PDA

Επιστροφή στο Forum : Οργανο μετρησης καταναλωσης



ds electronics
03-03-14, 22:08
Είχα μια ανάγκη για ένα οργανο μέτρησης αλλά και καταγραφής κατανάλωσης.
Έβαλα λοιπόν σε ένα κουτί που έιχα απο παλιά ένα κυκλωμα σταθεροποιησης τάσης και ένα μετρητή κατανάλωσης.
Πιο συγκεκριμένα το όργανο έχει τις παρακάτω ενδείξεις:

1. Τάση AC real time
2. Watt real time
3. Αμπερ real time
4. Kwh Σύνολο κατανάλωσης
5. Ρολόι

Έχω προσαρμόσει στην πίσω μεριά 2 μπρίζες όπου τοποθετώ την συσκευή-ες που θέλω να δοκιμάσω.
Ακόμα έχω μια ασφάλεια αυτόματη σε περίπτωση υπερφορτωσης.
Η πρόσοψη καθώς και η πίσω όψη είναι σχεδιασμένες καικομένες στο λειζερ
Θεωρητικά το σύστημα μετράει 10-12 Αμπερ στα 220 αλλά δεν νομίζω να το πάω στα όρια.
Το όλο σύστημα μου κόστισε γύρω στα 40Ε.

IVAN BLANTIMIROF
04-03-14, 17:12
Αντώνη ενδιαφέρουσα η κατασκευή σου. Αν μπορείς, ανέβασε το ηλεκτρονικό του κύκλωμα και τα υλικά που χρησιμοποιήσες.

xsterg
04-03-14, 18:13
μαλλον προκειται για ετοιμη κατασκευη που την προσαρμοσε σε ενα κουτι. ακομη και ετσι ομως ειναι αρκετα ενδιαφερουσα.
ενω το εξωτερικο μου αρεσε δεν θα πω το ιδιο και για το εσωτερικο. πολλα καλωδια, προχειρα ενωμενα, πεταμενα, δινου ν την εντυπωση χαους. και ενα κοματι ξυλο κανει την εικονα ακομη χειροτερη. θα προτεινα να κανεις τις καλωδιωσεις απο την αρχη και το κυριοτερο με ασφαλη τροπο. η μονωτικη ταινια σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται ασφαλης τροπος.

ds electronics
04-03-14, 21:23
Είναι υλικά του εμπορίου τα οπόια τα είχα στην άκρη οπότε αποφάσισα να τα ενώσω και να φτιάξω αυτό το εργαλείο.

Ο μετρητης καθως ο σταθεροποιητης ειναι αγορασμενα απο ebay.
Αρχικα ειχα παρει το μετρητη για να τον βαλω στον πινακα μου μεσα διοτι ειχα την εντυπωση οτι ηταν μετρητης επαγωγικος αλλα οταν ειδα οτι ειναι εισοδου - εξοδου αλλαξα γνωμη και αποφασισα να γινει στην μορφη που σας εδειξα. Θεωρω οτι ειναι χρησιμο εργαλειο , τουλαχιστον για το δικο μου εργαστηριο.
Συχγωρεστε με για τους τονους διοτι γραφω απο κινητο