PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε βενζινο-γεννήτρια μετατροπή από manual chock αέρα σε ηλεκτρικό για ATS



alefgr
12-03-14, 00:04
Καταρχάς ελπίζω το θέμα να είναι στην σωστή κατηγορία. Επίσης δεν ξέρω αν έχει υπάρξει άλλη αναφορά γύρω από το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δηλαδή το πώς μπορούμε να κάνουμε αυτόματη μια γεννήτρια, ενώ από το κατασκευαστή της έχει απλά μόνο μια ηλεκτρική μίζα. Ενώ μπορώ να λύσω ολόκληρο το θέμα του αυτοματισμού φτιάχνοντας το δικό μου σύστημα ATS, έχω κωλύσει στο μηχανικό μέρος. Το πώς να δώσω μηχανική κίνηση στο chock του αέρα, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να πάρει μπροστά η γεννήτρια. Η διαδρομή του πλαστικού διακόπτη είναι γύρω στους 5 πόντους, οπότε πιστεύω πως με έναν ηλεκτρομαγνητικό μοχλό που να δουλεύει στα 12 volts, να μπορεί να βρεθεί λύση και σ’ αυτό. Δυστυχώς όμως δεν έχω καμία γνώση και καμία εμπειρία γύρω από αυτούς τους ηλεκτρομαγνήτες και γι’ αυτό ζητάω τα φώτα σας.

Επίσης να συμπληρώσω πως πρόσφατα μου είπαν ότι για τις μετατροπές αυτές καταφεύγουν σε ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές που υπήρχαν στα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 90’. Αληθεύει και αν ναι, καμιά πρόταση σε ποιόν να απευθυνθώ.

vasilllis
12-03-14, 08:27
Καταρχάς ελπίζω το θέμα να είναι στην σωστή κατηγορία. Επίσης δεν ξέρω αν έχει υπάρξει άλλη αναφορά γύρω από το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δηλαδή το πώς μπορούμε να κάνουμε αυτόματη μια γεννήτρια, ενώ από το κατασκευαστή της έχει απλά μόνο μια ηλεκτρική μίζα. Ενώ μπορώ να λύσω ολόκληρο το θέμα του αυτοματισμού φτιάχνοντας το δικό μου σύστημα ATS, έχω κωλύσει στο μηχανικό μέρος. Το πώς να δώσω μηχανική κίνηση στο chock του αέρα, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να πάρει μπροστά η γεννήτρια. Η διαδρομή του πλαστικού διακόπτη είναι γύρω στους 5 πόντους, οπότε πιστεύω πως με έναν ηλεκτρομαγνητικό μοχλό που να δουλεύει στα 12 volts, να μπορεί να βρεθεί λύση και σ’ αυτό. Δυστυχώς όμως δεν έχω καμία γνώση και καμία εμπειρία γύρω από αυτούς τους ηλεκτρομαγνήτες και γι’ αυτό ζητάω τα φώτα σας.

Επίσης να συμπληρώσω πως πρόσφατα μου είπαν ότι για τις μετατροπές αυτές καταφεύγουν σε ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές που υπήρχαν στα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 90’. Αληθεύει και αν ναι, καμιά πρόταση σε ποιόν να απευθυνθώ.
πατεντα θελεις οποτε μπορεις να χρησιμοποιεισεις και ηλεκτρομαγνητικη και ηλεκτρομαγνητη και οι αλλο σκεφτεις.Πιστευω οι η κλειδαρια δεν εχει δυναμη και ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη.τι μαρκα ειναι?

cosecon
12-03-14, 09:21
πατεντα θελεις οποτε μπορεις να χρησιμοποιεισεις και ηλεκτρομαγνητικη και ηλεκτρομαγνητη και οι αλλο σκεφτεις.Πιστευω οι η κλειδαρια δεν εχει δυναμη και ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη.τι μαρκα ειναι?

