PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με θόρηβο σε ηχεία Η/Υ



sokra
25-02-14, 21:57
Καλησπέρα σας, εχθές εκανα μια πατέντα, σε κάτι στερεοφωνικά ηχεία για PC που είχα, είχαν ενα εσωτερικό τροφοδοτικό 12v, εγώ αφαίρεσα αυτο τον μετασχηματιστή και εδωσα παροχή μέσα απο το PC απο 12v δλδ απο το κιτρινο και το μαυρο.. απο εκεινη την στιγμή έχω θόρυβο στα ηχεία. Ξέρει κανένας αν μπορω να το διορθώσω?

nikosp
26-02-14, 00:07
Όταν είχες το δικό του τροφοδοτικό είχαν θόρυβο ?

sokra
26-02-14, 00:30
Οχι ξεκινησε απο τοτε που εδωσα τροφοδοσια απο το PC το θεμα ειναι αν μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω και οχι να βαλω παλι μετασχηματιστη

matthew
26-02-14, 10:56
Καλησπέρα σας, εχθές εκανα μια πατέντα, σε κάτι στερεοφωνικά ηχεία για PC που είχα, είχαν ενα εσωτερικό τροφοδοτικό 12v, εγώ αφαίρεσα αυτο τον μετασχηματιστή και εδωσα παροχή μέσα απο το PC απο 12v δλδ απο το κιτρινο και το μαυρο.. απο εκεινη την στιγμή έχω θόρυβο στα ηχεία. Ξέρει κανένας αν μπορω να το διορθώσω? Μήπως τα ηχεία χρειάζονται AC τροφοδοσία & όχι DC που δίνεις από το τροφοδοτικό του PC; Το τροφοδοτικό των ηχείων τι είναι;

Panοs
26-02-14, 11:00
o θόρυβος προέρχεται απο το τροφοδοτικό του pc διοτι ειναι swiching...
σχεδον παντα οταν συνδέσεις ενισχυτή ηχου σε παλμοτροφοδοτικο θα εχεις θόρυβο στην εξοδο....

FILMAN
26-02-14, 11:27
Κόψε το μαύρο καλώδιο και άσε μόνο το κίτρινο να δεις αν διορθώνεται το πρόβλημα.

sokra
28-02-14, 23:47
Κόψε το μαύρο καλώδιο και άσε μόνο το κίτρινο να δεις αν διορθώνεται το πρόβλημα.
Άμα κόψω το μαύρο που να συνδεσω την γείωση?

nestoras
01-03-14, 00:08
Άμα κόψω το μαύρο που να συνδεσω την γείωση?

Η γείωση θα περνάει από το μπλεντάζ του καλωδίου του ήχου. Φαντάζομαι πως ο Φίλιππος υποψιάζεται την ύπαρξη ground loop.

nikosp
01-03-14, 00:48
o θόρυβος προέρχεται απο το τροφοδοτικό του pc διοτι ειναι swiching...
σχεδον παντα οταν συνδέσεις ενισχυτή ηχου σε παλμοτροφοδοτικο θα εχεις θόρυβο στην εξοδο....
Αυτό πιστεύω και εγώ
Νομίζω ότι η κατάσταση δεν πρόκειται να διορθωθεί με κανένα κόψιμο καλωδίου

sokra
02-03-14, 22:10
Λοιπόν παιδιά ας το πάρουμε λιγο απο την αρχή, αυτο που ηθελα να κανω εξαρχεις είναι οταν σβηνει το PC να σβηνουν και τα ηχεια.. μήπως να συνδεσω παλι το τροφοδοτικο των ηχειων οπως ηταν και να κανω καμια πατεντα με κανενα trasistor ? γινεται?

sokra
06-03-14, 22:14
Δοκιμασα να κοψω την γείωση δυστυχως χωρις αποτελεσμα!!!