PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για εγκατάσταση ROISCOC 208CN από ερασιτέχνη



gthom
09-03-14, 18:52
Καλησπέρα σας,

Είμαι ερασιτέχνης αλλά μου αρέσει να καταπιάνομαι με διάφορα και θα ήθελα βοήθεια στην εγκατάσταση του συναγερμού ROISCOC 208CN. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά στο forum και έχω προσπαθήσει να βγάλω άκρη αλλά έχω ακόμη απορίες. Η εγκατάσταση έχει γίνει σε ένα διαμέρισμα και περιλαμβάνει 6 radar PIR1500 NAPCO(τα 2 στην ζώνη εισόδου) καθώς και μια μαγνητική παγίδα στην πόρτα εισόδου. Η σειρήνα είναι η MARS 251. Από κάθε στοιχείο φεύγει ένα Χ6 καλώδιο και πάει στο panel του συναγερμού. Φαντάζομαι ότι είναι λάθος ή περιττό αλλά έτσι έγινε. Έχω κάνει ένα σχέδιο (συνημμένο)για το πως θα μπορούσαν να γίνουν οι συνδέσεις και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω βασικές απορίες για το πως θα ενώσω τόσα καλώδια (παράλληλα?) και πως θα ενώσω τις τερματικές αντιστάσεις με αυτά τα καλώδια. Επίσης τα καλώδια στη σειρήνας τα κολλάω στο ρελέ με κολλητήρι? Σκέφτομαι να βάλω τα 2 radar και την παγίδα που είναι στο χώρο εισόδου στην ζώνη 1 και τα υπόλοιπα από 2 στην ζώνη 3 και 4.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...

stinger
09-03-14, 21:41
λιγο μπερδεμενο το σχεδιο σου η τουλαχιστον εμενα ετσι μου φαινεται...αφου εχεις 8 ζωνες γιατι θελεις να τα βαλεις ολα σε σειρα τα ρανταρ?? θα κρατησεις μια ζωνη που θα την κανεις 24ωρη και θα συνδεσεις ολα τα ταμπερ και τις υπολοιπες θα τις μοιρασεις ωστε να καλυψεις ολες τις ζωνες σου...
οσον αφορα τον roiscok υπαρχουν πολλα θεματα εδω μεσα ωστε να σου καλυψουν ολες τις αποριες σου..κανε μια αναζητηση

nestoras
09-03-14, 22:41
Καλησπέρα σας,

Είμαι ερασιτέχνης αλλά μου αρέσει να καταπιάνομαι με διάφορα και θα ήθελα βοήθεια στην εγκατάσταση του συναγερμού ROISCOC 208CN. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά στο forum και έχω προσπαθήσει να βγάλω άκρη αλλά έχω ακόμη απορίες. Η εγκατάσταση έχει γίνει σε ένα διαμέρισμα και περιλαμβάνει 6 radar PIR1500 NAPCO(τα 2 στην ζώνη εισόδου) καθώς και μια μαγνητική παγίδα στην πόρτα εισόδου. Η σειρήνα είναι η MARS 251. Από κάθε στοιχείο φεύγει ένα Χ6 καλώδιο και πάει στο panel του συναγερμού. Φαντάζομαι ότι είναι λάθος ή περιττό αλλά έτσι έγινε. Έχω κάνει ένα σχέδιο (συνημμένο)για το πως θα μπορούσαν να γίνουν οι συνδέσεις και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω βασικές απορίες για το πως θα ενώσω τόσα καλώδια (παράλληλα?) και πως θα ενώσω τις τερματικές αντιστάσεις με αυτά τα καλώδια. Επίσης τα καλώδια στη σειρήνας τα κολλάω στο ρελέ με κολλητήρι? Σκέφτομαι να βάλω τα 2 radar και την παγίδα που είναι στο χώρο εισόδου στην ζώνη 1 και τα υπόλοιπα από 2 στην ζώνη 3 και 4.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...

Τα καλώδια σου είναι μια χαρά, έτσι θα πρέπει να είναι (6άρι σε κάθε σημείο).
Συμβουλές:
1) Αφού ο πίνακας σου έχει 8 ζώνες θα κοιτάξεις να τις εκμεταλλευτείς όλες. Αυτό σημαίνει ότι αν είναι δυνατόν να βάλουμε κάθε σημείο σε μία ζώνη το κάνουμε ανεξαρτήτως αν δύο σημεία μας φαίνονται ότι είναι κοντά η όχι.
2) Τα ταμπέρ στα ραντάρ του εσωτερικού χώρου (ειδικά μέσα σε κατοικειμένο σπίτι) συνήθως δεν έχει νόημα να τα συνδέσουμε.
3) Τις τερματικές αντιστάσεις των ραντάρ που είναι μέσα στο σπίτι μπορείς να τις βάλεις και μέσα στον πίνακα από τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόσβαση στην καλωδίωση εκτός προστατευμένου χώρου. Την τερματική αντίσταση του τάμπερ της σειρήνας θα τη βάλεις μέσα στην σειρήνα αν υπάρχει εμφανές καλώδιο αλλιώς μπορείς να τη βάλεις κι αυτή μέσα στον πίνακα (αν το καλώδιό της δε φαίνεται καθόλου).
4) Από τη στιγμή που έχεις εξάρι καλώδιο στα σημεία σου δε θα χρησιμοποιήσεις το "-" για επιστροφή της επαφής alarm (NC) θα χρησιμοποιήσεις ένα ζευγάρι για την τροφοδοσία κι ένα ζευγάρι για κάθε ζώνη.
5) Ξανασχεδίασε το κύκλωμά σου πολύ πιο απλά: Τροφοδοσία κοινή, δηλαδή όλα τα "+" μαζί και όλα τα "-" μαζί.
Επαφή NC-->Ένα ζευγάρι καλωδίων για κάθε NC, ένα καλωδιάκι προς ζώνη "Ζx" και το άλλο καλωδιάκι προς "COM".

