PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβή σε γεννήτρια



tigiakou
08-03-14, 19:02
Καλησπέρα,

έχω μια παλιά τριφασική γεννήτρια 18kw.έχω να την χρησιμοποιήσω περίπου ένα μήνα.Πάντα δούλευε μια χαρά.Τώρα την βάζω μπροστά και μια βγάζει ρεύμα 380 με 400 volt και μια μηδενίζει.Αυτό το κάνει συνεχόμενα.Το βολτόμετρο παίζει συνεχώς.Δεν έχει κάποιο ακροκιβώτιο.Βγάζει κατευθείαν 3 χοντρά καλώδια(φάσεις) και ένα μόνο του χοντρό(ουδέτερο).Επίσης έχει 2 λεπτά καλώδια που τα πηγαίνει σε ένα εξωτερικό κουτάκι και άλλα δύο λεπτά τα οποία τα έχει μονωμένα.Αυτό το κουτάκι είναι για την διέγερση.Σε αυτό πηγαίνουν τα δύο αυτά λεπτά καλώδια και άλλα δύο απο τον πίνακα ρεύματος που το τροφοδοτούν με 220 volt.Μέσα το κουτί έχει μια πλακέτα και ένα ροοστάτη που όταν τον πείραζες επήρέαζεις την τάση εξόδου της γεννήτριας.
Τώρα βάζω μπροστά την γεννήτρια και παρακολουθώ την τάση στα άκρα των καλωδίων των δύο λεπτών καλωδίων που πάνε μέσα στη γεννήτρια.Είναι περίπου 1 volt και λιγότερο και παίζει και η τάση στην έξοδο πάντα παίζει απο 0 και άνω.Ξεσυνδέω τα δύο καλώδια και μετράω τι βγάζει η πλάκέτα.ξεκίνησε απο 1volt και έφτασε τα 30.Μετά ξανασύνδεσα τα καλώδια αλλά η γεννήτρια δεν ξαναέβγαλε ρεύμα και τώρα δεν βγάζει η πλακέτα καθόλου ρεύμα.Υποθέτω οτι έχασε την διέγερση.Καμιά ιδέα;
Αν στα δύο άκρα που πάνε μεσα στη γεννήτρια δώσω τάση με μία μπαταρία θα διεγείρω το σύστημα και αν ναι πόση τάση πρέπει να δώσω;
Επίσης να αναφέρω οτι όπως βλέπω το ρότορα που γυρίζει απο μια μικρή τρύπα που υπάρχει βλέπω οτι έχει στο πίσω μέρος του και κάποιες διόδους.Έχει αυτό το πράγμα καρβουνάκια.Ξέρει κανείς πως ακριβώς λειτουργεί; Την γεννήτρια την είχα κάνει πριν απο δύο χρόνια περιέλιξη επειδή είχε καεί.

nikosp
08-03-14, 19:13
Εάν δεν έχει καθόλου διέγερση σίγουρα δεν βγάζει και ρεύμα
Το ότι πρήν έβγαζε που και που 380 σημαίνει ότι είχε πρόβλημα κακής επαφής μάλλον η διέγερση
Εάν έχει πρόβλημα τώρα η πλακέτα διέγερσης δεν το ξέρω
Τι μάρκα είναι ?

tigiakou
08-03-14, 19:56
Μάρκα είναι general electric.Είναι μοντέλο περίπου του 60.Έχει μηχανή ford περίπου στα 60 άλογα.Και εγώ για κακή επαφή σκέφτηκα.Τα δύο άκρα των καλωδίων τα μέτρησα και μου δίνουν γύρω στα 80 Ohm.Έχει καρβουνάκια;Λογικά αν έχει αυτά τα καλώδια οδηγούν σε αυτά.
Λογικά τώρα δεν πρέπει να έχει καθόλου διέγερση.Πως θα την ξαναδιεγείρω;
Η πλακέτα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα επειδή είδα να μου δίνει τάση όταν την άφησα ελέυθερη(χωρίς φορτίο) και μάλιστα συνεχως την αύξανε.

