PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτόκολλα συναγερμών



744
12-03-14, 12:07
Θα ήμουν υπόχρεως αν κάποιος έδινε link για τα προτόκολλα που χρησιμοποιούν οι συναγερμοί για την επικοινωνία τους και συγκεκριμένα για το Telco.

nestoras
12-03-14, 20:18
Θα ήμουν υπόχρεως αν κάποιος έδινε link για τα προτόκολλα που χρησιμοποιούν οι συναγερμοί για την επικοινωνία τους και συγκεκριμένα για το Telco.

Πρώτη φορά ακούω το telco. Γνωστά πρωτόκολλα είναι τα εξής:

1) Contact ID
2) Radionics
3) Ademco standard
4) Ademco express
5) Robofon
6) SIA
7) Sescoa
8) Silent night

Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πουθενά το πρωτόκολλο "Telco" κι έχω δει δεκάδες διαφορετικά συστήματα.
Για επικοινωνία μέσω τηλεφωνικής γραμμής χρησιμοποιείται κατά κόρον το CID (ademco contact ID) (τουλάχιστον στην Ελλάδα). Τα υπόλοιπα νομίζω πως δεν είναι τόσο βολικά στη χρήση τους επειδή απαιτούν κάποια προεργασία και από την πλευρά του εγκαταστάτη και από την πλευρά του ΚΛΣ.

Ας ελπίζουμε να μας διαφωτίσει κάποιος άλλος καλύτερα.

setes
13-03-14, 17:28
Το 4+2 πώς λέγεται;

nestoras
13-03-14, 18:01
Το 4+2 πώς λέγεται;

4+2 έχει η ademco και η radionics.
Νομίζω σημαίνει 4 ψηφία για τον κωδικό πελάτη και 2 για το συμβάν.

744
14-03-14, 16:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Telco έγραφε ένα GPRS ώς προαπαίτηση για να λειτουργήσει. Αυτό που τελικά θέλω είναι το πρωτόκολλο από τον Συναγερμό προς το πλακετάκι GPRS και στη συνέχεια τι θα στέλνει το GPRS στο Κεντρο λήψης σημάτων.

Το GPRS μάλλον δεν στέλνει σκέτα ASCII δεδομένα αλλά κωδικοποιημένα με κάποιο τρόπο. Ποιος είναι αυτός?

Ευχαριστώ.

nestoras
14-03-14, 19:49
Εξήγησέ μας λίγο καλύτερα τι θέλεις να κάνεις.
Θες να φτιάξεις ένα "GSM" που θα προσομοιώνει τηλεφωνική γραμμή για να μπαίνει σε συναγερμούς του εμπορίου;
Θες να φτιάξεις δικό σου συναγερμό και να μπορείς να στείλεις σε ΚΛΣ τα συμβάντα μέσω GPRS;

Το 99% των συναγερμών του εμπορίου επικοινωνούν με το πρώτοκολλο contact ID. Για λεπτομέρειες διάβασε εδω (http://www.technoimport.com.co/Producto/pdfs/ADEMCO%20-%20DC05_Contact_ID.pdf).

Το contact ID σε αυτή τη μορφή "μιλάει" με παλμούς DTMF. Αν καταλαβαίνω σωστά εσύ όμως θέλεις το IP πρωτόκολλο επικοινωνίας.(;)

744
14-03-14, 22:45
Το contact ID σε αυτή τη μορφή "μιλάει" με παλμούς DTMF. Αν καταλαβαίνω σωστά εσύ όμως θέλεις το IP πρωτόκολλο επικοινωνίας.(;)

Ακριβὠς αυτό θέλω. Πως θα μετατραπεί το contact ID σε δεδομένα που θα σταλούν μέσω του GPRS. Υποθέτω ότι εδώ κρύβεται κανένα AES, DES ή κάτι άλλο?

Πολύ χρήσιμο και το link που παρέθεσες.

Ευχαριστώ πολύ.