Πριν προλάβουν να με κράξει κανείς γιατί προτείνω να βάλεις τις αντιστάσεις στον πίνακα και να μην χρησιμοποιήσεις τάμπερ, ξανατονίζω ότι πρόκειται για σπίτι που κατοικείται, είναι πιο εύκολο στην εγκατάσταση, τα καλώδια θα πρέπει να βρίσκονται όλα σε προστατευμένο χώρο και το σημαντικότερο, σε 1-2 χρόνια ο πίνακας αυτός θα ξηλωθεί και θα τοποθετηθεί κάποιος ποιοτικότερος.

Για προγραμματισμό του πίνακα από ότι ξέρω το manual του συγκεκριμένου πίνακα είναι κανά 2-3 σελίδες οπότε δε νομίζω να σε δυσκολέψει ακόμη και σαν αρχάριο.

ΥΓ: προφανώς αν ρωτούσες πριν πάρεις το συγκεκριμένο πίνακα πιστεύω ότι θα σε πείθαμε να αγοράσεις κάτι άλλο.

gthom
09-03-14, 22:46
Καλησπέρα Σπύρο και ευχαριστώ που απάντησες σύντομα. Αν τα βάλω όπως λες με πιο τρόπο θα μπορούσα να συνδέσω την τερματική αντίσταση? (ρωτάω καθώς είμαι άσχετος). Μου φαινόταν πιο εύκολο να την βάλω σε ένα καλώδιο αν είναι σε σειρά και πιο δύσκολο αν είναι πολλά μαζί. Ή μήπως τα λέω τελείως λάθος?

gthom
09-03-14, 22:55
Παναγιώτη είμαι σίγουρος ότι θα με πείθατε να μη τον πάρω. έχω διαβάσει ότι έχει το forum για τον συγκεκριμένο και απογοητεύτηκα. Αυτός είναι και ο λόγος που πριν καν πειραματιστώ ρωτάω. Θα δοκιμάσω αυτό που λες, θα ξανακάνω το σχέδιο και θα το ξαναβάλω για επιβεβαίωση. Ελπίζω να με βοηθήσετε να το καταφέρω σιγά σιγά. Ευχαριστώ

gthom
10-03-14, 00:15
Κάπως έτσι εννοείς Παναγιώτη? Ελπίζω να μη σε μπερδεύει το σχέδιο...
Δεν παίζει ρόλο πιο radar μπαίνει σε πια ζώνη?

stinger
10-03-14, 07:48
Καλησπέρα σας,

Είμαι ερασιτέχνης αλλά μου αρέσει να καταπιάνομαι με διάφορα και θα ήθελα βοήθεια στην εγκατάσταση του συναγερμού ROISCOC 208CN. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά στο forum και έχω προσπαθήσει να βγάλω άκρη αλλά έχω ακόμη απορίες. Η εγκατάσταση έχει γίνει σε ένα διαμέρισμα και περιλαμβάνει 6 radar PIR1500 NAPCO(τα 2 στην ζώνη εισόδου) καθώς και μια μαγνητική παγίδα στην πόρτα εισόδου. Η σειρήνα είναι η MARS 251. Από κάθε στοιχείο φεύγει ένα Χ6 καλώδιο και πάει στο panel του συναγερμού. Φαντάζομαι ότι είναι λάθος ή περιττό αλλά έτσι έγινε. Έχω κάνει ένα σχέδιο (συνημμένο)για το πως θα μπορούσαν να γίνουν οι συνδέσεις και θα ήθελα την γνώμη σας. Έχω βασικές απορίες για το πως θα ενώσω τόσα καλώδια (παράλληλα?) και πως θα ενώσω τις τερματικές αντιστάσεις με αυτά τα καλώδια. Επίσης τα καλώδια στη σειρήνας τα κολλάω στο ρελέ με κολλητήρι? Σκέφτομαι να βάλω τα 2 radar και την παγίδα που είναι στο χώρο εισόδου στην ζώνη 1 και τα υπόλοιπα από 2 στην ζώνη 3 και 4.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...
δοκιμασε αυτην την συνδεσμολογια που σου δινω αν θελεις...η τερματικη επαφη μπαινει στο τελος της γραμμης και εχεις παραλληλα και ταμπερ ασφαλισμενο ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟς Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ..ετσι θα γλιτωσεις απο κολλητηρια και κολλησεις αντιστασεων και ειναι ευκολη και η τοποθετηση των αντιστασεων

