PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοναστηράκι τις Αμερικής



sotron1
04-03-14, 17:17
Μοναστηράκι τις Αμερικής :crying: . Εάν και αγγλικά αξίζει να το παρακολουθήσετε.

https://www.youtube.com/watch?v=XesfMfS5usY


Τυχεροί είναι μερικοί. Εγώ θα πέρναγα όλες τις Κυριακές μου χαζεύονταςτα υλικά. :001_smile:

Γαληνίτης
04-03-14, 17:32
Βλέποντάς το νιώθουμε σαν φτωχοί συγγενείς. Όσο για το Μοναστηράκι, καμμία σχέση!

nikos1
04-03-14, 17:38
Πιες Κυριακές .Εκεί μέσα να κοιμάμαι !

KOKAR
04-03-14, 20:50
Το μοναστηράκι και ιδιαίτερα τα HAMFEST εχουν καταντήσει να ειναι ενα πολύ κακής ποιότητας παζάρι
παει ο κάθε π@π@ρ@ς και πουλάει τα σκουπίδια του για πολλά ευρώ, δεν ειναι και λίγες οι φορές που ζητάει παραπάνω χρήματα απο οτι ειχε δώσει να το αγοράσει
Στο μοναστηράκι υπάρχει ενας "μπάρμπας" που εχει μια τρύπα με λυχνίες, βάσης, πυκνωτές μεταβλητούς όργανα πάνελ κ.λ.π
που πουλάει οσο θελει και σε όποιον θέλει....

SRF
04-03-14, 21:11
Πάντως όλα τα λεφτά είναι η έκφραση του Dave... που μόνο άνθρωποι παθιασμένοι με οτιδήποτε τεχνολογικό μπορούν να συνεκτιμήσουν!
Και μετά συγκρίνεις αυτήν την έκφραση με το απλανές βλέμα των κάθε λογής οπαδών κλωτσοσφαιρίσεως!!! Και καταλαβαίνεις γιατί ο κόσμος μας είναι ακόμα υπανάπτυκος τελικά!!!

JOUN
04-03-14, 23:55
"I have no idea what that is" ποσες φορες το ειπε..

nikos1
05-03-14, 00:38
Το θέμα νομίζω δεν είναι το βλέμμα και οτιδήποτε άλλο .Σκέψου για όλα αυτά τα υλικά το μεράκι και της ώρες που εργάσθηκαν καποι άνθρωποι για να δημιουργήσου αυτό το αποτέλεσμα που τώρα κάθετε σε κάποιο ράφι κάπου σε κάποια μεριά αυτού του κόσμου.

nikos1
05-03-14, 00:44
Φαντάσου μόνο την μυρωδιά

Γαληνίτης
05-03-14, 01:05
... Στο μοναστηράκι υπάρχει ενας "μπάρμπας" που εχει μια τρύπα με λυχνίες, βάσης, πυκνωτές μεταβλητούς όργανα πάνελ κ.λ.π
που πουλάει οσο θελει και σε όποιον θέλει....

Eννοείς τον κυρ Νίκο, στην πλατεία Αβησσυνίας. Παλιότερα ήταν στην απέναντι γωνία και είχε και παλιά ραδιόφωνα.

Dragonborn
05-03-14, 11:11
Είδατε τι απίστευτους πόρους έχουν οι συνάδελφοι εκεί ώστε να επισκευάζουν παλιά μηχανήματα ή να φτιάχνουν ρετρό κατασκευές. Αυτά πρέπει να τα δει ο Μπάμπης SV8XW από την Κεφαλονιά, αυτός που έφτιαξε το spark transmitter στο Αβέρωφ το 2012.

sotron1
05-03-14, 15:14
Όταν πεθάνω, εάν επιτρέπεται, να με θάψουν εκεί.

SRF
05-03-14, 15:16
Όταν πεθάνω, εάν επιτρέπεται, να με θάψουν εκεί.