nikosp
08-03-14, 20:22
Η διέγερση στον ρότορα περνάει με καρβουνάκια
Εάν δεν τα έχεις αλλάξει ποτέ μάλλον αυτό είναι

tigiakou
08-03-14, 20:30
Και εγώ αυτό σκέφτηκα.Πριν απο δύο χρόνια την έκανα περιέλιξη αλλά δεν ξέρω αν τα άλλαξε.Δεν νομίζω βέβαια να τα άλλαξε.Τα δύο αυτά καλώδια που βγαίνουν απο την γενήτρια και πάνε στην πλακέτα δεν ενώνονται με τα καρβουνάκια;Εγώ μετράω αντίσταση στα άκρα απο τα δύο αυτά τα καλώδια και άρα πατάνε στον ρότορα.Βέβαια 'ισως δεν γίνεται καλή επαφή κατά την λειτουργία. Τέλος πάντων θα την λύσω για να δω τι γίνεται.
Στην συνέχεια όμως πως θα ξανακάνω διέγερση;θα δώσω ρεύμα στα άκρα απο αυτά τα καλώδια;
Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνουν οι δίοδοι που υπάρχουν πάνω στον ρότορα;

Notios38
08-03-14, 20:34
καλησπερα στην παρεα μας...Τιμολεων με ενα λαπτηρα πυρακτωσης 220V/100W στα ορια εξοδου της πλακετας διεγερσης..τι ταση εχεις ?σε DC μετρας..εφαρμοζοντας 220 ac στην εισοδο της....για πες μας.Αν μπορεις βαλε και καμια φωτο ,,για να δουμε τα διοδια πως τα εχει....πανω στον ροτορα

tigiakou
08-03-14, 20:42
Αν κατάλαβα καλά μου λες να συνδέσω μια λάμπα στην έξοδο της πλακέτας και να εφαρμόσω 220 στην είσιδο της έτσι ώστε να δώ τι τάση θα μετράω στην έξοδο της πλακέτας(ουσιαστικά πάνω στη λάμπα).Αυτό λογικά το θέλεις για να δοκιμάσουμε την πλακέτα.Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το κάνω αλλά θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.Ενδεικτικά τι τιμή πρέπει να πάρω περίπου;

Notios38
08-03-14, 20:50
ειναι θεμα σχεδιασης της γεννητριας ..απο 30-100 Vdc συνηθως..
πρεπει να την μετρησεις με φορτιο...τα διοδακια τωρα με μπερδεψαν ...πιθανον μονο για προστασια ...

vasilllis
08-03-14, 22:40
βγαλε καμια φωτογραφια.Καπου μπερδευτηκα,πλακετα και καρβουνακια? :confused1:
μαλλον για θεμα πλακετας ειναι τα συμπτωματα ειδικα αν ο ρυθμος 400v kai 0v ηταν ο ιδιος .Μαλλον τα δυο καλωδια που πανε κατω ειναι η διεγερση του στατη και θελουν μια ταση dc απο μπαταρια να δειγερθουν.Αλλα να εχεις υποψη δεν χανεται ετσι απλα ο παραμενων.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
09-03-14, 22:32
καλησπερα κατι παρομιο εχω και εγω μια γενητρια πετρελαιου 3φασικη η μπαταρια τα εχει φτυσει απο καιρο την εχω πανω ομως η μηχανη εχει διεγερση δουλευει κανωνικα , υπαρχει προβλημα που τη δουλευω ετσι καμια φορα με χαλασμενη τη μπαταρια ? ευχαριστω.

Notios38
10-03-14, 00:39
καλησπερα Νεκταριε..στις γεννητριες αυτες δεν μπαινουν οι μπαταριες στην διεγερση...σιγουρα ομως στον πινακα μεταγωγης αν σου λειπουν τα 12 η 24 V αν υποστηριζει εφεδρικα το δικτυο

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-03-14, 15:48
ευχαριστω . παντως τα καρβουνακια της τα εχω δει και εγω. (καλα και αχρειαστα χεχε ) που και που την βαζω μπρωστα οσο για τον φιλο πιο πανω η καρβουνακια η το ηλεκτρονικο της. αλλα σηνηθος τα καρβουνακια τρογωνται λογο της μεγαλης θερμοκρασιας.αλλα και παλι δεν καταληγουμε πουθενα μονο στο λυσιμο.