gthom
10-03-14, 09:11
Σπύρο νομίζω ότι είναι η συνδεσμολογία που δίνουν σε ένα manual που είχα βρει στο Internet που το έχει σαν GUARD 8 wiring diagram. θα το δοκιμάσω και θα σου πω μόλις τελειώσω αν έχω πρόβλημα

gthom
11-03-14, 19:33
Έκανα τις συνδέσεις όπως είπες (όντως ήταν σχετικά εύκολο ακόμα και για μένα)και προέκυψαν κάποιες απορίες τις οποίες θα ήθελα να λύσω πριν του δώσω ρεύμα. Καταρχάς να πω ότι χρησιμοποίησα και τις 8 ζώνες του panel. Στην Ζ1 την παγίδα εισόδου με αντίσταση παράλληλα, στην Ζ2 το tamber της σειρήνας με αντίσταση και στις άλλες 6 από ένα PIR. Τις αντιστάσεις τις έβαλα στα PIR όπως είπες και όχι στο panel. Σωστά αυτά?
Α. Στην παραπάνω συνδεσμολογία πειράζει αν το (-) και tamber του PIR είναι στο ίδιο COM? (γιατί στο σχέδιο τα έχεις σε διαφορετικά)
Β. Το ρελέ της σειρήνας το σταθεροποιώ κάπως ή το αφήνω χύμα? Και την σύνδεση από το +14v της σειρήνας την κάνω στο ρελέ και από εκεί στο AUX του 208 ή την συνδέω παράλληλα από το ρελέ στο +14V μαζί με το καλώδιο που έρχεται από το AUX του panel (Έχω κάνει το 2ο)
Γ. Το jumper του DEFAULT το βγάζω πριν το θέσω σε λειτουργία ή λίγο μετά?
Δ. Από αυτά που έχω διαβάσει για την διαδικασία πριν τον ξεκινήσω η σειρά είναι : 1. Ολοκληρώνω συνδέσεις 2. Βάζω μπαταρία πίνακα, 3. δίνω ρεύμα και κάνω bypass σειρήνα, 4. βάζω μπαταρία σειρήνας
Είναι ok ?

stinger
11-03-14, 21:25
ας τα παρουμε με την σειρα..
Α.το C ειναι δυναμικο ισοδυναμο οποιας συνδεσης κανεις...οποτε το com και το - ειναι το ιδιο στην ουσια..
Β.το ρελε μπορεις να το αφησεις οπως θελεις αρκει να ειναι καλυμενες οι συνδεσεις και καλα κολλημενες οι επαφες του.οσον αφορα το ρευμα εχουμε κανει την συνδεσμολογια σε θεμα αλλου φιλου εδω οποτε κανε μια αναζητηση για να μην σε μπερδεψω..
Γ. το jumper δεν πρεπει να ειναι γεφυρωμενο κατα την ενεργοποιηση του συναγερμου...κανει 3 λεπτα να ενεργοποιηθει οταν δωσεις ρευμα
Δ.τι σειρηνα εχεις βαλει??αν εβαλες καμια mars-251 η καμια απο δαυτες να ξερεις πως εργοστασιακα ερχονται με αναποδη συνδεση του μηχανικου διακοπτη που εχει μεσα..και εχει default time 3 min..μπορεις να το αλλαξεις αυτο
συνηθως κανεις ολες τις συνδεσεις ακομα και στην σειρηνα και την κλεινεις..δινεις ρευμα..βαζεις μπαταρια πινακα..και μετα απο 3 λεπτα περιπου θα ανοιγοκλεισεις ζωνες να δεις αν ανταποκρινονται..

dalai
11-03-14, 21:44
οι mars 250 κανονικα δεν χρειαζονται ρελεδακι. Μπορουν ανετα να δουλεψουν και με απευθειας συσνδεση του BELL με το GO της σειρηνας.
Αν για τροφοδοσια της σειρηνας εδωσες απο το AuX να ξερεις οτι:
-Η σειρηνα περνει μονο 12 volt και οχι 14 που χρειαζετε για την πληρη φορτιση της μπαταριας.
-Αν βαλεις να χτυπησει η σειρηνα μπορει να σβησει ο συναγερμος ! ναι τα αμπερ του AUX ειναι λιγα και καιγεται η κεντρικη ασφαλεια!!!
-Αν κοψεις τα καλωδια τη σειρηνας (οπως πχ θα εκανε ενας επιδοξος ληστης εξω απο το σπιτι) τοτε σβηνει ο συναγερμος και ως εκ τουτου δεν σε περνει και τηλεφωνο ,γιατι πεφτει η κεντρικη ασφαλεια απο το βραχυκυκλωμα που θα κανει το κοφτακι!! Αν εισαι τυχερος θα ηχησει η σειρηνα (αν δεν την παρακαμψει και αυτην ,ευκολα)

