PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός CFM σε μαμά βεντιλατέρ αυτοκινήτου



Dimpas
01-03-14, 17:30
Επειδή έχω κάνει κάτι μετατροπούλες στο αυτοκίνητο χρειάζεται να βάλω μεγαλύτερο βεντιλατέρ ( έχω ήδη το μεγάλο ψυγείο ) .
Το βεντιλατέρ τώρα που έχει πάνω είναι από Opel Kadett D GTE , Ascona C 1.8 κτλ ! Είναι το στάνταρ μαμά βεντιλατέρ για αυτό το ψυγείο.
Στην αναζήτησή μου βρήκα τα ποιοτικά βεντιλατέρ της SPAL αλλά δεν ξέρω ποιο θα έχει μεγαλύτερη ροή από το δικό μου!
Πώς λοιπόν μπορώ να μετρήσω τα CFΜ την ικανότητα του μαμά βεντιλατέρ ?
Μετρώντας τα Ampere λειτουργίας του ? ? ?
Στο Site της Spal βρίσκω τα πάντα για τα βεντιλατέρ της αλλά δεν έχω τις μετρήσεις του δικού μου για να συγκρίνω !
Να πω ότι έχω ήδη βάλει στο αυτοκίνητο ρελέ για την λειτουργία του βεντιλατέρ καθώς το μαμά δεν είχε.
ΛΟΙΠΟΝ ? Πώς θα μετρήσω το μαμά βεντιλατέρ για να το συγκρίνω με τα Spal ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! !

xsterg
01-03-14, 18:23
δεν μπορεις να το μετρησεις με απλα μεσα. αυτο ειναι στοιχειο που μονο ο κατασκευαστης του βεντιλατερ το εχει. συνηθως το καθε ψυγειο πηγαινει με το δικο του βεντιλατερ. γιατι θελεις να το πειραξεις?
το ρελε που εβαλες για ποιο λογο το εβαλες? συνοδευεται απο θερμοστατη?
οι μετατροπες που κανεις το ξερεις οτι μπορει να σου στοιχισουν τον κινητηρα? για κτεο βεβαια δεν κανω ουτε λογο.

Dimpas
01-03-14, 18:51
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου !

Το κύκλωμα του βεντιλατέρ δεν είχε ρελέ από την μάνα του με αποτέλεσμα πριν να μην πήγαινε αρκετή τάση-ρευμα ( μοντέλο 1984)!

Έβαλα ένα ρελέ ο οποίος ελέγχεται από την βαλβίδα βεντιλατέρ ( βασικά έχω βάλει 2 ρελέ και 2 βαλβίδες παράλληλα για fail safe καταστάσεις ) !
Απλά για να ξέρεις υπάρχει θερμοστάτης στους 82 και βαλβίδα βεντιλατέρ 87-92 . (θερμοστάτη έχουν όλα τα αυτοκίνητα μην τον μπερδεύεις με την βαλβίδα βεντιλατέρ)

Υπάρχει αισθητήρα και κύκλωμα χαμηλής στάθμης ψυκτικού που εάν για κάποιο λόγο η στάθμη πέσει κάτω απο ένα όριο υπάρχει οπτική και ηχητική ειδοποίηση !

Οι μετατροπές στο σύστημα ψύξης δεν έχουν σχέση με το ΚΤΕΟ ! Ο αριθμός κινητήρα τους νοιάζει να είναι αυτός στην άδεια !
Εάν έχεις μικρό μεγάλο ψυγείο ή καθόλου αυτό δεν έχει σημασία !

Το θέμα με το υπάρχων ψυγείο-βεντιλατέρ είναι ότι προέρχεται από 1.8 8v κινητήρα και ο υπάρχων είναι μεγαλύτερος με αποτέλεσμα το καλοκαίρι στην κίνηση το υπάρχον βεντιλατέρ να κουράζεται .

Έχω βρει πολλά της SPAL και έχω και σχέδιο να φτιάξω χοάνη να πιάνει το ψυγείο όπως τώρα στο μαμά για να μπεί το SPAL. Από ρεύματα είμαι έτοιμος μέχρι και για 20++ Α ( νούμερο εξωφρενικό) .

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει μαθηματικός τύπος να βάλω τα γεωμετρικά στοιχεία του βεντιλατέρ και τα ηλεκτρικά και να βρω το CFM έστω σε προσέγγιση ???