PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση από Windows XP σε Windows 7



manos_3
27-02-14, 09:34
Γεια σας.Σε ένα εργαστηριο υπάρχει ενα pc με Windows XP.. Θέλω να του βάλω τα 7άρια, αλλά χωρίς να πειραχτούν τα αρχεία του, και ιδίως τα προγράμματα που έχει εγκατεστημένα με τις ρυθμίσεις τους.
Πως μπορεί να γίνει αυτό;;;;

info@kalarakis.com
27-02-14, 09:52
δε γίνεται
πρέπει να έχει πρώτα vista
Τότε που βγήκαν τα vista είχε δυο εκδόσεις μια για αναβάθμιση και μια για νέα εγκατάσταση.
Ποτέ δεν πέτυχε η αναβάθμιση σε όσους και η/υ και αν προσπάθησα.
το ίδιο είναι και με τα 7
Πρέπει να έχει και την ίδια γλώσσα

Υπάρχει και η ενναλλακτική Να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα μεταφορά χρήστη σε νέο υπολογιστή Εδώ πρέπει να έχεις το πρόγραμμα για windows 7 γιατί των XP με των 7 είναι διαφορετικό και δεν μπορεί να πάρει τα δεδομένα το 7 απο το XP.

giannaras13
27-02-14, 13:01
οπως σου ειπε και ο φιλος δεν γινεται,παρε τα αρχεια σε εξωτερικο και βαλε τα 7αρια

FH16
27-02-14, 14:48
Microsoft Official (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/help/upgrading-from-windows-xp-to-windows-7#T1=tab01)

moutoulos
27-02-14, 18:37
Μανώλη ...

Δυστυχώς όπως το φαντάζεσαι δεν γίνεται. Ναι μεν μπορεί να κρατήσεις ρυθμίσεις κτλ, αλλά να ξέρεις
αυτές οι αναβαθμίσεις ... περισσότερα προβλήματα θα σου δημιουργήσουν παρά λύσεις.

Η πιο καλή αναβάθμιση είναι η καθαρή ("χειροκίνητη") εγκατάσταση Win7, απ'την αρχή. Εφόσον βέβαια
το σύστημά σου ... την υποστηρίζει (τουλάχιστον 2GB RAM κτλ ...).

Δεν υπάρχει πιστεύω λόγος να κάνεις αυτό που λες, σε σχέση με την εγκατάσταση Win7 απο την αρχή.
Σχετικά με τα αρχεία σου, θεωρώ δεδομένο οτι τα αποθηκεύεις (ανα τακτά χρονικά διαστήματα) σε
εξωτερικό σκληρό δίσκο/BackUP. Ειδικά δε όταν πρόκειται για επιχείρηση/μαγαζί.

Αν δεν έχει κάνει BackUP, κάνε το σύντομα πριν να κάνεις οτιδήποτε.

nikosp
27-02-14, 21:34
Και μία επιπλέον ερώτηση
Γιατί πρέπει να κάνεις αυτή τη αναβάθμιση ?
Ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να ανακύψουν έστω και με μία καθαρή όπως λέγεται εγκατάσταση των Windows 7?
ΠΧ motherboard δεν μας λές ποιο είναι και τι παρελκόμενα έχεις γιατί εάν είναι παλαιά τότε το Windows 7 μάλλον δεν θα παίξει σωστά (πολύ αργό κλπ)
Εγώ θα το άφηνα όπως έχει εάν το PC δουλεύει καλά

manos_3
28-02-14, 15:36
Το PC δεν έχει θέμα τεχνικών χαρακτηριστικών...Σηκώνει άνετα τα 7άρια......Η αλλαγή πρέπει να γίνει γιατί κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε για webcast δεν ανταποκρίνεται στα XP και μας είπαν να βάλουμε τα 7άρια...Back up παίρνουμε εννοείται εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Τέλος πάντων.....Πήρα ένα image του συστηματος και θα προχωρήσω στην εγκατάσταση των Windows 7. Αν κάτι πάει στραβα και δεν μου δουλεύουν άλλα προγράμματα θα επαναφέρω με το image...Σας ευχαριστώ όλους!

xsterg
28-02-14, 19:18
κατι μου λεει οτι ουτε τα 7 θα δουλεψουν σωστα αλλα ουτε και το image οταν δεις οτι πρεπει να τα επαναφερεις... την λυση του νεου υπολογιστη για να τρεχει το προγραμμα σου δεν την σκευτηκες?

agis68
28-02-14, 19:32
γιατί το παιδεύεις το θέμα? πας για καθαρό format και εγκατάσταση απο την αρχή το νέο λειτουργικό