Αυτα ειναι δοκιμασμενα και μπορεις να τα δοκιμασεις και εσυ για να ξερεις τι αγορασες

gthom
11-03-14, 21:50
Η σειρήνα είναι όντως η MARS 251. Δοκίμασα να βάλω την μπαταρία στην σειρήνα για να την κλείσω, αλλά άρχισε να κάνει έναν θόρυβο σαν κροτάλισμα μόλις την συνέδεσα και την ξαναέβγαλα. Σου λέει κάτι από την εμπειρία σου?

gthom
11-03-14, 22:04
Βασικά έχω κάνει την σύνδεση όπως λέει στο σχέδιο. Υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί αυτό το πρόβλημα ή χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία?

stinger
11-03-14, 22:22
κοιτα ολα ειναι πιθανα με αυτον τον συναγερο που πηρες..
με 6 ρανταρ που εχεις και με σειρηνα κτλ και με 400mA AUX που εχει το κεντρο σου το πιο πιθανο ειναι οτι με το που δωσεις ρευμα θα καψει απευθειας την ασφαλεια του πινακα...κανε μια δοκιμη και βλεπεις...αλλα μαλλον θα χρειαστεις εξωτερικο τροφοδοτικο

gthom
11-03-14, 22:31
Θα βγάλω κάποια ραντάρ από επάνω να δοκιμάσω. Αυτό με τον διακόπτη της σειρήνας που είπες κάπου το είχα δει και θα το ξαναψάξω. Και ο θεός βοηθός...

stinger
11-03-14, 22:35
ο σκοπος ειναι να τον τεσταρεις με ολα τα περιφεριακα επανω ωστε να ξερεις αν αντεχει...

dalai
12-03-14, 00:43
Βασικά έχω κάνει την σύνδεση όπως λέει στο σχέδιο.
ποιος σχεδιο εννοεις ?

Υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί αυτό το πρόβλημα ή χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία?
η πιο καλη λυση ειναι να παρεις τροφοδοσια για την σειρηνα επευθειας απο την μπαταρια της κεντρικης μοναδας. Το τροφοδοτικο εκει αντεχει (2Α) και θα παραλληλησεις και τις 2 μπαταριες . Μονη ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ εργασια ειναι να βαλεις ασφαλειες στην αρχη και στο τελος του καλωδιου,στο καλωδιο που θα παραλληλησει το + στις 2 μπαταριες (σε περιπτωση δολιοφθορας να μην παρεις φωτια). Εγω γδερνω λιγο το κοκκινο καλωδιο της μπαταριας και του συνδεω το καλωδιο που παει για την τροφοδοσια της σειρηνας,με ενδιαμεσες ασφαλειες φυσικα.Υ.Γ. ειναι 14 volt οπως απαιτητε

gthom
12-03-14, 00:54
Αν η λύση είναι αυτή θα το δοκιμάσω. Το βρήκα και το θέμα του διακόπτη και θα το γυρίσω στην NO. Έχω άλλη μια ερώτηση πριν το τεστάρω : Τα καλώδια που μπαίνουν στα AUX στο panel από ανιχνευτές κλπ τα βάζω όλα μαζί έτσι δεν είναι? όπως και όσα είναι στο ίδιο com...
Δηλαδή αυτή την στιγμή έχω από 4 σε κάθε είσοδο του AUX και από 2 σε κάθε com. Λάθος?

dalai
12-03-14, 00:55
Η σειρήνα είναι όντως η MARS 251. Δοκίμασα να βάλω την μπαταρία στην σειρήνα για να την κλείσω, αλλά άρχισε να κάνει έναν θόρυβο σαν κροτάλισμα μόλις την συνέδεσα και την ξαναέβγαλα. Σου λέει κάτι από την εμπειρία σου?
Ετσι κανει οταν δει το ταμπερ ανοιχτο.Αστο να κροταλιζει και συνδεσε τα ολα κανονικα.Απλως αν ειναι αδεια η μπαταρια θα σου καψει το ΑUX γιατι θα τραβηξει πολλα αμπερ(μιλαμε για ανωτερο επιπεδο ασφαλειας)
Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι ο πιο γελιος συναγερμος που εχω δει.Ο πιο γελιος ηταν ενας ασυρματος ,που πανω στο καντραν του ειχε κουμπι DISARM και δεν χρειαζονταν κωδικο για να το κανει !!!Απλα το πατουσες και απενεργοποιουνταν!

dalai
12-03-14, 01:00
τα AUX ειναι και τα δυο πανω σε μια ασφαλεια 400mA. οποτε δεν εχει σημασια.Για την ευκολια σου ειναι 2 .
τις com εγω τις απλωνα γιατι,καμοια φορα χρειαζονταν να απενεργοποιω ματια για δοκιμες,οποτε τα ειχα απλωμενα σε ολες τις com. Και παλι ειναι ολαε παραληλησμενες αλλα λιγο απλωσετες για να μην καει καμοια γραμμη πανω στη πλακετα(ποιος ξερει μπορει και εκει τσιγκουνιες να καναν)

gthom
12-03-14, 08:11
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Το δοκιμάζω σήμερα και το απόγευμα τα νεώτερα...