Μια χαρά είναι οι κλειδαριές. Πήγαινε σε μια μάντρα με μεταχειρισμένα η σε μάντρα απόσυρσης.
Δες όμως και αυτό

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=321233510819



ebay search : generator choke solenoid


Sent from my onetouch EVO7 using Tapatalk

vasilllis
12-03-14, 13:41
Μια χαρά είναι οι κλειδαριές. Πήγαινε σε μια μάντρα με μεταχειρισμένα η σε μάντρα απόσυρσης.
Δες όμως και αυτό

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=321233510819



ebay search : generator choke solenoid


Sent from my onetouch EVO7 using Tapatalk

αυτο που δειχνεις δουλευει με περιστροφη.Οι ασφαλειες δουλευουν με ελξη και ωθηση.Ποιο απο τα τρια χρειαζεται?

alefgr
13-03-14, 06:43
Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω προσαρμόσει στον μοχλό ένα ελατήριο, θέλω να κάνει μόνο έλξη. Η δύναμη που χρειάζεται να έχει ο ηλεκτρομαγνήτης είναι αρκετά μικρή. Σχετικά με το μήκος της μέγιστης διαδρομής που θα πρέπει να κάνει, αν βρώ κάτω από 5 πόντους, μια λύση είναι να πιάνει πιο κοντά προς το κέντρο κίνησης του πλαστικού μοχλού.

Μιάς και είμαι άσχετος με μάντρες με μεταχειρισμένα υλικά αυτοκινήτων, υπάρχει καμιά πρόταση για τα βόρεια προάστια της Αθήνας;

Όσο για την γεννήτρια είναι η Firman FPG-3800E2.

thomasdriver
13-03-14, 10:39
Τα κουδουνια αυτα που κανουν ...γλινκ-γκλονγκ....εχουν μεσα ενα αρκετα ισχυρο ηλεκτρομαγνητη ο οποιος ομως δουλευει με AC ...δεν ξερω με DC αν θα δουλεψει σωστα.
Ειναι αρκετα φθηνα νομιζω γυρω στα 10 ευρω. Δεν ξερω αν βοηθαω ...ετσι μια ιδεα ριχνω.

alefgr
13-03-14, 21:15
Τα κουδούνια αυτά αν δουλεύουν απευθείας με 230V και δεν υπάρχει μετασχηματιστής υποβιβασμού της τάσης, θα πρέπει το πηνίο αυτών των ηλεκτρομαγνητών να είναι λεπτής διατομής και με πάρα πολλές σπείρες. Οπότε ο μόνος τρόπος για να δουλέψει είναι με πολλαπλασιασμό της τάσης από τα 12 V. Δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό…

el greco 1
13-03-14, 21:31
με μοτερακι απο υαλοκαθαριστηρεs που εχει και μηοτηρα επανω και ειναι ισχυρο δεν θα γινει το κολπο?απλοs χρειαζεται σωστη τοποθετιση για ψαχτω!

thomasdriver
13-03-14, 21:52
Αλεξανδρε ολα ειναι με μετασχηματιστη.12 βολτ...διοτι εξω στο μπουτον της πορτας ειναι επικυνδυνη η ταση δικτυου.....=;

alefgr
14-03-14, 22:47
με μοτερακι απο υαλοκαθαριστηρεs που εχει και μηοτηρα επανω και ειναι ισχυρο δεν θα γινει το κολπο?απλοs χρειαζεται σωστη τοποθετιση για ψαχτω!

Θέλει γνώση μηχανικής και εγώ δεν το κατέχω το σπόρ...


Αλεξανδρε ολα ειναι με μετασχηματιστη.12 βολτ...διοτι εξω στο μπουτον της πορτας ειναι επικυνδυνη η ταση δικτυου.....file:///C:\DOCUME~1\alex\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif

Σωστό κι' αυτό αλλά... Η κίνηση που κάνει ο ηλεκτρομαγνήτης είναι πολύ μικρή και δεν νομίζω πως είναι εκμεταλλεύσιμη για κάτι διαφορετικό.

Κάτι άσχετο. Παρεμπιπτόντως εχτές έκανα κάποιες μετρήσεις με παλμογράφο στην γεννήτρια, γιατί οι λάμπες φθορίου που έχω καθώς και μία LED, μου τρεμοπαίζουν. Αυτό που είδα με σόκαρε! Η δοκιμή έγινε πάνω σε φορτίο 350 με 500W. Μιλάμε για παραμόρφωση στο ημίτονο πάνω από 20%! Και οι δύο κορυφές ψαλιδισμένες. Και όσο για την συχνότητα δυστυχώς παίζει συνεχώς. Σε λογικά πλαίσια μεν, αλλά παίζει…

el greco 1
14-03-14, 23:14
απο volt συχνοτητα τι εξοδο ειχεs? μηπωs χρειαζεται να ριθμισειs τα γκαζια?

