογότυπο ελεκτορ;

Μπορεί να τα ανεβάσω εγώ στο server μου και να δίνουμε link για εκεί( ;; ) Από όσο τουλάχιστον εγώ ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα αν δίνεις λινκ και όχι το περιεχόμενο.(εφόσον δεν ψηφίστηκαν SOPA,PIPA κλτ)

chipakos-original
25-02-14, 01:28
Μπορείς να αντιγράψεις ένα άρθρο λέξη λέξη ή πρέπει να το γράψεις πάλι από την αρχή; Επίσης τα σχηματικά πρέπει να περιέχουν το λογότυπο ελεκτορ;

Μπορεί να τα ανεβάσω εγώ στο server μου και να δίνουμε link για εκεί( ;; ) Από όσο τουλάχιστον εγώ ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα αν δίνεις λινκ και όχι το περιεχόμενο.(εφόσον δεν ψηφίστηκαν SOPA,PIPA κλτ)
Μπορεί και ο δημόσιος διαμοιρασμός να έχει κάποιο ζήτημα αλλά να πω κάτι?? Πάρα πολύ απλά μέσω προσωπικού μυνήματος θα πάρουμε το link όσοι ενδιαφερθούν και θα το κατεβάσουμε. Ας γίνει η δουλειά που είναι και το δύσκολο κομάτι και όσοι ενδιαφερθούν χωρίς να δημιουργήσουμε πρόβλημα θα το πάρουμε.

Dragonborn
25-02-14, 08:03
Μπορείς να αντιγράψεις ένα άρθρο λέξη λέξη ή πρέπει να το γράψεις πάλι από την αρχή; Επίσης τα σχηματικά πρέπει να περιέχουν το λογότυπο ελεκτορ;Τώρα θετεις ένα μεγάλο νομικό ζήτημα, το οποίο δημιουργείται από τους υπερβολικά αυστηρούς νόμους της πνευματικής ιδιοκτησίας. Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου δεν μπορείς να δημοσιεύσεις ούτε μια παράγραφο κειμένου, ούτε ένα κύκλωμα. Τι γίνεται όμως αν κάποιο περιοδικό έχει σταματήσει να εκδίδεται (Ερασιτέχνης, Ηλεκτρονικά Νέα, Τεχνική Εκλογή, Elektor) ? Και ειδικότερα αν η μικρομεσαία εταιρεία που το εξέδιδε έχει κλείσει? Θεωρητικά κατά την εκκαθάριση αποφασίζεται η τύχη όλων των περιουσιακών στοιχείων που απομένουν. Αυτό όντως γίνεται στις δισκογραφικές εταιρείες, εκδότες βιβλίων κλπ, όπου τα δικαιώματα εκχωρούνται σε άλλους. Όμως συνήθως στον κλάδο που μας ενδιαφέρει δεν λαμβάνεται πρόνοια για τα πνευματικά δικαιώματα, βασικά δεν ενδιαφέρει την Εφορία επειδή είναι άυλα και η εμπορική αξία δεν είναι μεγάλη, και τα άρθρα μένουν κυριολεκτικά στον αέρα. Δεν υπάρχει κανείς για να δώσει άδεια για δημοσίευση στο μέλλον.

Σε μερικές περιπτώσεις (π.χ. ανάγκη για επισκευή κυκλώματος) η χορήγηση ενός αντιγράφου σε ενδιαφερόμενο αποτελεί εύλογη χρήση, όμως οποιαδήποτε άλλη αναπαραγωγή ή/και δημοσίευση είναι τυπικά παράνομη. Στην πράξη βέβαια αυτό δεν εφαρμόζεται και τμηματικές δημοσιεύσεις χωρίς άδεια δεν είναι σπάνιες, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιος να ζητήσει αποζημίωση, θεωρητικά όμως υπάρχει πρόβλημα.

leosedf
25-02-14, 08:09
Μεγάλη εφεύρεση τα torrent.