gthom
12-03-14, 15:27
Λοιπόν παιδιά τον έβαλα μπροστά. Στην αρχή κάνω bypass όλες τις ζώνες και αρχίζω να τις προγραμματίζω σύμφωνα με αυτά που έχω βάλει. Την σειρήνα την όρισα 64 όπως είχα διαβάσει. Άρχισα να τις ελέγχω μια μια και ήταν όλα ok εκτός από την σειρήνα που μου έβγαζε πρόβλημα με tamber (δεν βάραγε όμως). Αλλάζω ξανά θέση στις επαφές του διακόπτη μιας και δεν έχει ένδειξη πάνω και τελικά σβήνει η ένδειξη tamber. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ σε όλα πλέον μου δίνει ένδειξη ok η σειρήνα δεν ακούγεται! Τα LED ανάβουν. Τι μπορεί να φταίει? Να έκανα λάθος στην συνδεσμολογία? Στον πίνακα όταν δίνει συναγερμό ακούγονται χαρακτηριστικά "τακ" αλλά ήχος γιοκ....

gthom
12-03-14, 16:18
Επισυνάπτω photos από ρελέ και πλακέτα σειρήνας μήπως δείτε τι λάθος έχω κάνει

dalai
12-03-14, 19:37
αυτο το σχεδιο ακολουθησες?

http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/relays_3.pdf

Εγω θα σου προτεινα αυτο που ειχε συζητηθει σε αυτο το νημα μας
Δες στο τελος της πρωτης σελιδας
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54223&p=418761&viewfull=1#post418761

gthom
12-03-14, 20:06
Ακολούθησα αυτή :
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=18936&d=1299188958

Αλλά μήπως έπρεπε να συνδέσω το com από τον 208 στο GND της σειρήνας και όχι στο -FL?

stinger
12-03-14, 20:44
εμ εσυ τι λες??χωρις ρευμα πως περιμενεις να δουλεψει η σειρηνα σου?το FL- αστο κενο δεν σου χρειαζεται

gthom
12-03-14, 20:56
Το περίμενα ότι έκανα πατάτα...
Ευχαριστώ πολύ

gthom
12-03-14, 22:05
Κόβω ρεύμα, ξαναβγάζω μπαταρίες πριν το κάνω ή γίνεται και έτσι? Sorry για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά έχω φοβηθεί με αυτά που έχω διαβάσει.

dalai
12-03-14, 23:13
τι να φοβηθεις ρε συ...οτι και να κανεις αμα αποφασησει να καει αυτο το "μηχανημα" θα το κανει χωρις πολλες δικαιολογιες.
Οπως και να το κανεις δεν εχει και πολυ σημασια, αλλα το σωστο παντα ειναι να μην δουλευουμε υπο ταση

gthom
13-03-14, 19:58
Παιδιά όλα έγιναν όπως το είπατε. Με το που όπλισε η σειρήνα και πήγε να βαρέσει, κάηκε η ασφάλεια. Από την TELE μου είπαν να βάλω 1Α αντί για 0,5A

stinger
14-03-14, 08:04
Παιδιά όλα έγιναν όπως το είπατε. Με το που όπλισε η σειρήνα και πήγε να βαρέσει, κάηκε η ασφάλεια. Από την TELE μου είπαν να βάλω 1Α αντί για 0,5A
βαλε 1Α οπως σου ειπαν και θα δεις ενα ωραιο ''com error'' στην οθονη καποια στιγμη και θα ειναι εντελως για πεταμα ο συναγερμος σου...εγω θα σε συμβουλευα να μην το κανεις..αν ηταν ετσι θα την εβαζε κι ο κινεζος απο το εργοστασιο..δεν αντεχει το μηχανημα σου ζορια
πως τριγκαρισες την σειρηνα..με ρελε η μεσω UO????

gthom
14-03-14, 09:41
Με ρελέ όπως περιγράφω παραπάνω. Δηλαδή δεν υπάρχει λυτρωμός με αυτή την κατάσταση? Να δώσω από την μπαταρία στην σειρήνα όπως λέτε παραπάνω? Εξωτερική τροφοδοσία δεν γίνεται να μπει στην παρούσα φάση. Προτιμώ να καταργήσω την εξωτερική και να βάλω την εσωτερική. Ή μήπως ούτε έτσι γλυτώνω?