thomasdriver
15-03-14, 00:36
Ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη δυναμη, και η διαδρομη του ειναι γυρω στους 3 ποντους ...εαν θελεις να αυξησεις την διαδρομη μπορεις να το κανεις με τον τροπο του σχεδιου που δινω. δεν ειμαι και τοσο καλος στο σχεδιο αλλα πιστευω να ειναι κατανοητο.......μην βαρατε να βοηθησω θελω#-o#-o


http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=49973&stc=1

el greco 1
15-03-14, 07:36
καλο το σχεδιο παντωs αμφιβαλω αν εχει τοση δυναμη να το πηγαινοφαιρνει.να το παρει οταν οπλισει μπωρει οταν κοπει η ταση πωs θα το επαναφερει? θα χρειαστει καποιο ελατηριο?

gsouf
15-03-14, 10:18
καλημέρα να ρωτήσω απο περιέργεια για να την βάλεις μπροστά πρέπει να ανοίξεις εντελώς το chock η κάπου στην μέση γιατί ίσως με μαγνήτη που θα σου κάνει όλη την κίνηση ίσως να μην σε βοηθάει αν ανοίγει όλο !

μήπως υπάρχει κανά ηλεκτρομαγνητικό διάφραγμα για το chock ?

vasilllis
15-03-14, 13:43
καλημέρα να ρωτήσω απο περιέργεια για να την βάλεις μπροστά πρέπει να ανοίξεις εντελώς το chock η κάπου στην μέση γιατί ίσως με μαγνήτη που θα σου κάνει όλη την κίνηση ίσως να μην σε βοηθάει αν ανοίγει όλο !

μήπως υπάρχει κανά ηλεκτρομαγνητικό διάφραγμα για το chock ?

Aυτο εξαρτάται.Οταν εχει κρυο πολλη πρεπει να κλεισει τελειως και να μεινει ετσι 10 δευτ.Αν δεν εχει τοσο πολύ κλεινει ισα ισα να σκασει ο κινητήρας 2-3 δευτ. Σχετικα παντα κλεινει τελειως,εξαρταται βεβαια και από τον κινητηρα μιας και τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω.Δυστηχως όταν δεν εχει αυτοματο τσοκ (διαφορετικος τροπος λειτουργιας) είναι δυσκολο να το φτιαξεις.

alefgr
15-03-14, 21:46
απο volt συχνοτητα τι εξοδο ειχεs? μηπωs χρειαζεται να ριθμισειs τα γκαζια?

Τα volts τα έχω ρυθμίσει από ένα τριμεράκι που υπάρχει στο avr, στα 230V και η συχνότητα έχει ρυθμιστεί από μια βίδα κάπου στο γκάζι, κοντά στα 50Hz.


Ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη δυναμη, και η διαδρομη του ειναι γυρω στους 3 ποντους ...εαν θελεις να αυξησεις την διαδρομη μπορεις να το κανεις με τον τροπο του σχεδιου που δινω

Ο ηλεκτρομαγνήτης που λες πως κάνει διαδρομή 3 πόντους είναι αυτός που δουλεύουν τα ηλεκτρικά κουδούνια; Αν είναι έτσι να πάρω να πειραματιστώ.


καλο το σχεδιο παντωs αμφιβαλω αν εχει τοση δυναμη να το πηγαινοφαιρνει.να το παρει οταν οπλισει μπωρει οταν κοπει η ταση πωs θα το επαναφερει? θα χρειαστει καποιο ελατηριο?

Έχω βάλει ήδη ένα ελατήριο που επαναφέρει τον μοχλό του αέρα οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.


καλημέρα να ρωτήσω απο περιέργεια για να την βάλεις μπροστά πρέπει να ανοίξεις εντελώς το chock η κάπου στην μέση γιατί ίσως με μαγνήτη που θα σου κάνει όλη την κίνηση ίσως να μην σε βοηθάει αν ανοίγει όλο !

μήπως υπάρχει κανά ηλεκτρομαγνητικό διάφραγμα για το chock ?

Όσες φορές έχω βάλει μπροστά την γεννήτρια και χειμώνα και καλοκαίρι, κρατάω τον μοχλό του αέρα στο ελάχιστο, πατάω την μίζα περίπου για 2-3 δευτ. και αφού αφήσω την μίζα μετά από 1 δευτ. αφήνω και τον μοχλό του αέρα να επιστρέψει στο κανονικό. Οπότε ένας απλός ηλεκτρομαγνήτης μου κάνει την δουλεία που θέλω.