Spiroslouis
25-02-14, 09:49
Παιδιά μην παρεξηγηθώ...δεν λέω σε καμία των περιπτώσεων ότι τα πνευματικά δικαιώματα είναι κακό πράγμα.(Άλλωστε μου έχουνε κάνει κάτι παρόμοιο με δικό μου κώδικα από την σελίδα μου --> http://www.eyrhka.gr/?p=328 τον πούλησαν σε φοιτητές) Το αν είναι παρατραβηγμένα μερικές φορές είναι άλλο θέμα εντελώς.


Εγώ καταλαβαίνω ότι αφού δεν υπάρχει κάποιος να δώσει ή να μην δώσει άδεια, δεν υφίσταται άδεια ποια. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να το πουλήσεις βέβαια..Κάποτε υπήρχε ένας δημιουργός και το παράτησε στη μοίρα του. Αυτό μπορώ να καταλάβω.

Dragonborn
25-02-14, 11:32
Εγώ καταλαβαίνω ότι αφού δεν υπάρχει κάποιος να δώσει ή να μην δώσει άδεια, δεν υφίσταται άδεια ποια.Αυτός περίπου είναι ο ορισμός του ορφανού έργου, αν και ο όρος χρησιμοποιείται περισσότερο για φωτογραφίες αγνώστων δημιουργών.

Κάποτε υπήρχε ένας δημιουργός και το παράτησε στη μοίρα του. Αυτό μπορώ να καταλάβω.Ο δημιουργός δεν το παράτησε στην μοίρα του, μεταβίβασε το δικαίωμα εκμετάλλευσης (περιουσιακό δικαίωμα) στον εκδότη του και διατήρησε το λεγόμενο ηθικό δικαίωμα (moral right). Το πρόβλημα είναι ότι ο εκδότης έκλεισε χωρίς να μεταβιβάσει τα δικαιώματα σε κάποιον.

Για να γυρίσουμε όμως στο θέμα μας, ειδικά για το ελληνικό Elektor, επειδή τα άρθρα ήταν 99% μεταφράσεις από το ξένο περιοδικό, τα πνευματικά δικαιώματα στα διαγράμματα, τα σχέδια και τα κείμενα (εκτός από τα δικαιώματα στις μεταφράσεις) ανήκουν βασικά στον εκδοτικό οργανισμό "Elektor International Media BV" που εδρεύει στην Ολλανδία και συνεχίζει να εκδίδει το περιοδικό σε πολλές γλώσσες.

mariosinsuex
25-02-14, 12:52
Εάν το κάνεις,απλά πές το και όσοι θέλουμε σου στέλνουμε πμ........

chipakos-original
02-03-14, 20:34
Πάντως από την τελευταία φορά που πόσταρα εδώ είπα να ρίξω μία ματιά στο Piratebay και σας ενημερώνω ότι έχει τα πάντα μέσα από elektor.Και μάλιστα τα τεύχη ξεκινούν από το 1974 μέχρι και σήμερα.Τώρα το αν ανεβούν και σε Ελληνική μορφή είναι άλλο θέμα.

WIZARD
05-03-14, 02:34
Πάντως από την τελευταία φορά που πόσταρα εδώ είπα να ρίξω μία ματιά στο Piratebay και σας ενημερώνω ότι έχει τα πάντα μέσα από elektor.Και μάλιστα τα τεύχη ξεκινούν από το 1974 μέχρι και σήμερα.Τώρα το αν ανεβούν και σε Ελληνική μορφή είναι άλλο θέμα.

Καλο θα ηταν να ανεβουν και στα Ελληνικα.

Παντως εγω ενδιαφερομαι ,για αυτα τα παριοδικα

spyridwn
14-03-14, 22:34
Καλησπέρα σε όλους.

Παιδιά σε μορφή pdf τα ψάχνω πολύ καιρό και φαντάζομαι είναι πολλοί στη μοίρα μου. Ενδιαφέρομαι για το θέμα και ελπίζω να βρεθεί λύση σχετικά με το ανέβασμα κτλ. Είναι μια πολύ σημαντική και σπάνια πλέον συλλογή.