dalai
14-03-14, 11:26
Σου απαντησα και το αγνοησες...
Παρε παραλληλα απο την μπαταρια,αλλα βαλε ασφαλεια (2Α) και απο τις δυο μεριες .Σε περιπτωση βραχυκυκλωματος(κοφτακι) να προστατευτουν και οι 2 μπαταριες

gthom
14-03-14, 20:59
Παιδιά περιέργως σήμερα άλλαξα ασφάλεια, ξαναέβαλα 0.5Α και ΔΟΥΛΕΨΕ! Καλά που με πρόλαβες Σπύρο και δεν έβαλα 1Α.
Νίκο δεν αγνόησα την συμβουλή σου και θα δώσω τελικά από την μπαταρία γιατί προφανώς θα ξαναβγάλει πρόβλημα. Θερμά ευχαριστώ σε όσους συμμετείχαν στο θέμα μου. Αν δεν με βοηθούσατε ακόμα θα κοιτούσα τον συναγερμό στην κούτα που τον παρέλαβα...

dalai
14-03-14, 22:42
Σου δουλεψε γιατι στον ενδιαμεσο χρονο που ηταν σε λειτουργεια ,προλαβε να φορτισει η μπαταρια ,οποτε οταν ξαναηχεισε η σειρηνα ,το ρευμα αθροιστικα ηταν κατω απο 0,5Α. Αν το αφησεις να χτυπαει για κανα 2 λετπτο (οσο πρεπει δηλαδη) ,θα δεις οτι θα καει και παλι

gthom
15-03-14, 07:52
Για να πω την αμαρτία μου, επειδή το υποψιάστηκα με τα παραπάνω που λέγαμε, φόρτισα τις μπαταρίες πριν τις βάλω πάνω την δεύτερη φορά. Φαντάζομαι ότι μόλις δώσω τις σειρήνας από την μπαταρία δεν θα το κάνει. Απλά θα σταματήσει να χτυπάει μόλις καταναλωθεί?

dalai
15-03-14, 12:31
Αν το συνδεσεις με τη μπαταρια θα εχει ανετα ζουμι για τα 3 λεπτα που βαζουμε συνηθως χρονο στη σειρηνα. (Το μονο μειονεκτημα οπως προειπα ειναι οι απαραιτητες ασφαλειες).

loizoskal
16-07-14, 20:51
καλησπερα στην παρεα.δυστυχως μετα απο κεραυνο καηκε ο συναγερμος της Olympia τον οποιο ειχα 15 χρονια και δουλεψε απροβληματιστα.καλως η κακως πηραν τον roiscok .ο olympia δουλευε με δυο καλωδια για καθε ματι και την σειρηνα μαζι. τωρα ακουω για 6 κλπ οτι χρειαζονται για καθε στοιχειο.θελω να ρωτησω το εξης.
αν δεν θελω να συνδεσω τα ταμπερ και θελω απλα να συνδεσω μια μαγνητικη επαφη ενα ρανταρ εναν αισθητηρα καπνου και τη σειρηνα πρεπει να αλλαξω ολη την ηδη υπαρχουσα καλωδιωση?την προηγουμενη εγκατασταση την εκανα μονος αλλα εδω με οσα διαβασα μπερδευτηκα..καταρχην για στοιχειο που θα συνδεω στον συναγερμο χρειαζονται το z και το com για το ρανταρ το ιδιο για τον αισθητηρα και την μαγνητικη.διαβασα για τις αντιστασεις κλπ.οποτε στην ουσια μονο για την σειρηνα χρειαζονται περισσοτερα καλωδια δυο για το σημα και δυο για το ρευμα?η πρεπει να δωσω ρευμα στον αισθητηρα και το ρανταρ απο το aux για να δουλεψουν και αυτα? αυτα για αρχη...

nestoras
16-07-14, 21:53
καλησπερα στην παρεα.δυστυχως μετα απο κεραυνο καηκε ο συναγερμος της Olympia τον οποιο ειχα 15 χρονια και δουλεψε απροβληματιστα.καλως η κακως πηραν τον roiscok .ο olympia δουλευε με δυο καλωδια για καθε ματι και την σειρηνα μαζι. τωρα ακουω για 6 κλπ οτι χρειαζονται για καθε στοιχειο.θελω να ρωτησω το εξης.
αν δεν θελω να συνδεσω τα ταμπερ και θελω απλα να συνδεσω μια μαγνητικη επαφη ενα ρανταρ εναν αισθητηρα καπνου και τη σειρηνα πρεπει να αλλαξω ολη την ηδη υπαρχουσα καλωδιωση?την προηγουμενη εγκατασταση την εκανα μονος αλλα εδω με οσα διαβασα μπερδευτηκα..καταρχην για στοιχειο που θα συνδεω στον συναγερμο χρειαζονται το z και το com για το ρανταρ το ιδιο για τον αισθητηρα και την μαγνητικη.διαβασα για τις αντιστασεις κλπ.οποτε στην ουσια μονο για την σειρηνα χρειαζονται περισσοτερα καλωδια δυο για το σημα και δυο για το ρευμα?η πρεπει να δωσω ρευμα στον αισθητηρα και το ρανταρ απο το aux για να δουλεψουν και αυτα? αυτα για αρχη...

