PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροποποίηση κυκλώματος για την λάμπα σε ψυγείο.



.::Nikos::.
04-03-14, 22:30
Καλησπέρα, έχουμε μία ντουλάπα ψυγείο στο οποίο στην κατάψυξη έχει μία απλή λάμπα ενώ στην συντήρηση έχει λάμπα φθορίου η οποία κάθε λίγο και λιγάκι καίγεται... Σκέφτηκα λοιπόν να βρω το inverter να το καταργήσω και μέσα από 2 από τα 4 καλωδιάκια που έρχονται μέσα στο ψυγείο να συνδέσω 2-3 σειρές των 20cm λεντοταινία. Φυσικά αντί για την πλακέτα με το Inverter θα μπει μετασχηματιστής.
Νομίζω ξέρω πως θα γίνει απλά θέλω να μου το επιβεβαιώσει κι άλλος για να βεβαιωθώ ότι σαν ιδέα στέκει και για το ότι εντόπισα την σωστή πλακέτα. Με βάση αυτό που έχω στο μυαλό μου, καταργώ την πλακέτα που φαίνεται αριστερά πάνω στην φωτό και από το κόκκινο/κίτρινο τροφοδοτώ έναν μετασχηματιστή από τον οποίο μέσα από 2 από τα 4 καλωδιακια που φεύγουν από την πλακέτα (μαύρα/ασπρα), θα τροφοδοτώ την λεντοταινια εντος του ψυγείου. Είναι όντως τόσο απλό όσο το βλέπω ή κάτι θα πάει στραβά όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις; :-P

Αν λυθεί αυτή η απορία και υλοποιηθεί αύριο, πιθανόν να ρωτήσω και κάτι άλλα πραματακια όσον αφορά το ψυγείο (χαζεύω ακόμα το κύκλωμα και ίσως γεννηθούν απορίες)
Ευχαριστώ!

nestoras
04-03-14, 23:20
Νομίζω πως είσαι σωστός.
Η λάμπα φαίνεται να ενεργοποιείται από δύο "μεριές". Τον "HOME BAR - S/W" αλλά και από τον "R-DOOR S/W" (λίγο πιο αριστερά).
Δε βλέπω κάτι ύποπτο πέρα από το ότι μπορεί να χρειαστεί κάποιο snubber παράλληλα με τους διακόπτες για να τους προστατέψεις από το επαγωγικό φορτίο σου (άναψε σβήσε τον M/Σ) επειδή οι διακόπτες αυτοί μπορεί να μην είναι κατασκευασμένοι για λειτουργία με επαγωγικό φορτίο. Στην ουσία κάθε φορά που θα ανοιγοκλείνεις την πόρτα, μπορεί να πετάγονται σπινθήρες στον διακόπτη και να τον καταστρέψεις με τον καιρό. Πολύ πιθανόν η πλακέτα που έχει ήδη πάνω να έχει φίλτρα στην είσοδο που να αποτρέπουν κάτι τέτοιο να συμβεί.

Προχωράς με δικιά σου ευθύνη ή περιμένεις κι άλλες γνώμες...

.::Nikos::.
04-03-14, 23:49
O "Home bar SW" έχει ξεσυνδεθει εδώ και χρόνια γιατί κάπου βραχυκύκλωνε το καλώδιο του στο άνοιξε κλείσε της πόρτας και έριχνε το ρελέ. (μαλλον με τα χρόνια κόπηκε κάπου στο μεντεσέ της πόρτας και ακούμπαγε σασί) Αλλά αυτό δε νομίζω πως με επηρεάζει καν. Εξάλλου μόνο την τροφοδοσία της πλακέτας Inverter θα πάρω και θα δώσω σε μ/σ οπότε όλο το υπόλοιπο κύκλωμα μένει ως έχει.
Δε το ηξερα αυτο με το snubber αλλά αν κάνει τέτοια ζημιά ένας μετασχηματιστής φανταζομαι πως και το inverter θα το έκανε οπότε όντως μπορεί ο κατασκευαστής να το έχει προβλέψει (ή να μην το έχει προβλέψει και να μην εχει παθει τιποτε τοσα χρονια) :-P
Ξεκινάω την υλοποίηση εγώ σιγά σιγά και θα περιμένω κι άλλη απάντηση παράλληλα.

stauros772000
05-03-14, 07:30
μιας και ανοιξε το νημα ο συμφορουμιτης,να ρωτηξω και εγω,παλι για λαμπα.....η ρημαδα μενει μισοαναμενη,ειτε κλειστη η πορτα,ειτε ανοιχτη.........τι παιζει?

.::Nikos::.
05-03-14, 14:59
Τελικά είναι σημαντικο να μπει snubber; Δε μπορώ να καταλάβω πως να το φτιάξω. Επίσης αν μπει πρεπει να μπει απαραίτητα παράλληλα με τον διακόπτη; Γιατί κάπως δυσκολο να βρω εκείνα τα καλώδια (αυτά που καταλήγουν στο 1 και 2 του διακόπτη) Δε γίνεται παρέα με τον μ/σ να μπει κατι;