Έχει σειρά αναμονής! Να περιμενεις!!!! :biggrin:

agis68
05-03-14, 16:21
δεν είδα μέχρι το τέλος το video και δεν ξέρω αν αναφέρθηκε σε τιμές αλλά να ξέρετε επείδή εχω μια μικρή εμπειρία σε αλλα ίσως μικρότερα σε μέγεθος που είναι διάσπαρτα σε όλητ την Αμερική οι τιμές ουτε παίζονται ουτε συγκρίνονται και γίνονται και παζαρια. Είναι πολύ χαμηλές και γεμίζεις αμάξι φεύγοντας. Οχι πήγα να πάρω 3 βάσεις για λυχνίες ΕΜ και UM (σειρές για magic eye κατασκευή πριν κανα δίμηνο και μου ζήτησε με ύφος "παλληκάρι μιλάμε αμεταχειριστες, (είχαν κολλήσεις επάνω) δεν ξέρω αν ξέρεις πως δουλεύουν" 40 ευρώ που φυσικά δεν έδωσα. Του απάντησα βέβαια πληρωμένα...οτι εγώ θα μάθω πως δουλεύουν αλλά με τόση κολληση επάνω δεν θα δουλεύουν. Ξεφτίλα!!!!! Φυσικά παρήγγειλα απο ebay 5 βάσεις σε 1/4 της τιμής

KOKAR
05-03-14, 22:53
αυτο λεω και εγώ ρε Αγι, αν νομίζουν ολοι αυτοί (που παίρνουν με "διάφορους" τρόπους υλικο απο ναυτικό - αεροπορία -στρατο ξηρας για ενα κομματι ψωμι και μετα τα πουλάνε χρυσάφι )
οτι κρεμόμαστε απο τα @ρχιδι@ τους....ας τα κόψουν να πέσουμε !

gsouf
05-03-14, 23:03
Εκεί πας μόνο με επικαθήμενο τριαξονικό και αρχίζεις το φόρτωμα :lool:

αμα μπώ ποτέ εκέι μέσα θα κάνω σαν πιτσιρίκι στον μουστάκα!!!!

radioamateur
05-03-14, 23:41
Στο Μοναστηράκι υπάρχει ακόμα το κατάστημα του Βασίλη.Εξαρτήματα RF πουλάει ακόμα;
Εκτός από το παζάρι του HAMFEST και το internet δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό.
Δείτε ένα ενδιαφέρον διαδικτυακό παζάρι στη γείτονα χώρα Ιταλία που βρήκα ψάχνοντας δεδομένου ότι η Αμερική πέφτει λίγο μακριά.

http://radiosurplus.it/

nikosp
06-03-14, 19:04
Στο Μοναστηράκι υπάρχει ακόμα το κατάστημα του Βασίλη.Εξαρτήματα RF πουλάει ακόμα;
Εκτός από το παζάρι του HAMFEST και το internet δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό.
Δείτε ένα ενδιαφέρον διαδικτυακό παζάρι στη γείτονα χώρα Ιταλία που βρήκα ψάχνοντας δεδομένου ότι η Αμερική πέφτει λίγο μακριά.

http://radiosurplus.it/

Το κατάστημα του Βασίλη όπως το ξέραμε κάποια εποχή δυστυχώς δεν υπάρχει πιά
Ούτε και ο Βασίλης
Θύμα εγκλήματος εάν δεν κάνω λάθος
Την εποχή που ήταν στα φόρτε του το επισκεπτόμουν συχνότατα και είχαμε γίνει και φίλοι
Σήμερα υπάρχει ο αδελφός του με παρόμοιο κατάστημα
Το radiosurplus το γνωρίζω και το συστήνω σε όποιους θέλουν να αγοράσουν πρώην στρατιωτικά μηχανήματα (πομποδέκτες) κάποιας εποχής
Εγώ έχω αγοράσει μερικούς αναλογικούς παλμογράφους για επισκευή που τους χρησιμοποιώ σαν πασατέμπο
Όταν δεν έχω κάτι να κάνω ασχολούμαι με αυτούς
Σύντομα θα κάνω έναν κατάλογο με Ιταλικά καταστήματα ηλεκτρονικών για όποιους ενδιαφέρονται για αγορές από Ιντερνετ
Από αυτά που ξέρω πάντως κανένα δεν είναι σαν αυτό του Video
Είναι το κάτι άλλο
Τώρα τι κόστος έχουν τα διάφορα ανταλλακτικά δεν μπορούμε να το ξέρουμε
Πολλές φορές όμως ένα πράγμα δυσεύρετο σού λύνει μία δύσκολη κατάσταση και δέχεσαι να το πληρώσεις έστω και ακριβά
Σκεύτεσται τι χρήματα ξόδεψε ο τύπος για να μαζέψει όλα αυτά ?