Ψάχνοντας στο internet για solenoids βλέπω ότι οι τιμή τους είναι αρκετά ψηλά. Δεν μπορώ να καταλάβω και να κατανοήσω πως γίνεται να υπάρχει τέτοια τιμή ενός εξαρτήματος που εκτελεί μια απλή λειτουργία και έχει μια απλή κατασκευή.

thomasdriver
15-03-14, 22:05
Ο ηλεκτρομαγνήτης που λες πως κάνει διαδρομή 3 πόντους είναι αυτός που δουλεύουν τα ηλεκτρικά κουδούνια; Αν είναι έτσι να πάρω να πειραματιστώ.



Ναι αυτον λεω...και θα σου προτεινα να πας αυριο στο γιουσουρουμ στην ιερα οδο να βρεις κανενα παλιο με 1-2 ευρω να πειραματιστεις, εγω το δοκιμασα με το δακτυλο και ηταν αρκετα δυνατο.

alefgr
16-03-14, 21:41
Δεν νομίζω καινούργιο το κουδούνι να κάνει πάνω από 10 ευρώ. Θα επισκεφτώ αύριο τον Κάφκα. Η Ιερά Οδός μου πέφτει λίγο μακριά.

Εντωμεταξύ βρήκα και αυτόν (http://gr.rsdelivers.com/product/blp-components/42-120-621-620/push-action-heavyduty-solenoid-10w-12vdc/2501303.aspx) στην rs. Αν εξαιρέσουμε την τιμή, πρέπει να είναι ότι πρέπει γι΄αυτό που θέλω να κάνω.

thomasdriver
16-03-14, 23:21
Φυσικα και κανει...αλλα εχει και πιο φθηνα απο οτι ειδα,γυρω στα 8 ευρω αν ειναι ετσι ειναι προτιμοτερο απο το κουδουνι,διοτι το βλεπω πολυ πιο στιβαρη κατασκευη.
Αυτο που εχει το κουδουνι ειναι πλαστικουρα και αν ειναι να δωσεις εστω και 10 ευρω,καλυτερα το αλλο.

awmn931
17-03-14, 20:41
Αλέξανδρε συμπάθα με αλλά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο - αργά ή γρήγορα θα καταφέρεις να κάνεις το τσόκ ηλεκτρικό, το κέρδος ποιο είναι αφού θα πρέπει να πας κοντά στην γεννήτρια για να την εκκινήσεις?

Και μη μου πεις ότι θα την εκκινείς από μακρυά γιατί θα πρέπει να μπλέξεις με κυκλώματα ελέγχου αν πήρε η γεννήτρια μπροστά και αν όχι να ξαναπροσπαθήσει κλπ

alefgr
17-03-14, 21:16
Φυσικα και κανει...αλλα εχει και πιο φθηνα απο οτι ειδα,γυρω στα 8 ευρω αν ειναι ετσι ειναι προτιμοτερο απο το κουδουνι,διοτι το βλεπω πολυ πιο στιβαρη κατασκευη.
Αυτο που εχει το κουδουνι ειναι πλαστικουρα και αν ειναι να δωσεις εστω και 10 ευρω,καλυτερα το αλλο.

Πήρα σήμερα από ένα κοντινό μου ηλεκτρολογείο ένα με 10 ευρώ. Ο ηλεκτρομαγνήτης είναι τύπου pull και μπορώ να πετύχω με αυτόν διαδρομή κοντά στα 33mm. Το κακό είναι ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Πάντα στις κατασκευές μου η μεγάλη μου αντιπάθεια ήταν όταν έπρεπε να ασχοληθώ με μηχανικές κατασκευές. Αν το καταφέρω και δουλέψει θα ανεβάσω φωτογραφίες.


Αλέξανδρε συμπάθα με αλλά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο - αργά ή γρήγορα θα καταφέρεις να κάνεις το τσόκ ηλεκτρικό, το κέρδος ποιο είναι αφού θα πρέπει να πας κοντά στην γεννήτρια για να την εκκινήσεις?

Και μη μου πεις ότι θα την εκκινείς από μακρυά γιατί θα πρέπει να μπλέξεις με κυκλώματα ελέγχου αν πήρε η γεννήτρια μπροστά και αν όχι να ξαναπροσπαθήσει κλπ

Φυσικά όλο αυτό γίνεται για να ξεκινάει η γεννήτρια αυτόματα και να μην χρειάζεται η παρουσία μου κάθε φορά. Και όλα αυτά που θεωρείς δύσκολα πίστεψέ με, με έναν μικροεπεξεργαστή πχ ένα arduino μπορούν να γίνουν πολύ εύκολα. Ένας πειραματισμός χρειάζεται μόνο με τους χρόνους και όλα τα άλλα θα βρούν τον δρόμο τους.