Ξαναέλεγξε τις καλωδιώσεις σου (ειδικά του ανιχνευτή κίνησης και του αισθητήρα καπνού). Τι εννοείς "δύο καλώδια";
Σε κάθε σημείο πάνε χωριστά δύο καλωδιάκια (αγωγοί) ή ότι συνολικά από τον πίνακα φεύγουν δύο καλώδια (το καλώδιο μπορεί να περιέχει πολλούς αγωγούς);

Μέχρι στιγμης δεν έχω συναντήσει αισθητήρα κίνησης μόνο με δύο καλώδια (ούτε καν σε διευθυνσηοδοτούμενα σημεία που ίσως θα μπορούσε να γίνει). Τα ελάχιστα που απαιτούνται είναι τρία στην καλύτερη περίπτωση: "+", "-" και εντολή ζώνης. Συνηθισμένα είναι τα τέσσερα (τροφοδοσία δύο και άλλα δύο στη ζώνη) και ολοκληρωμένα είναι τα έξι (τροφοδοσία δύο, δύο στη ζώνη και δύο στο τάμπερ).

Οι παθητικές μαγνητικές επαφές (οι κλασσικές δηλαδή) απαιτούν δύο αγωγούς.

Οι εσωτερικές σειρήνες τουλάχιστον δύο αγωγούς.

Οι εξωτερικές σειρήνες συνήθως πέντε αγωγούς.

Τα πληκτρολόγια από τρεις έως πέντε αγωγούς.

Άνοιξε τον υπέρυθρο ανιχνευτή και τον ανιχνευτή καπνού για να επιβεβαιώσεις πόσοι αγωγοί πάνε σε αυτούς.

loizoskal
16-07-14, 23:29
Ξαναέλεγξε τις καλωδιώσεις σου (ειδικά του ανιχνευτή κίνησης και του αισθητήρα καπνού). Τι εννοείς "δύο καλώδια";
Σε κάθε σημείο πάνε χωριστά δύο καλωδιάκια (αγωγοί) ή ότι συνολικά από τον πίνακα φεύγουν δύο καλώδια (το καλώδιο μπορεί να περιέχει πολλούς αγωγούς);

Μέχρι στιγμης δεν έχω συναντήσει αισθητήρα κίνησης μόνο με δύο καλώδια (ούτε καν σε διευθυνσηοδοτούμενα σημεία που ίσως θα μπορούσε να γίνει). Τα ελάχιστα που απαιτούνται είναι τρία στην καλύτερη περίπτωση: "+", "-" και εντολή ζώνης. Συνηθισμένα είναι τα τέσσερα (τροφοδοσία δύο και άλλα δύο στη ζώνη) και ολοκληρωμένα είναι τα έξι (τροφοδοσία δύο, δύο στη ζώνη και δύο στο τάμπερ).

Οι παθητικές μαγνητικές επαφές (οι κλασσικές δηλαδή) απαιτούν δύο αγωγούς.

Οι εσωτερικές σειρήνες τουλάχιστον δύο αγωγούς.

Οι εξωτερικές σειρήνες συνήθως πέντε αγωγούς.

Τα πληκτρολόγια από τρεις έως πέντε αγωγούς.

Άνοιξε τον υπέρυθρο ανιχνευτή και τον ανιχνευτή καπνού για να επιβεβαιώσεις πόσοι αγωγοί πάνε σε αυτούς.


:001_rolleyes: κ ομως ακομα κ στην εξωτερικη σειρηνα πηγαιναν δυο μονο καλωδια απο τον κεντρικο πινακα!!! κ στην ιδια γραμμη ειχα το ρανταρ κινησης...δυο καλωδια μονο και για τα δυο...τοσοοοοο απλο και πριν 15 χρονια!!! τωρα αλλαζω ολη την καλωδιωση απο την αρχη.

loizoskal
17-07-14, 17:45
Καλησπέρα.
Σήμερα τελείωσα με την εγκατάσταση.τουλάχιστον έτσι λέω.
Ένα ραντάρ μια σειρήνα και δύο μαγνητικές επαφές.
Η σειρήνα με ρελε και ρεύμα απευθείας από την μπαταρία του συναγερμού.δύο μαγνητικές επαφές στην ζώνη ένα κ δύο με τις αντιστάσεις τους.το πρόβλημα είναι ότι ανοίγω κλείνω τις πόρτες που έχω τις μαγνητικές και τίποτα ο συναγερμός.παίζει ρόλο ότι Όταν τις τοποθέτησα κ έδωσα ρεύμα στον πίνακα ήταν ανοικτές η πόρτες?υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω για να τις "δεις" ο πίνακας?Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά.βέβαια δεν ασχολήθηκα να τον προγραμματισω ακόμη.καμία ιδέα τι φταίει.
Κάτι ακόμα.αυτό το τζαμπερακι πάνω στη πλακέτα τι ρόλο παίζει.δεν το έχω πειράξει καθόλου.χρειάζεται?

nestoras
17-07-14, 18:14
:001_rolleyes: κ ομως ακομα κ στην εξωτερικη σειρηνα πηγαιναν δυο μονο καλωδια απο τον κεντρικο πινακα!!! κ στην ιδια γραμμη ειχα το ρανταρ κινησης...δυο καλωδια μονο και για τα δυο...τοσοοοοο απλο και πριν 15 χρονια!!! τωρα αλλαζω ολη την καλωδιωση απο την αρχη.

