PDA

Επιστροφή στο Forum : έλεγχος στάθμης νερού



lepouras
07-03-14, 18:40
ήρθε στα χέρια μου μία πλακέτα που έσκασε από λάθος σύνδεση. είναι από μια μηχανή καφέ και το μόνο που κάνει είναι να ελέγχει την στάθμη του νερού στον κάδο και όταν πέφτει να βάζει μπροστά την αντλία για να συμπληρώνει την απώλεια. έχει 2 λεντ στην πρόσοψη που όταν πέφτει η στάθμη ανάβει το κόκκινο και όταν γεμίζει ανάβει το πράσινο. το 555 δίνει μία χρονοκαθυστέρηση περίπου 5 δευτερόλεπτα και στις δύο καταστάσεις(όταν πέφτει και όταν γεμίζει ο κάδος).
αλλαχτήκαν τα πάντα επάνω στην πλακέτα μιας και κόστισαν 6 ευρώ όλα ενώ η πλακέτα κάνει 100.
δεν παράγετε πια η ίδια και υπάρχει μόνο σε στοκ γιαυτό μάλλον και το ποσό που την χρεώνουν.
το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα και εδώ θέλω την βοήθειά σας είναι 2 αντιστάσεις που καήκαν ολοσχερώς και δεν ξεχώριζαν τα χρώματά τους. αυτές είναι για τα λεντ από ότι κατάλαβα. η πλακέτα δουλεύει και χωρίς αυτά κανονικά αλλά θέλω να την κάνω να δουλέψει όπως ήταν.έπιασα και έβγαλα το σχέδιό της για να σας δείξω και να μπορέσετε να βγάλετε μια άκρη.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49842&stc=1
οι δύο αντιστάσεις είναι οι κόκκινες κάτω δεξιά(R14-R15) και τα λεντ είναι ένα κόκκινο ένα πράσινο όπως τα βλέπετε συνδεδεμένα. ο μετασχηματιστής είναι 12 βολτ.
προσπάθησα να μετρήσω στην έξοδο την τάση μήπως και υπολογίσω κάτι αλλά έχω στην μία κατάσταση 13.8 και στην άλλη 20 βολτ και μάλλον δεν μετράω κάτι καλά.
στο W/LVL στον γειωμένο ακροδέκτη συνδέεται ο κάδος και στον άλλον η ακίδα που ακουμπάει το νερό όταν φτάσει στην επιλεγμένη στάθμη και στον LED όπως λέει και το όνομα συνδέονται τα δύο λεντ.
και δύο φωτογραφίες της πλακέτας αν και ελπίζω με το σχέδιο να μην σας χρειάζονται.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49845&stc=1http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49844&stc=1
δεν το έβαλα το ερώτημα στο howtofixit γιατί πιστεύω ότι και σαν σχέδιο μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον σαν κατασκευή μια και το κόστος του είναι πάρα πολύ μικρό(μην πάει χαμένος και ο κόπος να το αποτυπώσω:biggrin:) και με ενδιαφέρει να ακούσω και την θεωρία του πως δουλεύει τελικά η πλακέτα.
γιατί έχει ημιανόρθωση και όχι γέφυρα. ενημερωτικά ο κάδος είναι χάλκινος και η ακίδα ανοξείδωτη

αν κρίνουν οι διαχωριστές ότι πρέπει να φύγει να το κάνω.

leosedf
07-03-14, 20:10
1.2kΩ

Μάστορα δεν την αντιγράφεις και την πουλάς για 80? New πάρε πάρε original είναι ΣΕ λέω.

lepouras
07-03-14, 20:25
χαχαχα Κωνσταντίνε το σκέφτομαι σοβαρά έτσι που μου τα είπαν. και το ποιο αστείο πρέπει να την παραγγείλεις από Ιταλία.
σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω και τις αντιστάσεις να δω αν θα μου δουλέψει σωστά.

leosedf
07-03-14, 20:33
Στην κάνω εγώ με 89! Και SMD αν θέλεις.

leosedf
07-03-14, 20:36
Α περίμενε τώρα είδα ότι έχεις παραπάνω τάσεις.
Δοκίμασε 2-2.2kΩ στα 20V και 1,5kΩ στα 13.

lepouras
07-03-14, 20:37
δεν βγαίνω μαναμ με σκίζεις. κόψε κάνα ευρώ να βγει το κουλούρι(Θεσσαλονίκης) τουλάχιστον:001_tt2:

FILMAN
10-03-14, 15:41
Γιάννη βάλε R14 = 2.2kΩ και R15 = 1.8kΩ. Έτσι θα έχεις γύρω στα 7mA από κάθε LED (μη βάλεις κανένα πολύ αρχαίο και δεν φέγγει)

lepouras
11-03-14, 13:59
Κωνσταντίνε και Φίλιππε σας ευχαριστώ. η πλακέτα δουλεύει άψογα. ή αντίσταση ξεχάστηκα και έβαλα μία 2.4 αντί για 2.2 αλλά τα λεντ επειδή ήταν καινούργια και λίγο υψηλής απόδοσής
άναψαν μια χαρά. στην μία κατάσταση όταν δούλευε το πράσινο(λεντ2) έχω 3.1βολτ και 4.8mA και όταν είναι στο κόκκινο(λεντ1) έχω 1.8 βολτ και 4.1mA.
να αναφέρω για όποιον θελήσει να το φτιάξει(θα συμπληρώσω στο σχέδιο και τις αντιστάσεις)
οι χρόνοι δουλεύουν ως εξής.
όταν αρχικά τροφοδοτούμε, ξεκινά με πράσινο αναμένω,
αν η στάθμη του νερού είναι χαμηλή σε 4 δευτερόλεπτα ενεργοποιείτε το ρελε.
αν μέσα στα επόμενα 12 δευτερόλεπτα δεν έχει φτάσει το νερό στην στάθμη το πράσινο λεντ θα σβήσει και θα ανάψει το κόκκινο. μόλις η στάθμη φτάσει στο ηλεκτρόδιο μετά από 4 δευτερόλεπτα κόβει το ρελε και ανάβει πράσινο.
όποτε πέφτει η στάθμη του νερού θα έχουμε 4 δευτερόλεπτα να ενεργοποιηθεί το ρελε και 12 να σβήσει το πράσινο αν δεν φτάσει την στάθμη. αν παρόλα αυτά περάσουν 120 δευτερόλεπτα από την στιγμή που άναψε το κόκκινο και δεν έφτασε την στάθμη το νερό τότε το ρελε απενεργοποιείτε( να σώσουμε προφανώς την αντλία μην καεί) και παραμένει το κόκκινο αναμμένο.
για σχετικά απλό κύκλωμα δεν περίμενα να κάνει τόσα πάντως.