vasilllis
05-03-14, 15:46
Καλησπέρα, έχουμε μία ντουλάπα ψυγείο στο οποίο στην κατάψυξη έχει μία απλή λάμπα ενώ στην συντήρηση έχει λάμπα φθορίου η οποία κάθε λίγο και λιγάκι καίγεται... Σκέφτηκα λοιπόν να βρω το inverter να το καταργήσω και μέσα από 2 από τα 4 καλωδιάκια που έρχονται μέσα στο ψυγείο να συνδέσω 2-3 σειρές των 20cm λεντοταινία. Φυσικά αντί για την πλακέτα με το Inverter θα μπει μετασχηματιστής.
Νομίζω ξέρω πως θα γίνει απλά θέλω να μου το επιβεβαιώσει κι άλλος για να βεβαιωθώ ότι σαν ιδέα στέκει και για το ότι εντόπισα την σωστή πλακέτα. Με βάση αυτό που έχω στο μυαλό μου, καταργώ την πλακέτα που φαίνεται αριστερά πάνω στην φωτό και από το κόκκινο/κίτρινο τροφοδοτώ έναν μετασχηματιστή από τον οποίο μέσα από 2 από τα 4 καλωδιακια που φεύγουν από την πλακέτα (μαύρα/ασπρα), θα τροφοδοτώ την λεντοταινια εντος του ψυγείου. Είναι όντως τόσο απλό όσο το βλέπω ή κάτι θα πάει στραβά όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις; :-P

Αν λυθεί αυτή η απορία και υλοποιηθεί αύριο, πιθανόν να ρωτήσω και κάτι άλλα πραματακια όσον αφορά το ψυγείο (χαζεύω ακόμα το κύκλωμα και ίσως γεννηθούν απορίες)
Ευχαριστώ!

οχι μετασχηματιστη.Οι ταινιες θελουν dc.


μιας και ανοιξε το νημα ο συμφορουμιτης,να ρωτηξω και εγω,παλι για λαμπα.....η ρημαδα μενει μισοαναμενη,ειτε κλειστη η πορτα,ειτε ανοιχτη.........τι παιζει?

εχεις κανει καποια επισκευη στο ψυγειο? αυτο γινεται γιατι περνει επιστροφη απο καπου.Αν συνδεεται στον θερμοστατη θα εχει κομμενη αυτη την εξοδο μαλλον.
Τωρα λεπτομερειες δεν ξερω και εγω ψαχνομαι.

FILMAN
05-03-14, 15:59
Δεν χρειάζεται snubber. Το χωρητικό φορτίο του μαμίσιου inverter είναι χειρότερο για το διακόπτη από το επαγωγικό ενός μικρού μετασχηματιστή.

.::Nikos::.
05-03-14, 16:09
οχι μετασχηματιστη.Οι ταινιες θελουν dc.


sorry λάθος λέξη χρησιμοποίησα. Τροφοδοτικο εννοώ :-P

Φίλιππε ευχαριστώ, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση η πλακέτα του inverter να έχει κάτι που να αποτρέπει αυτο το πρόβλημα; Εντάξει μπορεί με το τροφοδοτικό που θα βάλω να μην κάνει κάτι τρομερό με τη σπίθα που θα βγάζει αλλά αν με το ινβερτερ δεν εκανε καθολου λόγω κάποιου φίλτρου όπως λέει ο Παναγιώτης πιο πάνω;
Σκέφτομαι για ένα τροφοδοτικο 12V το πολύ 500mA πάντως.

FILMAN
05-03-14, 16:40
δεν υπάρχει περίπτωση η πλακέτα του inverter να έχει κάτι που να αποτρέπει αυτο το πρόβλημα; Εντάξει μπορεί με το τροφοδοτικό που θα βάλω να μην κάνει κάτι τρομερό με τη σπίθα που θα βγάζει αλλά αν με το ινβερτερ δεν εκανε καθολου λόγω κάποιου φίλτρου όπως λέει ο Παναγιώτης πιο πάνω;Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, μην ανησυχείς.

.::Nikos::.
05-03-14, 23:09
Ωραία! Αύριο ελπίζω να ολοκληρωθεί το πράμα και να δουμε φως επιτελους στο ψυγείο.

.::Nikos::.
06-03-14, 13:55
Να ρωτήσω, λόγω μεγέθους θα με βόλευε κάτι τέτοιο http://www.mrled.gr/trofodotiko-6-watt-gia-tainies-kai-lampes-led-plastiko-230v-12vdc.html αλλά σκέφτομαι πως δε μπορεί να μην έχει μειονεκτήματα έτσι όπως το βλέπω. Κάνει δουλειά ή να μην το κοιτάξω καν;

Papas00zas
13-03-14, 16:47
Γνώμη μου: Στο βαθμό προστασίας γράφει: IP 20. Το μηδενικό στο τέλος όμως δείχνει ότι δεν προστατεύεται από υγρασία(και υγρα γενικοτερα) καθόλου. Δε πιστεύω να ταιριαζει. Αλλά δε ξέρω και πού θα το βάλεις.

.::Nikos::.
13-03-14, 20:28
Δεν υπαρχει θεμα με υγρασια. Απο πανω απο το ψυγειο θα μπει στο μερος που εχει την πλακετα και ολα τα ηλεκτρονικα του μερη. Απλα ρωτησα λογω οτι ειναι ηλεκτρονικος μετασχηματιστης και καπου εδω μεσα ειχα διαβασει πως αυτοι δουλευουν σωστα μονο αν το φορτιο ειναι μεσα σε καποια ορια. Βεβαια αυτο το ειχα δει για ηλεκτρονικο μετασχηματιστη (AC εξοδο 12V) για σποτακια αλογονου και καποιος ειχε βαλει σποτακια led (mr16) αν θυμαμαι καλα.

Sent from Tapatalk.