WIZARD
15-04-14, 02:35
υπαρχουν πολλοι τροποι να διαμοιραστουν ,αυτα τα αρχεια

ενας τροπος,ειναι σε ενα Hoster με Links

SY8INL
23-04-14, 20:45
Τα έχω όλα, αλλά ποιος ανεβάζει 7 γίγα.

Φίλε έχεις όλα ΤΑ ελληνικά? Πως μπορώ να τα πάρω?



Sent from my SM-P605 using Tapatalk

nikosp
23-04-14, 21:01
Καλο θα ηταν να ανεβουν και στα Ελληνικα.

Παντως εγω ενδιαφερομαι ,για αυτα τα παριοδικα

Μπορείς λοιπόν να τα κατεβάσεις από εκεί

nikosp
23-04-14, 21:03
Πάντως από την τελευταία φορά που πόσταρα εδώ είπα να ρίξω μία ματιά στο Piratebay και σας ενημερώνω ότι έχει τα πάντα μέσα από elektor.Και μάλιστα τα τεύχη ξεκινούν από το 1974 μέχρι και σήμερα.Τώρα το αν ανεβούν και σε Ελληνική μορφή είναι άλλο θέμα.

Πολύ ενδιαφέρον
Θα το κυττάξω για να αρχίσω να τα κατεβάζω

radioamateur
23-04-14, 23:12
Γνωρίζει κανείς αν πχ Η Τεχνική Εκλογή πωλείται σε μορφή ηλεκτρονικού αρχείου από το πρώτο τεύχος έως σήμερα;

anesmidas
24-04-14, 01:48
Έχω όλα τα τεύχη του "Ερασιτέχνη" του POP22. Μπορώ να τα ανεβάσω? Μάλλον όχι ε!!!![-X

betacord85
24-04-14, 02:05
λοπον τα 2 dvd με τα ελεκτορ τα ελληνικα τα εχω στα χερια μου σε pdf...οποιος ενδιαφερεται χερι χερι σε συναντηση στα everest στο μπραχαμι...δινεις 2 αδεια παιρνεις 2 γεματα... good deal???αν καποιος συναδελφος εχει της τεχνικης εκλογης σε pdf ας στειλει πμ...καληνυχτα σας...

babisko
24-04-14, 09:03
Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους
Έχω όλα τα ελληνικά τεύχη του Ελέκτορ σκαναρισμένα, όπως και σχεδόν όλα τα αγγλικά και πολλά CD του Ελεκτορ, αλλά και άλλα πολλά περιοδικά του χώρου αυτού (Everyday Practikal Electronics, Nuts and Volts, Silicon Chip κλπ), όμως είναι ένα πρόβλημα το ανέβασμα, είναι πολλά, πάρα πολλά τα GB. Αν μπορώ να βοηθήσω με κάποια τεύχη τουλάχιστον που λείπουν σε κάποιους, πολύ ευχαρίστως να το κάνω.

GiwrgosTH
24-04-14, 09:09
Έχω όλα τα τεύχη του "Ερασιτέχνη" του POP22. Μπορώ να τα ανεβάσω? Μάλλον όχι ε!!!![-X
Γιατί όχι? Σιγά μην είχαν δικαιώματα και σιγά μη σε κυνηγήσει ο Μπογατσάς!
Το πολύ πολύ κάντα ένα ωραίο torrent!

johnpats
06-05-14, 11:23
αν υπαρχει καποιο λινκ και σας είναι ευκολο με ενδιαφερουν και εμενα.στο torrentαδικο δεν βρηκα τις ελληνικες εκδοσεις!
ευχαριστω

gon
01-08-16, 22:14
Παντως εγω ενδιαφερομαι ,για αυτα τα παριοδικα

lepouras
01-08-16, 23:24
για αυτά?
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76302&highlight=%E5%EB%E5%EA%F4%EF%F1