Είναι εύκολο να ανεβάσεις μία φωτογραφία από την πλακέτα του ραντάρ στην οποία να φαίνονται και οι κλέμες σύνδεσης;

Κάποιες εξωτερικές σειρήνες μπορούν να συνδεθούν μόνο με δύο καλώδια απλά δεν είναι σωστή η σύνδεσή τους. Απλά χτυπάει όταν τις κόψουμε το ένα από τα δύο.

loizoskal
17-07-14, 18:31
Δυστυχώς τον έβγαλα τον παλιό καλό της olympia.Από σήμερα έχω τον roiscok.αν μπορείς να βοηθήσεις στις απορίες που έγραψα αμέσως πιο πριν απαντήσεις..

nestoras
17-07-14, 19:59
Δυστυχώς τον έβγαλα τον παλιό καλό της olympia.Από σήμερα έχω τον roiscok.αν μπορείς να βοηθήσεις στις απορίες που έγραψα αμέσως πιο πριν απαντήσεις..

Δώσε ρεύματα, κλείσε τις πόρτες, μείνε ακίνητος να μη σε πιάνει το ραντάρ και μέτρα μέσα στον πίνακα τις ζώνες με το ωμόμετρο (αφού αποσυνδέσεις το ένα άκρο). Αν όλα είναι εντάξει με τη καλωδίωση θα πρέπει να μετράς ή βραχυκύκλωμα αν δεν έχεις βάλει τερματικές αντιστάσεις ή την τιμή της τερματικής αντίστασης αν έχεις βάλει από αυτές. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προγραμματισμού να τις "δει" ο πίνακας. Τον συγκεκριμένο δεν τον έχω δουλέψει ποτέ οπότε δε θα μπορέσω να σε βοηθήσω περισσότερο.

Τα πέταξες κιόλας τα παλιά; Κρίμα, μου δημιουργήθηκε μεγάλη απορία πως μπορεί να λειτουργεί ένας ανιχνευτής υπερύθρων με δύο μόνο καλώδια!

Καλή επιτυχία!

loizoskal
17-07-14, 20:19
Δεν τα πέταξα.τα έχω σε μια γωνιά.όμως Έτσι είναι.κ ο ανιχνευτής έχει όλο κ όλο δύο επαφές Μέσα !όπως κ η σειρήνα!απλά κ εύκολα ακόμα κ για άσχετους όπως εγω

loizoskal
17-07-14, 20:32
Μόλις βρω ευκαιρία και πάω σπίτι θα σου πω το μοντέλο του πίνακα της olympia που ειχα αν σ ενδιαφέρει. :)

stinger
17-07-14, 22:15
ακομα και με ανοιχτες πορτες που τον ενεργοποιησες επρεπε να περιμενεις 3 λεπτα και μετα αν εκλεινες και ξαναανοιγες τις πορτες σου θα τις εβλεπε ο πινακας,,για να μην τις βλεπει μαλλον λαθος εχεις κανει συνδεσεις η δεν εχεις βγαλει το τζαμπερακι που εχει επανω η πλακετα για το reset..αυτο δεν πρεπει να ειναι γεφυρωμενο..καλη τυχη κι απο εμενα γιατι θα σου χρειαστει με τον συναγερμο που πηρες...

loizoskal
17-07-14, 22:57
Δεν το έβγαλα όντως το τζαμπερακι.Όταν το βγάλω πρέπει να βγάλω ρεύματα κ μπαταρία ?

stinger
18-07-14, 00:37
θα βγαλεις ρευμα και μπαταρια και θα βγαλεις αυτο το τζαμπερακι..οταν θα δωσεις ρευμα και μπαταρια θα περιμενεις 3 λεπτα και μετα θα δοκιμασεις τις ζωνες σου αν τις βλεπει το συστημα σου

loizoskal
18-07-14, 01:09
θα βγαλεις ρευμα και μπαταρια και θα βγαλεις αυτο το τζαμπερακι..οταν θα δωσεις ρευμα και μπαταρια θα περιμενεις 3 λεπτα και μετα θα δοκιμασεις τις ζωνες σου αν τις βλεπει το συστημα σου

Ευχαριστώ

loizoskal
18-07-14, 15:41
Το έκανα αυτό με το τζαμπερ και το ρεύμα Αλλά πάλι το ίδιο.βλέπει το ραντάρ Μόνο.παίζει ρόλο αν η αντίσταση πάει στο com η στο z? Εκτός αν είναι θέμα προγραμματισμού η μαγνητική.Υπάρχει τρόπος να δω τι βλέπει το συστήμα από αυτά που έχω πάνω?

loizoskal
18-07-14, 21:37
Τελικά το πρόβλημα ήταν στις μαγνητικές επαφές.έψαξα και έψαξα τα πάντα εκτός τις επαφές.Μετά από 15 χρόνια χάλασαν και αυτές.Τώρα που τις άλλαξα δουλεύει μια χαρά ο συναγερμός