nikosp
06-03-14, 19:18
Μερικά καταστήματα ηλεκτρονικών surplus στην Ιταλία
www.electronicsurplus.it
www.radiosurplus.it
www.ebay.it
www.beb-elettronica.it
www.radioamateur.eu
www.esco.it
www.augustofoschini.it
www.fatelettronica.it
www.test-italy.com
Αρκεί ένα ψάξιμο με την λέξη materiale elettronico surplus
Επείσης ένα πολύ καλό μέρος για διάφορα ηλεκτρονικά μηχανήματα είναι και αυτό
http://www.spinelectronics.eu/

nikman
06-03-14, 19:31
Τι να πει κανεις (ολα τα λεφτα)

Αγγελος 297
06-03-14, 20:18
Άνετα θα ζουσα εκεί μέσα.Η μυρωδία των παλαιών υλικών είναι άλλη φάση.:drool:Δυστυχώς όπως είπαν και οι φίλοι κρεμόμαστε από άτομα που
έχουν μερικά μεταχειρισμένα υλικά.Και τα πουλούν σε τιμές εξωφρενικές, λες και παίρνεις τίποτα σπάνιο.Εδώ μια βάση για λυχνία τι πουλούν
5 ευρώ.Με τόσα λεφτα παίρνεις 2 μπουκάλια γάλα και ένα κιλό ψωμί!!!Μετά λογικό είναι να στρέφεσαι στο εξωτερικό όπου βρίσκεις
ότι θέλεις σε λογικές τιμές.Έπειτα γίνεται λόγος για την οικονομία στην χώρα μας.:saad:

SV2IPW
10-03-14, 17:57
Eννοείς τον κυρ Νίκο, στην πλατεία Αβησσυνίας. Παλιότερα ήταν στην απέναντι γωνία και είχε και παλιά ραδιόφωνα.

Σουλελές Νίκος έτσι έγραφε η απόδειξη που του είχα ζητήσει....για κάτι παλιούς GRC ....Όσπου έμαθα από τα προμηθευόταν και ο ίδιος!!!!
Ας πρόσεχα!!!!

SV2IPW
10-03-14, 18:14
Έχει αγοράσει κανείς όργανα παλμογράφο-γεννήτρια από αυτόν τον Ιταλό??
http://www.radiosurplus.it/
Τι λέει από αξιοπιστία ???

nikosp
11-03-14, 10:54
Έχει αγοράσει κανείς όργανα παλμογράφο-γεννήτρια από αυτόν τον Ιταλό??
http://www.radiosurplus.it/
Τι λέει από αξιοπιστία ???
Εγώ αγόρασα από αυτόν συνολικά 5 αναλογικούς παλμογράφους προς επισκευή
Τους αγόρασα για να έχω κάτι να περνάει η ώρα μου όταν δεν έχω κάτι να κάνω
Στις συναλλαγές τους είναι αξιόπιστοι αλλά δεν ξέρω εάν τα πλήρως λειτουργικά όργανα που πουλάνε είναι ρυθμισμένα σωστά και πιστοποιημένα
Θεωρώ πώς ένα πιο αξιόπιστο κατάστημα είναι αυτό που έχω αναφέρει σε ένα προηγούμενο μου post που λέγεται spin....
Αυτοί παραδίδουν όργανα πλήρως ελεγμένα και πιστοποιημένα ως προς τις επιδώσεις τους
Οι τιμές όμως είναι πιο ακριβές
Ότι πληρώσεις παίρνεις
Εάν χρειαστείς κάτι μπορώ να σε βοηθήσω
Γνωρίζω πρόσωπα και στα δύο καταστήματα και έχω αγοράσει και από τους δύο

radioamateur
30-03-14, 05:33
Υπάρχει και αυτός με RF εξαρτήματα αν και μου φαίνεται λίγο έως πολύ ακριβός.

http://www.rf-microwave.com/eng/home.html

Κάποιοι όμως δεν βάζουν μυαλό νομίζοντας ότι δεν υπάρχει εναλλακτική αγορά και έτσι στα παζάρια τύπου HAMFEST τα περισσότερα υλικά δεν πωλούνται. Αυτό συμβαίνει και σε ορισμένα ελληνικά sites που πουλάνε διάφορα RF αντικείμενα αρχαία στην τιμή του καινούριου λες και απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο σε συλλέκτες.
Τι να πω...

:cursing: